V príbehu partizánskej posádky pancierového vlaku, ktorá pôsobí na povstaleckom území Slovenska sa odohráva vnútorná dráma Matúša Siroňa, ktorý bytostne nenávidí vojnu. Po tom, čo sa mu podarilo ujsť z východného frontu, padne do nemeckého zajatia. Keď ho počas vlakového transportu oslobodia partizáni, spočiatku odmieta bojovať. Okolnosti Slovenského národného povstania ho však prinútia zmeniť názor... (RTVS)

dawe787

Kápl jsem na tento film náhodou, užil jsem si pěkné boje, Brzobohatého v roli esesáka a pěkné dobové stroje. Bylo to milé překvapení ze sady válečných filmů alá Řiťka... ()

drankeryth

Toto je jeden z najlepsich slovenskych, vojnovych filmov, kde je to skvele skombinovane s akciami a dialogmi, ktore nie su prilis zdlhave a vzdy sa to strieda s bojovymi scenami, ktore su spracovane na dobrej urovni a dokonca aj bola pouzita autenticka technika na tu dobu a nie nejake ine tanky, ake pouzivali nemci pocas druhej svetovej vojny. Velmi impozantny bol aj ten obrneny vlak z ktoreho rozsievali skazu v radach nemeckych vojakov. Hlavne role hercom dobre zapasovali a zahrali to vierohodne a nie takym umelym dojmom, akym som mal moznost vidiet v inych nemenovanych filmoch. Film ma nenudil ani na jednu sekundu a vzdy sa nieco vo filme dialo, takze ste z toho nemali cudne pocity, ze to je nuda k zivaniu. Jednoznacne tento film patri medzi moje naj vojnove filmy, za ktory sa Slovaci vobec nemusia hanbit a moze aj konkurovat druhym vojnovym filmom tej doby. ()

Schlierkamp

Československé drama, jež se nejvíce věnuje událostem během Slovenského národního povstání. Hlavní postava, zběh z ruské fronty Matúš (zádumčivý Š. Kvietik) se po návratu domů vydá mezi partyzány a poté se aktivně zapojí do právě vznikajícího Slovenského národního povstání. Během tohoto válečného tažení má na starosti kulomet v obrněném vlaku. Přestože lze z jeho výrazu odečíst jasnou nechuť k válečným činnostem, nakonec vykoná hrdinský čin, když zajme německého důstojníka. Zajatého sturmbannführera hraje R. Brzobohatý a jeho role je významná tím, že neřekne ani slovo česky. Ostatně i v jiných rozhovorech zejména v německém štábu musí mít němčinou nepoznamenaný divák obrovské problémy správně a nepřerušovaně chápat sled filmu. S těmito problémy si však evidentně různí českoslovenští režiséři hlavu nelámaly i v jiných dřívějších válečných snímcích, a proto je nutné je brát tak, jak jsou. Ve vedlejších rolích se v tomto válečném snímku představil J. Vašek, hrajícího temperamentního a nezkrotného partyzána a poté vojáka, dále V. Polónyi jakožto kolaborant a příslušník gardy v rodném Matúšově vesnici či V. Strnisková hrající zraněnou Matúšovu ženu. Válečné scény, jimiž se v tomto filmu rozhodně nešetřilo, působí velice dobře, celkový válečný nádech a skličující záběry na zpustošenou a chudou krajinu je patrný a zřetelný. Závěr snímku popisuje německou protiofenzivu, jež SNP potlačila, na samotném konci však pohled na postupující Rudou armádu vybízí k optimismu. Jedná se o povedené válečné drama s kvalitně provedenými bojovými scénami a impozantní hudebním doprovodem pana Stračiny, zejména oceňuji opakované úchvatné skladby při pohledu na krajinu středního Slovenska. ()

alonsanfan

Štefan Kvietik je sympaťák každým coulem, antihrdina, kterému se vlastně bojovat nechce, ale přitom stejně hrdina, který nakonec samozřejmě udělá to, co je správné nebo pokládané za správné. Rušivě působila zejména heroická hudba a prevelnaté záběry na ty naše majestátné Tatry, hystericky uřvaná a afektovaná příbuzná hlavního hrdiny, nerealistické ztvárnění smrti zejména Němců, kteří umírali teatrálně rozhazující rukama, nohama a létajíc vrženi z neviditelných trampolín do vrchu. Autentičnost scén s německými vojáky, kteří mluvili německy a nebyli otitulkovaní ztěžovala orientaci ve filmu i ději, ale zase dávala filmu nádech autentičnosti a originality. ()

Pitryx

Tak tradičně jako vždy strhávám body za absenci titulků. I když zde asi nebylo moc podstatné. Jinak jde o hodně kvalitní válečný film se vším všudy, co k němu patří. Neshledal jsem žádný důvod k dalším negativním bodům. ()

magu

Film som si pozrel iba kvôli pancierovému vlaku, ktorý v ňom hraje aj tak iba vedľajšiu úlohu. Kto má záujem dozvedieť sa o pancierových vlakoch viac, nech zájde sem Výkony hercov posudzovať nejdem, na to sú iní. K ideologickému zaťaženiu je tiež škoda čo dodávať, stačí pozrieť rok, kedy bol film vyrobený. V skutočnosti bolo asi všetko predsa len trochu zložitejšie. Som rád, že som v tej dobe nežil a ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili o to, že nepoznáme vojnu na vlastnej koži. Filmu dávam 2 a pol *, ktoré kvôli vlaku zaokrúhľujem nahor. ()

S120

Nevýrazný snímek zasazený do období SNP. Nad vodou ho drží jen herecké umění Štefana Kvietika. Ostatní herci (včetně Brzobohatého a Vašáryové) podávají slabé výkony. Tendenčně přizpůsobený film zachrání alespoň trochu poslední minuta, kdy hlavní hrdina zavede Němce do minového pole. ()

BruceTichac

Není to, kdo ví jaké veledílo, ale mile mě překvapila - na Československý film, ta spousta dobrých akčních scén, válečné techniky a bojových efektů. A za to dávám jednu hvězdičku navíc. ()

erle

film zaoberajuci sa zaciatkom SNP. na pozadi historie jedneho pacieroveho vlaku sledujeme dramu muza , ktory neznasa vojnu ako taku. ked si odmyslime vtedajsiu propagandu je to vinikajuci snimok , v ktorom herecky koncertuju take osobnosti ako Stefan Kvietik , Emilia Vasariova , Radoslav Brzobohaty Milan Knazko a dalsi. Posledna scena sa my vryla do pameti este z mojich detskych cias ()

Keytee

Zaujímavý film. čítala som k nemu scenár a bol lepší ako samotné spracovanie. Bukovčan v ňom opísal detaily, ktoré boli dôležité ale do filmu sa nedostali. buď sa režisérovi zdali nepodstatné, alebo sa mu nepáčili. v scenári dokonca boli opísané niektoré scény úplne do detailu a bravúrne, vo filme boli natočené úplne inak a nezdalo sa mi, že lepšie. No, ale klobúk dole pred výkonmi hercov. tí to všetko zachránili a preto film dostal 4 hviezdičky :) . apropó.. ten Štefan Kvietik má fakt úžasný hlas :) ()