V jednom malém království mají panovníka, kterého máloco udrží doma. Král Vilém (J. Čenský) s královnou Olivií (T. Kostková) jsou stále na cestách a s velkorysostí sobě vlastní přenechávají vládu nad říší královské radě, ve které mají hlavní slovo rádcové Ferenc (M. Vladyka) a Lorenc (J. Lábus). Jejich hlavním zájmem je vypisovat čím dál častěji nové daně, jejichž prostřednictvím získávají stále větší příjmy do vlastní kapsy. Práva obyčejných lidí chrání jen loupežník Karaba (O. Vetchý), který přepadá výběrčí daní a nespravedlivě vybrané peníze zase vrací původním majitelům. Když se mu narodí dcera Anička (K. Janovičová), uloží své loupežnické „nádobíčko“ včetně staré bambitky hluboko na dno velké truhly a vrátí se ke svému původnímu hrnčířskému řemeslu. Ve stejnou dobu se královským manželům narodí syn Jakub (T. Klus). Obě děti se později, na prahu dospělosti, setkají a ke slovu se znovu dostane loupežníkova bambitka, která napravuje zlodějinu královských rádců… (Česká televize)

Ilicka

Česká televizní pohádka - dříve sklízela uznání, dnes se tohle sousloví blíží spíše nadávce... Proto mě neuvěřitelně překvapilo, že tahle fungovala. Sice mě ničila současná dikce herců a modernismy, v pohádkovém univerzu působící divně, ale měla souvislou dějovou linku a sekáckého Ondřeje Vetchého v kůži... Mírný palec na horu a v kontextu místních odpadů nadhodnocení. ()

claudel

Veselá pohádka či politická satira? Nejspíš obé. Já jsem se však náramně bavil a spravil si chuť po včerejším trpkém zklamání se Šafránkovou a spol. Velký plus bambitky spočívá ve vynikajícím obsazení, jemuž vévodí můj oblíbenec Lábus. ()

penylane

Skvělé pohádkové vyobrazení situace v politice dnešní doby. Gratuluji tvůrcům za nejlepší pohádku posledních 3 let!!! ()

Necrotongue

Tak nevím.Viděl jsem pohádku se solidním obsazením,která na mě příliš nefungovala.Běžně pohádky za chybějící logiku nekritizuji,ale čeho je moc...Myslím,že ani v zemích stižených extrémním katolicismem se sedmnáctiletá holka nemusí ptát tatínka,co jí kde narostlo,děti si z pohádky jistě odnesou poučení plynoucí z odkazů na politickou situaci,některé monology a dialogy hraničily s demencí a celý film pro mě zachraňoval překvapivě Tomáš Klus,který dělal,co mohl.Příklad by si z něho mohla vzít Tereza Kostková,která byla absolutně zoufalá. ()

MáŠa

Co se mi líbilo, byla taková ta hravost. Co se mi nelíbilo, byla taková ta jednoduchost a pitomost. Jednání postav mělo k realistickému chování osob opravdu daleko. V pohádce to ale tolik nevadí. ()

Chickenka

Velice příjemné překvapení letošních Vánoc, nejen, že pohádka má spád a děj, tak ale také obsahuje řadu vtipných scén, hlášek a narážek na současný ekonomický systém. Navíc se mi líbil i neherec Tomáč Klus v roli nemotorného zpočátku hloupoučkého prince. Jen mi trochu vadilo přehnaně používané slovo "kudla". ()

Kamca_

Na tuhle pohádku jsem se docela těšila, když jsem se dozvěděla, že tam hraje můj oblíbenec Tomáš Klus. Ale bohužel pohádka byla fakt hrozná a ani on to nezachránil. Dávám jen 40%. ()

Gwaihir

Velmi povedená televizní pohádka, na kterou se vždycky milerád znovu podívám, protože má příběh, jenž nastavuje zrcadlo skutečnému světu, protože jí nechybí patřičný nadhled, dobře mířený vtip a místy dokonce ani lehký romantický nádech, protože oplývá zajímavými a také výborně obsazenými postavami a protože obsahuje i pár pěkných písniček, ať už jsou v podání hrnčíře, moc hezké zrzečky, královských (z)rádců nebo nesmělého prince. A taky je tu ta bambitka v barvě trochu shnilého banánu, samozřejmě. 75 % ()

argenson

Nějak mám problém rozdejchávat Jana Čenskýho, takže ten mě hned zpočátku málem odradil, jak jásal nad narozením prvního potomka. Evidentně v padesáti, vycházíme-li z biologického faktoru, matematické logiky a faktu, že se jako princ v kdejaké pohádce ženil už před třiceti lety. Aby bylo ještě veseleji, hned v další scéně při porodu umře maminka hlavní hrdinky. Do toho inflace klejícího citoslovce kudla, které sice slýchám, ale nikdy jsem ho nepobral (ale přísahal bych, že v jedné ze závěrečných scén Ondřej Vetchý, když na něj není vidět, řekl kurva, tak jak normální lidi říkají). Jinak je to ale pohádka veselá a příjemná, hlavně moc potěšil Tomáš Klus. Plus nadmíru zábavná dvojice královských rádců, i když v případě Jiřího Lábuse a jeho podání bezmála transky trochu přehnaná (a moc by mě zajímalo, jak rodiče vysvětlili dětem, co to s tím Vladykou měli za vztah). Celkově ale konstatuju značnou spokojenost a opět beru na milost televizní pohádky. ()

Johny_fork

Na současnou pohádku velmi nadprůměrné dílko, které nepostrádá satiru a vtip. Žeby se tvůrci konečně ponaučili z překombinovaných hovadin a vrátili se ke klasické, milé, jednoduché české pohádce. ()

Terva

CITÁT - Bylo nebylo jedno malé království........ Skoro to vypadalo, že v pohádce říkají Ty kurvo, ale při dalším poslechu z toho vyšlo Ty kudlo...ale stejně, ten první pocit tu je stále. Když Aničce narostou prsa, odpovídá jí její otec slovy: To bude těmi vajíčky.......... CITÁT - Umím řídit trakař a brzy mi bude osmnáct............ To fakt nemá chybu. Celkem mě to bavilo, ale je to prostě Česká pohádka. Námět a téma jsou dobré, ale zpracování je trochu laksní. CITÁT - Můj kolego, panovníku.............. Od Bruntálu až po Aidam - ty můj tvarůžku.......Kudla je fakt síla. CITÁT - A ty hrnečky ti tam možná zapomněli připsat............70% ty kudlo. ()

Pegas1632

Klusovu hudbu mám ráda, ale jako herec je příšernej. Jen za jeho výkon je to o hvězdičku méně. Pohádka je krásná, hezké písničky, kostýmy, výborné duo Lábus a Vladyka. Hlavní hrdinka je nejen krásná, ale narozdíl od Kluse umí i hrát. ()

Padme_Anakin

Tak tohle se povedlo, velmi příjemné překvapení, zábavné a vtipné. Tomáš Klus v roli nerozhodného a jaksi nemotorného prince mě pravidelně rozesmíval, Kamila Janovičová byla okouzlující hrnčířka a parádní loupežnice, no a Ondra Vetchý si toho taťku vyloženě užil. Mimo hlavní postavy se mi moc líbila dvojice Vilma Cibulková - Petr Štěpánek, byli báječní. Ta spousta hlášek a fórků bude chtít opáčko, což si o Vánocích směle dopřeji. ()

Cubinho

Jedna hvězda za Kluse, druhá hvězda... asi taky za Kluse. Podprůměrná pohádka nevybočující z řady současné podprůměrné tvorby. ()

Tryskomyš

Pěkná pohádka. Dobré písničky. Zajímavě napasované na současné poměry v našem státě. Takže vlastně trochu parodie. ()

hous.enka

Pro mě nejlepší letošní česká pohádka. Výborný humor, příjemní herci (konečně někdo jiný než všechny ty Sabiny Laurinové apod.), milá hudba, hezké kostýmy a hlavně nadčasovost. ČT měla vsadit všechno na tuhle kartu, a ne na podivnou slátaninu jménem Micimutr. Těším se, až Tajemství staré bambitky uvidím znovu. Snad jen jedna výtka: co to proboha bylo s tou kudlou??? Bylo tohle nutný? ()