Phenomena

• Česko Červi (neoficiální název) (více)

Mladá Jennifer Corvinová (oscarová Jennifer Connellyová v jedné ze svých prvních rolí) je poslána na soukromou dívčí akademii ve Švýcarsku, kde na útěku řádí brutální vrah, který vraždí studenty. Jennifer je obdařena zvláštní schopností komunikovat s hmyzem a doktor McGregor (Donald Pleasence) ji proto požádá, aby pomohla vraha najít. Jennifer se ocitne uprostřed bizarního vražedného spiknutí s červy, mutanty a šimpanzem vyzbrojeným břitvou! Dokáže odhalit vrahovu totožnost dřív, než se sama stane jeho obětí? Daria Nicolodiová a Fiore Argento také excelují v tomto podivném, jedinečném a krvavém filmu od italského mistra hororu Daria Argenta. (Cinemax)

Tomco

Argento rozhodne nie je pre všetkých. Keby som sa mal zamýšľať nad chybami, trvalo by to asi niekoľko hodín. Je to však bezpochyby človek, ktorý má svoje pevné miesto medzi elitnými borcami zaoberajúcimi sa hororovou tematikou. Pod kožu ide hlavne hudba, hlavný motív je dostatočne strašidelný. Na Jennifer sa dá pozerať vždy, a už aj ako malý krpec vedela zahrať s prehľadom. Phenomena dnes už nie je nič extra, no vidieť ju v čase vzniku by bol rozhodne zážitok ako sa patrí. Stále však niečo ponúka a právom patrí k hororovej klasike. Mne osobne Argentov béčkový štýl sedí v celku fajn. ()

Willy Kufalt

Tak se nám šimpanz s břitvou ocitl v červených číslech... Některé tyhle evropské žánrovky z 80. let vyvolávají u mě rozpolcené pocity. Chvílemi jsem měl pocit, jako kdybych se díval na opravdu špičkový film svého žánru, který má v sobě velmi silné kvality, a který mě hodně pohltil, abych záhy v další scéně pro změnu nabyl dojmu jedné obrovské šílenosti, při němž málem zůstane až člověku rozum stát. Jedno z témat tohoto mysteriózního hororu, vyšetřování okolností vraždy pomocí hmyzu, nabídlo nejedno zajímavé vyústění, osobně jsem hltal zejména všechny scény s vědeckým doktorem v podání Donalda Pleasence. Úchylka hlavní hrdinky v šílené lásce ke hmyzu šla už trochu na hranu menšího bizáru, ale v rámci žánru jsem to bral v pohodě, zvláště když se Argentovi povedlo vybudovat v mnoha místech strašidelnou atmosféru i pouze s náznaky. Naprosto mi nesedla k filmu metalová hudba (narozdíl od pěkných mystických motivů během „hmyzích“ scén), byť snést se relativně dala. Nicméně to, co se rozpoutá zejména k závěru, shodilo všechny dosavadní kvality filmu takříkajíc do háje, protože celý film k závěru pak spadne do hodně stupidního akčního hororu. Nebudu jmenovat všechny ty prvky, zvraty a postavy, abych zbytečně nespoileroval, ale... ten šimpanz v akci s břitvou, to je prostě TOP WTF moment, na jaké se nezapomíná!! :o) To se už člověk většinou musí smát. Jako jo, kdybych byl alespoň trochu milovníkem hororů (zatím jsem spíše jen příležitostným zvědavým divákem), asi mi tady u Argenta vyklíčí velmi osobité guilty pleasure. Protože Pnehomena jako film dokáže být místy fakt hodně pozoruhodným a místy se pak promění v jednu šílenou nechtěnou srandu, takže na své si postupně mohou přijít vyznavači filmařských kvalit, stejně jako milovníci různých podivností a bizardních libůstek. Dohromady vznikla menší slátanina, na kterou (nejen díky šipmanzovi s břitvou :)) budu ještě dlouho vzpomínat, ale dát jí víc než silné 3 hvězdičky asi nedokážu. [65%] ()

jonyyy

Konečně! Dal jsem poslední šanci italskému hororu a naštěstí to vyšlo. Phenomena je unikátní svou zvláštní atmosférou, hudbou i prostředím Švýcarska. Jennifer Connelly byla krásná i jako mladá a hrála fakt úžasně, moc se mi její postava líbila stejně jako hmyzí vědec a jeho opička. Prostě tady do sebe všechno parádně zapadalo. Nebýt té zvláštní hudby, dal bych možná o deset míň. Škoda několika málo scén, které mi připadaly naprosto amatérsky natočené, ale jako celek za 75% ()

Deschain

Bála som sa a to je hlavné. Ešte teraz mám prevrátený žalúdok, má to fakt silnú atmosféru, aj keď si treba počkať na tú gradáciu, v závere to fičí o sto šesť. Veľká spokojnosť s mladou Jennifer. ()

eraserhead666

Dlouho je to takřka klasická Argentovská drsnější kriminálka (parádní začátek) s paranormální zápletkou – do švýcarské školy přijede američanka (mladičká Jennifer Connely), která umí komunikovat s hmyzem a trpí somnambulismem. A jako na potvoru zrovna v okolí školy někdo vraždí mladé studentky. A studentka se náhodou seznámí s vědcem, který zkoumá hmyz. A z těchto náhod Argento natočil film, kterému bych normálně dal za 3, ale kvůli parádním posledním tak 20-ti minutám to zvedám na 4. ()

SOLOM.

Tak, v krátké době mé čtvrté a na nějakou dobu zase poslední setkání s Argentovou tvorbou mi do cesty přihrálo mnohými opěvovanou Phenomenu. Rovněž i v tomto případě se jednalo o mé první zhlédnutí (stejně jako v případě Inferna a Tenebre) a Dario opět nezklamal. Sice to bylo z jiného soudku, než jsem u něj zvyklý, ale to mi v tomto případě vůbec nevadilo. Příběh mě zaujal již od první minuty a to nejen díky mladičké Fiore, ale i následnému gore. Takové lahůdky si nechám líbit a bylo mi hned jasné, že v podobném duchu se bude rozhodně pokračovat i nadále. To jsem však ještě netušil, že na řadu přijde mladičká Jennifer Connelly, která se své role zhostila s naprostou bravurou i v takto mladém věku. Nejen že se na ní pěkně dívalo, ale ona předvedla i velice solidní herecký výkon. Dario následně rozpoutal další atmosférické „peklo“, do kterého jsem se zcela ponořil a přestože měl tento příběh několik slabších pasáží, užíval jsem si ho po celou dobu. Vražd tu bylo dostatek, nechybělo ani několik „zvratů“ a jediné co mě trošku mrzelo, byl ten digitální roj much. Nicméně tu hrál zajímavou roli i můj oblíbenec Donald Pleasence a „jeho“ opice. Musím však souhlasit s názory, že tentokrát se příliš nevyvedl hudební doprovod. Hudba jako taková nebyla vůbec špatná a klidně bych si jí pouštěl pořád dokola, ale v některých scénách byla nevhodná. No a úplný závěr bych taky lehce vylepšil. Poté co Jennifer vyleze z jámy plné hnijících těl a červů, jsem se musel následnému vyvrcholení potutelně usmívat. Ale to je jen můj názor. Každopádně Phenomena jako celek na mě zapůsobila velice pozitivně a i přes několik negativních prvků, jde pořád o solidní nadprůměr. Určitě jsem jí neviděl naposledy. 80% ()

Xeelee

[FOD 2024] Ať žijí červi a jiná lehce teleptická havěť v podivném a nepříjemně gradujícím atmosférickém snímku o jedné vnímavější dívce, která jako jediná dokáže najít místního šíleného vraha. Pokud ji předtím nezavřou do blázince nebo ji neudolají šikanátorky z dívčí akademie. Jedním z nejlepších herců je šimpanz. Většina ostatních hereckých výkonů je žalostná, ale to zas tak nevadí. Spousta scén postrádá logiku, ale způsob, jakým je Phenomena natočena, vám vše bohatě vynahradí a jako třešničku na dortu dostanete závěrečné hektolitry mrtvol a nejhorší metalový soundtrack v historii kinematografie. Ach bože, ten pohřeb... ()

Othello

V dáli mizí autobus, který vás zapomenul někde v horách. Zvedá se studený vítr, krajina je rozkvetlá a idylická, ve svazích jsou roztroušené alpské chaty, na lukách zelená osení ale přesto je něco nepopsatelného špatně. Když pak hlava zavražděné studentky prorazí sklo u skalní propasti, čas se skoro zastaví. Následně kamera chvíli putuje proti proudu vodopádu a několkrát se zvláštní rychlostí pootočí než nalezne utrženou hlavu mizící v potoce. Na Argentových filmech vždycky najdu nějaký aspekt, který mi úplně nesedne (tady rozhodně snaha o aktualizaci pomocí zakomponování aktuálních hudebních hitů, které ale jenom dokazují, jak je Argento odtržený od všední reality), ale zároveň si vždycky uvědomím, že já toho chlapa mám nějak lidsky rád, protože se nám zdají podobné sny. A v těch třeba, stejně jako zde, se nedá nikdy moc rozklíčovat proč v jedněch scénách jednají postavy zvláštně stoicky a proč jindy zase s přehnanou hysterií. Ježiš mě baví na ten film vzpomínat. Gore Verbinski to imo měl v jednu dobu stejně. ()

JASON_X

Hodně zvláštní a zajímavý film, který mě ale (kromě mladičké Jennifer Connellyové) příliš nenadchl. Ani poprvé, ani podruhé. A potřetí už asi nikdy nebude. Nesedl mi, nebavil mě, nelíbil se mi. Nudný a roztříštěný děj, trapné postavy, otřesně prkenné herecké výkony i dialogy, ruční kamera, hudba... hudba sama o sobě byla sice dobrá, místy vynikající (Goblin), ale v kombinaci s obrazem se s ním nesnesitelně tluče, a to nejen heavymetalové songy. Objektivně dokážu pochopit, že právě kvůli tomuhle stylu filmování někdo obdivuje režisérovu originalitu, nebo že si nostalgicky vychutnává specifickou filmovou poetiku osmdesátých let, ale mě to zkrátka neoslovilo. Ale zakomponování hmyzu (a hmyzofilní dívky) do zápletky byl zajímavý nápad, držtička malého hnusáka byla roztomilá, no a opice s břitvou na konci byla samozřejmě pocta mistrovi E.A.Poeovi (Vraždy v ulici Morgue). ()

ScarPoul

Toto išlo trošku mimo mňa. Základná línia je dokonca veľmi zaujímavá. Lenže čím hlbšie sa dostávame do príbehu, čím hlbšie sa pred nami rozuzlujú všetky tie udalosti a tajomstvá, tak to začne neskutočne haprovať. Logika sa tu nenachádza. Prechádza sa asi po tých Švajčiarskych horách. To, že je Connelly super a že Pleasence je charizmatický - o to pokoj. Ale vo výsledku je to mix bizáru, prostoduchosti a zlého vkusu, ktorý umne pracuje s atmosférou a svetlom. Dokonca potešil aj Iron Maiden ako súčasť soundtracku. Mucha detektív, šimpanz pomstiteľ, postavy bežiace len tam, kde bežať nemajú, nejaké tie červíky a zaklínačka hmyzu, veľmi divná šikana, neotvorené okno v autobuse a namosúrená teta a v konečnom dôsledku absencia skutočných emócií, nech už sa hlavnej hrdinke stane čokoľvek. Krik v sekunde vystrieda úsmev, útek vystrieda skúmanie priestoru. Je to tak strašne divné a rozporuplné, že tomu tie tri hviezdy dám. Ale nič podivnejšie a nevkusnejšie som už dlho nevidel. ()

bouncer

Úžasná hudba a zajímavý příběh (i když má hluchá místa a ke konci se toho děje zase až moc). Herci odvedli maximum a krvavé scény jsou také povedené, prostě kvalitní horor z 80. let. ()

Padme_Anakin

Mladinká Jennifer Connellyová je půvabná jako pohádková víla, okamžitě jsem pocítila k její postavě náklonnost a vůbec jsem se nedivila, že ji zbožňují světlušky i včelky.. Líbil se mi i Donald Pleasence v roli zajímavého entomologa.. Atmosféra snímku příjemně mrazivá a finále napínavé, u mě filmová spokojenost, Dario Argento zabodoval.. ()

corpsy

Úvodné minúty nepripomínajú Argenta, ale skôr takého D´Amata. To pravé ´´argentovské´´, tá jeho pravá atmosféra, ktorú dokáže navodiť vo svojich snímkach - hlavne v tých z prelomu 70. a 80. rokov - príde až postupne. Prikráda sa pomaly, z minúty na minútu. A je hustá a temná. A aj tie rockové vypalovačky v tom pôsobia štýlovo. Argentov dokonalý opus. ()

Hoyt

Moje druhá zkušenost s italským subžánrem giallo hororů a dopadla opět nadprůměrně. Filmu určitě prospělo méně krvavých scén, lepší atmosféra a samozřejmě Jennifer Connely, která už v 15 letech ukázala svůj potenciál. ()

Astaroth12

Ďalší z dobre zvládnutých Argentoviek.Tento film delím na dve časti a to na dobrú a zlú.Začnem tou dobrou-Krásne horské prostredie Alp,dosť bláznivo zaujímavý príbeh a príjemná mladučká J.Connelly a veľmi dobre hrajúcim D.Pleasence ako expert na hmyz bol presvedčivý.A teraz tu zlú-Tento film má značne rozťahaný dej,chýbajúcim krvavým masakríkom,ktorým som u argentoviek zvyklí a hudbou ktorá vo vačšine prípadov bola nevhodná.Zvuk hmyzu v tomto filme bol neskutočne mrazivý.A páčila sa mi každou ďalšou scénkou stúpajúca atmosféra.Keď sa J.Connely kúpala nechtiac s rozkladajúcimi mŕtvolami,nechutné ale svojské.Vo finále sa toho udialo viacej,ako napr.keď ju naháňala ta malá príšerka alebo keď tá opica rezala tú ženu britvou,tak lepší koniec som si ani želať nemohol. ()

ledzepfan

Strašně těžké tohle spravedlivě ohodnotit. Argento se tu dostává z extrému do extrému-od úplně amatérské filmařiny až ke krásně atmosférickým a napínavým momentům-Nápad s psychopropojením s hmyzem je moc hezký ale na můj vkus málo využitý-hudba občas dokonale sedící a houpvě divná a někdy zase nějáký speedmetal úplně mimo kontext scény...Poslední třetina stála za to a trochu mi nahradila tu přehlídku neherectví a krkolomé angličtiny(věřím, že ti lidi často vůbec netušili co říkají.)... Chtěl jsem dát i 4 ale to bych se musel trochu přemáhat a to se mi teď nechce.......................... Nejlepší herec ve filmu=šimpanz. ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi