Nezvratný osud

Final Destination

Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

Úvodní rozjezdový díl jedné z mála posledních kvalitních hororových sérií. Bohužel rozjezdový až moc. Sice je pravda, že jednička přišla s tím velmi originálním námětem který se v dalších dílech pouze recykloval, ale dalo se z toho rozhodně vytěžit víc. Havárie letadla je brutální ta vize mě fakt dostala, ale pak to spíš stagnuje a upadá do nudy. To finále s tím elektrickým kabelem mi pak přišlo vyloženě uhozený. Takže takhle určitě solidní horor, ale na moje oblíbené díly dvojku a čtyřku od Davida R Ellise se to prostě nečape.60%(12.4.2014)

Svého času jedna z nejoriginálnějších teenage vyvražďovaček. Úvodní třetina funguje dokonale i po letech. Napínavá, svižná a děsivá až z toho běhá mráz po zádech. Druhá třetina přepne při likvidačním přespolním běhu na neutrál, ale díky slušnému rozjezdu to pořád ještě šlape a baví svéráznými způsoby, kterými osud zarovnává manko v pořadníku smrti. Drhnout to začne až v závěru, kdy se zdá, že se tvůrci zasekli a přes autorský blok se museli protlačit s vypětím všech sil i bez nápadu na pořádnou pointu. Naštěstí je tu Ali Larter a tak je stále co pozitivně hodnotit.(25.8.2013)

Já nějak nevím, půlku filmu jsem se bavila tím, že jsem si domýšlela, co se stane (častokrát správně) a bavila se nad hovadinami toho, co se na plátně zrovna děje. SPOILER: Navíc čekala jsem, že půjde o napínavý thriller a dočkala jsem se hry o to, kdo dřív zemře drastičtější, krvavější a kurióznější smrtí (musím říct, že vyhrála asi slečna učitelka). KONEC SPOILERU. Šikovnější režisér a scénárista by z tohoto námětu podle mě dokázali vytěžit mnohem víc, protože ten nápad sám o sobě je naprosto výborný. Bohužel ale zpracování se moc nepovedlo, takže vznikl průměrný předvidatelný film s průměrnými herci. Konec byl sice podle mého gusta, ale bývalo by bylo lepší, kdybych ho neuhodla několik okamžiků předem. Suma sumárum: nevyužitý potenciál.(20.9.2009)

• Kusko.t2

No, celkom zaujímavá myšlienka a nápad filmu sa mi zdá v tomto prípade nie veľmi využitý. Je to tak stredne nechutné (no aj menej dalo by sa povedať) ale to nevadí, treba si aj trocha oddýchnuť. Ale to prepracovanie myšlienky filmu mohlo byť teda lepšie. Také plytké a všetko v jednej rovine sa mi to javilo. Buď trocha beznádej alebo neochota vložiť sa do filmu viac.(24.6.2007)

Opětovně shlédnuto a zvýšeno hodnocení. Ono to nakonec má něco do sebe a dokáže to člověka držet při sobě, má to svou atmosféru a pěknou Ali Arter. Pokračování má lepší propracovanost co do zajímavostí smrtí, ale jako startovní film série o seznamu smrti, který musí dojít naplnění to není špatné. Hlavní hrdina mi byl po většinu času dost nesympatický, a nevyjasněný konec taky nebyl zrovna na místě. Spíše působí závěrečné scény jako vtípek scénáristů, protože je to dost crazy s ohledem na předchozí dění...(18.7.2011)

• - Okolo 32. minuty lze v zrcadle zahlédnout část objektivu kamery. (imagoo)

• - Clear Rivers (Ali Larter) byl pojmenován po asistentovi Glena Morgana a Jamese Wonga. (Chatterer)

• - Velká část záběrů je ze skutečného pádu a výbuchu letadla TWA Flight 800 z East Moriches na Long Islandu v New Yorku. (Chatterer)