Temný krystal

Když se Jen, člen kmene Gelflingů, vydává hledat chybějící úlomek krystalu, na své nebezpečné cestě se na každém rohu setkává tváří v tvář s monstry. Jen, který se na své planetě rozhodl obnovit mír, se ale jen tak nevzdává! Jiný svět, jiný čas - ve věku zázraků. Před tisíci lety byla tato země zelená a vlídná. Pak ale puknul krystal a kus z něj - Křišťálový střep - se ztratil. Započal konflikt a zrodily se dvě nové rasy: krutí Skeksiové a vznešení Mystikové. Skeksiové se na Křišťálovém hradě chopili moci svými tvrdými a zkroucenými těly, pevnou a zvrácenou vůlí. Vládnou po tisíc let. V údolí Mystiků žije i Gelfling jménem Jen, jehož rodinu vyvraždili Skeksiové a zničili celý jeho klan. Přežil jenom Jen, kterého vychovali ti nejmoudřejší z Mystiků. Existuje však proroctví. Uplynulo tisíc let a svět musí znovu podstoupit zkoušku. Buď se uzdraví, nebo navždy propadne zlu. Jen je v tuto chvíli jediným vyvoleným, který může svět přivést ke spáse... A tak se vydává na cestu. (Cinemax)

Spock

Loutková pohádky, která ovšem aspiruje na mnohem více. Fantasy příběh ze světa ovládaného zlem, které má být podle proroctví svrženo díky vesmírné konstelaci hvězd. Velmi se mi líbilo provedení, kdy loutky byly poměrně „živé“. Velmi pak oceňuji hudební podbarvení filmu, dodávalo celému snímku větší hloubku. ()

vyfuk

Bez pochyb jeden z nejprůlomovějších a nejdůležitějších milníků ve filmové historii. Loutkový kousek, který grafiků, lidem od efektů a filmařům jednoduše protočil panenky. V rámci příběhu uspokojivé. Svůj příběh to má a hraje si s ním velmi dobře. V podstatě by to bylo klidně na nějakou trilogii nebo něco takového. Pro mě nicméně ne tolik záživné. Takovýmto loutkovým filmům jsem nikdy nepropadl a nikdy mě nijak extrémně nezajímaly. Spíše mě i nějak bezdůvodně odpuzovali a nějak se i ve výsledku divím, že jsem film vlastně dokoukal. Ale neříkám. Konec dobrý, všechno dobré. Hlavně pozitivní v rámci respektu. ()

Gurtha

Skoro 40 let od vzniku filmu dá docela námahu jej hodnotit – chvíli jsem si na něj zvykala a teprve pak mě odměnil věškerou krásou i ohavností, kterou v sobě má. Nejsem ale dost trpělivá, takže jej hodnotím jako příliš dlouhý. Ano dřív snad čas plynul jinak, ale tady vidím i problém v tom, že pomalé tempo je doplněno tak málem slov, že se musí stále a pořád opakovat, dokolečka a furt. ()

Ironfood

Vizuální stránka super, teda až na obličej hlavního hrdiny, který mi příliš nesedl. U příběhu mi nějakou dobu trvalo, než mě chytil. Je pravda, že to má místy příjemně temnou atmosféru, bohužel to kazí poněkud happyendový závěr. Jinak bych možná dal i čtyř hvězdičky. ()

Braddy

Skvělá fantastická podívaná od tvůrců Muppets i pro ty, kteří tyto postavičky vůbec neznají. ČT tento film vysílala zhruba tak před 1-2 lety. Bohužel ve špatném čase na ČT2. (jako většinu kvalitních filmů, což je škoda) ()

ArdathBay

Vidět Temný krystal jako dítě, tak by se mi hodně špatně spalo. Skeksisové jsou nádherně šerední a fauna s florou jsou dovedeny k dokonalosti. Prostě svět, který má vše a funguje. Kouzelná hudba Trevora Jonese dotváří zajímavý a napínavý děj této pohádky spíše pro dospěláky. Namluvení všech postav si zaslouží jedničku s hvězdičkou. Vypíchnu Aughru ( ženskou postavu), kterou namluvil Frank Oz. A není to jediná postava, kterou namluvil. Běžte a sežeňte si "Dark Crystal" - mě stálo půjčení pouhopouhých 8 slovy osm lovů. ()

psychoJoa

Nádherný, jednoduchý příběh, který však není nijak primitivní nebo bez pointy. Naopak. Velmi chytlavé fantasy, obohacené o netradiční postavičky - loutky, na které jsem si rychle zvykla. Sice je to starší film, ale pořád má čím oslnit. Opravdu doporučuji! ()

Melios

[SPOILERY!] Dark Crystal je úžasné ručné remeslo s bábkami v detskom fantasy svete, kde sa fantázie medze nekladú, a kde sú buď dobré, alebo len zlé postavy. Akoby to Nekonečnému príbehu z oka vypadlo. To, ale za žiadnych okolností nedokáže vyvrátiť fakt, že je tento film skrátka úžasný (,alebo je to proste veľmi zvláštna náhoda, že tieto dva priekopnícke filmy svojho žánru vznikali nezávislo na sebe približne v rovnakej dobe). V skratke sa jedná o to, že je svet, ktorý živí fialový "Crystal". V jeho okolí žijú dva národy. Múdri Mystici a zákerní Skeksisovia. Práve Skeksisovia prebrali vládu nad "Dark Crystal", z ktorého čerpajú nesmrteľnosť. Na jeho pohon zabíjali tretiu obrovskú rasu žijúcu v tomto svete, ktorá je dnes na pokraji vyhynutia a tým boli Gelflingovia. Legenda hovorí, že raz príde Gelfling, ktorý nadvládu Skeksisov raz a navždy skončí. No a jediný známy žijúci Gelfling je práve hlavný protagonista a učeň Mystikov menom Jen. Možno nie tá najikonickejšia premisa, akú ste kedy počuli, no do dnešných dní ostáva stále účinná. Toto bol ešte len prológ, takže si asi viete predstaviť o čom je v skutočnosti príbeh. Ten je typický detský hero journey, čo vôbec nie je zlé. Musím uznať, že tvorca Muppetov, Jim Hensson, sa dokázal s námetom vyhrať a priniesol nezabudnuteľné fantasy, ktoré vďaka väčšinovým praktickým efektom nezostarlo ani o deň, (keď sa tam už nejaké to CGI ukázalo, bolo v ňom vidieť extrémnu snahu i navzdory vtedajším technickým limitáciám). Za zmienku tiež stojí fakt, že prednedávnom Netflix vydal seriálový spin-off. Skrátka úžasná rozprávka pre široké publikum, kde je svet plný úžasne navrhnutých bábok a rozličných zaujímavých zvierat, ktorým tvorcovia dokázali vdýchnuť život a prostredie, ktoré vo vás evokuje niekoľko tisícročnú históriu, že by to ani Tolkien nedokázal spísať. Taký duchovný nástupca Hviezdnych Vojen (podotýkam, že len originálnej trilógie). Film považujem za stratený klenot kinematografie a ak máte aspoň trocha cit pre detail, nebojím sa vám film srdečne odporučiť. "Hold her to you, for she is part of you, as we all are part of each other." ()

masr

Když pominu banální příběh jak vypadlý z kterékoli primitivní prvotiny fantasy nadšence, stejně si nepomůžu. Neskutečně přeplácaný vizuál plný vrásčitin a chlupatin, barviček a rádobyvtipných detilů mě neomylně vedou k domnění, že zde máme příležitost sledovat správnou americkou variantu výtvarného kýče. Nikdy nic není jen prosté a hnusné, nebo pouze prosté a krásné - vždy je to přeplácané, rádobyefektní a především vlezlé. ()

Han22

Ne prostě ne, nechápu co na tom filmu je tak skvělého. Možná jsem to měl vidět v dětství a už jsem na tohle starý, ale celkem zajímavý příběh sráží u mě prostě to, že je to loutkový. Nedokázal jsem tomu ani na chvíli věřit a celou dobu jsem si říkal, že koukám na maňáskové divadlo pro děti, čemuž napomáhá i neustálé pitvoření a šaškování všech, včetně hlavních záporáků. Navíc až na hlavní hrdiny jsou podle mě loutky hnusné... nevím, tohle nebylo určeno pro mě. EDIT 2024: Nemůžu si pomoc. Fantasy hudba burácí, fantasy výprava je krásná, je tu magie a celkem slušný příběh, ale díky těm ohyzdným a neustále se pitvořícím loutkám se to z fantasy mění na českou televizní pohádku. ()

Herráček

Začínám věřit tomu, že působivá fantasy se nedá zfilmovat bez pomoci digitálních efektů... A i ten slaďoučkej happy end by si mohli odpustit. Ale jinak? Uf... Výborný... ()

DavidS.

Skvělý fantasy film znovukoukatelný i více než po čtvrtstoletí.... Perfektní loutková animace celého světa, ze kterého je cítit originalita a nápady...Postavičky a detaily až oči přecházejí... ()

Devadesát Dva

Člověku je při pohledu na všechnu tu práci, co za tím stojí - výpravu, kostýmy, celou mytologii, ale taky výstavbu každé scény, zklamaný, že dnes už se nikdo neodváží a nechce natočit podobný film. 'Temný krystal' je ukázkou toho, jak dřina a talent posouvá film na další level. Je to o něčem víc, než jen natočit film správně. ()

iXtr3m3

Muppeti pre hardcore fantasy dospelákov? Yeah baby. Tak toto bola jazda. Dospelá konkurencia pre rodinne založený klenot Neverending Story. Skvelé. ()

Hopper

Film, ktorý je tak trochu zabudnutý, ktorý možno väčšina odbije už len tým, že ide o bábkový film, a to je niečo pre deti. Skutočnosť je však taká, že príbeh nenudí ani chvíľu, po vizuálnej stránke je aj po 25-ich rokoch stále čo obdivovať, smiešne nepôsobí ani trikovo, ani príbehovo a vidno, že sa tvorci s filmom vyhrali. Jednoznačne odporúčam. ()

Ripley

Pokud je divák obeznámen a spokojen s prací Jima Hensona,bude nadmíru spokojen.Dobrý příběh,který má fascinující typické Hensonovské výtvarné pojetí.Škoda,že nevzniklo takových filmů více.Je pravděpodobné,že James Cameron a Jan Svěrák zde brali inspiraci pro Avatar a Kukyho.(scény s louky a lesa). ()

Radim

Krásná, trochu temná fantasy pohádka. Určitě Vás uchvátí výtvatná stránka. Příběh je poctivě vystavěn, odsýpá, i když je trochu předvídatelný. Ale doporučuji, příjemně strávená hodinka a půl. ()

Asmodin

Loutkový film. Postavy byly zajímavé a jsou důkazem, že tvůrci měli dostatečně velkou fantazii. Nicméně děj už tak zajímavý není. Loutka hlavního hrdiny není až tak sympatická, abyste si ho zamilovali a sledovali každý jeho krok. Šešulkové :o) ()

Prochy38

O filmu jsem vůbec nevěděl, až než vyšel prequelový seriál na Netflixu. A teď už mi film nemohl uniknout. Nádherná práce J. Hensona a jeho týmu. Perfektní příběh, skvělý nápad a nádherně vytvořený nový svět! Možná, kdyby Skekciové nebyli nechutní, mohl cílit i na mladší publikum. Ale to mně nevadí :) ()

Další svalovec s obrovským mečem?

Další svalovec s obrovským mečem?

20.11.2008

Že by nám hrozil comeback akčních fantasy filmů plných kulturistů máchajících nabroušeným železem? Conan je, zdá se, definitivně na cestě zpátky do kin, a zřejmě se dočkáme i jeho blonďatého a trochu… (více)