Jak vycvičit draka 2

• USA How to Train Your Dragon 2 (více)

Ostrov Blp býval místem, kde Vikingové ve dne v noci bojovali s draky. Pak však mladý snílek Škyťák vycvičil draka Bezzubku, spřátelil se s ním a hlavně všem vysvětlil, že lidé a draci mohou žít v harmonii. Příběh poskočil o pět let dopředu a z Blpu se stal v mezidobí dračí ráj, kde se lidé a draci navzájem respektují a mají se rádi. Škyťákova největší kamarádka Astrid je hvězdou oblíbených dračích závodů, ve kterých hravě poráží ostatní vikinské teenagery, zatímco Škyťák dává přednost osamělým spanilým letům s Bezzubkou, během nichž mapují neznámá území a objevují nové světy a nové draky. Jedno z jejich dobrodružství je přivede do těžko přístupné ledové jeskyně, která je domovem stovky neznámých divokých draků. Taky se zde setkají s tajemnou Dračí jezdkyní, z které se vyklube Škyťákova dávno ztracená matka Valka. Na láskyplné objetí matky se synem ale není čas, protože nad soužitím lidí a draků se stahují mračna, která se přihnala díky Dragovi, mocichtivým a samozvaným „dračím bohem", kterému slouží nafoukaný lovec draků Eret. Tihle dva představují nebezpečí, se kterým sám Škyťák s Bezzubkou nic nezmůžou, a tak dají dohromady starou partu, do níž kromě Astrid patří i Tlamoun, Snoplivec, Rybinoha a dvojčata Ťafan a Rafana. Spolu s nimi se ale budou muset mocnému nepříteli postavit i Škyťákův otec, vikinský náčelník Kliďas Velikán a především jeho matka Valka. Naučit táhnout tenhle nesourodý spolek za jeden provaz bude nesmírně obtížné. Bez toho ale nebudou mít obyvatelé Blpu sebemenší šanci. (Cinemart)

LordMysti

Perfektní technické zpracování se tomu upřít nedá, ale to tlachání naprázdno, hluchá místa a zbytečně natahované dialogy a různé nevýznamné scény, to ubíjelo nejen mě, ale i malou kterou jsem na to vzal. Škoda, protože jinak to bylo hodně slušné. ()

mireczech11

Uběhly čtyři roky od prvního dílu Jak vycvičit draka, který byl bleskem z čistého nebe. Studio DreamWorks už pomalu ztrácelo důvěru diváků, jelikož je od druhého Shreka zásobovalo víceméně vyčpělými animáky bez duše. Na výsluní jej dokázali zpátky vytáhnout až tvůrci právě tohoto snímku. Dosáhli toho hlavně neokoukaným dobrodružným příběhem, roztomilým humorem (neurážející ani starší diváky), svěží akcí a v neposlední řadě i úžasnou hudbou Johna Powella. Dokázalo letošní pokračování dostat kvalitám svého předchůdce? Ano i ne. Spousta výše zmiňovaných prvků ohromuje i nadále. Vše je větší a na první pohled vyspělejší. A tak tu máme dvacetiletého Škyťáka, který řeší ty samé problémy jako posledně - neschopnost otce naslouchat jeho tužbám, hledání svého já atd. Celkově je na tom Jak vycvičit draka 2 po dějové stránce značně hůře než jeho předchůdce. Jednička dokázala podat jednoduchý příběh s logickými a dobře podanými dějovými oblouky, jež v sobě obsahovaly i nutné poučení pro cílovou skupinu. Tady však dvojka klopýtá. Jeden příklad za všechny: V podstatě ani k jediné nové pořádné postavě - Valka - si není možné, přes značnou jí věnovanou část stopáže, vytvořit vztah. A to už vůbec nemluvím o záporákovi, jehož motivace je více než pochybná. Ze zápletek tu zůstávají už jen Škyťákovi trable s převzetím velení nad Blpem, s nimiž se tvůrci vypořádali po svém, a to deus ex machinou v podobě tak zásadní smrti, jakou jsme tu v animáku neměli od Lvího krále. Porovnávat dopad těchto dvou zásadních zvratů, je však jako porovnávat jabka s hruškama. Doteď si pamatuji, že smrt Mufasy mě jako dítě pořádně rozbrečela. Následovalo totiž značně depresivní a realistické vypořádání se hlavní postavy s touto skutečností. Tady však po pohřbu následuje scéna, ve které jde jakékoliv truchlení stranou a všechno se soustředí na závěrečnou opulentní bitvu. Proto není divu, že v mladších divácích tato událost nevyvolává emoce, jaké by si žádala. Jakkoliv je na tom po příběhové stránce Jak vycvičit draka 2 špatně, pořád je tu záchrana v podobě vztahu ústřední dvojce. I když tvůrci profitují spíše z prvním dílem předpřipravené půdy, chemie mezi Škyťákem a Bezzubkou stále funguje. I beze slov dokáží většinu času bavit jen vzájemným pošťuchováním a úžasnými leteckými pasážemi. Všeobecně vzájemné vztahy jezdců a draků (reinkarnace psů) jsou to, co děti a dospělé baví na obou filmech nejvíce. Proto i slabiny v podobě neuspokojivého příběhu, blížícího se kvalitativně spíše svému seriálovému protějšku, jde překousnout. Vzhledem k současné konkurenci na poli rodinné zábavy patří Jak vycvičit draka 2 stále k těm lepším volbám. ()

liberator

Avatar 1 mínus (nepriznaný) Avatar 1. Okrem animácie zaujali len interpreti komentára (Butler a Blanchet nemali toľko priestoru, na rozdiel od šušlavého Baruchela), takže obvyklý priemer pri pokračovaniach ostal len tesne zachovaný. ()

danny_21

Dechberoucí animace, neskutečná, opravdu z toho člověk sedne na prdel, Pixar a další konkurence můžou jen tiše závidět, jsou daleko, předaleko vzadu. Trochu vlažnější příběhová první polovina ( včetně ne zrovna povedeného vysvětlení důvodu exodusu rodinného príslušníka ) masakruje polovina druhá, která má všechno a dokonce se i přitvrdí, na animák nevídané, ale pro tento snimeček tak nějak sedící - Loni to vyhráli Croodsovi, letos Draci - Dreamworks prostě šlapou - 90 % ()

Kotsour

V porovnání s jedničkou, která je naprosto perfektní ve všech ohledech, je tohle fakt slabé a hlavně zbytečné. Je to prostě další z "dvojek", která se živí úspěchem jedničky, nepřichází s ničím novým a nebýt úžasné animace, byl by to naprosto zbytečný film, což je vlastně ale i tak. Každopádně se mi stalo po delší době, že mě film opravdu nudil a musel jsem se nutit, abych udržel pozornost a vůbec to dokoukal. Příběh je klasické milionkrát ohrané klišé, nové postavy jsou nudné a hraní na city, kdy Bezzubka dělá roztomilé ksichty snad každou minutu, mi tak strašně vadilo, že kvůli tomu srážím ještě jednu hvězdičku. To je jak Kocour ze Shreka a jeho roztomilý kukuč, postavte na tom film a úspěch máte zaručený. U mě teda ale ne. Jen mě štve, že tohle pokračování kazí pověst jedničce, která pro mě zůstává jedním z nejlepších animáků vůbec. A taky mě štve, že to místní popcorňáci zase sežrali i s navijákem. Pro děti na zabavení dobrý, ale mezi jedničkou a dvojkou je neskutečný, téměř propastný rozdíl. Howgh. ()

s1r1us

Nadstavovaná kaše, bohužel. Jinak je to naprosto super animace, ve 3D musí být ty letecké akrobatické kousky skvělé. Ale prostě, úděl druhýho dílu supr animáka. ***. ()

lakart

Pro mě určitě jeden z nejlepších animovaných filmů tohoto roku a možná i všech dob. Uvěřitelný příběh s originální zápletkou, fantastická animace, která se jen tak nevidí (místy jsem měl pocit, že ani nesleduji animovaný film), skvělá hudba a naprosto epický závěr, ze kterého mě mrazilo v zádech. Prostě paráda po všech stránkách. 100% ()

Franc1s

Dvojka draků a povedla se !!! Draků opět nespočet, sranda a vtip nechyběl(chlamky jako řádný), samozřejmě dojemné chvilky nemohly chybět, ale žádné vydíračky, na konci epické finále luxus, a je z toho jeden z nej animáků roku! Jednička bylo pro mě překvapením a tohle je pro mě překvapením, jak to dokázali vytáhnout na takovou kvalitu. 9/10 ()

Jaxx84

Zbytečně přeplácaný příběh. Pěkné pokoukání, ale nic, co by mě vyrazilo dech. Z velké úcty a nostalgie k jedničce dávám 7/10. ()

Shaleman

V kině to byl zážitek ani ne tak výbornou animací, ale hlavně menšími diváky, kteří doslova vyseli na každém ostnu, který se záběrem mihl. Panovala tak skvělá atmosféra, kdy děti vstávali hrůzou ze sedadel při pohledu na obří alfasamce a nejedno oko nezůstalo suché, při (spoiler). A tak jsem si komentář nechal na dvd verzi. Animace je výborná, kamera, střih, všechno klape jak má... jen ta atmosféra chybí. Takový typický druhý díl, větší, výbušnější, akčnější, sentimentálnější, ukecanější a plný berliček. Chybí propracovanější příběh, takové to gró které měl první díl. Po dlouhé době o filmu říkám, že byl moc krátký a klidně bych ho ještě o patnáct dvacet minut prodloužil a více se zaměřil na linii hlavního lotra, která je nedomrlá a ve filmu funguje pouze pro potřeby akčních výbušných scén. Takže buď jsme měli zůstat u sentimentální epizody rodinných vazeb a jen dokreslit nějakým tím zvratem aka první díl, nebo rodinné vazby zkrátit a zaměřit se na válku draků a temného pána zla, jak jsem čekal z traileru. A nebo jsem si neměl pouštět trailer, nejít do kina a prostě přijmout bez čekání s prázdnou hlavou jako u prvního dílu. Jenže já se u těch polotovarů vždycky podívám na složení... ()

haWranka

Po perfektní jedničce obrovské zklamání. Ale spíš jen proto, že jednička byla takřka dokonalá, po grafické, dějové i hudební stránce. Tady zůstala - a ještě vygradovala - grafika, hudba se držela starých motivů, ovšem děj, škoda mluvit. Ani by mi ta neoriginalita tolik nevadila, kdyby se scénář vyvaroval těch klišoidních a citově vyděračských výlevů. ()

balcazar

Hoci Pána prsteňov a podobné veci som vo filme nikdy nevidel, trochu mi vadí, že to tento animák až príliš tlačí do takejto fantasy roviny, možno som v tom badal prvky Pirátov z Karibiku. :) Preto je aj moje hodnotenie nižšie. Humorom film príliš nezaujíma (ani v 1, ani v 2), skôr sa snaží vsadiť na príbehovosť, často emotívnosť a najmä grafiku. Napriek priemerným trom hviezdam sa v príbehu ako takom dajú nájsť skvelé veci ako návrat matky, pointa vo víťazstve pevného vzťahu a víťaztsva múdrosti nad silou či premakaný záver. Ide tu o celkový dojem z filmu a ten, bohužiaľ, nie je extra. ()

E lan

Příjemné pokračování s roztomilou animací, dobrým příběhem a povedeným spádem. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že Pixar je významně dál. ()

RajAthen

Důstojné pokračování povedené jedničky o kočko-drakovi a jednonohém vikingovi se nese v duchu opravdu povedené animace, i místy vážnějších témat (scénka transu je poněkud za hranou dětského filmu na můj vkus). Bezzubka je každopádně nejroztomilejší zvířátko, se kterým se můžete mazlivě kamarádit a přitom ho nechat spálit/roztrhat/dominovat libovolnému cíli. To bude tím nepopiratelným kočičím základem. ()

neo93

Druhé pokračování animovaného filmu s Vikingy a draky v hlavní roli. Znovu se setkáváme s mladým synem náčelníka Vikingů, Škyťákem a jeho oddaně vycvičeným drakem Bezzubkou. Místo toho, aby se ale Škyťák pomalu připravoval na to, že dostane do rukou celé království, raději se vydává se svým létajícím mazlíčkem do nových okolních míst ostrova Blp, kde mapuje všechno, co objeví. Když na takové jedné cestě narazí na lovce draků a posléze se střetnou také s Dragem, obávaným velitelem dračí armády má zaděláno na velký problém, zvlášť když do toho zatáhne celý svůj lid, tak i znovu sjednocenou rodinu, poté co nalezne svou matku. Povedený příběh, znovu bezchybná animace (zvláště velmi dobře je zpracovaná skrytá jeskyně spolu s dalšími ještě více různorodými draky) a naprosto skvělá epická bitva na pobřeží. To jsou největší přednosti celého tohoto dračího dobrodružství u kterého jsem dobře bavil. ()

Maximilianus

Dobré. Od začiatku do konca som sa nenudil, dokonca som bol zvedavý, ako to dopadne. Podľa mňa lepšie ako Big Hero 6, ale v podstate kvalitou podobné, len celkovo vyváženejšie. ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze