13-dielny seriál pre mládež a všetkých, ktorým ich problémy nie sú ľahostajné. Mala by to byť rodina, škola, spoločnosť... ale sú naozaj tými, ktorí dokážu nasmerovať či podporiť kroky teenagerov k dospelosti?

Jednotlivé časti:  1. Husté video
9.-Štipce
10.-Zamat
11.-Karneval
12.-Výlet
13.-Kapor (oficiální text distributora)

Havenohome odpad!

Aj tu sa tunelujú vaše peniaze milí daňoví poplatníci a odvádzači koncesionárskych poplatkov. Výsledný produkt vyzerá desať krát lacnejšie ako by mal. Minimálne toľko záberov chýba v každom obraze. Načo zbytočne platiť techniku a svetlá a hodiny pracovníkom, ktoré pribúdajú každým novým záberom, keď to celé môžeme natočiť na jeden záber. Je to taká fušerina, že sa často ani neuráčia švenknúť a prerámovať obraz a popred kameru vám potom chodia od pol pása urezaní herci, alebo hrá iba ich nos. Ploché, škaredo nakomponované zábery. Dospelí ľudia hrajú teenagerov...............Scenár je samostatná kapitola. Napísal ho "národný" umelec grafoman Klimáček, ktorý nepíše už asi iba do sudoku katalógov. Prvoplánovosť, tézovitosť, doslovnosť, klišeovitosť. Jeho predstava o súčasnej mládeži je sto rokov za opicami............Semjanova réžia bola zúfalstvo už pri jeho debute. Asi mu ukradli aj televízor. Jeho réžia pôsobí ako keby pozeral telku naposledy, keď premiérovali Beverly Hills 90210. ()

Marek1991

Ak chcel niekto spracovať mladistvých ľudí v seriáli v slovenskom prostredí, tak toto bol prešľap, trápne, v mnohých veciach úbohé, za nápad a za niektorých hercov tú jednu hviezdu a 20% dám. ()

hygienik

Zlepšovalo sa to každým dielom a keby to malo sto častí, herci by sa naučili hrať, scenár by sa stal konštantne dobrým a stý diel by bol dokonalý. Zvykol som si na to, akceptoval som Helera a jeho Mátohu parohatú aj Geišbergov divadelne výrazný výkon. Dokonca mi to bude chýbať! Pán Klimáček, vydali ste cestou originality k dokonalosti zachytenia reality ľudskosti a života. Hoci ste to nedosiahli, za tento krásny pokus vám ďakujem. ()

jakeer odpad!

Nerozumiem, načo takéto seriály natáčajú. Mladým je jasné, že to nemá s realitou nič spoločné a "starých" táto tematika nezaujíma. Výsledok - seriál pre nikoho. Avšak, to je realita verejnoprávnej televízie... ()

Janega

Predpokladám, že to mal byť seriál "o mladých pre mladých". No keďže ho točil 50-ročný dedo, ktorý vyrastal na seriály My školou povinní, tak je to seriál "o mladých pre... nikoho". Čím viac to malo byť akože "cool", tým to malo opačný efekt a je z toho (ako hovoria dnešní mladí) trapošina. Proste nakrútiť seriál pre túto vekovú skupinu je dosť náročné a duplom to platí na Slovensku, lebo dnešnej mládeži sa ničím nezavďačíte. ()

Loooki

Som sklamaný a to napriek tomu, že autorský námet a scenár sú pera Viliama Klimáčka, napriek tomu to pozerám a záverečné hodnotenie dám neskôr zatiaľ za 3. ()

actor-SP odpad!

Zdokumentovať filmovou hranou tvorbou život mladých a ich pubertálne problémy bol vcelku dobrý nápad, tam už však originalita skončila. Od scenára cez kameru a réžiu môžme zopár týždov sledovať na totálny odpad. Na príklad toho, ako by sa seriál nemal točiť. Ak ma niekto zájem vidieť, ako vyzerajú najhoršie seriály za posledné roky, s radosťou odpúčam! Pýtam sa, to sa v novodobomm filme už ani nepoužíva mikrofón, alebo musia herci tak neohrabane kričať keď stoja 2 metre od seba? ()

GTS_PUNK

Pôvodných slovenských seriálov, ktoré nie sú zväčša iba čisto štúdiovými počinmi, je asi ako maku, pričom väčšina divákov vie, akú úroveň má slovenská televízna produkcia. Je preto skôr výnimkou, ak sa objaví slovenský seriál s relatívne pestrou výpravou, navyše zameraný na mladých divákov v tínedžerskom veku. Je rok 2011 a na obrazovkách vtedajšej Slovenskej televízie sa objavuje práve takýto koncept, ktorý však kritici z toho či onoho dôvodu ihneď zakopávajú pod zem. Pohľad diváka naň však nemusí byť ani zďaleka taký kritický. Seriálový dej sa zameriava na krátke obdobie od začiatku školského roka po začiatok vianočných prázdnin v triede 3.B na gymnáziu v Senci, pričom sleduje bežné, ale aj o niečo menej bežné situácie zo života jednotlivých žiakov. Tie sa všetky odohrávajú na pozadí boja školy proti vypočítavému mestskému poslancovi Rínovskému (Roman Pomajbo). Po príbehovej stránke v sebe seriál spája vážne témy, akými sú problémy v rodine, alkoholizmus či láska s humorom, ktorý je istým odľahčujúcim prvkom. Ten má za dôsledok to, že vážne témy nie sú príliš ťaživým bremenom a udržuje všetky príbehové aspekty v akejsi rovnováhe, vďaka čomu je seriál viac-menej oddychovou záležitosťou, než niečím, pričom by divák musel neustále pozorne sledovať dianie na obraze, aby mu neunikla čo i len jedna malá skutočnosť. Možno práve toto môže niekomu prekážať, podobne ako aj fakt, že scenár, ktorý by mal cieliť najmä na mladého diváka, je mnohokrát napísaný spôsobom, ktorý sa mladému divákovi skôr vyhýba. Zo všetkého najviac v slovníku, ale v mnohom aj v pohľade na svet. Je však pochopiteľné, že "typický" slovník mládeže by vo verejnoprávnom médiu asi neprešiel, a ak áno, príliš by mu nerozumeli ostatní diváci. Najväčším problémom seriálu je snaha čo najkomplexnejšie vyformovať prudko sa meniaci svet mladých, ktorý sa im tu však približuje iba minimálne. Hlavná dejová línia síce do veľkej miery určite kopíruje situácie z mnohých slovenských rodín a škôl, ale samotní mladí vystupovaním mlado nepôsobia, aj napriek tomu, že ich hereckí predstavitelia do tejto vekovej kategórie väčšinou zapadajú. V niektorých prípadoch je to vďaka nie príliš veľkému hereckému talentu, viď v prípade Kataríny Kubošiovej v roli Kiky Ameriky, ktorej rozhodne ide viac spev pod pseudonymom Katarzia, než herectvo. Vo väčšine prípadov však takýto dojem zanechávajú herci skôr vďaka scenáru, ktorý je koncipovaný tak, ako je koncipovaný. Nemožno sa tak preto čudovať, že najlepšie herecké výkony tu podáva "stará škola" Marián Geišberg v roli riaditeľa gymnázia Tellera. Nájdu sa však aj ďalší, ktorých postavy stoja za povšimnutie a patria medzi tie lepšie. Možno medzi nich zaradiť sympatickú Rebeku Polákovú ako Petru "Pipetku" Piterovú, Dianu Pavlačkovú ako Hanu Tellerovú (ale iba do chvíle, kým predstavuje nenápadnú sivú myšku) či Michala Rovňáka ako školníka. Koniec koncov, seriál ponúka viac lepších postáv, než tých horších, len prejav a vystupovanie niektorých z nich je trochu problémové. Za povšimnutie stojí aj výprava, ktorá narozdiel od iných slovenských seriálov ponúka divákovi množstvo lokácií, ktoré príliš neprikrášľuje, čo len dodáva seriálu dávku autenticity, k čomu sa pridáva aj miestami až surovo vyzerajúci štýl kamery. Niekomu niečo také nemusí vyhovovať a môže sa mu to zdať amatérske, ale k podobnému počinu to pasuje viac než dobre. GYMPEL.TV nie je žiadnym seriálovým zázrakom, ktorý by na slovenskej scéne niečím vynikal. Skôr naopak, je veľmi nenápadným a skrytým počinom, ktorý kritikom nesadol a množstvo divákov nad tým takisto ohŕňa nos. Otvorene si treba priznať, že má množstvo chýb, ale zároveň treba dodať, že je na slovenskom televíznom poli istým unikátom. Zasadzuje svoj príbeh do stále atraktívneho prostredia strednej školy, respektíve gymnázia, spája v sebe skúsených hercov s mladými tvárami scény, ponúka autentickú slovenskú výpravu a nesnaží sa príliš hrať na niečo, čím nie je. Na chuť mu určite nepríde každý, ale ak sa divák dokáže preniesť cez komplex s názvom "slovenský seriál", čaká na neho trinásť vcelku príjemných oddychových dielov seriálu, ktorý sa stráca aj na pomerne malej domácej scéne. () (méně) (více)

mirak2

Po prvej epizode: zas tak tragicke to nie je, najvacsi problem je, ze sa tam nic nedeje :D jo a mozeme si povedat, ze sme konecne nasli Saniho z reklamy nemenovaneho telefonneho operatora. EDIT: a menime hodnotenie na **, ten serial je tragicky :D cakam na koniec :D ()

Zombiepod

Konečne neohraní slovenskí herci (aj keď im to príliš nejde), konečne nejaké odlišné prostredie ako len samé nemocnice a paneláky, a konečne žiadny nútený humor a tupé pokusy o návaly dramatických situácií. Prvý diel nebol nič čo by prinieslo niečo prevratné na televízne obrazovky, ale niečo to má do seba. Seriál zo študentského prostredia sme tu už dlho nemali a možno to aj budem sledovať. ()

petisek

Pre mňa rozhodne najlepšia novinka začiatku televíznej sezóny 2011/12. Oproti Svištovi, alebo Zite na krku ide o pomerne kvalitné televízne dielo a to HLAVNE zásluhou dramatika Viliama Klimáčka, ktorý je autorom námetu a scenára Gympel.TV. Človek si akosi hneď všimne, že ide o level vyššiu úroveň kvality ako spomínané seriály komerčných TV. Nedokonalostí je aj v tomto seriály dosť, ale veľké plus dávam za tie neokukané herecké tváre, takže moje hodnotenie po prvom diely sú 4*. ()

Wooke

Trápne a trošku obyčajné. Nepáčil sa mi výber hercov a ich dialógy boli také neprirodzené. Inak som to ani nevidel celé, ale žeby mi z toho bolo až tak zle. To nie.. ()

lektvar

Zatiaľ hodnotím prvý diel. Nie je to nič extra, štyri hviezdy sú značne premrštené, ale po všetkých tých ordináciách, panelékoch, a ostatných seriáloch, ktoré sa ma netýkajú, tak blbým neosobným obsahom, ako aj retardovaným divadelným herectvom, toto je pre mňa niečo nové, plné decák, ktoré hrajú relatívne prirodzene, situácií, ktoré sú síce otrepané, ale nie až tak klišoidne spracované a dialógov, pri ktorých sa mi dva-tri krát stalo, že som nevnímala demenciu volených slov a viet, ale dej. Moja najdlhšia veta ever. Samozrejme to škrípe, najmä na známych tvárach, ktoré si v každom filme a seriáli hrajú tú istú postavu, úplne rovnako, a úplne zle, lebo Slovensku to evidentne stačí, niektoré scény sú tiež fungl cez os, a neviem, ako to bude vo vysielaní, ale občas je v zábere technika. Inak som milo prekvapená, Beverly Hils to nie je, možno vďaka Bohu, ale minimálne tými neznámymi tvárami tento seriál urobil ďalší slovenský seriálový krok vpred, lebo aspoň mne osobne sú títo ľuďia značne sympatickejší ako celá herecká elita nášho národa. ()

Babulik

Ťažko objektívne hodnotiť po prvom diely, ale nedá mi to, pretože zahorela iskierka nádeje a v záľahe nepozerateľných pseudokomediálnych sračkoseriálov, ktorými nás zavalili komerčné televízie s nástupom jesene 2011 sa predsa len objavilo niečo, čo má potenciál ponúknuť divákovi čosi viac. Áno, má to hlavu aj pätu, od začiatku viete, čo pozeráte, kam to smeruje a čom to bude. Pár známych tvárí, na ktoré sa dá ešte chvalabohu pozerať, množstvo neznámych a neopozeraných postavičiek, ktorých herecká neohrabanosť síce môže kdekomu udierať do očí, ale pre mňa osobne je stráviteľnejšia a akceptovateľnejšia ako silené kvázikomediálne výkony v spomínaných sračkoseriáloch. Iste, dalo by sa Gymplu vytknúť kde-čo, ale bojím sa fúkať na ten krehký plamienok nádeje, že sa predsa len udeje zázrak a ja vyhrám v Lote, svokra dostane rozum (uf) a Gympel sa bude dať dokukať do konca. Zatiaľ LTT (rozumej len tak-tak) za tri. ()

Jimbopepo

Prvý diel mi pripadal ako hyperbolizovaná snaha o vtipnú školskú atmosféru. Čakal som od Klimáčka čosi menej primitívne, ale sklamal som sa. Klišéovité, neprirodzené, ale uvidím, ako to pôjde ďalej. ()

Wade W.

Síce na pohľad vyzerá pár vecí divadelne (dialógy hercov sú ako keby v štýle filmu Fontána pre Zuzanu a preto znejú v seriáli zo súčasnosti dosť nereálne) ale STV1 aspoň zohnala slušných hercov a námet je oproti ostatným slovenským seriálom čo v súčasnosti chodia celkom originálny. Zatiaľ 3* po pár dieloch možno zvýšim hodnotenie. ()

PanJam

Tak zatiaľ som videl len 3.diel, ale asi si dopozriem ostatné diely, pretože je to celkom dobré. Páči sa mi to, konečne nejaký lepší seriál než Zita na Krku a pod. ()

wayne_79

Veľmi príjemné prekvapenie....je to síce hodnotenie len po prvej časti, ale kedže veľa "expertov" tu hodnotí ODPADY už v tejto fáze, tak ja dávam tomuto seriálu šancu hneď teraz. Teším sa na ďalšie časti. ()

Eco6

Aj napriek mizerným hereckým výkonom a narýchlo zbúchanému scenáru dávam 4 hviezdičky...neviem prečo, ale bavilo ma to, asi preto, že pracujem v školstve:-) ()