• Česko

Ayrton Senna: Beyond the Speed of Sound

(neoficiální název)
  • Francie

Dokumentární / Životopisný / Sportovní

Velká Británie / Francie, 2010, 101 min (SE: 162 min)

Asif Kapadia

Manish Pandey

Jake Polonsky

Antonio Pinto

"Ayrton má malý problém. Myslí si, že se nemůže zabít!" Ayrton Senna byl famózní pilot, který se bez rozmýšlení vrhal do každého souboje a tento dokument mu vystavěl podařený náhrobek. Jelikož jsem však sledoval F1 v průběhu celé kariéry divokého Senny i poklidně kalkulujícího Prosta, tak mi nezbývá, než označit dokument za nepříliš objektivní, protože kdyby se jmenoval Prost, tak by byl pohotově k dispozici diametrálně odlišný pohled na věc. Ti dva si zkrátka neměli co vyčítat, ale jejich souboje byly tím nejlepším, co F1 ve své historii nabídla.(4.8.2011)

Jeden z nejlepších dokumentů, které jsem kdy viděl. Obrovská osobnost skromného Senny vás bude poutat v každém záběru, atmosféra houstne celou dobu, i když samozřejmě víte, jak vše dopadne. Formule nesleduji a nebaví mě, ale toto jde daleko za hranice motorismu. Slzy v očích jsem u dokumentu asi nikdy neměl.(10.9.2011)

I když vás třeba Formule 1 nebaví, tak tento snímek si stejně musíte oblíbit. Na konci bylo krásně vidět, co Senna pro celou Brazílii znamenal. Pro celý lid byl radostí, která se jim v oné době kvůli tamnímu režimu hledala velmi těžko. Tvůrcům tleskám!!!(25.9.2011)

Snad každý, kdo kdy aspoň trošku sledoval motorsport a formuli 1, zná příběh Ayrtona Senny. Jeden z největších sportovních talentů a jeden z nejlepších jezdců v historii, jehož vášeň pro formuli 1 se mu stala osudnou, byl milovaným i nenáviděným symbolem Brazílie. Byl symbolem vítězství a odhodlání. Byl fenoménem své doby. A ikdyž jsem věděl jak jeho příběh nakonec skončí, neustále jsem doufal, že do osudného závodu nenastoupí. "He did not have a broken bone in his body. He did not have any bruising. If that piece of assembly would have gone six inches higher or six inches lower, he would to walk back to the paddock."(29.12.2011)

Ayrton Senna bol aj mojim obľúbeným pretekárom F1 a tak som bol veľmi zvedavý na tento dokument. Nevedel som si však predstaviť, ako si tvorcovia poradia s tým, že už nežije a tým pádom je dosť náročné spracovať takýto film len z archívnych materiálov. Ostal som však brutálne prekvapený, koľko tých materiálov existuje a ako neuveriteľne ich tvorcovia vedeli spracovať do jednoliateho celku, ktorý má hlavu a pätu. Film seriózne graduje a divák aj napriek tomu, že vie ako to celé skončí, sleduje záver so zatajeným dychom.(24.2.2012)

• šerminator

Jsem formulový fanda (Ferrari) a formuli jsem začal sledovat až dlouho po Ayrtonove dobe. Film jako takový bych rozdělil na dva obory. Tím prvním jsou informace a zákulisní pohledy, jenž byly pro mne kolikrát šokující (přestože jsem o Ayrtonovi a jeho konci docela četl a +/- věděl, že nebyl ideální modla zrovna). Ta druhá část je celkové zpracování snímku + rozhovory, kde jsem se doslova a do písmene nudil. Podotýkám jen, že jsem viděl tu tříhodinovou verzi a přes veliké očekávání jsem byl poměrně zklamaný. Tento film mě jednoduše nedokázal zaujmout, byť podával zajímavé informace. Navíc z Prosta udělali hlavního záporáka. Kometář píši s odstupem cca půl roku a z filmu si pamatuji jen pár výrazných okamžiků, což podtrhuje průměrnost snímku.(29.3.2012)

Možná proto, že ho nespravedlivě srovnávám s vynikajícím Rush, nebo proto že mám radši Prosta a vadí mi tahle jednostranná zaujatost, tak mi zfilmovaná verze Sennova životopisu moc nesedla. A když už o tom přemýšlím, tak jsem si mohl pustit tu kratší verzi. Tři hodiny záběrů na politiku Formule jedna, jen s minimem skutečných závodů, na mě bylo zkrátka až moc. Přiznám se, že jsem měl nutkání některé pasáže přeskočit. Odolal jsem a díky tomu jsem nepřišel o perfektně gradovanou půlhodinu před GP v Imole, pro mě jedinou opravdu silnou část v celém dokumentu. Ani ne tak proto že by ostatní nebyly zajímavé, nebo nudné, ale protože moc informací nenabízí, a spíš než pohled na komplexní pohled na jeho kariéru, staví Sennovi celuloidový pomník.(9.3.2014)

Tento film mě po téměř roce donutil napsat komentář, je totiž opravdu výjimečný! Z jinak nudného světa sportovních filmů se absolutně vymyká. Ač nejsem a nikdy jsem nebyl velkým fanouškem F1, tak tohle se opravdu povedlo. Je to jeden z těch příběhů, o kterých pokud nic nevíte, dokonale Vás dostanou. Viděl jsem mnoho sportovních filmů, téměř vždy se jednalo o partu "nýmandů", kteří se posléze zázračně zvednou a na konci vyhrají titul. Senna takový není, svou koncepcí ani svým zpracováním. Hodně prostoru navíc dostali i jeho konkurenti, což snímku jen prospělo. Když vezmu v úvahu, s jak silnou nechutí jsem si ho pustil, nemůžu hodnotit jinak. Nemyslel jsem si, že někdy uvidím sportovní film, kterému bych mohl dát plné hodnocení. Senna mě přesvědčil o opaku. Kam se na něj hrabou nově natočení Rivalove - v porovnání se Sennou jsou doslova „žalostně ubozí". Je to prostě klenot mezi sportovními filmy, který bez jakýchkoli pochyb stojí za to vidět! "ENJOY IT!!!"(2.5.2014)

V životě bych neřekl, že reálné záběry "pouze" sestavené do filmu a okořeněné hudbou, mohou být tak strhující. O Sennovi jsem věděl jenom to, že byl špičkový jezdec a poslední mrtvý pilot F1. Tenhle dokument je úžasně dramatickou podívanou do zákulisí, která navzdory logické předvídatelnosti sype do diváka víc emocí než několik jiných filmů dohromady. 95%(2.1.2017)

"Brazilci potřebují jídlo, vzdělání, zdravotní péči a trochu radosti...Tu radost nám teď vzali" R.I.P Ayrton(13.7.2011)

Ke sledování tohoto dokumentu jsem se dostal kuriózním způsobem - sledoval jsem ho přes rameno jednoho spolucestujícího ve vlaku. Díky titulkům jsem měl přehled o všem co se tam dělo a mluvilo. Musím říct, že lepší sportovní dokument jsem ještě v životě neviděl a po jeho shlédnutí si Ayrton Senna získal můj hluboký obdiv a úctu. Čest jeho památce. Ještě musím poznamenat, že dokument má neuvěřitelnou poutavost a ani na chvilku nenudí.(11.8.2011)

Výborný dokumentární film o možná nejlepším jezdci v historii F1.. Co víc k tomu dodat? Snad jen, že Prost byl pěkná sv.ně . A závěr filmu mne vcelku zasáhl.. pozorovat tu smůlu, kterou Senna měl v osudný okamžik a následně jeho pohřeb... Velká škoda tohoto jezdce i jeho předchůdce na tréninku té samé VC.. 5z5(3.9.2011)

Ayrton Senna. Už jen to jméno budí respekt. Piloti z jeho doby přiznávají, že jim nahnal strach jen pohled na jeho zářivě žlutou helmu ve zpětném zrcátku. Tato legenda královny motorsportu se po dlouhé době dočkala pořádného dokumentu. Otevřeně však přiznávám, že zkrácená 104 minutová verze je neslaná a nemastná. Oproti tomu prodloužený 162 minut trvající Director's cut je neskutečná lahůdka přinášející spoustu nových záběrů a informací ze života tohoto nezapomenutelného génia. Závěrečné dechberoucí záběry z Brazílie, kdy celý národ truchlil pro smrt boha, nahání husí kůži a jen hodně silná povaha se ubrání slzám.. Není pochyb o tom, že to byl nejlepší jezdec všech dob..(26.9.2011)

Nejlepší dokument o Formuli 1 a zároveň jeden z nejlepších životopisných snímků. Tento snímek popisuje život a největší úspěchy jezde F1 Ayrtona Senny z Brazílie. Tak krásně emoční snímek i když je seskládaný z dokumentárních záběrů, tak působí opravdu důvěrihodně a vtáhl mě do sebe.(28.1.2012)

Kvalitní dokument který ukazuje začátek jeho kariéry až po tragickou nehodu která se stala při Grand Prix San Marina v roce 1994 Škoda tak skvělého závodníka.(22.5.2012)

Nikdy sa nevzdávaj aj keď máš ťažký osud.(9.8.2012)

Nejlepší dokument na sportovní tématiku co sem kdy viděl ! Ayrton Senna byl fenomén a je škoda, že přišel o život kvůli takové " maličkosti... " . Viděl sem delší verzi ( 162 minut ) a můžu jen doporučit !! A to nejen fanouškům F1...100%(1.8.2013)

Pustit si téměř tříhodinový dokument o Sennovi dva měsíce po Rivalech je nebezpečné. Získáte totiž pocit, že o historii F1 víte už úplně všechno a nic vás nemůže překvapit. Opak je pravdou, neboť jak Rivalové, tak Senna ve vás probudí obrovskou touhu se toho dozvědět ještě mnohem víc. Mistrovsky zpracovaná freska jednoho poloboha a polosvěta, která potvrzuje pravdilo, že kde smrdí politika, je zle. Senna mě nadchl úplně vším a moje momentální dojmy jsou nepopsatelné. Po skončení jsem si uvědomil, že mě dokumentem neprovázel herec, nýbrž reálná postava se kterou jsem splynul, jakoby to byl kámoš od vedle. Možná takové pocity a dojmy by pravý dokument měl vzbuzovat.(24.11.2013)

• sator

Špína která cítí zisk se nacpala z naším svolením všude. Jiné to není ani ve vrcholovém sportu.Takže pocit z dokumentu je nepříjemný a to i lidsky z obou účastníků...Mizérie dokumentu spočívá navíc v neschopnosti vygradovat jednotlivá MS. Měli bychom mít jiné idoly, pakliže jimi nedokážeme být sami pro sebe...K zamyšlení je pak proklamovaná víra Seny v Boha pokud to bylo podle jeho představ, když ne, o Bohu přestal mluvit a vinil druhé...(2.9.2014)

Bohužel stejný problém jako s filmem "Rivalové". F1 nemusím. Filmy jsou to však kvalitní a koukatelné i pro ty, kteří F1 nesledují.(1.2.2015)

Celou dobu jsem měl připravenou trojku v hodnocení, protože jsem nechtěl kousnout chybějící momenty ze sennova dětství a vubec odtajnění jeho vzestupu z ničeho! Postupem času si mě ale dokument získával zakulisnimi informacemi a rozkrytí špíny kolem F1natolik, že tu čtvrtou dávám s ledovým klidem!!(7.7.2016)