Nezvratný osud

Final Destination

Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

Film, kterému následná rychle vykvašená série zprznila výborné, poctivě získané jméno. James Wong v roce 2000 vyplivl tuhle chutnou originalitku, ze které se rychle stal profláknutý slasher přelomu tisíciletí. Kéž by se v hororovém žánru rodily takové nápady rok co rok. Dnes už klasika, které dávám plnou a kterou si brzo zopáknu. 90%(7.1.2014)

Nápad moc pěkný, provedení laciné... Ačkoli se zpočátku zdá, že by tenhle film mohl být něčím víc než typickou teenage vyvražďovačkou, nakonec sklouzne k typický žánrovým klišé a jediné, co ho odlišuje od ostatních podobně laděných snímků, je postava vraha... tedy, jestli se zlomyslné smrti dá říkat postava. Vlastně spíš: jestli se tomu, co Wong vydává za smrt, dá vůbec říkat smrt, když se to chová jako velmi sadistická verze MacGyvera. Přesto svůj kousek pěkné atmosféra Nezvratný osud má, ale to nic nemění na faktu, že od určité chvíle (zřejmě to byla žvanivá pouťová mystika v podání ostrahy márnice) pro mě ztratil poslední zbytky pozoruhodnosti a vyvíjel se k vpodstatě očekávatelnému "double twistu", který je spíš trapný než vtipný. Pokud vše béřeme jako relaxaci a oddychovku se zajímavým námětem, rovná se výsledek lehkému nadprůměru, který nijak zvlášt nepoděsí, nepoznamená diváckou paměť, ale zároveň nezjizví vkus...(10.4.2005)

Rozpočet $23miliónovTržby USA $53,331,147Tržby Celosvetovo $112,880,294║ Horror čo je svojou témou veľmi originálny a aj keď pokračovania maju svojou úrovňou klesajúcu tendenciu stále sa jedná o jednu z najlepších horrorových sérií, čo majú slušnú pútavosť. Tento príbeh je miestami až zdrvujúco smrštný vo svojom prevedení a je tam cítiť skúsenosť z mysterióznymi vecami režiséra Jamesa Wonga, ktorý sa spoluprácou podieľal na seriály Akty X. /videl v kine: 85%/(18.5.2005)

Je třeba přehlédnout přepísknuté herectví některých zúčastněných a okaté dialogy, které se občas snaží vytvářet jakousi sugestivnost a jindy zase vzdávají čest kdejaké béčkové slátanině. Někdy u scény s hrobníkem vám totiž dojde, že to tvůrci nemyslí vážně... Nezvratný osud je především neskutečně vtipně provedený slasher, s nahuštěným scénářem a odpovídající stopáží.(13.6.2009)

• Big Bear

Na tohle jsem už asi krapet starý. Opravdu si myslíte, že pokud smrt (pokud tedy existuje jako nějaká vyšší moc) chce někoho zabít, shodí střešní tašku na balkon, tam rozbije květináč, ten spadne na kočku, ta mňoukne a vyleká důchodkyni, ta máchne holí a shodí žehličku, ta propálí koberec, ten zapálí dům, k tomu přijedou hasiči a uhasí jej, pak se však o zapomenutý neuklizený střep na silnici řízne do nohy teenager a umře na otravu krve? Já tedy ne. Celou partičku si mohla smrt vychutnat stokrát - mrtvicí počínaje.. Nemusela kvůli tomu měnit atmosférické vlivy či vyhazovat do povětří monitory od PC a celé baráky. No, jako námět to bylo vcelku originální, ale ty katastrofické jevy, které každé úmrtí provázely byly děsně přehnané. Celé mi to připomnělo moji dávnou hru na PC, kde jsem musel pomocí kovové kuličky jíž jsem dal počáteční impulz rozpohybovat celou škálu hejblátek a tím jí dostat na druhý konec mapy. Tuhle hru by dle tohohle filmu smrt s přehledem dohrála do konce a na ten nejobtížnější level !!! Pád Jumba 747 byl good. Tím ale končím. U mne je to jen za dvě zhaslé svíčky. * *(4.3.2014)

• - Hneď v úvode filmu môžeme v Alexovej (Devon Sawa) izbe vidieť plagát z filmu Pecker (1998). (figis20)

• - V 34 minúte Alex (Devon Sawa) pozerá erotický časopis Pentouse z februára roku 1997. (figis20)

• - Natáčelo se od 25. května do 13. srpna 1999 a v lednu 2000 v Kanadě (Britská Kolumbie). (Varan)