Nezvratný osud

Final Destination

Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

Nezvratný osud jsem viděl až jako poslední z prvních tří dílů série - a byl jsem upřímně řečeno celkem zklamán tím jak se to celé snaží hrát si na standardní film:) A taky mi kromě Ali přišli všichni do jednoho značně nesympatičtí, což je u tohohle žánru trochu problém. Naštěstí jen do chvíle, než se scénáristi vytasí s konečným řešením té které "otázky" - a ta řešení jsou buď (pro Final Destination trademarkově) směšně překombinovaná nebo naopak nečekaná a nečekaně rychlá, nicméně do jednoho působivá. Ale zkrátka a dobře tohle mi prostě nesedlo tolik jako třeba dvojka, a proto dávám "jen" 60%.(21.5.2012)

Jediný film, v ktorom sa mi páči koniec a zároveň aj alternatívny koniec. K oficiálnemu koncu: Ešte nikdy som nevidel tak zaujímavý koniec, a taký prechod z pokojného záveru na napätie, ktoré sa dá krájať. Najviac sa mi páčilo, že koniec je najnapínavejší z celého filmu a je to jeden z filmov, po ktorom pár sekúnd ostanete na zadku. K alternatívnemu koncu (ktorý nájdete v mojom profile): Po tak skvelom oficiálnom konci sa asi mnohým takýto koniec pozdávať nebude, ale ak aj vy patríte k fanúšikom Alexa a Clear tak by sa vám mohol páčiť. Je to síce horor a tie by sa Happy-Endom končiť nemali, no je zaujímavé, akým spôsobom si tvorcovia nechali otvorené zadné vrátka. Zhrnutie: Perfektný námet a scenár, skvelí herci, obrovské napätie a jeden z najlepších koncov.(3.3.2011)

Prvních 20 minut sjelo rovnou z výrobní linky továrny na atmosféru. Nejrůznější znepokojivé věci, které se obtáčejí kolem Alexe, vyúsťují v explozi letadla a v následnou tlakovou vlnu, která vyrazí obrovské okenní tabule a scéna je natolik přesvědčivá, že se Vám napětím zatáhnou všechny chlupy do pórů! Karty jsou jasně rozdány, sedm lidí, kteří se na poslední chvíli prosmýkli skrze svírající se pařáty paní Smrti, si teď určitě neprožijí poklidné dny a noci. Ne, Smrt nikdo ochcávat nebude a ta si pro ně teď připravila důmyslnější mord. Nejvíce se scénář vyřádil na prvním a třetím individuálním skonu, zatímco druhý a čtvrtý jsou odfláknuté a dopředu čitelné. S blížícím se koncem se vytrácí inovace a zejména soudnost autorů, v závěru je jaksi "přenextováno" a tam už jsem se lehce trápil. Celkově velmi zajímavý nápad, který je hlavně poutavě zrealizovaný... a kurva, koukám, že se mi kouří z monitoru... 23 miliónů dolarů(rozpočet)/113 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(11.9.2007)

Svého času jedna z nejoriginálnějších teenage vyvražďovaček. Úvodní třetina funguje dokonale i po letech. Napínavá, svižná a děsivá až z toho běhá mráz po zádech. Druhá třetina přepne při likvidačním přespolním běhu na neutrál, ale díky slušnému rozjezdu to pořád ještě šlape a baví svéráznými způsoby, kterými osud zarovnává manko v pořadníku smrti. Drhnout to začne až v závěru, kdy se zdá, že se tvůrci zasekli a přes autorský blok se museli protlačit s vypětím všech sil i bez nápadu na pořádnou pointu. Naštěstí je tu Ali Larter a tak je stále co pozitivně hodnotit.(25.8.2013)

od počátku je nám dáváno na jevo, že teenageři budou mít pré. no a co nás bude čekat? říká se, že hodinu smrti nelze předpovědět a myslíme si, že je někde daleko. nenapadne nás, že se může jednat o den, který zrovna začal..... . a já to beru tak, že se smrt nudí a kosí ty, kteří se náhodou dostali z jejích spárů. bohužel teď je řada na někom z vás! mě to totiž PŘESKOČILO!!(9.12.2005)