Nezvratný osud

Final Destination

Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

Povedené, ale nijak kulervoucí. Stěžejním na téhle netradiční vyvražďovačce shledávám, že hlavní zabiják je na rozdíl od jiných kokotin toho druhu skutečně žijící zubatá postava, které prostě neutečeš a Ali Larter by byla kočka i v montgomeráku po pradědovi. Když nad tím tak přemýšlím, než se nechat potupně přepůlit poklicí od vejtřasky, to už raději uhořet hned během úvodu v tom letadle. Nebo se zadusit igelitovým pytlíkem při masturbaci. Film doporučuji shlédnout před cestou dýchavičným vrtulovým ATR do Bratislavy na Depešáky, létání těsně pod úrovní mraků hned získává nové dimenze,(5.1.2012)

Opravdu vynikající námět, navíc podpořený nápaditým a svižným zpracováním. Sice se z toho dalo vyždímat daleko více napětí a tvůrci se nemuseli za každou cenu snažit o ta nejšílenější a nejabsurdnější úmrtí v dějinách filmu, ale přesto je Final Destination společně s Vřískotem suverénně nejlepší teen vyvražďovačkou. Ke cti mu především slouží, že téměř do puntíku přesně splnil to, co jsem od něj původně očekával. Úvod s letadlem je skutečně působivý a dokázal mě výrazně namlsat, a přestože se snímek postupně proměňuje v řadu velmi nešťastných příhod, pachuť v podobě nepříjemné atmosféry a hrozivé vize mi v ústech zůstala až do samotného konce. Druhý díl je také hodně povedený, ale zábavné a mrazivé jedničce už výsadní postavení nikdo nevezme.(12.11.2012)

• Kusko.t2

No, celkom zaujímavá myšlienka a nápad filmu sa mi zdá v tomto prípade nie veľmi využitý. Je to tak stredne nechutné (no aj menej dalo by sa povedať) ale to nevadí, treba si aj trocha oddýchnuť. Ale to prepracovanie myšlienky filmu mohlo byť teda lepšie. Také plytké a všetko v jednej rovine sa mi to javilo. Buď trocha beznádej alebo neochota vložiť sa do filmu viac.(24.6.2007)

O tomhle filmu jsem slyšel od Legase, ale v půjčovně, kam jsem zašel, toužíce po nějakém silném zážitku, jsem po tom obalu sáhl víceméně vágně. To jsem neměl dělat!!! Pořád se volá po opravdu neotřelých nápadech a snímek toto vše splňuje - a ještě mnohem více. Neuvěřitelná jízda a taky docela krvavá - nečekal jsem to. Vynikající. Co nejdřív se musím podívat na díl druhý!!! Chce to jen využít příležitost.(24.7.2004)

Svého času jedna z nejoriginálnějších teenage vyvražďovaček. Úvodní třetina funguje dokonale i po letech. Napínavá, svižná a děsivá až z toho běhá mráz po zádech. Druhá třetina přepne při likvidačním přespolním běhu na neutrál, ale díky slušnému rozjezdu to pořád ještě šlape a baví svéráznými způsoby, kterými osud zarovnává manko v pořadníku smrti. Drhnout to začne až v závěru, kdy se zdá, že se tvůrci zasekli a přes autorský blok se museli protlačit s vypětím všech sil i bez nápadu na pořádnou pointu. Naštěstí je tu Ali Larter a tak je stále co pozitivně hodnotit.(25.8.2013)

• - V počáteční scéně měl Devon Sawa (Alex) předstírat, že spí. Ve skutečnosti Devon Sawa usnul a spal čtyři hodiny. (Bauer)

• - Scéna, kdy Carter (Kerr Smith) praští v autě Billyho (Seann William Scott) loktem do obličeje, původně ve filmu být neměla. V den natáčení měl Seann William Scott nateklý ret, a aby se to nějak zamaskovalo, přidali maskéři trochu krve a scénáristé vymysleli tuto scénu. (Bauer)

• - Carterovo auto je Chevrolet Nova SS ročník 1971. (Ruuzha)