Phenomena

• Česko Červi (neoficiální název) (více)

Mladá Jennifer Corvinová (oscarová Jennifer Connellyová v jedné ze svých prvních rolí) je poslána na soukromou dívčí akademii ve Švýcarsku, kde na útěku řádí brutální vrah, který vraždí studenty. Jennifer je obdařena zvláštní schopností komunikovat s hmyzem a doktor McGregor (Donald Pleasence) ji proto požádá, aby pomohla vraha najít. Jennifer se ocitne uprostřed bizarního vražedného spiknutí s červy, mutanty a šimpanzem vyzbrojeným břitvou! Dokáže odhalit vrahovu totožnost dřív, než se sama stane jeho obětí? Daria Nicolodiová a Fiore Argento také excelují v tomto podivném, jedinečném a krvavém filmu od italského mistra hororu Daria Argenta. (Cinemax)

W.Goldfinch

Argento nikdy moc neuměl psát scénáře a tady je to znatelnější ještě více než obvykle. Phenomena nakousává příliš mnoho motivů, ale žádnému už se hlouběji nevěnuje, což vzhledem k tomu, že má minimálně o dvacet minut přepálenou stopáž, je docela paradoxní. Děj proto i na poměry giallo nedává moc smysl. Film tak táhne hlavně moje oblíbenkyně Jennifer a klasicky báječné atmosféra, zde těžící hlavně ze situování do Alp. ()

necrosrandist

Za scénář klasicky tak -10% (řádění zabijáka by neobhájil ani Colombo). Za JC určitě tak +50%, to je fotogenická a pěkná holka a hrát taky umí. Potom za DP aspoň +10%, ten si odvádí vždycky standard a je to už dnes tak nějak zažitá hororová ikona. Dále to rozhodně dvaceti procenty zvedá soundtrack, který je v určitých pasážích použitý zcela kreténsky a nemístně, ale celkově vzato pro horor parádní. No a dvě, tři pěkný gore scénky se taky najdou. V závěru jsem se smál už nahlas, ale kdo by Argentovi odolal..? Ponaučení je tedy následující: Neserte ******** s ******* v ruce. ()

sibskyn

Jestli je Tenebre nejlepší giallo od Argenta, tak Phenomena je jeho nejlepší horor, co natočil, no i když tady je taky maskovaný vrah a jsou tu k viděny nějaký prvky gialla, takže by se to možná mohlo nazývat giallo ,ale kašlat na to! Je to prostě horor a musím uznat, že dost kvalitní a chvílemi mě napínal a dokázal vě mě vyvolat pocit strachu, Takže bravo Dario, tímhle jsi mě dostal na svoji stranu. PS. A neříkejte, že by jste to malé děcko, taky radši neuvázali na řetez, vždyť to mělo obličej, jako by to bylo 300 let po smrti, ale Jennifer, aka pán much, mu dá co proto. ()

Azareth

Tak toto mi naozaj sadlo, prekvapila hlavne mladá Jennifer Connelly, ktorá sa do jej role naozaj hodila. Phenomena je naozaj kvalitný film nie len kvôli hereckému obsadeniu, ale aj kvôli atmosfére, s ktorou pracovať vie nielen Argento, ale aj všetci, ktorí sa na filme podielali z čoho najväčšie plus môžem pripisať hercom a hlavne roztomilej maličkej opičke.. ()

Birter

Giallovina, která se pohybuje v kvalitách nijak velilkých. V porovnání s dvěma o 8 let staršími filmy, Dariovou Suspiriou a Carrie, pro své lehce podobné téma, máme nebe a dudy (na které hraje šimpanz Inga). Herci jsou špatní a zápletka okoukaná. Přesto však v jistých momentech dokáže být Phenomena typicky Argentovsky cool (např. v naměsíčních scénách) s pomocí úžasného, drsného i atmosférického soundtracku, který diváka zmate tak, že si myslí, že se dívá na dobrý film. Za to hvězda navíc. ()

Grázl83 odpad!

Režie úděsná, ale úplně nejhorší je zvuk, hudba i anglicky dubbing, který z filmu dělá skoro nekoukatelnou záležitost. ()

Pythonator

Velmi povedený italský zářez do hororové tématiky. Argento to v tomto případě Hollywoodu pěkně natřel a dle mého je Phenomena lepší než starý dobrý Hitchcock. Má to podobnou znepokojivou atmosféru a na Argenta je to méně krvavé. První polovina je vyloženě Hitchcockovská. Teprve na konci přijdou na řadu hromady hnijících těl a finále je tak neskutečně nadupané, že bych dal i pět hvězdiček, nebýt volnějšího tempa, které může místy nudit. Rozhodně to má skvělou hudbu doplněnou o Iron Maiden a Motorhead. Argento je prostě úchyl. Nikdo jiný by si nedovolil do dramatické scény, kdy vynášejí z domu mrtvolu, fláknout vypalovačku od Motorhead. A právě to dělá z Phenomeny tak originálně nehollywoodský snímek. Překvapilo mě, jak dokonale padnou kytary Iron Maiden do hororu. Místy připomíná Phenomena efektně natočený videoklip (obzvláště náměsíčné scény) a to je prostě fenomenální. ()

Machaut

Tento film měl pětihvězdičkový potenciál. Bohužel to zabilo několik věcí. Tou první je soundtrack. Nehodlám tu polemizovat o tom, zdali se tam Iron Maiden či Motorhead hodil, či nikoliv. Nicméně za mě, ačkoliv mám obě kapely rád, mi to tam moc nesedělo. Narušovalo to totiž tu budovanou atmosféru, při té první scéně, kdy oběť je pronásledována vrahem to tam sedělo perfektně, ale u scény, kdy se Jennifer pokoušela utéct ze zamčení, tak byla moc pomalá a celkově nudná scéna ku poměru hudby. Co však na tomto bylo hrozné, tak to, že zvuková stopa nebyla vyvážená, když začala hrát kapela, tak byla snad 5x hlasitější něž zbytek stopáže filmu, což bylo téměř nesnesitelné. Co také bytostně nesnáším u těchto starších filmů je nelogické chování postav. Honí mě zabiják, ale já se budu zastavovat a otáčet. Nakonec se schoulím a nechám se zabít. Blbost. Kdyby ten film trošku prostřihli a tím zkrátili cca o 15-20 minut, upravili zvukovou stopu, tak by to bylo i na pět hvězdiček. Takto, nebýt posledních 10 minut, které to konečně rozjeli ve velkém stylu, dal bych snad jen jednu nebo dvě hvězdičky. ()

nauru

Nejlepší Argento jakého jsem viděl. Hudba na jedničku, napětí a strach až do konce, nádherná Jennifer Connelly. A skvostný scéna v závěru, když Jenifer běží ke svému opatrovníkovi. ()

baronGrga

Tak nebylo to špatné, ale vraždící šimpanz?? A že si musím k pochopení zápletky pustit dvakrát konec a přesto mám pocit, že je to nějaké nedomyšlené.. lepší než lecjaké Argentovo dílko, ale tři hvězdy jsou až až. ()

RathuVSoak

Velice zajímavá zkušenost. Parádní atmosféra ale hudební podkres ve vyhrocených scénách...se mi vlastně líbil, ale nejsem si jist jestli zda se do nich hodil tak jak si tvůrci mysleli. Siceže většina postav je dost odbytá, hlavní představitelka je velice sympatická. Zároveň bych se rád vyjádřil k plot twist části ve finále, která mi přišla víc komická než šokující. Čili k zahození to uričtě není..ale hodnocení přes sedmdesát je možná trochu nadhodnocující. ()

kavralajka

Atmosféru má film hustou jako mlhu na hřbitově za dívčí školou a hudba je použitá naprosto odzbrojujícím způsobem. Děj ovšem nemá hlavu ani patu. To mi však, kvůli víše zmíněnému, tolik nevadí. Kéž by Dariovy další filmy byly alespoň takové. ()

agamazx

Tento film je skoro dokonaly mysteriozny horror. Atmosfera sa da krajat nozom, film grain, color correction, vizual perfektny. Herecke vykony su fakt zvlastne, alebo skor zvlastne prezentovane. Hlavne dialogy mi pripominaju napriklad Silent Hill 1 na PS1. A ak je dobra hudba, tak tento film je vazne luxus. Co mi bohuzial prisla ako VELKA skoda, je prave obcasny metalovy soundtrack co sa tam vobec nehodi. Niekedy fakt ticho je viac. Nemali tam radsej dat nic. No stale, podobny film uz je len Suspiria co mi prisla vo viacerych aspektoch ovela horsia ako Phenomena. Nedokazem tomuto filmu dat menej ako 5* ()

TylerD.

Zřídka vyvolává pocit jako bych tam byl, hudba, která je místy lepší než film a hlavně ta atmosféra celého filmu, to je asi největší klad. Možná je to prostředím hor, možná práce se světlem a hudbou. Jenže na konci je to zbytečně přehnané až absurdní, velká škoda. ()

StaryMech

Scénářem a vedením herců Argento, jak je jeho zvykem, od začátku do konce fackuje soudného diváka; dlouho jsem měl za hotovou věc, že to dělá s humorným nadhledem, rozhovory s ním ale můj dojem nepotvrzují. Jeho audiovizuální hra na nervy má ovšem v "Jevech" alespoň tu a tam něco do sebe, stejně jako nezletilá Connellyová. V roli mladšího kriminalisty Kurta Michele Soavi, mistrův asistent a žák s vyvinutějším smyslem pro legraci. ()

tXtX

Moja najobľúbenejšia Argentovka - vždy bola a navždy bude. Jasné, príbeh v podstate kopíruje Suspiriu (hrdinka príde na dievčenskú školu v Európe, v ktorej okolí útočí brutálny vrah), ale to vôbec nevadí. Phenomena na to ide predsa len trošku ináč. Absurdný nápad s hmyzom funguje na jednotku a celé to má tak silnú, snovú a dokonalú atmosféru, že len ťažko tomu nepodľahnúť. Krásna Connelly, doktor Loomis ako vozíčkar - expert na hmyz, neskutočný soundtrack od legendárnych Goblinov a unikátne, chladné alpské prostredie. Čo viac? Videl som milión hororov a kadejakých rádoby originálnych záležitostí, ale nič také ako Phenomena nie je, tento film skrátka nemá inú alternatívu. Velikánska srdcovka - 100%. Film vyšiel v niekoľkých zostrihoch. Ten najdlhší "Italian Cut" ma necelé dve hodiny a niektoré dialógy Jennifer Connelly sú nahovorené v taliančine. ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi