Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

honelnik

Captain Phillips = Tom Hanks a Paul Greenrass si ruka v ruke idú po svojich Oscarov. Greengrass ako špecialista na extrémne stresové situácie, a úprimne jediný režisér, ktorý roztrasenú ručnú kameru vie pretaviť do divácky vďačného zážitku, je jedinou možnou volbou pre takto zaujímavú látku. Príbeh o somálskych pirátoch a ich osobnom súboji s lodným kapitánom si priam pýta bezprostredný Greengrassov prístup. Po odosobnenom Green Zone sa Greengrass opäť našiel a jeho jedinečný vzorec z United 93 alebo Bloody Sunday tu slávi úspechy. Prekvapením je pre mňa herecký mančaft - od Toma Hanksa som v tomto veku už fakt nič viac ako solídny štandart nečakal, ale ten chlap ma fakt zaskočil a dokazuje, že na nejaké herectvo ešte stále má. Hlavnou atrakciou sú ovšem no-name vychtrlíci, menovite kapitán Muse, ktorý síce pravdepodobne hrá sám seba, ale to nemení nič na tom, že je výborný a svojej od začiatku nesympatickej postave dokáže vtlačit ludskú tvár. Všetko toto len podčiarkuje výborný soundtrack Henryho Jackmana, ktorý znie ako súbor tých lepších nápadov od Zimmera alebo Johna Powella. Som rád. :) ()

Mr.Hudson

Parádní filmový zážitek, jde vidět, že režisér Paul Greengrass má na podobné typy filmů prostě talent, což mimo jiné dokázal už ve filmu Let číslo 93. Snímek Kapitán Phillips jsem viděl v kině a domů jsem odcházel s parádním filmovým zážitkem. A aby taky ne, když perfekcionista Greengrass nám na pozadí 134 minut dokonale předvede, jak se mají podobné typy filmů točit. Člověk se během děje ani chvíli nenudí a příběh prožívá s hlavním hrdinou. Mimochodem ztvárnění hlavního hrdiny v podání Toma Hankse to byla prostě paráda, když jsem si po příchodu domů sháněl nějaké informace o Richardu Phillipsovi, tak jsem se dozvěděl, že jsou si s Tomem i podobní, takže režisér moc době věděl co dělá. Abych to nějak ukončil, jsem rád, že tento film vznikl a jsem také rád, že jsem před začátkem nevěděl, jak to celé dopadne, protože tak bych se neměl na co těšit, takhle jsem si to užil až do konce. 90% ()

Vazbič

Krom toho, že film je klasicky skvělý Grengrass se vším všudy, tak asi v malokterem jiném snímku najdeme jednotky seals na tak vysokém "badass levelu" (a to se ani jednou nepodívají do kamery a většinou jsou po tmě). ()

tomo41

Greengrass tieto "based on true story" príbehy vie natočiť skutočne majstrovsky. To, že Captain Phillips bude filmový nárez a kandidát na Oscara bolo jasné už po zverejnení mena režiséra a herca v hlavnej úlohe a očakávania sa do bodky naplnili. Greengrassova priam až dokumentárna autenticita, doplnená jeho tradične "roztrasenou" kamerou pohltí diváka takmer okamžite. Dávkovanie napätia, vyhrotenie scén či jednotlivé zvraty fungujú tiež dokonale. K tomu si treba prirátať Hanksa, ktorý sa po dlhšej dobe opäť ukázal vo výraznejšej postave a máme tu ašpiranta na film roka. A to oprávneného. ()

mladas16

Celý film mě mrazilo v zádech a nedokázal jsem se odtrhnout od plátna, Hanksovi jsem věřil každé slovo. Nejlepší film roku 2013. ()

piranha

Moje osobní zaujetí během filmu bylo na takové úrovni, že jsem až na konci byla schopná uvolnit svalové napětí, pořádně se nadechnout a doplnit tak deficit kyslíku. Ještě cestou z kina se mi třásly nožičky. Pokud se Amíci snažili nenápadně upozornit na to, jak mají skvělé zásahové jednotky, tak tentokrát... se jim to filmařsky skutečně povedlo, aniž by následovala pachuť trapné propagandy. A Tom Hanks je kapitola sama pro sebe. Za tímto charismatickým kapitánem bych šla třeba i do pekla! ()

Vilg

Bezobsažná průměrnost, která vlastně neví, čím by chtěla být. Na psychologickou sondu muže uneseného piráty je příliš krotká a naprosto přímočará - po celou dobu nebyl v podstatě jediný důvod, proč se o Phillipse bát. Na uměleckou adaptaci skutečné události jí chybí katarze nebo alespoň nějaká pointa (byť by byla fiktivní a uměle přidaná). Kdyby měl film o tři čtvrtě hodiny méně, snad by to bylo i za tři. ()

Košoun

Dokonalé. Tohle je podle mě životní role Toma Hankse. Společně s kapitánem pirátů rozjíždí herecký koncert a Paul Greengrass servíruje atmosférickou nervydrásající podívanou, která (ačkoliv se tam dějově toho tolik neděje) zabaví na víc než dvě hodiny. Na konci jsem sice čekal nějakou finální konfrontaci mezi kapitány, ale uspokojilo mě to i bez toho. Film, který dokazuje, že i když neboříte hranici žánrů, nemáte gigantický rozpočet na ultravytuněné vizuální efekty a nehraje do všeho megaepická hudba, tak může jít o nadprůměrnou podívanou. ()

hakon

Nejlepsi Hanks, zraje s vekem jako vino. Emocionalne vypjaty film z klasickeho pera Greengrasse je naprosto dokonale zvladnuty a na 134 minut i celkem svizny. Nicmene o nasi hlavni postavu se tady neni jak bat, protoze je prilis neohrozena a dulezita. Presto napeti stoupa a vynikajici hudba i kamera nam umocnuji skvely zazitek. ()

Jenda.SG-1

Neskáči příliš nadšením, protože ten příběh je prostě slabý a také dost přikrášlený. Z kapitána Phillipse dělají skoro Kapitána Ameriku, který přesně ví co má dělat, jak postupovat a jak chystat na piráty léčky a stejně tak i posádka. Hlavně ale manévry na konci filmu byly směšný... poslat 2 torpédoborce a letadlovku na 4 piráty? Navíc hodiny vyčkávání na SEALs? Trošku hodně ujetý, když si člověk uvědomí, co americká armáda má, a že by je s tím mohla zabít hned po příjezdu na místo, bez jakéhokoli vyjednávání, jde konec filmu totálně do kytek. ()

Flagg

Člověk už se nediví, že má americká armáda stejný rozpočet, jako celá Česká republika - neponechává totiž nic náhodě, a na čtyři otrhané Somálce s kalašnikovy posílá rovnou dva křižníky a jednu letadlovou loď. Nicméně když pominu ten natahovaný a přepálený závěr, tak musím konstatovat, že Greengrassovi ruční kamera jde jako nikomu, Hanks je pořád frajer, a film až na zmiňovaný závěr pěkně odsýpá. PS: Už začínám být alergický na tisíc variací Zimmerova "Time", i na tu písničku samotnou. ()

Game90

Hanks ako kapitán lode Maersk Alabama prepadnutý somálskymi pirátmi...dostalo ma to viac ako Únos od Lindholma..... ()

spoonman

výtečný casting pirátů, tradičně dobrý Hanks...jen ten Greengrass trochu vyměkl a v druhé půlce se vytrácí napětí. Ale beztak z toho nejlepšího co letos (oh shit, loni) vzniklo ()

sebo9629

Brilantná réžia, pričom Paul Greengrass je asi jediný režisér, ktorý dokáže používa roztrasenú kameru a vyzerá to ako umenie. Spracovanie príbehu pôsobilo dosť autenticky (samozrejme tvorcovia tu a tam niečo zmenili a hlavne z kapitána spravili hrdinu) a malo skvelú gradáciu napätia, aj keď mi z neho ubralo to, že som vedel ako to dopadne, ale bolo zaujímave sledovať ako z tej situácie vyviazne. Tom Hanks bol skvelý ako vždy, ale vyzdvihol by som aj nehercov v rolách pirátov. Hodnotenie: 8.4/10 ()

Martyr

Barkhad Abdi je meno, o ktorom este budeme pocut! Nie, srandujem...nebudeme. Tento Abdi je pravdepodobne jediny herec na svete, ktory podal zivotny vykon ale kvoli jeho xichtu ala spalena lebka po 23 plastikach sa mu oskar neujde a ina uloha ako terorista ziskat nepodari. Po dlhyyych rokoch jeden uzasny film, ktorym ma svetovi policajti opat dojali..tlieskam. ( Hudba skvela - Zimmerov student) ()

chelsea17

Žádný film od Paula Greengrasse jsem ještě neviděl. Začít Kapitánem Phillipsem byl určitě dobrý nápad a už vím, že se trošku blíž podívám na jeho snímky. Tom Hanks, jakožto záruka skvělého hereckého výkonu, byl jak jinak než super. Filmů z lodního prostředí se moc nevidí, natož nějaký o únosu. Často mě napadalo, že právě tohle je tak trochu neprobádaný "kus země". Vůbec nemám co vytknout i kdybych se chtěl pídit po sebemenších detailech nebo nějakých mini chybách. Nenašel jsem nic. Úvod, seznámení s lodí, posádkou, cílem cesty a následnou obranou před piráty je skvělý. Po jejich obsazení to nemá chybu a mrzelo mě, že z velké lodi celkem rychle zmizeli. Očekával jsem trošku propad děje nebo úbytek té parádní atmosféry. Zase nic. Nástup speciálních jednotek neměl chybu, příprava a následné rozuzlení? Jo, ten konec tomu dodal potřebnou šťávu, hudba, vyhrocená závěrečná scéna, kdy jsem zase, ještě že tak, čekal menší drama, nic takového. Hudba do toho parádně vstupovala a právě ten konec mě doslova dorazil. Neměl bych sebemenší problém se dívat další den znova. Litovat můžu jen sebe, jelikož jsem nebyl schopný se na to dostat do kina, jelikož plány trošku nevyšly. Tleskám Kapitánu Phillipsovi, filmu, který je pro mě nejlepší za rok 2013 a předčí i 3x viděnou Gravitaci. Dlouho jsem nedal tak jasně plné hodnocení, jako právě ted! ()

frolish

Skoda, ze prva polovica je sviznejsia, napinavejsia a prinasa silnejsie obavy a strach o osud postav ako je tomu v dalsom priebehu (mozno s vynimkou poslednych minut). Od prveho naznaku (precitanie mailu) ma to neskutocne vtiahlo a skrz celu sekvenciu hladania posadky na lodi som to sledoval so zatajenym dychom. Akonahle vsak dospejeme k unosu, film paradoxne polavi na tempe a napati a zacina posobit trocha zdlhavo. Samotny zaver je ale opat nabity emociami, kde sa mi najma zasluhou brilantneho Hanksa az tisli slzy do oci. Tento, jeden z najautentickejsich hereckych vykonov, ake som kedy videl a celkovo uveritelna postupnost a konanie postav (Somalci su tiez vyborni) a spominane sceny v strede a v zavere z toho robia vynikajuci zazitok. Byt lepsej a plynulejsej gradacie bola by to dokonalost. ()

Tred2

Skutečný příběh natočený jakožto reklama na úžasnou US Navy. Napětí nic moc, Hanks dobrý. Začátek byl hodně slibný, pak to ale dost upadlo. Ať už za to může přehnanost jednání US Navy či naprostá stupidita únosců. Osobně nechápu kde se bere ten pozitivní hype. ()

Helldo

Captain Phillips je důkazem Greengrassovi precizní filmařiny a také toho, že mistr Hanks pořád patří ke špici. Je to tak detailně propracované a přesné, že tomu snad po technické stránce není co vytknout. Po stránce pocitové jsem však na pochybách byl. Napínák to byl to jó, ale vyústění se dalo odhadnout i bez znalosti předlohy a ječící somálští "bubáci", ehm pardon piráti se také časem omrzeli. Dávám za 4, ikdyž bych se vůbec nedivil, kdyby nějaká soška Akademie o příď lodi Maersk Alabama zacinkala. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí