The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society

• USA The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (více)

Londýnská spisovatelka Juliet Ashton (Lily James) v roce 1946 sbírá materiál pro román o u nás poměrně neznámé události – totiž německé okupaci britských ostrovů Guernsey a Jersey v kanálu La Manche, ke které došlo v roce 1940. Silný příběh života za okupace autorku přiměje k cestě na ostrov, aniž by tušila, nakolik setkání s místními lidmi změní celý její život. Zvláštní název filmu pochopíme po úvodní scéně, kdy okupanti zadrží na pobřeží ostrova skupinu lidí, kteří zde – nezákonně, proti přídělovému hospodářství opékají prase. Postupně se odvíjejí drobné příběhy rozdělených rodin a dvojic - část dětí totiž byla těsně před okupací odeslána do Británie a stejně jako u nás, část mladších šla na nucené práce do Německa). Vidíme zabavování úrody a nízké příděly, občasnou kolaborací některých spoluobčanů, odlišnosti života ve válečném Londýně a na okupovaném ostrově, pochopíme lépe význam přátelství i roli literatury. (Peabody)

easaque

+3* Nevěděl jsem co od této „historické“ romantiky můžu čekat, ale své vyšší hodnocení lákalo a v hledáčku jsem ji měl dlouho a tak jsem neodolal. Okupace je asi v poslední době oblíbené téma a tak se jí dočkáme i tady. Herecky i výpravně jde o slušný kousek a tak vznikla docela originální romance, na kterou se hezky kouká a můžu doporučit. Není to však film pro každého a popcornový hltači, stejně jako mladí a neklidní by si ho měli odložit na vyzrálejší období kvůli jeho pomalejšímu tempu. Sice je brzy po začátku jasné jakým směrem se to ubírá, ale scénaristé byli docela nápadití a nekupili jedno klišé za druhým. Přesto mě nedostala natolik, abych z ní byl odvařený a tak zůstane „jen“ u silnějších tří hvězdiček. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Rocky88 odpad!

Nestává se často, abych něco nedokoukal, ale tohle bylo už příliš. Pokud zadání znělo "natočte film, který půjde rozkrájet alespoň na třináct večerníčků", úkol byl splněn. Uzívané od začátku až do 50. minuty, do které jsme vydrželi. Poté následovalo nekompromisní Wiedersehen. ()

Pajky3

Příjemná poválečná romantika z poválečné Anglie. Líbilo se mi to od začátku do konce, i když bylo víceméně jasné, jak to dopadne s hlavní hrdinkou, tak bylo zajímavé, jak se bude vyvíjet příběh z okupovaného Guernsey. Ten to zvedá do nadprůměru. A i přes notnou dávku smutku si to dokáže držet pozitivní náladu, což je třeba ocenit. ()

chelseaman22

Výlet sličné divy do daňového ráje na ostrově Guernsey měl bezpochyby potenciál – a to především z důvodu castingu a výpravy. V okamžiku, kdy se film začal točit okolo nějaké nacistické děvky, tak bylo jasno, že kouzlo ostrova Guernsey je tatam, což je definitivně škoda. 29% Celosvětový příjem k 29. 1. 2019: $23,107,323 ()

octopuska

Tohle mě nečekaně zasáhlo a překvapilo. Svérázný název filmu klame tělem. Těchto válečných, romantických dramat jsem viděla hodně. Ovšem tenhle disponuje velmi silným a originálním příběhem. Je krásně natočen, má skvělé herecké výkony a v podstatě nejdůležitější postava Elizabeth, která je hybnou sílou událostí, figuruje pouze ve vzpomínkách Spolku přátel krásné literatury a bramborových koláčů. Které natolik ovlivní hlavní hrdinku, že překope svůj dosavadní život, který původně směřuje v krásný život v přepychu, okázalých prstenů a cestou do NY. Juliet chce být úspěšnou spisovatelkou a hledá nějaký silný a zajímavý námět. A ten přichází s překotnou a riskantní návštěvou malebného ostrova Guernsey a touhou poznat neobyčejný spolek. A ten navždy změní její pohled na svět. Potkává okouzlujícího farmáře Dawseyho a jeho přátelé, kteří ji společně odtajní neobyčejný příběh z nedávno skončené války. Zážitky a obyčejný, ale o to srdečnější život na ostrově ji navždy zasáhne. A i kdyby snoubenec Mark přitáhl celé květinářství a kufr zásnubních prstenů, nemá žádnou šanci vyhrát. Přátelství, láska, soudržnost a srdce na dlani, jsou jasným vítězem. Jedna z nejkrásnějších romantik, co jsem viděla. ()

terunka003

Britské, poválečné, přátelské, společenské, knižní, poutavé, milé. Takový ten klid na duši, když po 10ti minutách sledování filmu víte, že pojedete na britský ostrůvek do malé rybářské vesničky a potkáte tam milé lidi, co se s vámi budou chtít přátelit a vám se rozhodně nebude chtít jet zpátky, tam odkud jste přišli. Hlavní linie je strašně předvídatelná. Ale příběh uvnitř je zajímavý. Klasický milý britský film s příjemným obsazením a pozitivním koncem. Takové filmy jsou prostě potřeba. ..tam bych jela.. ()

jefff

Průměrné. Nápad zajímavý, ale scénář i režie jsou plná klišé. Chvílemi příběhu padal řetěz. ()

andalin

Ó bože, ta příroda - to je tak krásnej ostrov! Konec velmi sweet, ač se mi na filmu spíš líbilo to poválečné drama protkané myšlenkou, že knihy spojují lidi. Katherine Parkinson byla skvělá, musím si vyhlídnout další filmy, ve kterých hraje. No a Matthew Goode - netřeba slov. ()

ruhebitte2010

Dobře natočené, ale pravdou je, že člověk musí trochu přimouřit oči nad asi ne moc reálnou romantičností. Ale fajn podívaná. 70%. ()

Narciska

Odehrává se sice za války, ale je to překvapivě lehký, milý a romantický film, kde všechny postavy mají své kouzlo a místo. ()

Flavors

Jsem okouzlená. Bylo to dojemné, romantické - krásný příběh v krásném prostředí. Utvrdila jsem se v názoru, že Lily James je talentované děvče a Michiel Huisman sexy chlap. ()

hazaba

Krásně natočená romance, která netlačí na pilu a má co říct. Prostě Mike Newel... Od knihy se liší docela dost, ale když jste ji nečetli, resp. když se přes to přenesete, budete si film užívat. Úplně mě navnadil na výlet na Guernsey :-) ()

lemonova

Krásny film, atmosférou pripomínajúci Their Finest. Je snáď až príliš sladký (mne by romantická línia absolútne nechýbala), ale občas potrebujeme práve takéto ľudské a povzbudzujúce príbehy, aby sme nezabúdali, že ľudia sú aj dobrí, nie len zlí.. ()

tomik99

Za mě až moc roztahané. Tenhle příběh by se dokázal v klidu odvyprávět za hodinu a půl. Děj se točí okolo zcela obyčejných pěti lidí, kdy se tedy musí nechat, že zápletka je v rámci možností obstojná na to, že se ve filmu prakicky nic neděje. Klade se důraz především na mezilidské vztahy. Zpočátku se film zdá být naprosto vážným, kdy spisovatelka se chce dozvědět, co se na malém ostrově oněm pěti lidem stalo. Trošku mě zamrzelo, že poslední půl hodina sklouzla k vynucené, romantické podpzápletce, kdy nám je opět servírováno, že žena opustí poměrně sympatického, bohatého muže, kterému jsem v podstatě fandil, protože jako jediný dokáže myslet racionálně, a vydá se do náruče méně sympatického, chudého klaďase. Čekal jsem víc. ()