Phenomena

• Česko Červi (neoficiální název) (více)

Mladá Jennifer Corvinová (oscarová Jennifer Connellyová v jedné ze svých prvních rolí) je poslána na soukromou dívčí akademii ve Švýcarsku, kde na útěku řádí brutální vrah, který vraždí studenty. Jennifer je obdařena zvláštní schopností komunikovat s hmyzem a doktor McGregor (Donald Pleasence) ji proto požádá, aby pomohla vraha najít. Jennifer se ocitne uprostřed bizarního vražedného spiknutí s červy, mutanty a šimpanzem vyzbrojeným břitvou! Dokáže odhalit vrahovu totožnost dřív, než se sama stane jeho obětí? Daria Nicolodiová a Fiore Argento také excelují v tomto podivném, jedinečném a krvavém filmu od italského mistra hororu Daria Argenta. (Cinemax)

Zayl

Phenomena se mi hodnotí těžko. V jednu chvíli geniální pasáže, u kterých se tají dech, a následně scény, kterým by slušel rychloposuv. Dojem vylepšil lehce nechutný konec a hudba, která byla opravdu povedená. Nicméně ve mě zůstává pocit, že z toho šlo vyždímat mnohem víc. ()

FromHell

Kam sa hrabe Carrie a jej telekinéza.Táto holka ovláda hmyz a priletí jej na pomoc vždy keď to potrebuje!Jennifer Connelly podala nadmieru dobrý výkon a tá úloha jej proste sadla.Argentov rukopis je naozaj výrazný a jeho filmárska zručnosť je proste jedinečná.Vôbec nemám problém s hudbou ako tunajší podaktorí užívatelia,skôr naopak.Iron Maiden tu podľa mňa nemá chybu :D Inak Soundtrack od kultovej Talianskej skupiny Goblin zase raz TOP,rovnako ako v Suspirií a mnohých ďalších... 90 % ()

Tayen

Nadprůměrný béčkový horor. Není tady nic, co byste neviděli jinde, ani co by vás vyloženě posadilo na zadek, ale jednotlivé prvky do sebe zapadají tak dokonale, že se vám prostě nebude chtít od něj vstát. Jednání postav je mnohdy tak přitažené za vlasy a bez logiky, až to uráží, ale horor to je osvěžující bez zbytečné krve, co by nahrazovala kvalitu. A hudba? Můžu říct, že má obrovskou zásluhu na celkové atmosféře, protože hard-rock 80. - tých let prolnutý psychodelickou hudbou působí stejně mrazivě jako zasněžené vrcholky tamních Alp. ()

GodComplex

U Daria Argenta se v podstate vzdy da spolehnout na 3 klicove ingredience. a] Omamny vizual (v tomto pripade nadherna Swiss priroda), b] fantasticka hudba (jsou to 80's takze poradna elektronika... kterou ale misty zbytecne kazi pridavani metal songu od Motorhead a Iron Maiden, coz pro vytvoreni hororove atmosfery naopak neni zrovna stastna volba) a za c] notna davka brutality (te je zde o neco mene, nez v jeho beznych hororech, ale vubec to nevadi, caste zapojovani hmyzu a cervu do akce urcite dodava potrebnou chut a stavu). Ke vsemu je zde i povedena alternativni story s kapkou nadprirozena, zacinajici mlada Jennifer Connelly a skvely Donald Pleasence. Ja si nemam na co stezovat, dalsi prvotridni Argentuv horor. 8/10 ()

PKD

No, před 20 lety to mělo větší koule. Tento film, snad nejvíce ze všech argentovek, poněkud vyčpěl. Úvodní titulky podbarvené geniální skladbou od Billa Wymana a Terryho Taylora, The Valley jsou asi to nej z celého filmu. Ovšem...rváti do vážných/klidových scén rockovou hudbu od kapel, co vyčpěly ještě více než tento film, je pitomost. To nevím, čím ten Argento myslel? Vynáší mrtvolu entomologa (díky jehož obsazení, mám silný pocit, že jde o nějakou utajenou Carpenterovku, hehe) a do toho vám vyřvává rádoby vypalovačka, takže z té scény, máte kulové. Tohle si ještě mohl Argento dovoliti v Demons, ale tady je to jako pěst na oko. Jennifer, která hraje Jennifer (haha) je totálně nevýrazná a skoro bych nevěřil, že jde o onu herečku z Dark City či Hulka. Jinak, když si pustíte prvních 5 min. a pak posl. 15, o nic opravdu nepříjdete. A to jsem viděl jakýsi integral cut. Taky ta délka, je silně přehnaná. Skoro 2h u žánru horor, si může dovoliti snad jen Gans se svým geniálním Silent Hillem. Drtivá většina H filmů, prostě nad 100min. nefunguje. To je prokletí, tohoto žánru. Hnusné dítě, bylo špica (a jeho bláznivá matka, která vskutku, dokonale ilustruje rčení, že takovou zrůdu, může milovati jen jeho matka) a ten totálně nechutný septik (jak jsem si tu jámu plnou eklhaftu a jiného aftu, překřtil) jsou samoz. vrcholy filmu. Až na to (klasicky otravné) dívčí ječení. No, v takovýchto situacích, to chápu, heh. Ono taky, dáti horor do krásné švýcarské přírody, je vskutku, odvážný čin.;-) A do toho ten všudypřítomný Vichr z Hor (chudák Babák, hahaha!!!), který potom zní v uších, ještě několik dní, to je taky prvek za všechny peníze. Doslova.:) Financovati všechny ty větráky, to muselo býti něco. Ale asi si to nechám. Jo a je tam pro mne, 1 supr scéna ve třídě, kde na rozčílenou rétoriku paní ředitelky..,, A co všichni ti umělci, Richard Wagner apod.?´´ Načež 1 z nezbedných žákyň (haha, to zní jako porno z 80tek) vykřikne...,,Richard Gere!´´. Tak to pobavilo a rozčílilo, zároveň. ;-) P.s. nechápu, proč proSatana, ta opice?????? No prostě...úlet. Na úplný závěr...toto jest to absolutně nejlepší z celého filmu. Vizuálně a i hudebně. To hlavně. https://www.youtube.com/watch?time_continue=173&v=rJZ__uy7T_Y&feature=emb_logo To si můžu pouštěti furt dokola. Dal bych si to jako vyzváněčku do mobilu, ale je to moc tiché.:( ()

numi

Hodně zajímavá věcička. Vezmu-li v potaz dobu vzniku, pak musím smeknout. Výborně hustá atmosféra, kterou ještě více umocňuje, bohužel někdy né příliš se hodící, hardrockový hudební doprovod, naprosto dokonalá a neuvěřitelně roztomilá Jennifer Connelly (čtrnáctiletá!) a stylové a emotivně vyhrocené finále. Tři hlavní body, na kterých stojí tenhle film. Plus špetka mystična, tajuplné Alpy a sériový vrah, který nezanechává mrtvoly. Ta opice tam možná být nemusela, ale jsem s tím prostě smířený a beru to tak, jak to je. Je to mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami a za ten excelentní závěr musím dát čtyři. [únor 2006] ()

iolaos

ufff well done Dario!! .... k vysokemu imdb ratingu do velke miry prispela i phenomenalni 14leta "insect girl" Jennifer Connelly.. obzvlaste hodnotny je mistrovsky zvladnuty konec, ktery potesi kazdeho horroroweho nadsence.. jen si nedovedu vysvetlit ten primitivni metal, ktery nejenze vubec nefungoval, ale svou hlasitosti byl uplne mimo...mam pocit, ze do jiste miry si argento z tohoto projektu slusne vystrelil - tak absurdni filmovou muzu sem jeste neslysel. I tak nelze hodnotit mene nez za ctyri; argentuv vsestranny horrorovy skill je pritomny v kazdem zaberu. ()

slord

Toto je môj prvý Argento (ak nepočítam Démonov, kde sa podieľal na scenári) a musím povedať, že ma to zaujalo, zaujímavý film s nevšednou premisou, ale vo filme to do seba zaklaplo. Páči sa mi aj, že tento film zase tak nevsádzal na gore, niektoré scény a momenty ma dokázali vydesiť aj bez toho. Jennifer Connelly už tu ukázala, že hrať vie, vedela mi to predať a Donald Pleasance bol takisto super, ten svoj priestor na plátne využil naplno. Trošku ma z toho vytrhávalo to, že tam občas boli vsunuté rockové songy, ktoré sa mi tam moc nehodili a celkom mi narušili atmosféru, ale inak ak si to odmyslím tak tá hudba mimo to bola dosť dobrá. Film som si užil a dalo mi to náboj k tomu, aby som odhalil aj ďalšie Argentove kúsky. 8/10 ()

K.I.N.G.

Tento film má do pěti hvězdiček jenom málo. Argentova Armáda démonů - Matka slz, mě kupodivu moc nezaujala, ale tohle vynikající dílo budu mít v paměti pořád. Metal vyloženě neposlouchám, ale tento soundtrack je neuvěřitelně dobrý. O závěrečné scéně ani netřeba mluvit, to se musí vidět. ()

italka63

Já nejsem žádná velká hororová fanynka, leč Argentovo dílko bylo koukatelné i když pro mne s mírnou nadsázkou a čtvrtá hvězda je ta mladičkou Jennifer Connelly, která si posledních dvacet minut užila. Hudba v celém filmu byla fakt zajímavě pojatá a nemusí každému sedět ale já neměla s jejím poslechem žádný problém. ()

Gorehound

Nesmrteľný, legendárny film s atmosférou ako vytesanou z kameňa- Švajčiarsko, príbeh, hudba aj praktické efekty a gore. A to natočenie! Jedna z najlepších Argentoviek. Argento updateoval giallo na 80s, prihodil slasheroidné gore, ale aj neskutočnú poetiku. Nesmrteľná bomba, videl som už veľakrát, a veľakrát si ešte rád pozriem. ()

type_B

Opička s břitvou. Kádě plné mrtvol. Mrtvoly plné červů. Pedantická zlá úča. Hnusné spolužačky. Nehostinná alpská krajina. Tatínek kdesi v dálce... Zrůdné dítě a vraždy zrozené z neesteticky-(pseudo)psychologické hlubiny šílené hlavy. ()

JohnMiller

V skutku nezvyčajné troška absurdné ale dobre vymyslené giallo.Film v ktorom sa o soundtrack postarala opäť skupina Goblin. Avšak pozor sú tu vložené skladby od Iron Maiden a Motorhead mne tam sadli. Film sa rozbieha pomaličky no ku záverečnému rozuzleniu naberá na obrátky. Na giallo perfektné prostredie v odľahlých horách. Jediné čo mi vadilo bolo to že hlavná postava dneska už známa herečka Jennifer Connelly mala schopnosť komunikovať s hmyzom.... to bolo zbytočné. Realistické mŕtvoly, poriadny gore,výborná kamera, do detailu zmáknutý scenár, hustá atmosféra či dokonca realistické grcanie iba snímku vyzdvihujú. ()

Kangax

Nádherný horor (postgiallo) Daria Argenta. Tento Talian rozhodne nesadne každému, a keď sa vám nepáčila Suspiria, tak toto sa vám moc páčiť tiež nebude... Zároveň toto je jeho posledné skutočne kultové dielo, od tohto filmu postupne strácali jeho filmy tú zvláštnu optiku a surrealistično.... Áno, zase herecké výkony vedlajších postáv su veľmi slabé, Taliani hovoriaci anglicky znejú nejako čudne, metalová hudba je tu trochu odvážna a budovanie atmosféry na vkus dnešných divákov trochu zdĺhavé. Ale pre mňa je v hororoch dôležitá atmosféra, a tá je tu spracovaná vďaka interiérom (u Daria tradične) a exteriérom (u Daria výnimka) skvostne. Film sa mi páčil dokonca o chlp viacej ako Proffondo rosso, ale na prvých miestach pre mňa zatiaľ stále zostávajú surrealistické horory Suspiria a Inferno. Takéto filmy už na 100 percent nikdo dnes nenakrúti, žiadne teraz tak módne kamerové filtre sa nechytajú.... ()

Laurent

Vizuální stránka je u tohoto snímku velmi dobrá, hudební podtext bohužel né vždy dobře sedící (1 - 2x ta píseň vyloženě nesedla), přestože mám rád heavy. To úplně nejslabší je bohužel scénář, který nezachrání ani dobře obsazení herci. ()

BoredSeal

Tradičně argentovsky velkolepý snímek se hodinu a půl příšerně vleče a kromě oblíbených autorských prvků vás pobaví neuvěřitelně ufonské dialogy, výborný soundtrack tradičně od Goblin a velkolepé vraždy. Právě schopnost pobavení z bizáru je to, co vás obvykle přesvědčí Argentovu starší tvorbu ve slabších chvílích zatratit nebo vás naopak otráví a přijetí Phenomeny na tomhle bude těžce záviset, protože klasická noční můra a fóbie se rozjedou naplno až ve finále. Kromě tradičně úchylné dvorní herečky Darii Nicolodi tady hraje mladá Connellyová neuvěřitelně rozmazlenou otravnou nánu a roli Donalda Pleasance by v podstatě mohl hrát kdokoliv. ()

kagemush

Phenomenální....!! (hodnotím na plno i když ten kdo vybíral hudbu musel být sjetej a hluchej /já jinak hard rock docela určitě můžu,ale tady to fakt bylo jak pěst na ucho,místo aby hudba podpořila jinak bezvadnou atmosféru,tak rušila/ a šéfik castingu slepej a taky sjetej /až na Pleasence,nic proti němu,byl standartně nenápadně dobrej/ ,-takže na Suspirii ani náhodou,ale pořád vysoko nad nadprůměr,snad i proto ,že to Argentovo výtvarno je fenomenální) ()

berusche

Jevy byly skutečně teda fenomenální. Musím říct, že to, že je to vlastně mix k nekoukání, mi došlo až v samotném závěru. Do té doby jsem se královsky bavila. Connelly jako roztomilé děvčátko zabralo a pan profesor se svojí geniální opicí taky. Co ovšem tomuhle snímku schází je rozuzlení. Sice vám scénáristi řeknou, jak psychopatický je psychopat a celkem pochopíte i proč, ale vloudil se šotek, neb pravý důvod mi unikl. Každý vrah má svůj důvod, proč zrovna dané pohlaví, proč zrovna takhle a navíc info o kochání se s mrtvolou tady nepřidá moc v úvahu, vzhledem k tomu, v jakém stavu je na konci najdete. Jinak je to ale dobrá show a vzhledem k mé lásce k hmyzu asi tušíte, jak jsem na tom a jak moc holce závidím. ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi