• slovenský

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1983, 113 min

Mile prekvapenie.Velmi dobre vymyslene, Perkins vyborny, vrazdy chrumkave. Ale Hitchcock to proste nie je. Podobny pripad ako druhe celuste. Velmi solidna zanrovka, ktora ma hlavny problem v tom, ze nadvazuje na jeden z najlepsich pocinov historie. Akurat rozuzlenie niciace original je na facku 7/10(21.7.2018)

K tomuhle filmu jsem přistupoval bez jakýchkoliv předsudků vůči "prznění" horrorové klasiky. Zkrátka mě jen zajímalo, jaký bude Anthony Perkins v roli Normana Batese po více než dvaceti letech (prozradím, že je lepší než za mlada!) a kam se jeho postava posune. A musím se přiznat, že jsem se dobře pobavil. Víc než polovinu filmu to byl velmi obstojný thriller s několika nečekanými (vlastně spíš čekanými) zvraty. A zrovna když jsem si říkal, že už to začíná být příliš švihlé, přišel excelentní závěr - nejprve vraždící Mary a chvíli nato kuchyňský kvartet pro Normana, jeho matku, čaj a lopatu. A byly to scény tak kouzelně uhozené, že v dobrém rozmaru po vydatné porci pokleslé zábavy dávám za plnotučné čtyři. A ještě bych rád pochválil dva pěkné okamžiky - strč-nůž-skrz-krk ve sklepě a pád na nůž doktora Raymonda.(25.12.2013)

Je to dosť dobrý hororovo ladený thriller s Anthony Perkinsom, ktorý je pokračovaním kultového originálu. Má vydarený príbeh o Normanovi Batesovi, ktorý sa po mnohých rokoch dostáva z psychiatrického ústavu, pričom verí, rovnako ako väčšina z jeho okolia, že už je vyliečený a tak sa znovu vráti domov, kde má prácu a navyše sa spriatelí aj so sympatickou servírkou. Lenže sestra jeho prvej obete chce, aby sa znovu zbláznil a vrátil späť a zároveň znovu v okolí začína dochádzať k vraždám a tak Norman Bates spolu s priateľkou chcú zistiť pravdu. Spracovanie sa mi páči, samozrejme s originálom sa to porovnávať nemá, no keďže je medzi nimi taký veľký vekový rozdiel, nie je to veľký problém. O originalite sa už v tomto prípade vôbec hovoriť nedá, ale aj tak mi celý dej príde dosť prepracovaný, takže si na tom tvorcovia aspoň dali záležať. Vystupuje tu dostatok postáv, ktoré sú aj sami o sebe celkom zaujímavé a navyše sa pri viacerých z nich v priebehu nedá presne určiť, aký je ich význam pre celkový dej a to vrátane hlavného hrdinu, pri ktorom je aj skutočne radosť pozerať, ako sa snaží zostať úplne normálny, ale dianie okolo neho mu to silno sťažuje. A tak sa je stále na čo tešiť, keďže to nie je až predvídateľné, pričom prekvapení je tu dosť a našťastie celá záverečná fáza rozhodne nesklame, práve naopak, toto sa dosť vydarilo. Celkom spokojný som aj po stránke hororových scén, síce moc nemusím, keď pri zabíjaní nevidieť vraha, ale tu sa to samozrejme dá chápať a pár momentov, ako napríklad vrazenie noža do úst ma zaujalo. S herecký obsadením som dosť spokojný, Anthony Perkins má už tentoraz plno priestoru a našťastie to zvládol nemenej dobre, získala si ma aj postava servírky, k tomu šerif, Vera Miles a ešte pár zaujímavých výraznejších postáv. Čo sa týka réžie a technickej stránky, s Hitchcockom sa to samozrejme porovnávať nedá, ale aj tak to má stále slušnú atmosféru a na pomery žánru tej doby až prekvapivo kvalitné a inteligentné prevedenie. Takže aj keď si nemyslím, že práve z tejto látky sa mala stať séria, nemôžem byť ani moc kritický, lebo aj toto pokračovanie sa stále dosť vydarilo a vo svojej kategórii určite patrí medzi nadriemer. 76%(7.1.2014)

Tak co nám zůstalo z původního Psycha? Atmosféra strachu a hrůzy je pryč, děsivý Norman Bates je nahrazený postarším unaveným pánem, kterého je Vám spíše líto a přejete mu, ať ho nechají na pokoji. Do toho pár zbytečných a klišoidních postav (starý šerif, hodný psychiatr atd...) Jinak nám zůstává klasický docela slušně rozehraný thriler (horor to podle mě není), který chvílemi docela dost nudí, ale nabízí pár slušných vraždiček a fajn finále. Co mě ovšem fakt dostalo je závěrečná pointa, která filmu sedí jako prdel na hrnec a je vzhledem k osobnosti Normana Batese velice logická. SPOILER - Bates si prostě zvykl mít svoji maminku mrtvou KONEC SPOILERU. Celkem slušný průměr, ale nic víc.(4.4.2009)

Musím se přiznat, že jsem od toho neočekávala moc. Nepředpokládala jsem, že legendárnímu Hitchcockovu Psychu by to kdy mohlo sahat byť jen po kotníky. Ale spletla jsem se, protože Psycho 2 je podařený film. Celkově ladění filmu je úplně jiné, nehraje se tolik na atmosférické kamerové záběry, mnohem víc se pozornost upíná na dialogy a atmosféra je taky úplně jiná, ale pořád je to ono Psycho, které máme rádi. A Anthony Perkins rozhodně nedělá ostudu, stejně jako jeho herecká kolegině Meg Tilly. Příběh je sice místy slabší a někde až přehnaný, ale mám radost, že se podařilo udělat solidní pokračování něčeho tak legendárního jako je Psycho bez toho, aby z toho vznikl mišmaš mající za účel vytřískat z legendy co nejvíc peněz.(25.6.2012)