Phenomena

• Česko Červi (neoficiální název) (více)

Mladá Jennifer Corvinová (oscarová Jennifer Connellyová v jedné ze svých prvních rolí) je poslána na soukromou dívčí akademii ve Švýcarsku, kde na útěku řádí brutální vrah, který vraždí studenty. Jennifer je obdařena zvláštní schopností komunikovat s hmyzem a doktor McGregor (Donald Pleasence) ji proto požádá, aby pomohla vraha najít. Jennifer se ocitne uprostřed bizarního vražedného spiknutí s červy, mutanty a šimpanzem vyzbrojeným břitvou! Dokáže odhalit vrahovu totožnost dřív, než se sama stane jeho obětí? Daria Nicolodiová a Fiore Argento také excelují v tomto podivném, jedinečném a krvavém filmu od italského mistra hororu Daria Argenta. (Cinemax)

honajz2

Vizuálem a některými zajímavými nápady (které jsou místy i docela vtipné - a radši nechci přemýšlet nad tím, jestli to byl záměr nebo ne, protože ten šimpanz s břitvou je fakt něco neskutečného, ačkoli to mělo nejspíš odkazovat na E.A. Poea) je to hodně na výši, ale jinak moc nevím, za co dalšího bych to měl chválit. Možná kdyby to bůhvíproč netrvalo dvě hodiny, pak bych z toho asi něco měl, ale takhle to bylo místy docela úmorné a ani ten příběh nemá co zachraňovat, jelikož nejen že tu o něj moc nejde, ale taky je to strašný blábol. Ale tak kladů na tři hvězdy to u mě naštěstí má dost, navíc se mi to určitě líbilo víc jak přeceňovaná Suspiria, které jsem tehdy tu třetí hvězdičku dal s oběma očima zavřenýma, protože jsem to hodnocení měl na 2,5*, ale tady nemám problém ty tři hvězdy dát i bez přivírání jednoho oka. Ačkoli i tak jsou slabší. Jo, btw, ta metalová hudba do toho vůbec nešla a absolutně jsem nepochopil, proč ji tam Argento dával... Slabé 3* ()

Martin741

Taliansku kinematografiu mam velmi rad, uz len kvoli filmom ako je Phenomena v rezii vyborneho Daria Argenta. Vyborny scenar, k tomu ako doprovod strasidelna atmosfera, kvalitny pribeh spolu s kvalitnymi hereckymi vykonmi - tak presne takto som si Argenta oblubil. A za krasnu alpsku prirodu a vygradovany zaver dam vysokych 88 % ()

Hennes

Polovina osmdesátých let a postupně na lesku ztrácející Argento. Přesto patří tento snímek ještě mezi ty úspěšné. Zajímavostí je dokreslení atmosféry metalovou hudbou a ono to dokonce funguje. Překvapivý závěr s malou zrůdičkou je dobré vyvrcholení filmu. ()

MrPierc

Záhadný dívčí internát v horách ve Švýcarsku, kde se v okolí dějí vraždy mladých dívek. Hlavní hrdinka miluje hmyz a on ji - díky podivínskému doktorovi ovládne svůj dar. Snaží se nalézt tajemného vraha a pomstít se za všechny oběti. Námět a příběh byl slibný, ale provedení bylo amatérské a hloupé. Herecké výkony otřesné a nedůvěryhodné (výjimka je Donald Pleasence). Místo rozvinutí psychologické stránky děje a mysteriózní nálady se finále zvrhne v nešokující primitivní násilí, které tam je zbytečné a zcela uměle vypadající. Kdo má rád červíky a mouchy, tomu se to bude líbit. U konce raději nejezte. ()

Flaxik

Ze všech hoven, co jsem od Argenta viděl, je tohle to nejlepší, už mám téměř pokušení to nazvat dobrým filmem. Na rozdíl od nadhodnocených kravin Suspirie a Inferna se tady Dario pokouší o děj a vcelku se mu to daří, možná i o kus lépe než v Tenebre. Nápad s ovládáním hmyzu je bohovský a zapojení šimpanzíka oceňuji navzdory mému vrozenému odporu k opicím. Jestli chtěl Argento něco naznačit tím, že v blázinci hráli Mötorhead a na místě vražd Iron Maiden, tak jsem jeho umělecký záměr, tak jako v předchozích filmech, těžce nepochopil. Ač mám Jennifer Connelly v topce, tak tady mi přišla poněkud dřevěná, ale někde se musela zaučit. Ústřední hudební motiv od Goblinů je super, ale ke čtvrté červavé hvězdě to asi nevytlačí, to bych ubližoval jiným, mnohem čtyřhvězdičkovějším filmům. Určitě ale nejlepší Argentovo dílo. O parník. Jako býk. 9.11.2015 - Po zhlédnutí Matky slz jsem si pustil Phenomena znovu a byl jsem nespravedlivý, ty čtyři si to zaslouží. ()

-Bomba-

Další z klasických Argentovek, kde chtěl režisér nejpíš navázat na úspěšnost Suspirie a proto ta podoba. S herci nemám nijak zvlášť problém, jak hlavní hrdinka, tak profesor známý z Halloweenu zahráli své role dobře. Konec brilantně nářezový. ()

Azrael515

Tak v prvom rade mi Argento asi nesedi ako režisér,pretože tie filmy sú divné. Tento som ale dopozeral a .... Je to plné rozporov. Na jednej strane velmi dobra rezia i celkom zaujimavý scénar. Mladá Jennifer je roztomilá a príjemne sa na nu pozerá. Dej tiež nieje zlý a byť tam iba hmyzí rozmer a Dario si odpustil v úvode prestrihy na reťaze zvazujuce niečo.... bol by z toho celkom slušný film. No potom na scénu príde bonobo (zrejme to nieje bonobo ale boli sme pri projekcii napití a kámoš naznačil že to bude bonobo a má s profesorom "zvláštny"vztah) a celé to začne byť Argentovsky divné.... a záver .... za to rozuzlenie strhavam hviezdičku :P P.S. bonobo a britva proste nejdu dokopy :D ()

MarekT

Bylo by lží napsat, že například děj a jeho průběh je nějaký špatný. V této disciplíně vidím postupné Argentovo zlepšování se (obdobně chytře vystavěná byla Suspiria). Ale asi nejčastěji mi po shlédnutí ležela na jazyku otázka - neotrnul jsem? Nebo že by to byl problém filmu? Asi to druhé - až na závěr se vlastně jedná o takovou detektivku s dvěma vraždami navrch, horor nastává až ke konci, a o tom bych zrovna nechtěl psát, že je nějaký špatný, vytáhl vlastně známku o stupeň výše. Nemile mě překvapilo, že film byl slepencem motivů několika předchozích argentovek - mj. srovnejte místo činu v Suspirii a zde, stejně tak tento konec s tím v Profondo rosso. Krom toho je celkem snadné uhodnout vraha a okolnosti okolo něj, které jsou podstatné pro příběh - tady už ale zacházím ke spoilerům. Překvapivě to ale těm scénám neuškodilo, jenomže kdybych měl uvést příklad, jsem zase tam, kde jsem byl - u spoilerů. Takže bližší informace bych uvedl nanejvýš skrze interní poštu. Sice jsem dlouho čekal na to, co horor dělá hororem, ale jsem již říkal, béčko bylo napsáno dobře a jsou tam ty věci, které k němu patří. A navíc, Švýcarsko je opravdu nádherná krajinná oblast, ale to známku nijak neovlivňuje. Slabší Argento, ale pořád na čtyři hvězdy. ()

Ketchi

První půlka přihlouple vtipná, druhá půlka opravdu stylová. Bod za opičku, bod za mladičkou Jennifer Connelly, bod za suprovou hudbu a bod za těžkej styl. To jsou dohromady 4, ne? ()

forsythia

Naprostý masakr. Příběh, atmosféra, hudba... fascinující, neskutečná nádhera, moje okouzlení graduje. Nekompromisní začátek, až jsem si říkala, jestli si film dokáže udržet tu sílu, se kterou na mě vystartoval, a dokázal. Budu se klepat ještě týden. ()

Radiq

Určitě hodně lidí si u tohohle pochvaluje hudbu, protože je metalová, má evokovat ďábelskost a plno lidí to žere (Iron Maiden, Motorhead atd.). Samozřejmě jako většinu ostatního, já ju nežeru. Jenom hodnotím, že to nebyl zas až tak špatnej doprovod. Aspoň v porovnání s dějem. Čuměl jsem jak blbej pes, když jsem v titulcích viděl, že tam hrála Jeniffer Connelly a pak mi došlo, že jsem si celej film říkal, že tu holku odněkud znám. Ale byla dost strašná. Jde vidět, že byla ještě mladá, nezkušená. Deformovanej synek byl celkem hezky udělanej, ale to ovládnutí hmyzu byla kravina. Většinu doby jsem se nudil. Vraždící opica na konec mě už jenom rozesmála. Nechápu, proč to má tak vysoké hodnocení - asi zas z nostalgie, jak to mají všichni ve zvyku (komě LIVINGDEADa, kterýmu patří můj dík, protože vím, že existuje aspoň někdo s trochou vkusu). Ani nevím, proč dávám hvězdičku - asi za těch pár nechutnejch scén. ()

kosta73

Pro mě nejlepší Argento a jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Nápaditý, pohádkově kouzelný scénář ostře kontrastuje se závěrečnou krvavou smrští, což přináší originální, nezapomenutelný zážitek. Připočtu-li k tomu skvěle vybrané prostředí internátní školy a přítomnost mého oblíbence Donalda Pleasence, který svým umírněným výkonem představuje onu pověstnou třešničku na dortu, vychází mi z toho jeden z nejzajímavějších počinů, co jsem kdy viděl. A co se týče zařazení metalové muziky do některých scén, chápu, že to nemusí být každému po chuti. Já si ale ani v tomto směru nemám nač stěžovat, spojení Argenta a např. Iron Maiden mi prostě sedí. ()

Sfinkter

Argento nastolil neuvěřitelnou paralelní realitu, která si mě ve všem získala. Navíc první hlavní role Connelly, tady nejde dát méně než 5*. ()

bubun

Nakonec to zachránila poslední třetina. Z plánovaných dvou hvězd to u mne vytáhla na čtyři, především díky hmyzu, už ani neočekávanému spádu (film je jinak velmi rozvleklý) a vtipu (těžko říct, zda z pozice režiséra chtěnému, tipla bych si ale, že spíš ne, no, na to v konečném důsledku nezáleží, protože jsem se bavila). Celé to doplňuje naprosto šílená a mnohdy se vůbec nehodící hudba, ale i ta přispěla ke komičnosti některých scén. Logika stranou, zde je nutný smysl pro nadsázku. ()

TO

Napínavý příběh s dokonalou hororovou atmosférou a nezvyklou hudbou, který v překvapivém závěru nešetří brutálními scénami. Film jsem viděl podruhé (po deseti letech) a měl jsem stejné mrazení v zádech jako napoprvé. Lahůdka prolezlá červama ()

gjjm

Skvělé giallo s nádhernou atmosférou a pěkně vystavěným dějem. Kečupem se nešetří, ale to hlavní to není. Atmosféra a hlavně metalová hudba je vážně fascinující (což bývají metalové soundtracky málokdy). Argenta mám rád kvůli jiným filmům, než je Phenomena (trilogie Matek), ale i ta k tomu dost přispívá. Bohužel, jediná věc, kterou Argento neumí, je vybrat aspoň trochu slušné herce. Ale o herce v tomhle filmu nejde. Není to můj šálek čaje (pokud jde o Argenta, prostě není nad Inferno), přesto to akceptuju jako jeden z nejlepších horrorů, jaké jsem kdy viděl, a v závěru jsem docela vážně uvažoval o sebevraždě :) ()

Jazzzz

Zatím třetí kousek který jsem od tohoto mistrovského režiséra viděl. A opravdu jde o režisérského kouzelníka a já jsem vděčný za to, že jsem ho díky CSFD objevil. I tento film je neskutečně atmosférický, překvapivý až šokující. Oproti Suspirii Dario trošku víc propracoval kulisy a dialogy. Scénář již není tak kostrbatý - dá se říct že je výborný. Kulisy již nejsou tak kýčovité a film je díky tomu trochu víc zasazen do reality - samozřejmě i záběry z přírody tomu dosti napomáhají. Bohužel místy tentokrát nefunguje hudba - metalový doprovod k některým (ale pouze k některým scénám) opravdu nesedí a dost mě mrzí, že Dario nepokračoval z hudbou stylu Gremlinů, která naprosto perfektním způsobem spoludotvářela horor Suspiria, ale i přes těch pár chvilek kdy tam hudba nesedí je hudba jinak víc než dobrá. A celý film je skvělý. Mám rád horory a opravdu jsem celou dobu co je sleduji doufal, že objevím horory, které mě oslní hustou atmosférou a budou mě šokovat svým průběhem a koncem. Našel jsem - Děkuji Dario! Oproti Suprisii je konec mnohem propracovanější (řekl bych že, až možná trošku zdlouhavý) ale o to víc šokující. Do poslední scény se pořád něco děje a člověk nepřestává být šokován... Tento horor stejně jako ostatní dva které jsem od Daria viděl mě opravdu uchvátil a já doufám, že další kousky od tohoto režiséra budou alespoň podobně dobré! Dovolím si drobet reagovat na některé kometáře bez uvedení jmen: Ano hudba Trochu mimo, ale jen trochu. Že vám to příjde bez atmosféry? Nevím kolik vám je let a jaké máte názory, ale atmosféru v hororu tvoří kamera, nasvícení, děj a nikoli hektolitry krve a pobíhající zombií nebo nevím co se Vám líbí za filmy (ale chápu že lidem kteří uctívají braky jako Hory mají oči nebo Země mrtvích nemůže tento film moc nabídnout protože ho nemohou pochopit ani ocenit - což mě opravdu mrzí)... Co mi příjde směšné je hledat v tomto filmu chyby typu - dívky se ztrácí a nikdo je nehledá - očividně je někdo hledá, detektiv se ve filmu objeví, podivný strach vyjadřuje každý ve svých slovech a obavách ze sadistického vraha... Pouze Dario moc dobře věděl že nechce natočit nějaký stupidní detektivkový horor - scény kde by se hledali dívky by byli ve filmu pouze navíc - a atmosféře by ubíraly!!! Stejně jako scény kdy se opravuje balkon nebo scény kdy se celý internát probouzí - stačí když blikne pár světel.. :-) Závěrem: Opravdu mě mrzí a zaráží, že z těch pár lidí, kteří tento film viděli ho hodně dost krutě a zbytečně odsoudilo. Ale chápu i já některé filmy nedokáži ocenit a jiné naopak nadhodnucuji. Je to o tom jak to člověk cítí - každý má na svůj názor právo... Ale já naroudíl od fanoušku krváků a stovky oživlých mrtvol (kde umění prokázali snad jen maskéři a lidi co dělali speciální efekty) budu raději sledovat filmy tohoto typu (i když jich je opravdu málo - kde efekty a masky zaostávají za HUSTOU ATMOSFÉROU) z kterých mě strašidelně mrazí v zádech... ()

Javad

PHENOMENA je čistá amatérčina. Nemôžem súdiť podľa predošlých Argentových filmov, pretože tento je prvý čo som od neho videl... V prvom rade je tu strašný výber hudby. Uvediem príklad: dievča uteká pred vrahom (ktorého nevidíme) a do toho začne hrať Iron Maiden!? (milujem ich hudbu, ale do hororu sa naozaj nehodí). Smejem sa nad tým a hovorím si: „Asi sa tu niečo začne diať keďže sem dali takúto energickú hudbu“ a stane sa akurát tak veľký prd. Dievča vbehne do domu chvíľu sa tam motá, potom začne vrieskať (záber na vrahov bodák) a uteká ďalej a scéna končí... dobré nie? To je horor! A ďalší príklad: opica skočí na strechu auta v ktorom sedí vrah jej majiteľa a ten sa ju chvíľu snaží striasť, ona nakoniec spadne a až vtedy začne hrať hudba! Motörhead! Hneď na to je záber ako odnášajú majiteľa do sanitky (stále hrá Motörhead). Paráda! Tu som sa už naozaj chytal za hlavu a nemohol uveriť tomu, ako sa toto niekomu môže páčiť. Nie je tu žiadny strach, napätie a ani hororová atmosféra. Je to talianska nepodarená komédia v ktorej musíme na tých pár nechutných scén (ktoré sú veľmi slabé) čakať až do úplného konca. Nudný brak! Jedna hviezdička za mladú Jennifer Connelly - na ten vek slušný výkon. ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi