• slovenský

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1983, 113 min

Zamotaný príbeh plný zvratov dáva prvému filmu nový rozmer. Chudák Norman Bates sa z toho musel zblázniť a vy si musíte dávať pozor, aby ste sa nezbláznili tiež. Perkins je vynikajúci herec. Dokázal to v prvom Psychu i v iných filmoch, ale to jeho/Batesovo "moja mama" je neuveriteľne otravné. Režisér Franklin samozrejme nie je žiaden Hitchcock, no niektorými scénami pekne odkazuje na pôvodný film. Scenár poskytuje zaujímavé a nepredvídateľné momenty. Na konci síce vyrukuje s jednou zásadnou absurditou, no pred záverečnými titulkami z nej pekne vykľučkuje. Psycho 2 môžem odporučiť fanúšikovi prvého filmu- realistovi, ktorý nebude očakávať žiaden kultový opus podobný Hitchcockovmu dielu, ale rád sa opäť stretne s Normanovou chorou mysľou.(28.12.2013)

I po dvaceti letech (natáčecích i dějových) parádně navazuje na jedničku a drží si i její atmošku, takže odkaz Alfreda je znát. Hlavní hrdina, který byl i v jedničce si zase střihnul hlavní roli a de mu to hodně dobře, ani bych neřekl, že je o 20 let starší. Psycho 2 si stále svoji roli psycha drží, není to žádná nastavovaná kaše, do poslední chvíle člověk neví a pak je to twist za twistem. Spokojenost. 76%(25.10.2015)

"Usaď mě do mého křesla, Normane. Nejsem ještě ospalá..." Těch třiadvacet let je opravdu znát, a to nejen ve tváři Anthonyho Perkinse. Barva, sympatické postavy, věrohodnější provedení "bodacích" scén a zcela nový (nezapomenutelný) pohled na Normana Batese, to vše dělá z "Psycha II." film/horror, jenž hravě předčí originál. Alespoň dle mého.;-)(16.6.2012)

Bolo ozaj nutné prízniť originál a natočiť sequel? Na to by vám mohli odpovedať účtovníci štúdia Universal a odkaz nedostižného originálu, veľkou časťou divákov považovaného za jeden z najlepších filmov všetkých čias. V tomto prípade sa snímok zviezol na ( ešte ) vtedy módnej vlne slasherov a je aj tak koncipovaný. Čo je však dosť veľkým prekvapením ( a to v akomkoľvek slova zmyslu ), je scenár filmu. Snaží sa hrať so zvratmi aspoň každú polhodinu a je citeľné, že sa snaží prekonať pôvodný snímok. Veľmi mu to ale nevychádza. V skratke povedané, ide iba o kalkul, viac komerčný ako umelecký.(27.5.2016)

Je to dosť dobrý hororovo ladený thriller s Anthony Perkinsom, ktorý je pokračovaním kultového originálu. Má vydarený príbeh o Normanovi Batesovi, ktorý sa po mnohých rokoch dostáva z psychiatrického ústavu, pričom verí, rovnako ako väčšina z jeho okolia, že už je vyliečený a tak sa znovu vráti domov, kde má prácu a navyše sa spriatelí aj so sympatickou servírkou. Lenže sestra jeho prvej obete chce, aby sa znovu zbláznil a vrátil späť a zároveň znovu v okolí začína dochádzať k vraždám a tak Norman Bates spolu s priateľkou chcú zistiť pravdu. Spracovanie sa mi páči, samozrejme s originálom sa to porovnávať nemá, no keďže je medzi nimi taký veľký vekový rozdiel, nie je to veľký problém. O originalite sa už v tomto prípade vôbec hovoriť nedá, ale aj tak mi celý dej príde dosť prepracovaný, takže si na tom tvorcovia aspoň dali záležať. Vystupuje tu dostatok postáv, ktoré sú aj sami o sebe celkom zaujímavé a navyše sa pri viacerých z nich v priebehu nedá presne určiť, aký je ich význam pre celkový dej a to vrátane hlavného hrdinu, pri ktorom je aj skutočne radosť pozerať, ako sa snaží zostať úplne normálny, ale dianie okolo neho mu to silno sťažuje. A tak sa je stále na čo tešiť, keďže to nie je až predvídateľné, pričom prekvapení je tu dosť a našťastie celá záverečná fáza rozhodne nesklame, práve naopak, toto sa dosť vydarilo. Celkom spokojný som aj po stránke hororových scén, síce moc nemusím, keď pri zabíjaní nevidieť vraha, ale tu sa to samozrejme dá chápať a pár momentov, ako napríklad vrazenie noža do úst ma zaujalo. S herecký obsadením som dosť spokojný, Anthony Perkins má už tentoraz plno priestoru a našťastie to zvládol nemenej dobre, získala si ma aj postava servírky, k tomu šerif, Vera Miles a ešte pár zaujímavých výraznejších postáv. Čo sa týka réžie a technickej stránky, s Hitchcockom sa to samozrejme porovnávať nedá, ale aj tak to má stále slušnú atmosféru a na pomery žánru tej doby až prekvapivo kvalitné a inteligentné prevedenie. Takže aj keď si nemyslím, že práve z tejto látky sa mala stať séria, nemôžem byť ani moc kritický, lebo aj toto pokračovanie sa stále dosť vydarilo a vo svojej kategórii určite patrí medzi nadriemer. 76%(7.1.2014)