Nezvratný osud

Final Destination

Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

Přijde vždy, to je nezvratitelná jistota! Má všechny trumfy v rukávu. Je možnost "Ji" obalamutit..snad. Najde si je? Má všechny předpoklady. Lze se před "Ní" schovat, možná..na určitou chvíli. Znovu jde za nimi. Kličkují..je to marné. Už je drží..velice silně!! Ta sladká nevědomost..nemyslíte?! Tento ústupek není pro každého. Těm obdařeným nezbývá než...utíkat..(2.10.2009)

Jeden z hororů s originálním nápadem, který si umí vybudovat obstojnou děsivou atmosféru. Nejlepší (nejhorší) je čekání na smrt dalšího jedince, to se vždy klepete hrůzou, co se asi tak stane, pak najednou napětí povolí.... a BUM! Takový jsem z toho měla pocit. Dokonalé způsoby likvidace šťastlivců (?) už pak vyvolají úsměv a pocit zvráceného blaha. (Můj soukromý žebříček nej... úmrtí: 1. nejnečekanější- blondýnka, 2. nejpropracovanější- učitelka, 3. nej(legračnější)- protivný hoch v závěru). Scéna v letadle se spoustou předzvěstí a znamení, závěr filmu v Paříži a malinká rolička Brendana Fehra byly jen doplněním do krásných čtyř hvězdiček. Ze série nezvratných osudů ten zdaleka nejlepší.(23.7.2006)

Já nějak nevím, půlku filmu jsem se bavila tím, že jsem si domýšlela, co se stane (častokrát správně) a bavila se nad hovadinami toho, co se na plátně zrovna děje. SPOILER: Navíc čekala jsem, že půjde o napínavý thriller a dočkala jsem se hry o to, kdo dřív zemře drastičtější, krvavější a kurióznější smrtí (musím říct, že vyhrála asi slečna učitelka). KONEC SPOILERU. Šikovnější režisér a scénárista by z tohoto námětu podle mě dokázali vytěžit mnohem víc, protože ten nápad sám o sobě je naprosto výborný. Bohužel ale zpracování se moc nepovedlo, takže vznikl průměrný předvidatelný film s průměrnými herci. Konec byl sice podle mého gusta, ale bývalo by bylo lepší, kdybych ho neuhodla několik okamžiků předem. Suma sumárum: nevyužitý potenciál.(20.9.2009)

Výjimečně mě film pro teenagery dobře zabavil i mírně napnul. Postavy jako obvykle nebyly příliš sympatické, ale svému účelu posloužil každý z puberťáků zcela dostatečně. Zvláště mě zajímalo, jak vynalézavě a drasticky bude osud v konkrétních případech postupovat, k mé úlevě se nekonaly zdlouhavé naháněčky maskovaný vrah versus vřískající barbína. Kdepak, v tomto slasheru umírají hajzlíci originálně a s překvapením v obličeji. Námět a některá úmrtí jsou sice hovadiny, ovšem cítila jsem v tom zdravý nadhled. Ať už se věková skupina náctiletých provinila na tvůrcích filmu čímkoliv, neúprosný, škodolibý výsledek rozhodně stojí za jedno shlédnutí (druhé je výrazně slabší). 75%(21.5.2009)

• Big Bear

Na tohle jsem už asi krapet starý. Opravdu si myslíte, že pokud smrt (pokud tedy existuje jako nějaká vyšší moc) chce někoho zabít, shodí střešní tašku na balkon, tam rozbije květináč, ten spadne na kočku, ta mňoukne a vyleká důchodkyni, ta máchne holí a shodí žehličku, ta propálí koberec, ten zapálí dům, k tomu přijedou hasiči a uhasí jej, pak se však o zapomenutý neuklizený střep na silnici řízne do nohy teenager a umře na otravu krve? Já tedy ne. Celou partičku si mohla smrt vychutnat stokrát - mrtvicí počínaje.. Nemusela kvůli tomu měnit atmosférické vlivy či vyhazovat do povětří monitory od PC a celé baráky. No, jako námět to bylo vcelku originální, ale ty katastrofické jevy, které každé úmrtí provázely byly děsně přehnané. Celé mi to připomnělo moji dávnou hru na PC, kde jsem musel pomocí kovové kuličky jíž jsem dal počáteční impulz rozpohybovat celou škálu hejblátek a tím jí dostat na druhý konec mapy. Tuhle hru by dle tohohle filmu smrt s přehledem dohrála do konce a na ten nejobtížnější level !!! Pád Jumba 747 byl good. Tím ale končím. U mne je to jen za dvě zhaslé svíčky. * *(4.3.2014)

• - Clear Rivers (Ali Larter) byl pojmenován po asistentovi Glena Morgana a Jamese Wonga. (Chatterer)

• - Okolo 32. minuty lze v zrcadle zahlédnout část objektivu kamery. (imagoo)

• - Spoiler: Po výbuchu letadla následuje záběr na Terry (Amanda Detmer), za kterou je vidět obraz autobusu, který ji následně přibližně v 45. minutě zabije. (Bonaci)