Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu "Pěna dní" obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu. (oficiální text distributora)

realyze

Trailer protažený na dvě hodiny. Neni to knížka vhodná ke zfilmování a Gondrymu se ji nepovedlo zfilmovat. Jen ji převyprávěl, jedna ku jedné. Divácká nuda a trýzeň, film vhodný na otlačení zadnice. Takhle prostě ne. ()

Kacla

Tento film ve mě vyvolává velmi rozporuplné reakce. Hlavním důvodem tohoto pocitu je nejspíš fakt, že jsem četla i knihu, která ve mě vyvolala nepochybně mnohem lepší dojem než film. Na filmu mi vadí hlavně to, že je v určitých úsecích příliš přehnaný a pro mě občas bezdůvodně.Také si myslím, že bez přečtení knihy bych z filmu chápala ještě mnohem méně. Herci mi do tohoto konceptu také příliš nezapadají, hlavně svým věkem. Přesto tento film není úplný propadák a dá se v něm najít i určité kouzlo. Nejspíš mi prostě jen nesedl. Znovu si ho ale pouštět nebudu... ()

laurence odpad!

Vydržel jsem asi půl hodiny. Buďto je film pro někoho jiného, nebo jsem si před jeho sledováním zapomněl dát brko. ()

dan.nad

Film se nese v duchu knihy, což je jeho největší klad i zápor. Podobně jako kniha nesedne každému, tak o filmu to platí snad dvojnásob, protože je skutečně naprosto schizoidně absurdní a silný kontrast mezi jeho dvěma dějstvími je ještě výraznější než v knize. Sledovat Pěnu dní kvůli ději je snad přímo kacířstvím (mladík a dívka se do sebe zamilují a dívka pak onemocní, that's it folks) - děj tu hraje až druhé housle, podobně jako postavy, které jsou ploché jako žehlící prkno. To hlavní je zde vizuální ztvárnění, přehršel úžasných nápadů, praštěnost a samotná naivita a banalita je také součástí celého kouzla. Gondry si mě svým puritánským ne-digitálním přístupem naprosto získal - hlavně první polovina má snad v každém záběru nějaký dadaistický, bláznivý detail či vymoženost. S druhou polovinou tento faktor ustupuje a přichází naopak tísnivější, temná atmosféra, která na mě ale už i v knize působila tak nějak rušivě a nepřirozeně - skok je to zkrátka obrovský - čímž bych ale nerad říkal, že by byla méně kvalitně natočená či horší, zkrátka mi jen tak nesedla. Pěnu dní je nutno nebrat vážně a jednoduše si ji užít. Vždyť je to jen taková roztomilá pohádka... na LSD a kokainu.. která se v polovině změní v jeden hodně, hodně depresivní bad trip. ()

yourhead

Michel Gondry to dokázal. Na konci filmu jsem měl stejné pocity jako po přečtení knihy. A to si myslím je u knižních adaptací nejdůležitější. ()

sto7ra

tak tohle je nejlepší film, jaký jsem kdy viděla. když se mě někdo zeptá, budu konečně vědět odpověď. tak silný zážitek jsem z žádného jiného neměla. na konci jsem se cítila vyčerpaná, protože je těžké sledovat všechny ty surrealistické scény a zároveň děj, když vám do toho běží titulky, které nezobrazují některá písmena. ale ve stejnou chvíli jsem byla učarovaná z celého pojednání a tak nějak plná celým filmem. od šíleně barevného začátku ke depresivně laděnému černobílému konci, celý film jsem jen seděla a zírala, okouzlená. někdy byl film a zároveň divák odlehčen chvilkovými vtipnými scénami, které ale netrvaly moc dlouho. možná to je špatné přirovnání, ale pusťte si pink floydy a možná někteří poznají, o čem (o jakém vnímání, prožitku, dojmu) mluvím. tohle má vyhrát ceny!!! ()

rigby

Mám chuť se v tomto případě zdržet hlasování. Francouzskou kinematografii posledních let mám velmi rád, dokonce i komedie oceňuji jako značně inteligentní. Ale tohle je naprostý úlet. Nejspíš nejsem dost zhulenej, nebo nejsem psychicky narušený, ale měl jsem pocit, že pokud tento snímek zvládnu dokoukat, tak se to nejspíš projeví na mém duševním zdraví. Vizuálně jsou to orgie, autoři pustili fantazii na nekonečný výlet za hranice galaxie, ale v podstatě to není o ničem zvlášť zajímavém, takže se mi to v půlce okoukalo a musel jsem projekci přerušit, abych se z toho nezbláznil. Příště to zkusím se skleničkou, surrealismus asi opravdu není pro mě. ()

petronela86

Všimla jsem si. Názory se různí, jak už to taky bývá. Jednu hvězdu jsem Gondrymu dala za to, že měl odvahu se pustit do něčeho, co mělo, dle mého názoru zůstat na stránkách a ne na stříbrném plátně. Miluju Borise Viana, je to jeden z nejlepších autorů jaké znám. Jeho absurdní, snovej a naprosto úžasnej svět, kterej provází všechny jeho díla holt měl zůstat nedotčen. I když Gondryho jinak ráda mám, tohle prostě nedal a já bylo doslova znechucená. Sorry ()

AnysekMel

Smekám před uměním Michela Gondryho. Zfilmovat cosi téměř nepředstavitelného je vážně obdivuhodné. Ale film je tak nesmyslný, že od 10 minuty člověka už nepřekvapuje a nefascinuje, spíše uspává (nebo dává pocit, že by si raději vypěstoval v plíci leknín, než aby se na to musel dívat). ()

marrrrian

Prapodivné, pritiahnuté za vlasy, ale veľmi milé a zábavné. K môjmu prekvapeniu miestami aj prikruté a morbídne. Ako celok je však Pena dní jemný a úsmevný príbeh, z ktorého srší optimizmus a dobrá nálada. Nezmysly a výmysly a nápady, ktorých je tu nad hlavu, sú podávané priamo a nedávajú možnosť inú, než ich akceptovať ako právoplatné. Napriek záveru to dojem zanecháva dobrý, zásluha iste patrí ústrednej trojici i pridruženým postavám. Myslím, že tento film dokáže rozšíriť obzory a človek sa s niektorými predostretými myšlienkami hladko stotožní. Dobré i zlé, príjemné i nepríjemné udalosti sú podávané s ľahkosťou a pár predhodených násilnejších pasáží nevyznieva (s prihliadnutím na formu a celok) nijak hrozne. Treba sa tomu len otvoriť. ()

Kráskadne

Nádherně přehnané, abstraktní, autentické. Gondry si opravdu vyhrál. Je potřeba se odprostit od hledání smyslu a zaměřit se na náznaky, protože příběh je zabalený do metafor. ()

whimsy

obsahuje SPOILERY. toto je príbeh o umierení v pokriveno-zaguľatenom surrealistickom svete. príbeh pravej lásky v prostredí plnom násilia. postupný prechod k čierno-bielej a záverečných 20 minút je pre mňa neskutočne silných. len emocionálne ma tento film trochu minul.. a hlavné postavy v knihe majú tak okolo 20 rokov, pričom tu ide už o ľudí s istým stupňom životných skúseností, takže tá bezhlavá zamilovanosť z prvej polovice je trochu ťažšie uveriteľná. Gondry/Vian tu vytvára svet neriadiaci sa pravidlami/konvenciami - či už z pohľadu zákonitostí fungovania sveta (útek pred tieňom) alebo spoločnosti ...televízor sa zrazil s rúrou a Guffe sa upiekol... a parádne na tomto filme je to, že je doslovný (veci sú tu vždy zobrazené ako veci a nie len ako pocit, ktorý občas máte pri čítaní kníh. (v pľúcach rastie lekno - tak ho tu samozrejme ukážu - všetko tu má konkrétny hmatateľný tvar - tak typické pre Gondryho (a nápaditosť pomaly v každom detaile pri ňom asi ani netreba spomínať, keďže ide už dá sa povedať o samozrejmosť.) Navyše je tu úžasne zobrazená závislosť - v tomto prípade na Partreovi – v záverečných scénach s Chickom, pokuse o okradnutie najlepšieho priateľa, prinútenie priateľky ku krajnému riešeniu (ako inak v súlade s kultúrou plnou násilia prítomnou v tomto filme), zabúdanie na všetko okolo...; a tie kvapky v tomto filme, ktorými si do očí dávkujeme literatúru! ()

fafejt001

Fakticky zvláštní film . . . . . budu se muset na to jěště jednůc mrknůůůůůt . . . . Tautou jěště zahraje . . . . ()

brasek

Pre mňa osobne mierne divný snímok. Zo začiatku farebné a zábavné, lenže po čase to začne nudiť a snímok stráca z pôvodného čara. ()

LencaN

Jeden originální nápad vedle druhého. Člověk se dostane do úplně jiné dimenze. Ale stejně musím prostě přiznat, že první půlka byla pro mě utrpení a několikrát jsem opravdu už už ten film zastavovala, že to ani nedokoukám. Bylo to stejně bláznivé asi jako kdybyste do práce místo obvyklého obleku šli s koňskou hlavou, pochodní v ruce a na zadku měli přilepenou židli. ()

22. Dny evropského filmu

22. Dny evropského filmu

03.04.2015

Prázdninová road movie podle Gondryho

Prázdninová road movie podle Gondryho

24.08.2014

Francouzský režisér a vizionář Michel Gondry započal tento měsíc natáčení nového filmu Microbe et Gasoil, ke kterému napsal také scénář a jehož natáčení bude probíhat do konce října v Burgundsku,… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Karlovarský festival otevře oscarový Michel Gondry

Karlovarský festival otevře oscarový Michel Gondry

05.06.2013

V rámci slavnostního zahájení 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede významný francouzský režisér Michel Gondry osobně svůj nejnovější snímek Pěna dní. V hlavních rolích… (více)