Zneklidňující vidina smrtící záplavy pronásleduje Noema (Russell Crowe) ve snách čím dál častěji. Tu i další podivná znamení mu pomůže rozluštit moudrý Metuzalém (Anthony Hopkins). Země se ocitla na kraji propasti, kam ji zavlekla lidská rasa. Nejvyšší se rozhodl pro kompletní restart v podobě gigantické potopy a pro obnovu člověčího druhu si vybral právě Noema a jeho početnou rodinu. A protože Noe ví, že zkáza přijde s vodou, začne stavět archu, obří loď, na níž by se on i jeho rodina zachránili. Během stavby se musí potýkat nejen s nedostatkem času, vlastními pochybami, obavami svých blízkých, ale i s otevřenou nenávistí soukmenovců v čele s krutým potomkem slavného bratrovraha Kaina (Ray Winstone). Kromě toho musí na plavbu přizvat i zástupce všech živočišných druhů, aby život na „nové" Zemi mohl být úplný. Největší katastrofa v dějinách planety v tu chvíli může začít. (Cinemart)

Mirokukii

Audiovizuální dokonalost (Ridley se bude muset více ohlížet přes rameno) a velice zajímavý příběh, vůči kterému nemám výhrad, přičemž co se píše v Bibli, je mi zcela šumák. Nástup povodně grandiózně dramatický. Osudovost a boj holý život vzaly za své a podepisují se pod nejlepší sekvenci filmu. Závěrečná, stísněná, psychologická pasáž už mi tolik neseděla, ačkoliv i zde se najde pár hezkých momentů dokazujících, že obsazení je více než kvalitní. A co se mi líbílo úplně nejvíc, byli poslové. ()

LiborGondek

Nic tak zajímavého, jako je ztvárnění něčeho pro mě až brutálně nezajímavého, jsem dlouho neviděl. Biblický příběh pro ateistu? Ještě ve filmové podobě? No to má asi takový smysl sledovat, jako přidávat uhlí do plynových kamen. Nicméně pozor, ono to není tak úplně pravda. Noe je docela zajímavě natočený snímek s dobrým obsazením a poutavým příběhem, který pravda zná asi každý, ale zcela určitě jej nezná takto. Trochu scifi, trochu drama, trochu thriller, trochu romantický, prostě od všeho kousek, čímž film nenechává od původní představy scénáře opsaného ze Starého zákonu kámen na kameni. Je to překvapivě dobrý. 70% ()

dvopet

Vyjma vizuální stránky docela průser. / "Jo Noe ... no a?" "Ne No-a, No-e." "Já vím, to jméno. Píše se to No-e ... no a?" "A vy neznáte Noa?" "Ne-e" / ()

Lachtaan

Rychlá sada proměn účesů Russela Crowea na poli až příliš dlouhého vhledu vizionáře Aronofskyho do asi nejznámější biblické báje. Herecky nabušené dobrodružné drama, které absolutně znechutí běžného mainstreamového diváka a mnohými zbytečnostmi nešťastně znudí otrlého filmového fanouška, co se bude více než do poloviny snímku více kochat než nudit. I tak ale musím dohnat Darrenovy další experimenty. [viděno na Netflixu 1.2.2022] ()

T-pack

Je to vtipný: nedávno jsme se bavili na semináři ve škole, jak se západní tvůrci při zpracovávání látky ze starého zákona neumějí vyhrabat z citovosti, z vnášení emocí někam, kde původně vůbec nejsou. Nemyslim si, že Aronofsky s timhle filmem tak úplně šlápnul vedle, ale vnesl do toho biblického příběhu tolik… mytického, že se dá snímek klidně zařadit do kategorie fantasy, jak ji dneska chápeme. Pokud se teda chtěl věnovat skutečně Noemovi a ne jeho hypotetickému přejmenovanému, předělanému obrazu, pak tam ovšem ten biblický rozměr tak nějak postrádám. Přitom snímek má scény, které bych popsal jako biblické, ale je také celá řada scén, které by mohly a možná i měly působit bibličtěji. Epicky to působí – tady ovšem odvádí obrovský kus práce Mansell a v místech, kde diriguje hudbu, aby doprovázela velkolepou scénu, nebo dokonce typický Darrenův rukopis, to pak je člověku dovoleno slintat blahem. Příběhově se film však potácí odněkud někam a divák furt nemá moc jasno odkud kam. Velkou filosofii od toho nečekejte, na mě to však jako velkofilm působilo spíše pozitivně, než naopak. Film balancuje na hraně tří a čtyř hvězdiček, a jelikož Aronofského Noe je jedna velká interpretace biblického příběhu, dovolím si zase já interpretovat jeho snímek jako apokalyptickou vizi vzdálené budoucnosti, kdy se historie opakuje a tohle je ve skutečnosti Noe 2, a naši potomci jsou tou hromadou krvežíznivejch hříšníků, který potopa smete. Mám proto hned tři argumenty, který hodlám blíže prozkoumat při nejbližším uvedení filmu na HBO (a který jsou možná spoilery): a) planeta Země vypadá ve filmu poněkud odlišně od té, na kterou jsme zvyklí b) hned na začátku snímku se vypravěč zmiňuje o tom, že civilizace byla před svým pádem industriální c) (bod hlavní) v tom rychlém sledu dvou siluet znázorňující všechny vraždy lidstva je jasně patrná postava oblečená v poměrně moderní uniformě. Pokud to nejsou falešná vodítka, ale záměrné náznaky, že by se děj mohl odehrávat i v budoucnosti, pak dávám 4 hvězdičky s klidnou duší. ()

terunka003

Bilbické, akční, plné víry, očistné, drasticky dramatické. Nejsem věřící, alespoň ne věřící v Bibli, ale není špatné čas od času vidět takový film s podobným nádechem. Úmyslně jsme šli na 3D (za 1. větší vcucnutí do děje, za 2. možnost využít volňásky). Je fakt, že jsem se ani minutu nenudila, film měl spád, vše bylo laikům logicky vysvětleno a předneseno v rozumné míře. Vadily mi nějaká slova přímo ze svaté knihy, o zaslepené víře a oddanosti k Němu. Přesto pár věcí k zamyšlení bylo.. Herecké výkony vcelku dobré, Russell se sem hodil, Emma byla skvělá, hudba dobrá, krev a výkřiky hříšníků depresivně vylaďující zkázu a očistu světa. Na sobotní večer dobrý.. ..doufám, že nezačne brzo pršet.. ()

noriaki

A takhle by vypadaly blockustery, pokud by se Hollywood neodklonil od autorských filmů a neovládla ho komerce. Darren Aronofsky začíná zlehka a první půlhodina se nese ve stylu temné fantasy z doby před Atlantidou, nebo naopak sequelu Čisté duše zasazeného do post apokalyptické budoucnosti. Nejprve jen rozvíjí svůj tradiční motiv člověka posedlého utkvělou myšlenkou a vypadá to, že větší ambice mít nebude. Změna přijde nenápadně, téměř jakoby mimochodem, ale s takovou intenzitou, že jí potopa světa dělá jen sparring partnera. Režisér probírá náboženství, etiku, filosofii, mystiku, svobodnou vůli i předurčenost a atmosféra postupně houstne. Vše vyvrcholí na palubě Archy ve scéně, kdy Noe začne kruh, jenž se uzavře na hoře Moria smlouvou mezi Abrahámem a Bohem. Lidstvo je zase pro jednou spaseno vlastní nedokonalostí. Ještě poznámka k ději. Sice jsem zvládl přečíst sotva Genesis a pár stránek Exodu, ale jsem si jistý, že takhle to v Bibli opravdu nebylo. Význam textu ovšem zůstal zachován a přestože si scénář vycucal z prstu několik kapitol a úplně nové bytosti, idea smlouvy podaná tímhle způsobem je konzistentnější a dává větší smysl. Top 10 za rok 2014. ()

alyssa18

Ještě se mi nestalo, abych tak rychle chtěla nějaký film vypnout. Neuplynulo ani 5 minut a já jsem si říkala "Co to, sakra, je???". Efekty strašné (a to teda zrovna na tohle nejsem nijak náročná), spousta věcí bez špetky logiky... Ale čekání na Emmu se vyplatilo. Řeknu vám, když už pro nic jiného, tak kvůli ní to stojí za to vidět. Ta malá holka, co debutovala v "Kameni mudrců" nám vyrostla v PANÍ HEREČKU a skvěle sekundovala Jennifer Connelly, která taky slušně válela. Uvidím, co se mnou udělá druhé zhlédnutí, ale zatím jsou ty tři hvězdy za Emmu a Jenn. ()

elanius

(85/2014) / Tu to máte Aronofskeho uctievači, konečne ste dostali poriadne po pysku :). Neviem čo ste teda vlastne od Noaha čakali? Podľa mňa ste len dostali to čo vždy. PARADOX pre mňa. Tým, že patrím k Darrenovým "fandom" už od začiatku som sa poctivo obrnil. Plus celá idea filmu, celý ten príbehový bullshit už "vymyslel" niekto iný. Boh chráň, že by sa pôvodného námetu chcelo vymyslieť samotnému veľkému Darrenovy. To by som tipujem vypínal v polovici filmu. Ja hodnotím Noaha, stým ako som k nemu pristúpil ako jednoduché, pomaly rodinné fantasy a v tejto kategórii ho aj porovnávam. V tomto ponímaní sa mi dostalo prekvapivo záživného filmu s pár vymakanými animáciami (stvorenie sveta wow!). A ktomu ešte super kasting a dokonale vyladený hudobný podmaz. Nech nežerem ... (8/10) ()

marvan

Aronofsky definitivně propadl pocitu vlastní velikosti. Trapně doslovný filmový přepis biblického příběhu vyvolává především otázku, zda by autor raději neměl místo dalšího filmování podstoupit odvykací kůru. ()

PetrVabruscak

Splněný sen Darrena Aronofskyho dopadl mírným zklamáním. Obrázky o stvoření světa a úvod z Bible byl opravdu epičtější než zbytek filmu. Padlí andělé, přeměnění v hromadu šutrů připomínající roboty, zapříčinili to, že jsem si při sledování filmu připadal opravdu hloupě. Patrná snaha ukázat, že se jednou lidstvo stejně zničí samo a náboženský fanatik Noe, který měl skutečný problém se svou rodinou a pak i sám se sebou, pro dobro filmu, měl zabít celou svou rodinu a pak i sebe. To by byla panečku ve Vatikánu depka na panáka, co si to jako ten frajer dovolil natočit. Takhle to dopadlo jako lepší průměr. ()

lennyd

Noe (Russel Crowe) má stále častěji děsivý sen o potopě, která zničí takřka celý svět. Aby uchránil svoji rodinu od obří pohromy, začne stavět loď, ve které by mohli celou potopu přežít. Loď by dle znamení, která stále častěji Noe dostává, být natolik velká, aby unesla dvojici zástupců všech živočišných druhů, aby po potopě mohl život na Zemi začít od začátku. Tentokráte bez největší chybou, kterou bylo stvoření člověka. A nebo Noe přesvědčí stvořitele, že i člověk si zaslouží přežít? ... Jednak mám rád katastrofické filmy, druhak mám rád Russela Crowa i Jennifer Connely (i když ta tu byla tak nějak do počtu), a třeťak mám rád nevšedně zpracované filmy. To vše nabízí právě tento velkofilm, byť z katastrofy se toho vcelku moc nedočkáme (dvouhodinová příprava, pak drobná sprška). To mi ale dosytosti nahradilo vizuální i hudební zpracování celého filmu - hlavně po vizuální stránce je to něco nádherného. Ač jde o nádherné exteriéry (ticho před bouří), samotnou stavbu archy a nebo vizuální triky, kterých se Darren Aronofsky rozhodně nebál. A když už nic jiného, alespoň mne tento film donutil něco si o Noem a jeho rozvětvené rodině přečíst na wikipedii... ()

Cushing odpad!

To jsem nevěděl, že se dožiju takovýchto výrobků. Ani komunisti netočili tak strašlivé hovadiny, a že jsem jich pár viděl. Pokud si tohle vydělá na svou výrobu, budu chodit už jenom do divadla. S biblí, a už vůbec ne s historií (ehm, Pomo, trochu se vzdělat by neškodilo, že?) a dokonce ani s mýtem to nemá nic společného. ()

venison

Darren Aronofsky a já máme jeden velkej problém - buď se shodneme maximálně nebo se neshodneme ani trochu.. Film "Noe" byl bohužel tou druhou variantou.. Krom výborného hereckého obsazení jsem tuhle schízu prostě nedala a to se považuji za velmi zkušeného diváka, který nemá strach z alternativních filmů.. Přetrpěla jsem pouze jako kulisu.. ()

Redi

Otázkou u tohoto megafilmu asi bude, jestli ho člověk (ne)příjme na základě toho, kdo se toho ujal. Já ho příjal částečně, víceméně jen kvůli poslední cca půlhodině a herecké skvadře, která snad nikoho nemůže urazit. Jinak si ale člověk s oblibou v Aronofském může jen v duchu říkat ,,Proč Darrene, proč?". Pokud se rozhodl pro toto a předtím měl ještě nějaké jednání s natáčením nějakého Wolverina, tak mám velké obavy o jeho další film/y. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si vybral svůj další film

Aronofsky si vybral svůj další film

16.04.2016

Darren Aronofsky (Fontána, Wrestler) nám naposledy představil biblické drama Noe a příští rok konečně uvidíme jeho další film. Jak se bude jmenovat? To zatím nevíme. V příběhu o mladém páru, jehož… (více)

Aronofsky a motorkář Tatum?

Aronofsky a motorkář Tatum?

15.09.2015

Emma Watson nepřítelem státu