USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

Lacike

Famozni herci, netradicna artova forma (aj na art je to extra divne), ale vo vysledku pribeh, ktory ma vôbec nezaujal. Postavy si ma vdaka odtazitej forme tiez neziskali, takze nakoniec jedinym velkym pozitivom tohto filmu je navrat Joaquina Phoenixa v prvotriednej forme k tomu, co vie najlepsie. Som rad, ze sa ten jeho mystifikacny experiment konecne skoncil a neskutocne ma stve, ze trval tak dlho. ()

ScarPoul

Pomerne zaujímavá sonda do života v jednej sekte. O to viac, keď vezmeme v úvahu, že sa Anderson nesnaží kritizovať, ukazovať prstom, vznášať súdy, alebo byť útočný a nepríjemný. Príbeh viacej ako o scientológií hovorí o človeku a jeho snaha žiť lepší život. Lenže nakoniec objavuje zmysel v tých drobných radostiach ako je alkohol a ženy. Nie práve najčistejší znak Andersonovej tvorby, ale aj napriek tomu je to postavené na veľmi silných hereckých výkonoch. Ústredné duo je vlastne jeden z mála dôvodov prečo film treba vidieť. Ale Magnólia a Až na krv sa mi páčili o dosť viac. ()

6thSun

Zpovídačka na lodi byla strhující a já se začal tetelit blahem. Jenže podobná katarze už nepřišla, místo toho se to začalo hemžit scénkama, jejichž smysluplnost mi unikala. Tak třeba: Proč dá Freddie přes držku tomu chlápkovi při křtu knihy? Proč odjede na motorce do prdele? Jaký smysl má závěrečná scéna? A jaký to má všechno smysl? A proč tímto WTF způsobem točí zrovna režisér mého nejvzývanějšího filmu všech dob (Mangolia)?!! 65% ()

maseer2

prazvláštní drama o vyrovnávání se s poválečným traumatem a jakési scientologické sektě, z něhož se nedozvíte nic o poválečném traumatu ani o scientologické sektě.. celé je to totiž zredukované na chlastání okeny a pobíhání mezi zdí a oknem se slovy "je to zeď, je to zeď, je to zeď, je to okno, je to okno, je to okno".. slaboučké 3* ... P.S.: tři minuty na Googlu mi v otázce scientologie daly asi tak o 300% víc než 144 minut Mistra.. ()

Tommassi3

"Ve svém stavu bys neměl pracovat !!" - "Můžu pracovat !!" - "Jsi deviant !!" - "To teda nejsem !!" - "Víš, co to znamená ??" - "Ne !!" ()

bouncer

PTA je jeden z mých oblíbených režisérů, ale poslední dobou mám pocit, že se v tom, jak bych si výsledek představoval já a jak on, čím dál více rozcházíme. Co mu musím přiznat je, že herci pod ním pracují na 120 % a Mistr je krásná ukázka toho, jak PS Hoffman a Joaquin Phoenix dokáží perfektně své role zahrát. Ovšem film samotný nezvládá správně předat své poselství a alespoň já jsem se ztrácel v některých motivech a podivných přechodech, což mělo dosti nudný výsledný efekt. ()

Avalon820

Mistr není nijak extrémně náročný film, ale rád by byl. Způsob, jakým se toho snaží dosáhnout, je ale přinejmenším nešťastný - opakovaným poukazováním na totéž a s tím spjatou lehce přestřelenou stopáží činí sám sebe atraktivním pro poměrně malé spektrum diváků a to je škoda, protože má co říci, má režiséra a scénáristu v jedné osobě, který to umí říci, ale ve výsledku mu chybí jakási konzistentní epochálnost. Chvílemi jsem měl pocit, že je to snímek dělaný spíše pro herce než diváky - herecké koncerty zde předvádí všichni zúčastnění, nominace na Oscary jsou proto rozhodně na místě, ale po chvíli si začnete říkat, že když už chápete jednání a pohnutky postav, děj by se mohl pohnout kupředu. Ale on ne a ne... Je těžké tento film ohodnotit hvězdičkami, váhal jsem mezi třemi a čtyřmi, nicméně mistrovský závěr to definitivě rozčísnul :) ()

Johny_fork

Až na krev považuji za jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. I proto jsem od dalšího Andersonova počinu mnohé očekával. Nezpochybňuji zde naprosto geniální herecké výkony jak Hoffmana, tak ale především psychopatického Phoenixe. Film jako takový je brutálně dlouhá psychologická studie těchto dvou postav, které ovšem bohužel jaksi chybí smysl. Děj zůstává po celou stopáž stát na místě a když se objevily závěrečné titulky, mohl jsem pouze konstatovat, že jsem Mistra dokoukal. Nezanechal ve mě vůbec nic, nad čím bych ještě pět minut přemýšlel, natož třeba druhý den. ()

Terva

CITÁT - Je konec války, jste propuštěni. Můžete podnikat nebo studovat.............. Konec války znamená pro hrdinu tohoto snímku nový začátek, ale dokáže vůbec normálně žít? Přeludy, strach a neochota nutí být neustále v lihu. Dokonce si Freddie musí vyrábět své vlastní driáky. Stále se však nedokáže zařadit do běžného života. Celý ten příběh je podpořen celkem psychologickým hudebním doprovodem, který krásně vystihuje podstatu děje. CITÁT - Vidím kundu......... Ano je tam pár sprosťáren, převážně se týkající sexu. Velmi zajímavý námět však není moc dynamicky zpracován a mnohdy spadá do nudných částí. CITÁT - Cos to provedl?............ Pěvecké vystoupení Phillipa Seymoura Hoffmana okolo 70 minuty stálo za potlesk. ()

Skrk

Dospělejší a umělečtější jak There Will Be Blood, feeling The Tree of Life, vyprázdněnost, paranoia, midcult, vizuálně dechberoucí (nebe, voda, záběry zblízka, jízda po poušti, padesátková doba), režijně i kamerově propracované a výkony (Phoenix, Hoffman, Adams) na Oscara. Anderson jde čím dál tím víc do sebe, stárne a tím i jeho snímky dostávají nový rozměr a přibližuje se filmům Terrence Malicka, což z něj dělá jednoho z nejlepších režisérů Hollywoodu v současnosti (Punch-Drunk Love a Couch beru jako velký režisérův přešlap). P.S. - Z komentářů od neznabohů a filmových zrůd, hodnotíc Avengers a The Dark Knight Rises pěti hvězdy se mi opět začíná dělat špatně (Slováky radši už nepočítám, ty se s demencí rodí.). P.P.S. - Píšete tu o Mistrovi jako o nejnediváčtějším filmu roku. Nejspíš jste nenarazili na nadčasový Cosmopolis. ()

joehot

Skvělý Hoffman a ještě lepší Phoenix, který v Mistrovi svým (mistrovským) herectvím často evokuje Daniela Day Lewise. ()

Hoyt

Na Mistra jsem se po magických trailerech těšil hodně dlouho dopředu ale ve výsledku jsem malinko zklamán. Ale opravdu málo čekal jsem totiž něco trošku jiného ale musím říct, že i tak oceňuji mistrovskou práci na tomto filmu. Sice se to někdy více táhne ale je tam spoustu věcí, kterým se dá věnovat a nepřemýšlet o délce filmu. Herce je zbytečné chválit ale podle mě by si Amy Adams zasloužila sošku více než Anne Hathaway. Nakonec bych ještě zmínil skvělou pěveckou a taneční vložku Philipa Seymoura Hoffmana. ()

Pishin

Vracím se z kina a jsem lehce nejistý jak s tím naložit. Vizuálně podmanivé - úchvatná kamera, herci hrají naprosto skvěle. Jak bývá u Andersona zvykem dlouhá stopáž nevadila. Joaquin hraje jak o život jeho postava je genialně napsaná a Philip je těsně v závěsu. Nečekejte žádný příběh, spíš sondu do jedné zkažené duše, kterou se jiná snaží napravit.... ()

Kryton

Tleskejme všichni vestoje! Je tu další intelektuální masturbační záležitost! Z filmu nedostanete nic, příběh je nic, scientologie je nic a celé je to velké NIC. Ze dvou Andersonů si vždy radši vyberu Wese, protože jeho filmy jsou malebné, tepe z nich láska k filmu a herci hrají přirozeně. Tady je to vše tak moc příliš snaživé. Takto se vtírat do hub snobských intelektuálů - to tu dlouho nebylo. Hoffman (pošuk) a Phoenix (ochlasta) hrají sami sebe a nikterak nevyčnívají. Tím vidím, že ceny jsou koupeny sektou scientologů a ti, kdož jsou tímto pamfletem nadšení, tak jsou zajisté členi této sekty. Film jsem shlédl, protože má nominace na Oskara. Nyní vidím opět další intoušský hype jako Argo a Zero Dark Thirty. Filmy bližší Americe, které jsou však jen průměrné po všech stránkách. Dnes se blahořečí průměrnost?! Hodnocení OST: Hudba podkresluje, ale pokud se člověk nudí filmem, pak to nezachrání z Jericha. 4/10 ()

ledzepfan

Perfektní (fyzické) herectví. Mnohoznačná režie, která je dost ostrá přestože se vyhýbá nějákým pevným soudům a názorovým postojům. Hodně je toho na divákovi-kolik si toho domyslí, s jakými domněnkami pracuje, co si v tom najde a nakonec odnese...... Odvařený z toho nejsem, ale formálně vytknout tomu nemůžu skoro nic. Rozhodně nevšední zážitek. ()

Sten2

Pro mě byl film obsahově nic neříkající a nevěděl jsme, jestli mam hlavním hrdinům fandit nebo si myslet, že jsou pošahanci (to se netýká Freddiho samozřejmě). Jak jsem čekal, hned od prvních okamžiků mě opět uchvátil Phoenix. Můj o dost méně oblíbený herec Seymour Hoffman zde ovšem také předvádí skvělý výkon a to jsou vlastně hlavní dva důvody proč si tento film určitě pustit. Ty další by byly určitě perfektní kamera a celkem zajímavá režie. ()

Hannibal92

Vůbec nevim co si o tom mám myslet, přišlo mi to dost zvláštní a celkem zmatené, možná na můj vkus až moc psychologické. Vypadá to že poválečné trauma má za následek schopnost namíchat pořádný driák z čehokoliv ať už se to našlo pod stolem, nebo to vyteklo z motoru. Nemam rád tenhle druh "léčby", který propagoval Mistr (i když neřikám že určitým lidem to třeba i pomůže) a už vůbec ne, pokud to vede k tvorbě takové "sekty". Možná proto mě tenhle film úplně neoslovil. ()

ivishka

Začnu klady: super kamera, občas dobrá hudba a charismatický Joaquin Phoenix. A budu neurvale pokračovat na záporech: jedno z největších zklamání poslední doby, které nedovedu rozumně pochopit natož kvalitně popsat a vychválit, věčně funící herec P.S.Hoffman(není špatný, ale mohl by přestat funět)...někdo tam neustále umravňuje Freddieho Quella jako by byl malé dítě co se pomalu ale jistě stává nesvéprávným. Největší gól byla hned první scéna jak si "hraje" Freddie s pískovou pannou a potom... Já fakt nevím co si mám myslet. Joaquin je jeden z mých opravdu oblíbených herců a všude na mě působí tak charismaticky nebo prostě jako génius (jakkoliv můžete vidět kladně někoho, koho obdivujete), ale tady vypadal tak trochu jako shrbený, zákeřný a malý alkoholik co se neustále šklebí (i když měl to své charisma, které i při takové změně nepopře). "Starosti hoďte na chvíli za hlavu. Počkají na vás a vzpomínky nejsou vítány." ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)