USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

hroubek

Mistr si moji pozornost získal svými upoutávkami, které říkaly hodně a zarověň neříkaly nic.Byla to směs úžasných záběrů, která dokázala skvěle navnadit a přitom si zachovat pocit nejistoty co to bude.A přesně takový je i film.Pro průměrného diváka, který se moc ve filmech nevyzná, to bude buď geniální zážitek, nebo naprostá ztráta času nad něčím nepochopitelným.Když to vemu ve srovnání s předchozími snímky režiséra Hříšné noci, Magnolie či Opilí láskou, tak jsou oproti Mistrovy divacky vděčnější a mnohem lépe stravitelnější.Tím nechci Mistra srážet, jen tím říkám, že jsi k němu musí najít divaci cestu, a někteří víckrát a ta cesta nebude snadná, ale ta odměna na konci může být skvěla.Já se bohužel na tu cestu budu muset vydat ještě jednou, nejdříve za pár let.A mám upřímnou radost za všechny, kteří dokážou naplno pochopit myšlenkové pochody režiséra Paula Thomase Andersona.Mistr je o vztahu mistra a jeho učedníka, o nalezení duševní rovnováhy a svobody, o snaze se vráti do normálního života, o snaze někam patřit.Mistr je o spoustě věcech.Joaquin Phoenix hraje skvěle a každé ocenění si po právu zaslouží.Z jeho výkonu je cítit fyzická bolest a radost zároveň.Philip Seymour Hoffman, je opět brilantní a jeho dialogy dokážou zrychlit tep, i když jsou to jen slova.Jeho konverzace s Phoenixe je natolik dokonalá, že to musíte sledovat a snažit se to pochopit.Amy Adams není špatná a ta její nomice je oprávněná, jen mohla mít více prostoru.Filmu dodává přivotřídní atmosféru intezivní hudba, která je od začátku až do konce.A geniální kamera, jenž snímá opravdu nádherné záběry(poušť, oblaka) a hodně pomáhá ve vykreslování psychického rozpoložení postav.Nejednoznačný, přesto uhrančivý, takový je Mistr ve své nejčistší podobě(můj názor). ()

Nyck

Tenhle snímek má několik výrazných "WTF", ale tím největším je snad nominace Amy Adams na Oscara... Proboha za co? --- Jinak film velké zklamání, velké. A zároveň jsem se utvrdil v tom, že Hoffmanovy filmy mě z drtivé většiny vůbec nebaví. ()

VanTom

Naprosto sebejistá režie nepřekvapí, stejně jako úžasné herecké výkony tria Phoenix-Hoffman-Adams. Počáteční zaujetí však postupně vyprchalo, zdlouhavé nedějové pozorování jednoho "mistra", jeho rodiny a "chráněnce / pokusného morčete" totiž nikam nesměřuje a nijak nepůsobí, ve snaze zůstat nezaujaté a odtažité ani nic nesděluje. To, že nebezpečnému a nevyzpytatelnému alkoholikovi pomůže urovnat si život charismatický "guru", poklidně hlásající své pochybné učení (kterému možná sám nevěří), tím, že ho donutí přestat chlastat, bych nějakou hlubokomyslnou výpovědí nenazýval. ()

Eleanor05

ABSOLUTNĚ jsem nezachápala, co se tam dvě a čtvrt hodiny děje a poslední hodinu a čtvrt se tato nevědomost pomalu, ale jistě měnila ve vztek... What the f*ck was the point? O_o Ta jedna hvězdička je za výkon Joaquina Phoenixe. ()

VasaX

Masivně zdlouhavé, i přes Hoffmanovy a Phoenixovy kvality pro to nenacházím ospravedlnění. Navíc jsem se v tom tak nějak nezorientoval, co je ta ústřední pointa příběhu - hledání něčeho, kult, Mistr, traumatizovaný&vyšinutý Freddie? Opravdu netuším. Kouká se na to sice dobře, nic proti srsti, ale je to pomalé, uspávající a ve mě to zanechalo pocit, že jsem vlastně pořádně "nic nezažil. Paul Thomas Anderson jde s tímto kouskem prostě mimo mě. ()

zigíš

Ambiciózny a inteligentný, zábavný -bez toho, že by som sa smíchy za brucho popadal- classic onion movie -má mnoho vrstev- čím odpudivejší charakter (film hrdinu fakt nemá) tým lepší Anderson ..mistrovský (!) i ked ´there will be blood´ je mi bližší ..100% ()

blackJag

Typický P.T. Anderson. Motivy, které slouží jako záminka k rozehrání niterného souboje lidských individualit, záměry, které by bez výjimečných hereckých výkonů nebylo možné naplnit... Výkony tu jsou, co dodat, snad jen, že návaznost na běžnou diváckou potřebu je tentokrát trochu slabší, než u předchozích celovečerních snímků. 80% ()

klima777

A pak už jen zbývá obejmout pískovou Ženu. Nebo Písečnou?... Protože život je plavba v kruhu. A chcete-li si opatřit kruh záchranný, musíte zcela zákonitě platit. Většinou hodně vysokou cenu. Pro někoho prostě není úniku.---------------- Režie vycizelovaná, herecké výkony (IMHO) výborné. Civilní, nesmlouvavé, překvapivě intimní, tragické & zároveň vtipné drama. Film, jenž má de facto pět konců, a přesto je konzistentní. Velmi silný a sebevědomý film, který nikoho neobviňuje ani nementoruje. ()

Puyi

Co k tomuto dílu dodat? Joaquin je opět famózní a to naprosto, věřil jsem mu vše, úplně vše! Ani jsem snad tak úžasný herecký výkon z jeho strany neočekával, fantazie...nemám mu absolutně co vytknout, on je prostě pan herec. Věřím, tedy spíš doufám, v Oscara!!! Za zmínku ještě určitě stojí i výkon Philipa Seymoura Hoffmana, který byl taktéž bravurní. A samotný děj? Chvíli mi trvalo než jsem se do něj úplně vžil, ale ano, i ten mě nadmíru bavil, i když při tom, co předváděl Joaquin, jak by nemohl no... skvělé. :) ()

L_A_D_A_S

Film o kterém můžete přemýšlet dny, týdny nebo ho můžete nechat za sebou a zahodit. Celkově vzato, můžete vůbec přemýšlet jestli je na tom filmu něco k přemýšlení nebo ne. Pokud Mistra vypnete po ůvodních deseti minutách, ba pokud si pustíte jen trailer, vězte že se dozvíte stejně jako z celého 144 minutového filmu. Přesto jsem to sledoval se zaujetím celé. PS: Joaquin Phoenix je naprosto neuvěřitelný. ()

Mr.KarlAdler

Tohle není film na efekt, ba naopak! O to víc však vynikne, jakým neskutečným způsobem to celé táhnou Phoenix s Hoffmanem a Amy Adams. Výběr herců je vážně na jedničku. A zase ten PTA. Natočí si příběh, který vleze pod kůži a na mozek s takovou uvěřitelnou dravostí, že i když se po celých 144 minut neděje nic akčního, závratného nebo srdcervoucího, máte pocit, že kdybyste se byť jen na okamžik podívali jinam, celé vám to uteče a můžete se jít vycpat. Postupně se odhalující pohled do zákulisí jedné sektářské rodiny, kde se ocitnete, ani nevíte jak. Kde vás zpracují, protože na lidi, jako jste vy, mají čich. A odkud se stejně emocionálně nikdy neodtrhnete, protože dala vašemu bezcílnému bloumání životem alespoň nějaký (i když vykonstruovaný) smysl. Phoenix možná měl dostat oscara, na druhou stranu je jeho výkon tak výtečný, že si tu komerční sošku ani nezasluhuje (při vší úctě k Day-Lewisovi). Stačí pevná režie, kvalitní (velmi kvalitní) scénář a tři dominantní herci. Výsledek? Zážitek, který nevymizí během několika hodin ani dní. A o to tu běží. A zase si přisadím na Tarantina, jehož regulérní biják se drží ve třicítce nejlepších filmů všech dob. Bylo mi potěšením, Mistře! ()

ghatos

Sílou manipulace a sektářství lze narušeného jedince uklidnit, protože mu dáte řád a autoritu. Stačí mu vymyslet nějakou činnost a postupným opakovaním mu vymyjete mozek (ve filmu je to znázorněno, jak chodí k oknu). Philip Seymour Hoffman hraje nebezpečného guru - jeho zákeřný mesianismus bije do očí. Joaquin Phoenix je špičkový, o tom žádná. 42%. ()

wenca

Jsem asi ještě dostatečně nevyzrálý... herci byli naprosto perfektní, film zajimavý ale nepochopil jsem nějaký základni kámen, nic mi to nedalo. ()

Autogram odpad!

Film o chlapíkovi, ktorý do čoho siahne, to poserie a tak sa úplnou náhodou nalodí a pridá k nejakým scientológom a zúčastňuje sa divného „auditingu“. Jediné, v čom vyniká, je výroba podivného alkoholu a to mu prinesie aspoň nejaký úspech. Prázdneho tliachania je vo filme neuveriteľné množstvo, pomedzi to bezcieľné nepochopiteľné sexuálne scény a skvelé výkony hercov, ktorí hrajú pošahané postavy a tak vznikol úplne zbytočný film, totálna strata času. ()

Bagr_007

Andersonův pohled do duše jedné vyšinuté osoby, které se připlete k tak trochu fiktivní sektě, je pro mě jedním z nejzajímavějších filmů roku. Nejenže špičkově natočené, ale i herci by si zasloužili asi tak tři Oscary. ()

Tft

Philip Seymour Hoffmam opravdu byl geniální herec a ve spojení s Joaquinem Phoenix, jehož herecký výkon zde dosahuje podobných výšin, tvoří jednu z nejlepších hereckých dvojic, která se kdy ve filmu objevila. Paul Thomas Anderson udělal to nejlepší co mohl udělat, napsal výborný scénář (což je celkem zvláštní tvrzení o scénáři k filmu, který skoro nemá děj, ale možná v tom tkví jeho výjimečnost?) a nechal svoje herce hrát, ne hrát jako tomu bývá ve většině filmů, ale opravdu hrát (ať už to znamená cokoliv). Hoffman s Phoenixem se mu za to odvděčili neuvěřitelnou smrští hereckého umění, které celý tenhle film zvedá z průměru až k tomu nejlepšímu co může filmové řemeslo nabídnout. Dalším aspektem úspěchu je skvostná kamera, která vrátila 70 mm film do hry a ukazuje, že trnitá cesta je někdy tou nejlepší volbou. John Greenwood a jeho soundtrack skvěle dokresluje atmosféru, on a PTA musí být naladěni na stejnou frekvenci emocí, protože zatím všechno co spolu vytvořili naprosto audiovizuálně souzní. Vůbec mi tak nevadilo, že film nemá dějovou linku, o kterou by se opřel. PTA s The Master dotahuje "umění plynoucího filmu" k dokonalosti, je to jako pohupovat se v loďce na vlnách k nejasnému cíli, ovšem bezstarostně, bez stresu a s fascinovaným výrazem ve tváři. The Master je zvláštní film, ke kterému je celkem složité si najít cestu, ale pod tvrdou slupkou se skrývá skvostný diamant, který apeluje na to nejlepší co filmy můžou nabídnout. Jestli vám to stojí za tu námahu, je už jen a jen na vás, jedno je však jasné, The Master se umí odvděčit za trpělivost. ()

JančiBači

Velmi ťažko stráviteľné a pre mňa dejovo nie príliš zaújmavé. PTA je výborný režisér ktorý necháva hercom veľa priestoru a jeho filmy su vždy výborne zahrané. V tomto exceluje hlavne Phoenix. Kvalít Magnolie alebo Boogie Nights bohužial The Master nedosahuje. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)