Tohle se panu Šulíkovi trochu vymklo. Na jedné straně snaha o realismus a do toho hamletovská zápletka včetně každou chvíli se objevivšího ducha zavražděného otce hlavního hrdiny. Ten pokaždé něco moudrého pronese, přičemž si ty jeho monology poněkud odporují. Samozřejmě, když policajti ponižují nezletilé pachatele trestné činnosti, mají moje sympatie. A to není rasismus, bylo by to stejné, kdyby to dělali bílým hajzlům. Největší pochvalu si zaslouží Ján Mižigár, díky kterému to celé drží pohromadě. Tedy pokud ho režisér nenechá nečinně zírat do kamery a nezní pod tím osudová hudba, v těchto chvílích to nefunguje ani náhodou, ale za to představitel hlavní role nemůže (50%).(17.8.2011)

• Tessie

Zajímalo by mě, s jakým cílem natočili autoři tuhle ptákovinu! Chtěli nás prostě všechny nasrat víc, abychom viděli jak oni v tom umějí chodit, berou peníze za nic, chodí krást všechno možné, celý den se poflakují a robit nebudou? A že jestli je jeden hodný, tak se nakonec prostě nasere na ty zlé a začne být zločincem tak jako tak, byť vůči nim samotným? To si snad dělá někdo prdel! Scéna, kdy hoši chtěji kolo, čili žádají peníze po novém otci, který jim odvětí: "Proč si ho někde neukradnete".. tak ta mě úplně zničila. Jak mě tenhle film nasral, tak mě dlouho nic nenasralo.. A ještě to vysílají v televizi. Hanba vám!!!(25.4.2014)

Sociální drama Cikán od našich východních sousedů sleduje osud čtrnáctiletého romského chlapce Adama, jenž se snaží oprostit od pravidel a zvyklostí vlastní komunity. Podaří se mu to nebo nepodaří? ~ Film žel sráží zbytečně zidealizovaná realita a pro prostředí východoslovenských cikánských osad nepřirozené poetično (v čele s pravidelně se opakujícími dvěma třemi hudebními motivy). Film s touto tematikou by vyžadoval naopak syrové, zcela realistické zpracování (a to klidně bez hudby, třeba jen s tradiční cikánskou hudbou). ~ Nicméně oceňuji, že se slovenští filmaři (s finanční pomocí z Česka) ujali tohoto nepopulárního tématu a výsledek není zas tak špatný. Za jejich odvahu mírně nadsazuji své hodnocení.(25.12.2011)

Normalne som mal chvylku chut dat stryri hviezdicky, ale predca by to bolo moc a tri budu zasluzene. Pan Sulik si naozaj zasluzi uznanie. Velmi sa mi paci vo filme nic neprikrasloval. Natocil film o ciganoch z osady a vykreslil zivoty ludi, ktory ziju v inych podmienkach ako ostatby velmi hodnoverne. K pribehu sa vyjadrovat moc nejdem. Ten je poslabsi a aj preto som uchylil k trom hviezdickam. Rozhodne vsak stoji za to pozriet si to. Cakal som horsie a celkom ma to prekvapilo a aj pobavilo. Niektore hlasky si stobodove.(7.1.2012)

"Aspoň si zapamätáš, že ojebávať sa nepatrí!" Prekvapujúco nie-trápne. Ba čo viac, je to naozaj fajn zrežírované, realisticky pôsobiace, má to výborného Miroslava Gulyasa ako kvázi-vajdu Žiga a hlavne - nesnaží sa to divákovi vnútiť žiadny názor. Žiadna agitka, oslavujúca rómske etnikum sa teda nekoná. Dá sa povedať, že vždy, keď scenár vystaví hrdinov rasovému útlaku od bielych, je tento moment vyvážený situáciou, kedy sú to naopak Rómovia, kto sa zachová ako primitívne svine. Chvályhodné. Škoda len otrasného hlavného hrdinu (celým filmom prepláva s jedným vymeteným výrazom a vždy, keď otvorí ústa, je to číre utrpenie) a hroznej hudby, ktorá dookola opakuje jeden otravný melancholický motív. Každopádne, príjemné slovenské prekvapenie.(14.1.2012)

• - Natáčení filmu zabralo 40 dní. (Rugero)

• - Film sa natáčal v rómskych osadách v Richnave, na Levočských lúkach a pri Krompachoch. (pista_baci7)

• - Premiéra filmu bola na lúke pod holým nebom neďaleko rómskej osady v obci Richnava. (pista_baci7)