Psycho II

Třiadvacet let poté, co byl Norman Bates uznán duševně chorým pachatelem dvojnásobné vraždy a zmizel za branami psychiatrického ústavu, byl lékaři uznán za vyléčeného a přes protesty některých lidí propuštěn. Kvůli snížení státního rozpočtu však Normana nečeká žádná "mezistanice", která by mu ulehčila návrat do normálního života a také není určen žádný sociální pracovník, který by ho občas navštívil. Norman se vrátí zpět do starého gotického domu nad Batesovým motelem a najde si práci v kuchyni blízkého motorestu jako umývač nádobí. Spřátelí se se sympatickou číšnicí Mary, která dokonce souhlasí, že se k němu nastěhuje. Jenže pak to začne znovu. Jeho dávno mrtvá "matka" mu začíná telefonovat a zanedlouho dojde k první vraždě. Není divu, Norman, který vypadá jako by se snažil žít v klidu, je neustále pronásledován sestrou své dávné oběti (pamatujete na slavnou vraždu ve sprše?) a navíc se dovídá, že jeho matka ve skutečnosti jeho matkou nebyla. Není divu, že se mu vrací znepokojivý pohled a mrtvých přibývá. Zda však vraždí Norman nebo někdo úplně jiný, to zdaleka není jediné překvapení, které vás v závěru filmu čeká. (oficiální text distributora)

TheRoller

K Psychu originál hľadám slová odkedy som ho prvýkrát videl a stále neprichádzajú. K "dvojke" je to už o čosi ľahšie... V každom smere skôr milo nostalgické ako strašidelné, niektoré zábery a momenty však za to naozaj stoja. Anthony Perkins proste má miesto v mojom priečne-pruhovanom svale s funkciou hladkého a ja si ho vždy rád pozriem, v hocičom. Nôž cez ústa, telo s nožom na schodisko, Tony za klavírom s Moonlight sonátou od Ludviga van... a namojdušu perfektný záver, u mňa to pod štyresu jednoducho nejde! 75% ()

kamil.i

Zamotaný príbeh plný zvratov dáva prvému filmu nový rozmer. Chudák Norman Bates sa z toho musel zblázniť a vy si musíte dávať pozor, aby ste sa nezbláznili tiež. Perkins je vynikajúci herec. Dokázal to v prvom Psychu i v iných filmoch, ale to jeho/Batesovo "moja mama" je neuveriteľne otravné. Režisér Franklin samozrejme nie je žiaden Hitchcock, no niektorými scénami pekne odkazuje na pôvodný film. Scenár poskytuje zaujímavé a nepredvídateľné momenty. Na konci síce vyrukuje s jednou zásadnou absurditou, no pred záverečnými titulkami z nej pekne vykľučkuje. Psycho 2 môžem odporučiť fanúšikovi prvého filmu- realistovi, ktorý nebude očakávať žiaden kultový opus podobný Hitchcockovmu dielu, ale rád sa opäť stretne s Normanovou chorou mysľou. ()

Vančura

Musím říct, že jsem byl na tenhle film strašně zvědavý, protože mi už jen samotná myšlenka natočit sequel navazující na původní Psycho - a to dokonce při obsazení postavy Normana Batese stejným hercem - přišla směšná. Opět jsem se ale přesvědčil, že není radno poddávat se předsudkům a že by se k filmům mělo přistupovat s čistou hlavou a otevřenou myslí. Osobně se mi tenhle film totiž vážně líbil. Och - samozřejmě, že nesnese srovnání s Hitchcockovým Psychem, ale mezi námi - to se dá říct nejen o tomto filmu, ale v podstatě o čemkoli, co bylo kdy natočeno. Nevidím důvod, proč tenhle film a priori shazovat jen proto, že původní Psycho nemůže nikdo překonat. Tak nemůže, a co má být? Za sebe nemám problém prohlásit, že mě tenhle horor vážně bavil: a paradoxně částečně i kvůli těm tisícům a jednomu odkazu na původní Psycho, které jsou zde dovedně roztroušené. Anthony Perkins je zde perfektní, stejně tak Meg Tilly, na kterou se velmi dobře kouká. Líbila se mi i kamera, hudba a hromada skvělých fórů, na které se tady dá narazit. Obecně mám slabost pro horory z 80. let, protože si myslím, že to byla zlatá éra pro tenhle žánr, který se oprostil od naivity hororů dřívějších dekád a současně se ještě neutopil v záplavě krve a komerce, kterou přinesla 90. léta, se všemi těmi pitomými Vřískoty, apod. Psycho II vyloženě trpí komplexem toho, že vzniklo ve stínu svého slavnějšího předchůdce, ale osobně mi to nebrání dát mu 4 hvězdy. ()

Matli

I po dvaceti letech (natáčecích i dějových) parádně navazuje na jedničku a drží si i její atmošku, takže odkaz Alfreda je znát. Hlavní hrdina, který byl i v jedničce si zase střihnul hlavní roli a de mu to hodně dobře, ani bych neřekl, že je o 20 let starší. Psycho 2 si stále svoji roli psycha drží, není to žádná nastavovaná kaše, do poslední chvíle člověk neví a pak je to twist za twistem. Spokojenost. 76% ()

Allien.9

"Usaď mě do mého křesla, Normane. Nejsem ještě ospalá..." Těch třiadvacet let je opravdu znát, a to nejen ve tváři Anthonyho Perkinse. Barva, sympatické postavy, věrohodnější provedení "bodacích" scén a zcela nový (nezapomenutelný) pohled na Normana Batese, to vše dělá z "Psycha II." film/horror, jenž hravě předčí originál. Alespoň dle mého.;-) ()

• Režiséra Richarda Franklina můžete viděl ve filmu v občerstvení, kde Norman pracuje, jak sedí v rohu a hraje videohry. (Chatterer)
  • Natáčelo se od 30. června do 13. srpna 1982 v Kalifornii (USA). (Varan)