NON-STOP

• Nizozemsko

• Belgie

Mysteriózní / Akční / Thriller

USA / Francie / Velká Británie / Kanada, 2014, 106 min

Non-Stop, já chci žít non-stop, a s tím, co přijde, mám chuť se rvát. Podobně jako hudba Michala Davida ani film Non-Stop není vrcholným dílem světového umění, děr je v něm jak v ementálu, ovšem může se opřít o charisma Liama Neesona. Je to on jako zamlada, i když jinak teď vypadá, stále má stisk buldočí, k tomu pár vrásek u očí - huh, co mám dneska s tím českým popem. No zkrátka mu to jde, jeho unaveného policajta, co se ale stále dokáže postavit za správnou věc a bojovat do posledního přetížení, mu jde bez problémů uvěřit, a tak navzdory přibývajícím logickým lapsům (ten plán by prostě neměl šanci vyjít ani náhodou), přepálenému digitálnímu přistání a Julianne Moore se mi to vlastně docela líbilo. P. S. Základ Non-Stop je podobný filmu Flightplan, který je ovšem o dva řády debilnější. A to říkám s vědomím, že Non-Stop má s logikou potíže.(28.2.2014)

Od té doby, co Ryback připravil pokrm z vymáčknutého oka a nožem penetrovaného mozku, jsem si tuto žánrovku, kde se hlavní hrdina postaví v uzavřeném prostoru proti nepříteli, velmi zalíbil. Proto i teď, kdy rovnici: Klaďas + pár spojenců + (stísněná atmosféra - přepálené finále) = Dobrá zábava, úspěšně řeší namísto mistra Seagala v současné době snad jeho jediný nástupce charismatický rabiát Neeson, chrochtám spokojeností. A nemá na to zdaleka 96 hodin, nýbrž jen pár desítek minut, během kterých se počet cestujících v pravidelných intervalech snižuje. 3/4 filmu sledujeme lišáckou hru na kočku a myš, přičemž si Neeson musí vyžrat roli té nejzpráskanější myši v okolí průměrného nonstopáče, která nedostane čuchnout ani poslednímu zbytku česnečky, kterou někdo v půl pátý ráno nedojedl. Scénář ho totiž provádí slepými zákoutími skoro geniálního labyrintu protivníkova mozku, vážně je na co se dívat a měl jsem i pocit jisté bezmocnosti a úzkosti. Luxusně vydlážděnou cestu však v poslední čtvrtině nahrazuje polňačka, kterou před chvíli projel hovnocuc: rozsračkovaná, nevábná. Rozuzlení a cgi finále už sem snad nepatří. Ale i přesto jsem si film výborně užil a troufám si zde mrsknout poměrně vysoké hodnocení. A vzhledem k finančnímu úspěchu filmu se brzy jistě dočkáme dalšího Neesonova kousku. Že by mezikontinentální vlak?? :) 50 miliónů dolarů(rozpočet)/199 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(27.5.2014)

Akce málo, ale to vůbec, vůbec nevadí. Hlavní devizou filmu je atmosféra, kdy v napjatém tichu charismatický Neeson skenuje spící pasažéry a zoufale hledá cokoli podezřelého. Film, ač se může zdát místy překombinovaný a ne zrovna dvakrát realistický, prochází až překvapivě překvapivým, ba snad až chytrým vývinem. Jedna léčka navazuje na druhou, mistrovský plán neznámého padoucha se naplňuje a náš hlavní hrdina ne a ne najít patřičnou oporu. Takhle nějak si představuju obstojný thriller kompletně se odehrávající na palubě letadla... 7/10(28.11.2014)

Aneb sbalit Julianne není žádná prdel. Okamžitě volám čínské aerolinky, že chci mít na zpátečním letu Liama Neesona. Já se bál, že do téhle místy Bohem zapomenuté země dorazil s turné Míša David, a on to byl po delší době další povedený manuál o tom, co dělat, když se v letadle nudíte. (Motueka, NZ)(19.7.2014)

Je fajn si tento film pozrieť 2 dni pred odletom na dovolenku:) Všetko je od úvodu perfektne našliapnuté, tempo fičí a veľa nových informácii sa postupne s napätím odhaľuje až sa čaká na tú najdôležitejšiu chvíľu, ktorá môže dobrý dojem potvrdiť alebo úplne pokaziť. A keď k tomu došlo, zostal len úsmev na tvári.(22.7.2014)

• - V momentě, kdy letadlo prudce klesá, se na Billa Markse (Liam Neeson) řítí vozík s pitím a kelímky. V daném záběru jsou hned dvě chyby. Zaprvé, všechny předměty by změnou tlaku vzletěly už dávno předtím, než by se vozík začal pohybovat. Zadruhé, vozík se kutálí směrem dozadu letadla, přestože letadlo klesá a tedy vozík by měl zůstat vpředu. (tom.nosek)

• - Zhruba uprostřed filmu se letadlo stočí prudce doprava, což okomentují i postavy ve filmu s tím, že letadlo zatočilo na sever. Při letu New York–Londýn by ale letadlo stočením vpravo zatočilo na jih. Slunce právě svítá a svítí okénky po levé straně, letadlo tedy jasně letí na jih. (tom.nosek)

• - Postava Liama Neesona se v tomto filmu jmenuje Bill Marks. Ve filmu 96 Hodin (2008) bylo jeho jméno Bryan Mills. V obou filmech tedy ztvárnil postavu se stejnými iniciály. (Dalfor)