Italský horor pojednává o strašidelném chrámu s násilnou minulostí. Historie katedrály sahá daleko do středověku, kdy templáři vyvraždili celou italskou vesnici, jejíž obyvatelé byli považováni za satanisty, a vybudovali v místě jejich hromadného hrobu obrovskou stavbu. Do chrámu navrženého architektem a alchymistou v jedné osobě, který byl ve svém výtvoru pohřben zaživa, je zabudován složitý mechanismus sestrojený tak, aby zatarasil všechny vchody v případě, že by se duchové pohřbených vesničanů někdy rozhodli znovu povstat... Právě k tomu dojde v současnosti, poté, co je pečeť krypty odstraněna. Když se démonické síly chystají zaútočit na nájemníky chrámu, je jen na faráři (Hugh Quarshie) a malé dívce (Asia Argento), aby objevili stavitelovu poslední linii obrany dřív, než se zlým silám podaří uniknout do okolního světa. (Cinemax)

pursulus

Víra tvá.¬         Nechtěl bych točit filmy podle scénářů Daria Argenta. Porád bych mu je musel vracet k přepracování, až by naše spolupráce vzala za své. Ano, mně by rozhodně nestačila slupka vnějšího účinu, pod níž se nachází oblast, o které mám to mínění, že obsahuje pouze zmatek, neurčitost tvůrčího záměru. Argento je tak v mých očích malým umělcem chtějícím dělat velké věci. Okatost vnějškovosti je tak působivá, že zmámila řadu diváků, kteří jaksi pozapomněli věnovati se také obsahu a sdělení. Argento působí v umění jako zdatný a šikovný politik na své voliče — omáčka řečí a gest nahrazuje nedostatky a řeší potíže.¬                 Dario Argento jako scénárista a Michele Soavi jako režisér — to jsou dvě ruce, jejichž hororový stisk je pevný a upřímný. To, co jsem řekl o Argentovi jako scénáristovi, platí stejně tak dobře o Soavim jako režisérovi. Výsledkem jsou snímky jako "Svatyně" nebo "Sekta", u nichž snaha o vnějškový výraz přebíjí vnitřní záměr do té míry, že ten ani nemusí existovati, natolik je podružný.¬                 Argentovy scénáře jsou plny slabých míst, které Soaviho režie látá přímo stalinovskou rukou. Přes to všechno jsou společné počiny obou — "Svatyně" i "Sekta" — spíše dobré než špatné. Je to tím, že si věří — a tak nakonec přesvědčí i diváka. ()

Dino07

Velice dlouhý a nudný začátek. Když se to však rozjede, film inklinuje k výbornému hororu. I když příšery vypadají jako zvětšená dětská hračka, děj je velice promyšlený a atmosféra tomu taky přidává navrch. ()

Jello Biafra

Film bez zápletky je rozložený do mozaiky scénok, ktoré však nedržia pohromade a dej absolútne nedáva zmysel. Tento film sa podla mňa ani k hororu nehodí. Je to skorej fantasy. Korunou všetkého sú ochotnícke herecké výkony. Navyše sa tu nachádzajú scény vkrádajúce iné filmy (Rosemary´s baby). ()

Corpsegrinder

Úvodní středověká část je příjemně brutální, pak to bohužel spadne do velký nudy a jakmile se kostel uzavře začne to bejt trochu chaotický neboť kamera nedrží se všema postavama a ty bez vysvětlení mizí z filmu. Několik masek super a finální tělová socha velmi nechutná. Ústřední hudební motiv je 10/10. ()

TERRORDROME

Od Soaviho som videl parádnu šlehu Dellamorte Dellamore a aj na základe väčšinou veľmi pozitívnych komentárov som mal očakávania pomerne vysoko, čo vo výsledku prinieslo skôr sklamanie. Naviac som mal už od začiatku strašne silný pocit že som tento film už kedysi videl, ale nemôžem sa úplne rozpamätať. Historický začiatok bol parádny, rytieri zmasakrovali dedinu, mŕtvoly nahádzali do jamy a na nej postavili kostol aby udržali nepokojné satanské duše na uzde. Zbytok filmu trpí schizofrenickou roztrieštenosťou na jednotlivé epizódy ktoré niekedy ani poriadne nenadväzujú jedna na druhú. Aj Della-Della mal epizodický charakter, ale tam to bolo vynahradzované zbesilou vizuálnou jazdou a postupujúcim šialenstvom, kdežto jeho kostolný predchodca proste len všetko nahryzne a nechá tak. V druhej polovici nechá dokonca zmiznúť zo scény hrdinov tej prvej, ktorý sa ďalej stávajú len občas mihnúcimi štatistami. Keď stredoveký bezpečnostný mechanizmus uzavrie v kostole skupinu ľudí, začalo to mať celkom grády, ale zmysel to stále nedávalo a fragmentácia udalostí je ešte výraznejšia. Trebárs scéna kde vybehne šialený kostolník ( ktorý si predtým prevŕtal brucho zbíjačkou ) a kusom zábradlia prebodne ženskú pred zrakmi všetkých, čo nikto nijako nerieši a po strihu všetci len tak polihujú v laviciach či sa rôzne špacírujú kostolom bez akejkoľvek snahy o komunikáciu. Akoby každý z nich existoval v nejakej paralelnej dimenzii a jeden o druhom nevedeli. Za zmienku tak stoja hlavne nejaké tie efekty ako súložiaci satanský kozel, babička udierajúca do zvonu odseknutou hlavou, alebo keď postavy narazia (doslova ) na metro. A samozrejme finálna skulptúra z ľudských tiel a rozpad kostola. Škoda že je ten film taký deravo mátožný a nikam nevedúci. ()

Eldoth

Podle zdejšího nadprůměrného hodnocení a komentářů jsem čekal, že to bude opravdu " nějaká " parádní hororová pecka, sice na ně málokdy dám, ale přecejen se člověk nechá leckdy zviklat. Bohužel jsem se nechal opět nachytat. Po většinu stopáže filmu jsem se spíše parádně nudil ...zvláště prostřední část filmu se neskutečně vleče (nalezení svitku, pátrání bibliofilického knihovníka, románek s restaurátorkou a jiné). Ponurá atmosféra procházející takřka celým snímkem se Soavimu " sice " povedla (úvodní středověká pasáž, temná zákoutí gotické katedrály, neustálá predzvěst něčeho zlého atd... ) , žel bohu, ono zůstane jenom u ní. Nekonají se žádné děsivé scény, herecké osazenstvo mi přišlo dosti toporné a jejich jednání přinejmenším zvláštní a vůbec ...celá mystifikace závěrečné půl hodinky byla podivná. Po druhém zhlédnutí budu možná mluvit jinak, ale zatím 2*. ()

tenebrae86

Přímá trefa do mého vkusu! Hned skvělý začátek s křižáky mě doslova přikoval k obrazovce a musím říct, že jsem si celý film opravdu vychutnal. Perfektní démonický horor ve stylu mých oblíbených Argentovek. Mám moc rád atmosféru takových snímků a jejich "pohádkovost". A zde navíc v kombinaci s úžasnou hudbou Keitha Emersona a Goblin. ()

pend

Jeden z mých nejoblíbenějších italských horrorů. Mladá Asia, atmosféra gotické katedrály, pod ní metro... ()

kkarx

Překvapivě dost dobré, pěkné dekorace, slušný příběh o zlu. Několik velmi působivých scén. Jak ale píše giallo, zazdít takhle hned dvě hlavní postavy nedává moc smysl. Soavi byl slušný řemeslník, ale už ne tak dobrý režisér. A co měly znamenat ty zpomalovačky na začátku? Vždyť to akorát ničilo atmosféru. Další chyba souvisí s datem vzniku; V 80. letech si autoři nedokázali odpustit "komické" figurky... ()

MickeyStuma

Italské gotické hororové snímky osmdesátých let měly vždy něco do sebe svým vyzněním a atmosférou. Týká se to i tohoto snímku, který je taktéž vizuálně pozoruhodný a vcelku i slibný. Příběh začíná v době středověku pro vysvětlení dané situace a pak se děj přenese do současnosti, kde se začnou dít věci vskutku nevídané. Scénář je slabší co se týče vykreslení postav a místy snad i logiky, ale takový neduh má většina podobných snímků. Přesto příběh přináší roušku tajemství, gore, a zajímavý vývoj. Zub času se však na tom pořádně vyřádil, a tak na dnešní dobu, kdy je divák zmlsaný CGI, už bohužel vypadá hodně podivně. Fanouškové klasických italských hororových snímků však i přesto zaplesají. ()

Leoric

Další žánrový nadprůměr a opět body pro Michela Soaviho. Horor klasického 80" střihu v atraktivním prostředí starobylého kláštera, jedna babská povídačka, litry krve a italská synťáková hudba z jednoho všemi půjčovaného Rolanda. ()

RobLord

Příběh o masovém hrobě, na kterém byla církví zbudována gotická katedrála + zmínka o tajemném Fulcanellim, to je cesta, kterou se vždy vydám raději, než po cestě lesem, kde by parta buranů lovila pohledné teenagery. Tenhle film má zkrátka dospělý příběh a velmi zvláštní atmosféru. ()

messi@h

La Chiesa je hodně Argentovská, i když to není přímo jeho režie. Ale hustá atmosféra, hudba a práce s napětím, to všechno je prostě Dariova škola. Jen by člověk čekal trochu velkolepější finále, vzhledem ke stále stupňovanému napětí. Ale to je v podstatě taky znak Argentových filmů. Já osobně jsem ocenil spodobnění Satana, které se hodně blíží středověkým představám (tvor podobný kozlu). ()

Shanen29

Tohle se moc Soavimu nepovedlo,ikdyž je tam zapletený Argento.Film nemá spád,většinu filmu stále na něco čekám co ne a ne přijít,najednou konec a dojem z filmu pryč. ()

G04T

Soavi je mistr v lekačkách a celkovým budováním atmosféry. Ale zase to není prostě dotažený. Soavi v každým svým filmu udělá tu chybu, kvůli který nedám 5. A tady to je zrovna - pár nevydařenejch a zbytečnejch scén a šíleně nudnejch závěrečnejch 20 minut. Jinak.. vidět Radiceho jednou za čas v kladný roli je taky zázrak jaxviň :D ()

Knor

Michele Sovini je rozhodně nápaditej tvůrce, ne že by šlo o absolutní genialitu, ale je tu dost zajímavejch nápadů a skvělých scén. Úvodní historická část je naprosto super, mordy jsou tu vynalézavý, děj má slušný tempo a atmosféra drží po celou dobu filmu. Mě se to líbí, s trochou nadhledu je to velmi solidní hororová podívaná. ()

Pauliee

Tento film vsádza hlavne na temnú atmosféru, ktorá u mňa patrične zafungovala. Nieže by som sa bál, nieje to veľmi strašidelný horor, ale obsahuje niektoré znepokojivé a nepredvídateľné scény. Plus herci boli sympatický, žiadne trápne efekty. Niektorí ľudia nadávajú na toho "gumeného perverzného diabla", ktorý vôbec nevyzerá až tak zle a smiešne. Netreba si všímať nepodstatné detaily, ale brať film ako celok. Vcelku výborný atmosférický satanistický horor. ()