Tohle je obchod s drogami. Tady se náhody nedějí. Victor Lanoux a Marlene Jobertová v hlavních rolích francouzského thrilleru (1980). - Helena Valangerová pracuje na radnici v kanceláři prvního náměstka. Je spokojená se svou prací, šťastná v manželství. Jednou se náhodou seznámí s jakýmsi Novakem. Netuší, že vše je dopředu připraveno: Novak je policejní komisař a ona má být součástí jeho plánu. Chce usvědčit jednoho z předních mužů města z obchodu s drogami a potřebuje někoho, kdo pracuje na radnici. Helena se dostává do nebezpečné hry, ve které je ohrožen i život jejího dítěte. Hvězdou francouzského filmu Špinavá záležitost je sympatická Marlene Jobertová (Manželé z roku II), v roli komisaře Novaka si připomeneme charismatického Victora Lanouxe. (oficiální text distributora)

borsalino

...aneb jak byla Marlene Jobert proti své vůli zatažena do špinavé hry policejního komisaře, pasoucího po náměstkovi starosty, jehož druhou tváří je výroba a distribuce drog. Komisař manipulativně přesvědčuje Marlene ke spolupráci, bez skrupulí jí rozbije soukromý život, ohrozí její rodinu a nepřímo způsobí smrt její sestry. Škoda jen, že v závěru režisér trochu nezdramatizoval atmosféru a taky nezvolil trochu jinou hudbu. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ KINOPREMIÉRA: ÚPF = IX./ 1983 - réžia českého znenia (ÚPF) = MIROSLAV KUBIŠTA --- krásnu Marléne dabuje MARIE DRAHOKOUPILOVÁ - ČT to našťastie uvádza s pôvodným kinodabingom. --- Komisár Novak (V. LANOUX) rozohrá intrigánsku hru aby za každú cenu rozbil obchod s drogami, ktorému šéfujú miestni "hlavouni". Ohrozí tým nevinnú ženu a rozhádže jej dovtedy pomerne idylický život. Myslím, že neprezradím MEGASPOILER, ale napriek komisárovmu úsiliu je jeho snaha "donkichotská" a verne kopíruje machiavelistickú realitu naznačenú už v POLICAJNEJ INŠPEKTORKE. (29.6.2009) ()

dopitak

Tři a půl. Protože tempo není žádné a napětí chybí. Nejsme ani v nejistotě, kdo je vrah nebo pachatel. Pokud si nepřečtete dopředu obsah, můžete zpočátku lehce tápat, proč a co se to děje, pak se ale galérka vyjádří a už jste v obraze. Příjemný dabing z Barrandova a hodně es i v malých rolích (Heřmánek, Kanyza, Novotný, Trávníček). Ve filmu to nebylo řečeno, ale podle všeho se natáčelo v Le Havre. ()

sud

Podobných filmů vzniklo na přelomu 70. a 80. let ve Francii několik a jsou, bohužel, většinou nedoceněné. Nenabízejí totiž množství přestřelek a prohláškovanou zábavu, jsou pochmurné, drsné jako sám život, nekončí dobře a jen tak nevymizí z hlavy. "Špinavá záležitost" klade otázky, jak daleko je správné zajít k odhalení zločinu a jakými prostředky se dá zločin potírat. I když nedosahuje síly "Policejní inspektorky" nebo "Nelítostného souboje", jde stále o nadprůměrné kriminální drama s vynikajícími hereckými výkony Marlène Jobertové a Victor Lanouxe. 80%. ()

Djkoma

Nuda zabalená v podobě francouzské kriminálky, která mě naprosto neoslovila a zanechala po celou dobu chladným a naprosto nedotčeným jakoukoliv postavou nebo příběhem. Celé mi to přišlo hrozně hloupé... Promarněných 89 minut a další film, který už vážně nikdy vidět nechci, protože pro mě nepřináší nic zajímavého. ()