NON-STOP

• Francie

Mysteriózní / Akční / Thriller

USA / Francie / Velká Británie / Kanada, 2014, 106 min

Joel Silver produkoval nejlepší letecký thriller minulého století (BOEING 747 V OHROŽENÍ) a stojí i za nejlepším leteckým thrillerem posledních let. Collet-Sera moc pěkně vizuálně a atmosféricky vytunil solidní scénář o esemeskové hře chytré teroristické kočky s jetou, ale pořád schopnou myší na hřišti omezeném na jeden noční let. Liam tu sice není za takového sympoše jako v 96 HODINÁCH (byť má opět předepsané issue s dcerou a tu záchranu holčičky si tvůrci rozhodně mohli odpustit), ale jako vyhořelý profík, jehož instinkty ale spolehlivě nakopne první teroristická sms, je perfektní. A spolu s roztomilou Julianne Moore a za podpory pár dalších zajímavých tváří s krajně podezřelým kukučem (Mount, Stoll, Dockery) tuhle paranoidní štaci v oblacích spolehlivě táhne.(10.3.2014)

Béčková hovadnost, která své tuposti čelí áčkovým obsazením a ambiciózně pocitovou režií (po Mezi vlky se ze zadumaných sebedrásavých začátků u Liama stává asi tradice). Čím rafinovaněji se scénář snaží tvářit, tím stupidnější a překombinovanější řešení musí hledat v situaci, která nemá hlavu ani patu. A to je proto, že vám scenáristé chtějí trochu pevněji zauzloval mozkové buňky "velkou záhadou". Nebýt toho, že Neesonovi by člověk spolkl i dramatické kloktání toaletní dezinfekce, bylo by tohle manýristické předstírání inteligentního thrilleru sotva snesitelné. Takhle se smrad naplno vyvalí až v posledních deseti minutách. Ale zas to stojí za to. [55%](2.7.2014)

Tandem Neeson-Serra po druhé. A opäť to vyšlo, i keď nie presne tak, ako som očakával, ale vyšlo. Zasadenie klasickej schémy neznámeho vydierača sme tu mali už aj v mierne klaustrofobickom vydaní (Telefónna búdka, posielam pozdravy), ale vizuálne vyštylizovaná akcia v lietadle a pretavenie žánrových klišé do pohrávania sa nielen s víriacimi otázkami hlavnej postavy, ale aj diváka z neho robia plnohodnotnú a plnokrvnú celovečernú zábavu. Scenáristi však vystrieľajú väčšinu nápadov už v prvej polovici a zbytok je už len taká naivnejšia "dojazdovka", ktorá je v závere zhadzovaná typickým "american bullshit" (kecy o relatívnej bezpečnosti a pod.). Našťastie je tu drsňák Liam a stále vcelku atraktívna Julianne, ktorí to udržia na znesiteľnej a zábavnej úrovni až do záverečných titulkov. Škoda, rozhodne to malo na viac. I tak však v rámci žánru spokojnosť, miestami veľká. 70%(13.7.2014)

NON-STOP nie je non stop akčný, ale napínavý naozaj je. Dobrú polovicu filmu sa úspešne darí mútiť divákovi hlavu. Až po dvoch tretinách vieme o čo ide a paradoxne po zistení identity a nedôveryhodnej motivácie záparákov to s hodnotením filmu trochu otrasie. Akčný záver však opäť potvrdil kvalitu. L. Neeson bez ohľadu na vek pôsobí ako pravý agent, pravý lámač kostí. Herecky je rovnako zdatný a tu našťastie má čo hrať. Tajné sms-ky a pátranie po tajnom odosielateľovi sú najnapínavejšími momentami a komorné, stiesnené priestory lietadla dotvárajú miestami skutočne napínavú atmosféru. Neesonovi úsmev veľmi nepristane. Nahnevaný ksicht a lámanie kostí mu idú podstatne lepšie. Takéto thrillery vždy môžem. 80%.(21.9.2014)

• TeeAge

|| Scenár: John W. Richardson, Chris Roach, Ryan Engle | Hudba: John Ottman | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: StudioCanal, Silver Pictures, Anton Capital Entertainment | Rozpočet: 50 miliónov $ | Tržby: 201,299,012 $ || Začínam byť alergický na filmy, ktoré sa odohrávajú celý čas v dopravnom prostriedku. Možnosti scenára a samotného príbehu sú potom tak obmedzené, že aj zážitok môže byť maximálne minimálny. Pre mňa jednoznačne najslabšia Neesonovka doteraz. Taken 1 a 2 je oproti Non-stop v inom vesmíre. 40% | Blu-Ray, HD650, EN DTS |(7.8.2014)

• - Natáčení probíhalo 1. listopadu 2012 do 29. ledna 2013 v Yorku Studios v Maspeth, Queens, New York City na letišti JFK a na Long Island na letišti MacArthur Airport. (willy1)

• - Na začátku filmu na letišti Becca (Quinn McColgan) ztratí medvídka Paddington, který patří mezi jedny z nejznámějších britských ikon. Do města Paddington také směřuje letadlo, ve kterém se celý děj odehrává. (Yoshitsune)

• - Letadlo, ve kterém se odehrává děj filmu, bylo během natáčení zaparkováno na letišti JFK v New Yorku. (Terva)