Phenomena

• Česko Červi (neoficiální název) (více)

Mladá Jennifer Corvinová (oscarová Jennifer Connellyová v jedné ze svých prvních rolí) je poslána na soukromou dívčí akademii ve Švýcarsku, kde na útěku řádí brutální vrah, který vraždí studenty. Jennifer je obdařena zvláštní schopností komunikovat s hmyzem a doktor McGregor (Donald Pleasence) ji proto požádá, aby pomohla vraha najít. Jennifer se ocitne uprostřed bizarního vražedného spiknutí s červy, mutanty a šimpanzem vyzbrojeným břitvou! Dokáže odhalit vrahovu totožnost dřív, než se sama stane jeho obětí? Daria Nicolodiová a Fiore Argento také excelují v tomto podivném, jedinečném a krvavém filmu od italského mistra hororu Daria Argenta. (Cinemax)

danoo

P h e n o m e n a . je . f e n o m e n á l n a . za predpokladu, ak ju prijímate ako rozprávku, v ktorej je možné naozaj všetko a nehľadáte za každú cenu abstraktnú logiku. S tým problém nemám. Na absurditu som pripravený vždy, špeciálne ak je supernaturálna... Mínusy vidím v tom, že argentovské, dlhé štýlové scény a vedľajšie motívy sú zväčša samoúčelné, a tak zatláčajú detektívny moment príbehu až na koniec. Heavy metal 80-tych pôsobí v hororoch ehm dosť rušivo, čo je asi môj komlex :-); béčkovosť vedľajších hereckých výkonov je však objektívna realita. Napriek tomu stále veľmi zábavný a temný kúsok. ()

Tomes83

Už sem viděl natočit ledacos, ale tohle, kde hmyz pomáhá k vyšetřování vraždy, koupel s rozkládajícíma se mrtvolama a červama a zmutovaný vraždící synek, vraždící šimpanz atd. to byla vážně síla! Ze začátku slibné, poté nudné, ale ke konci nepopsatelné! ()

mickyreed odpad!

Tenhle film je jeden obrovskej omyl až na malou Jennifer teda ... ale ta to ze sraček vytáhnout nedokáže ... ach jo ... amatérský všechno, otřesní herci ... je bezva si poslechnout Motörhead a Iron Maiden, ale úplně to ničilo atmosféru scén ... hudba prostě nahovno ... šimpanz, co přijde zachránit situaci na konci filmu, to už je fakt jen třešnička na dortu ... ()

Kubaso

Není pochyb o tom, že se Argentovi povedlo ve Phenomeně předvést originální příběh s působivou atmosférou. Bohužel se ale nějak nedokázal rozhodnout, co chce vlastně natočit: tak trochu strašidelnou pohádku o holce, která telepaticky komunikuje s hmyzem, anebo thriller o pátrání po sériovém vrahovi. Film neustále přeskakuje z jedné strany na druhou a nakonec ani jedno z témat není dostatečně využito, což tentokrát opravdu zamrzí. Co chtěl potom básník říci závěrem snímku, to mi naštěstí zůstalo utajeno. Jakoby to nestačilo, opatřil Argento film i metalovými vypalovačkami od Iron Maiden a Motörhead a použil je zásadně ve scénách, kam absolutně neseděly. Co ovšem zvedá tenhle originální, zajímavý, ale v podstatě velice nepovedený horor z bažin průměru, je bezesporu PHENOMEN-ální výkon teprve čtrnáctileté Jennifer Connellyové, jež na sebe strhává veškerou pozornost a bez výčitek svědomí přehrává všechny na plátně, včetně veterána Donalda Pleasance. Je škoda, že si na tomhle filmu nedal Argento víc záležet, potenciálu by tu bylo víc než dost. ()

demented

Krása...Argentovi začínam prichádzať na chuť stále viac a viac. Neodolateľná Jennifer "Lady of the Flies" Conelly, hutná atmosféra, klasický "argentovský" dej, geniálna hudba (snáď až motorheadovský podmaz a ironmaidenovské repete boli dosť mimo vzhľadom na scény, ktoré sprevádzali) a roztomilý šimpanz. Nádhera. ()

Brain-D

Škoda metalových skladeb, které mi bránili hlubšímu proniknutí do děje. Jennifer úžasná, Donald Pleasence dokonalý základní filmová hudba skvělá, kamera a vůbec vše až na absenci krve. ()

headcrab

Tak po tomhle teda začínám být na pochybách, zda mi Argentovky budou sedět.U hororů je pro mě strašně důležitá hudba, ta tvoří velký procento atmosféry, a nutno říct, že hudba je v tomhle díle docela JOKE.Ty metalovky jsou sice nářezový, ale vůbec se mi tam nehodily, v tu chvíli, kdy začnou hrát, jde totiž celá atmosféra tatam a já si začnu klepat nohou do rytmu :).Další skutečností tady jsou otřesné herecké výkony, oproti tady těm všem vystupujícím jsou např. skauti z Pátku 13. páni herci.Rozepisovat do podrobna to ale nebudu, to by bylo na dlouho.Co je tady ale asi nejlepší, je námět, příběh byl to hlavní, co mě drželo "při životě" až do konce.A pak taky gore, ikdyž teda spíš hlavně tak v závěrečné čtvrtině filmu, ale zato stálo zato.Scéna s šimpanzem nebo na loďce, to bylo hodně solidní :).Celkově jsem posranej moc nebyl, resp. spíš vůbec, až do té poslední čtvrtiny, pak to začlo být teprve pořádně tajemný.Každopádně Argentovi dám ještě šanci, ale jestli i další film bude v podobnym duchu, tak nevim, zda budu pokračovat. ()

Dino07

První polovina mi přijde táhlá, skoro až nudná s pomalým průběhem děje. Avšak jak se film blíží ke konci, je čím dál více lepší a lepší. Kdyby v tom filmu nebylo posledních patnácti minut obdrží ode mně pouze 3 hvězdičky. Jenže těch úchvatných 15 minut napětí a strachu nelze nechat bez povšimnutí. ()

pfa

Pěkná, mrazivá podívaná, z důrazem (alespoň dle mého pocitu) hlavně na příběhovou linii, což ovšem vůbec nijak není na škodu. Nechybí zde kravé, oku nelahodící, ale i vizuálně zajímavé okamžiky a celek dotváří výborná, na míru padnoucí hudba, řekl bych ve dvou žánrových provedeních navzájem se v příběhu prolínajících. [8/1O] (Phenomena, ITA, horror] ()

Josefin

Phenomena znamenala pro Daria Argenta návrat k giallo žánru. Do hlavní role byla obsazená tenkrát mladičká Jennifer Connelly, už v ní je vidět rodící se talent. Naprosto originální nadčasová atmosférická hudba je jen jeho poznávacím prvkem, vražedná mánie a propojenost se zápletkou z hmyzí říše je dokonalá. Pobavil mě i opičák , napínavá dějová linie až do konce. ()

Or!g!nal

Takovou kravinu jsem dlouho neviděl. Na druhou stranu ani u nejlepších komedií jsem se tak od srdce nezasmál jako u tohohle šílenýho paskvilu. Takže s klidem pěkný 4* jako díky za solidní prodloužení života. ()

Šakalík

Tenhle film představuje typickou tvorbu Daria Argenta - jeho síla spočívá v těžko popsatelné atmosféře, která neustále bobtná, aby nakonec diváka uvařila v úchvatném finále plném vytříbeného gore. Ozdobou snímku je samozřejmě mladičká a neskonale krásná Jennifer Connelly, jejíž andělská image dokonale zapadá do snové mozaiky tohoto díla. Film nabídne celou řadu náramně povedených scén (většinu z nich v poslední dvacetiminutovce), kdy třeba finální zúčtování na loďce uprostřed temného jezera nemá z hororového hlediska prostě chybu. Je sice pravda, že to chvílemi logicky maličko drhne, ale otázka smysluplnosti scénáře není myslím v Argentových filmech zase tak zásadní... ()

vitekpe

Lolitkovska Jennifer si musela nataceni asi dost uzit... :-) Potesil vybornej Pleasence. A samozrejme opice, resp. simpanz. Rockova hudba se mi zdala misty tez nevhodna, ale co, to uz je detail. Zajimava podivana, ktera kdyby nebyla tak utahana v prvni puli, byla by rozhodne vys nez v nadprumeru. 3+ ()

see_sawandrew

Příběhově silnější, avšak nedotažená a méně poutavá argentovka. Jeho oblíbený point of view z pohledu vraha je stále výborný a záběry na drsnou švýcarskou krajinu dosti atmosférické, ale Phenomena má až příliš mnoho hluchých míst, kde se věnuje většinou vysvětlování příběhu. A to mi u Argenta prostě nesedí. Poslední třetina je lepší než dvě předchozí dohromady především díky tomu, že po klidném tichém bezvětří dokáže náhle kontrastovat drsnými momenty, kterými se zde Argento docela blíží Fulcimu. Nicméně patnáctiletá Jennifer Connelly předvádí více než obstojný výkon a celému filmu hraje prim také skutečnost, že mi na pár týdnů vzal chuť podívat se do Švýcarska. 65% ()

Witta

Filmy Daria Argenta nemusím a tenhle rozhodně není výjímkou. Jennifer Connellyová je sice skvělá, ale film plný červů a hnijících mrtvol nemůže zachránit, stejně tak Donald Pleasence v roli invalidního profesora. Tohle prostě není můj šálek kávy, ale je mi jasné, že pro fanoušky hororů (a červů) to bude extáze. ()

aquiver

Mladá Jennifer Connelly je dobrá, ale béčkové prvky v mých očích film zabíjí a nic moc jiného se nenabízí. 45 % ()

Ještěřák

Začnu od nejlepšího: ve štábu kolem PHENOMENA zřejmě nebyl nikdo úplně psychicky zdráv. Možná Jennifer Connelly, ale ta zase těžko mohla zůstat duševně zdráva po natáčení. Já být svůdná 14letá holka, tak se jim na bazének s lidskýma rozloženinama zvysoka vyseru. _____ Film jsem hodnotil čistě umělecky a podle toho, jak mě vtáhl do děje, nikoli racionálně. Rozhodně ne racionálně. Pokud tedy za určitý druh umění považujete sajrajt natolik k zblití, že jsem téměř musel přehodnotit baštění Milky po čas filmu pro umocnění švýcarsko-alpské atmosféry. _____ Dario Argento je asi režisér s největším vizuálním citem všech dob. A je to tu zase: krásné baráky, ostrý autorský rukopis při práci se světlem, větrem, detaily zaostřené na hmyz, schválně nepřesvědčivé triky, na pozadí si klidně vyhrávající (hard) rock... Je to fenomén. V takovým filmu, jak jistě uznáte, se už může stát úplně všechno. ()

Lionheart

Příběh je fakt povedený, sice nic moc originálního, ale co bychom u hororu chtěli, že? Strašné je ale to ztvárnění... jednání postav tak strašně hloupé, že to už ani vtipné není a herectví, o kterém jde mluvit aspoň trošku u Connellyové, Pleasance a toho šimpanze. Je fakt, že to bylo dostatečně strašidelné, ale zároveň nechutně brakové. Argento asi není můj šálek čaje. ()

TERRORDROME

Nebol som a ani nebudem Argentovým fanúšikom, na Phenomenu som sa pozrel lebo mám na ňu spomienky z detstva. Chuťovkové zábery ktoré som si pamätal tam boli, ale než k nim konečne došlo prešla väčšina filmu ktorá sa ťááááááhala ako hodina matematiky a malátne tempo je ešte umocnené typicky taliansky mrchavým scenárom v ktorom sa snúbi ignorantstvo s komickosťou. Celá škola je paf z námesačnosti hlavnej hrdinky, ale to že okolo nich vyčíňa vrah je každému srdečne u riti a nikto sa takou prkotinou nezaoberá. Hrdinka sa vie rozprávať s hmyzom takže môže použiť muchu miesto GPS, prípadne si zavolať na pomoc včely. No, napokon dôjde na akciu, kúpeľ v nádrži plnej mŕtvol a červov, zmutovaného sunčeka a šimpanza ktorý to vie s britvou lepšie než Jack Rozparovač. Do filmu občas znenazdajky zapeje nejaký ten metalový song, čo je síce úplne od veci ale páčilo sa mi to. Ono to má dobrú atmošku a nebyť žuvačkového tempa hodnotenie mohlo byť aj vyššie, scenáristické diery by sa už nejako vsiakli. ()

Disease

Tak tohle se snad točilo pro děti. Ještě chybělo, aby v pauzách mezi "napínavými" scénami byly nějaké tanečky a písničky ala Ať žijí duchové. S výjimkou finále, které se mi líbilo, to za moc nestojí, chybí mi tam argentovský vizuál, který mě u těchto filmu zajímá (když už scénáře za moc nestojí). Nechápu, proč je zrovna tenhle film v Argentově filmografii tak vysoko. ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi