Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu "Pěna dní" obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu. (oficiální text distributora)

Mooney21

Keď som išla do kina, myslela som si, že viem, na čo idem...hneď prvé dve minúty filmu ma vyviedli z omylu. Je to neopísateľný film. Celý čas som premýšľala, či je taký hrozný alebo tak hrozne dobrý. K záveru som však neprišla, tak som zostala niekde medzi týmito dvoma extrémami. Čo ma asi najviac oslovilo bola scéna so žeriavom, scéna na klzisku a hláška kňaza pri vybavovaní obradu: "Povedal by som vám, aby ste sa obrátili na Boha, ale za takú malú sumu ho ani neotravujte." ()

MartinRiggs odpad!

Tak nevim,jestli si predstavitele filmu slehli nebo jsem si slehl ja,kdyz jsem na tento film sel se skolou,ale musim rict,ze bych v tom kine videl radsi i bolywoodske filmu,u kterych se muzete aspon trochu zasmat. Tady se clovek nezasmeje,nanejvys usne. Prvni film,od ktereho bych odesel. Po zhlednuti jsem mel diky filmove 'atmosfere' pocit silnych depresi. Doporucuji film promitat ve veznici,treba se za chvilku pulka mist uvolni. ()

Taron

Je to taková škoda, že tolik lidí tento film odsoudí, aniž by se třeba zamysleli nad tím, proč tam vůbec jsou ty "absurdní sračky". Pro mě je to snad nejlepší film, za pár posledních let. Opravdu opravdu silnej zážitek. Co musím vyzdvihnout, je neuvěřitelnej a naprosto nenásilnej přechod z "komedie" do vážné linky. Absurdita ve filmu rázem nabírá naprosto novej nádech, a v tuhle chvíli, alespoň jsem si to myslel, musí všem dojít, proč tam vlastně je. Nikdy jsem neviděl líp vystiženou nesmyslnost a bezohlednost světa. Boris Vian musel být opravdovej génius, když se mu v hlavě zrodil takovej nápad, no a Gondry ten nápad dokázal přenést na filmové plátno tak, jak by možná nezvládl nikdo. Nádhera... 100% ()

FiDik

nadšení a úžas nad tím, jak je to jiný, ten svět, ve kterým se to odehrává a ten údiv PROČ COŽE WTF pohřbilo postupný zpomalování vyprávěcího tempa, což mi v hlavě ze dvou hodin udělalo dvakrát tolik a měl jsem pocit, že jsem filmem zabil celé odpoledne. mám rači, když je to naopak, ale stojí to za vidění, jo! ()

papuchalk

Velice zajímavý a jedinečný film, na který by se měl každý podívat, jinak bude kulturně sto let za opicema. Dá se říct, že právě tohle je pravá esence filmu, na kterou čekám dlouhou dobu. (možná od Life aquatic, jestli se to dá vůbec nějak porovnat). Plno nápadů, které vás lehce rozesmějou. Zezačátku je nápadný "překofeinovaný" střih, který místy ruší, ale spíš drží diváka v očekávání, a bohužel musím říct že v přehnaném očekávání... Zhruba po svatbě mne to najednou přestalo bavit. Jak se začne vytrácet vtip, jak to všechno začíná šednout, končí zábava. První půle filmu za 5, druhá za 1. Výsledek průměr. Opravdu nemůžu dát víc. Nevím proč to nevyšlo, ale zkrátka mám pocit, že se to nepovedlo tak jak mělo. No aspoň zkusím vzít do ruky předlohu, a pokud mne k tomuto činu jakýkoliv film donutí, je to vlastně superrrr. ()

Daggeron

Paradoxom je, že to, čo je najväčším pozitívom tohto filmu, je súčasne aj jeho mínusom. A žiaľ, nie malým. Pena dní nie je o príbehu. Predstavuje surrealistickú víziu sveta plného absurdností, ktoré preniesol na papier Boris Vian a Gondry sa o to pokúša aj na striebornom plátne. Problém je, že papier toho znesie trošku viac než obraz. Kniha zapája predstavivosť a imagináciu diváka, aby si prezentovaný svet vytvoril sám, zatiaľ čo film ho vytvára za neho. Konečný výsledok je ten, že vyzerá príliš absurdne a komicky. A hoci predloha je práve o onej absurdnosti a komickosti, na plátne prekračuje hranicu únosnosti. Osobne som sa na tento projekt veľmi tešil, ale celkový dojem je skôr rozčarovaním. Milá, príjemná a pozitívna prvá polovica si vás ešte udrží. Sem-tam sa aj dobre zasmejete, pretože niektoré nápady sú naozaj originálne a zábavné (Rubikova kocka ako kalendár, tanec a pod.). Keď sa ale začne meniť celková nálada a atmosféra, začne pribúdať aj viac absurdností a nezmyselností. Všetko je prečačkané až do takej miery, že pôsobí rušivým dojmom a vy postupne strácate prehľad o tom, čo sa vôbec deje, o čo tam ide a čo tým chcel autor povedať. A úplne najhoršie je, že je vám to aj úprimne jedno. Kým vizuálna stránka je nápaditá (hoci prehnane), príbeh je sám o sebe tuctový a badať v ňom typickú hollywoodsku maketu. Nebyť netradičnej iracionálnej formy, nikto o Penu dní ani nezakopne. Láska Durisa a Tautou je síce pekná, ale zrážaná k zemi preplácaným vizuálom. Gondryho mission impossible je naozaj veľmi ťažko hodnotiteľným filmom. Všetko záleží od uhla pohľadu - pokojne môže dostať jednu aj päť hviezdičiek. Tentoraz je hodnotenie oboch extrémov výnimočne pochopiteľné. Ide skutočne len o to, či sa divák dokáže ponoriť do Vianovho a Gondryho surrealistického sveta a túlať sa ním spolu s jeho postavami. To sa mne - žiaľ - nepodarilo. Kým počas prvej hodinky zopár nápadov pobaví, zvyšok sa nesie na vlnách autorovej vízie, ktorá ale skĺzava do nudy. Nepridáva ani prepálená stopáž, pretože takto preplácané dielo jednoducho časom baviť prestane a začínate ho byť prejedení. Mrzí ma to, pretože Audrey mám rád a svoje čaro film má. Ale nie je nič pre mňa. Hodnotenie však treba brať s rezervou, naozaj niekomu môže sadnúť úplne a niekomu vôbec. P. S. Omar Sy je pán, z toho človeka niečo bude! ()

karlboy

Je těžký jakkoliv navázat na knížku. A Gondrymu se to skoro povedlo. Bohužel druhou, tu důležitější, půlku nezvládl tak dobře jako první, a tak mám smíšený pocity. I tak výborná surrealistická jízda. ()

ESNYR

Film který moji osobu vůbec ničím nezaujal. Nevím jestli je to tím že za poslední dobu mám nějak špatnou volbu filmů a tento se jen svezl na vlně nezájmu, nebo je fakt tak divnej že se mi nedostal pod kůži. 2 hvězdy. ()

Thovt

Gondry správně pochopil, že ve filmové podobě nemůžou vyniknout zdaleka všechny prvky předlohy, a tak přidal pár svých vlastních nápadů. Dobře tomu tak, třeba výrobní linka na knihy byla opravdu kouzelná. Těch pár záplat to ale bohužel nemohlo spravit. Zatímco Vian kouzelně píše, že "Colin si všiml, že ten chlap neměl hlavu lidskou, ale holubí, a nechápal, proč ho vzali do služby právě na bruslařském stadionu, a ne v zimních lázních", ve filmu z toho zbyly jen ty holubí hlavy, bez jakéhokoliv kouzla. Odklon od jazzu je taky spíš na škodu. Výběr herců mohl být lepší - zatímco Omar Sy je pro roli Nicolase, saturninovského sluhy a největšího frajera pod sluncem, jako stvořený, Audrey Tautou je na hlavní roli očividně přestárlá, navíc už notně okoukaná. ()

heavy66

Filmová vizualizace mé oblíbené knize spíše ublížila, i když si tvůrci vzali na pomoc obrazová kouzla Jana Švankmajera. A, bohužel, Audrey je téměř stará bába, která rozhodně nepřipomíná maximálně osmnáctiletou éterickou bytost Chloé. A co jedenáct slepých děvčátek ze sirotčince svatého Julia? Nechám si raději surrealistické představy podle knihy a na film zapomenu. ()

spotczek

Boris Vian mě uchvátil už kdysi dávno, ale nevěřila bych, že se jeho poetický svět dá převést také do filmové podoby. Určitě doporučuji shlédnout až po přečtení, protože z filmu nemusí být všechno zřejmé. Nejlepší je první nádherně pestrobarevná, živelně veselá půle, která zvolna přechází do monochromatického závěru, tvořícího důstojnou tečku za křehkým příběhem o lásce i přátelství. Možná tato surreálná hra není pro každého. Ale na mě působí krásně metafora tuberkulózy či rakoviny jako květu leknínu, který se hrdince usadil v plicích, a účinné léčení spočívá ve vůni květin, které mají způsobit, aby chřadnul závistí. Jak jinak udolat neudolatelné, než použít jeho vlastní zbraně? Každý občas potřebujeme uniknout realitě, tak proč ne nadreálnem? ()

Eress

Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec a to díky knižní předloze Borise Viana, čemuž mu děkuji za krásně strávených pár hodin s knížkou, u které je třeba zapojit fantazii. Film mě vůbec nezklamal, jasně, kniha je vždy lepší, ale tady se povedlo obojí. Obrovské poděkování patří režisérovi, který se toho zhostil s grácií. Pěna dní aneb neomezné možnosti lidské mysli. Paráda!! :-) ()

Sonakolada

Přiznám se, že literární originál Pěny dní od Borise Viana jsem nečetla, ale onehdy slyšela na Vltavě čtenou a je naprosto neuvěřitelný, jak věrně byl Gondry a jeho tým schopen takový šílený dada román natočit. Popisy, situace, nálady, postavy, vše je úžasně vykresleno. Adaptovat literaturu do filmu je těžká disciplína a tenhle kousek par excellence! Těším se, na další Gondryho šílenství! ()

Martanecek007

Po několika minutách jsem měla chuť film vypnout a znuděně projíždět videa na youtube.. Teď jsem moc ráda, že jsem mu dala šanci, odpoutala se od realistických představ, fyzikálních zákonů a vrátila se v mysli do dětské fantazie, která nemá žádná omezení. Snímek je neotřele nápaditý, originální, plný absurdních dialogů a scén, avšak i tak se silnou dějovou linkou. ()

Idoviren

Můžete tvrdit, že Gondry je génius, ale on zfilmovat dokonalou knihu Borise Viana. Ale musím uznat, udělal to opravdu skvěle. Když jsem Pěnu dní četla, myslela jsem si, že se na plátno přenést nedá. A ejhle, najednou sedím v kině a pod nos jsou mi serivírovány speciality od Gouffého, obláčky voní po skořici a Ellingtonova hudba zaobluje pokoje. Líbí se mi, jak se ten báječný svět proměňuje. Jak se boří společně s tím, jak chřadne nebohá Chloé. Jak ubývá barev a světla a vše končí černobílým smutkem. Navíc se mi líbí sama Chloé. Pěna dní je báječný film, může mít dvě hodiny a může ji nechápat a odsuzovat, ale já ji chci stejně vidět znovu. ()

Hermine

První polovina filmu byla úžasná - roztomilá a půvabná a přitom ne trapná. Místy hodně připomíná Švankmajera. Druhá půlka? Divná, pesimistická a chladná! Konec byl vyloženě utahaný, chtělo to aspoň o 25 minut méně. ()

o.n.d.r.a.

Film si z knihy vyzobal jen to podivné a praštěné, veškerá poetika předlohy tím pádem mizí, stejně jako (z větší části) její sociální rozměr a kritika francouzské poválečné levice. Navíc Audrey Tautou je na postavu Chloé bohužel trochu stará. Má to být mladinká holčička, nikoli mladistvá a drobná, ale zralá žena. No nevadí, úplně špatné to není. ()

anarya

Kniha mě nějak dokázala oslovit, což se filmu bohužel nepodařilo... Očekávala jsem hordy kapesníčků a ono nic. ()

22. Dny evropského filmu

22. Dny evropského filmu

03.04.2015

Prázdninová road movie podle Gondryho

Prázdninová road movie podle Gondryho

24.08.2014

Francouzský režisér a vizionář Michel Gondry započal tento měsíc natáčení nového filmu Microbe et Gasoil, ke kterému napsal také scénář a jehož natáčení bude probíhat do konce října v Burgundsku,… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Karlovarský festival otevře oscarový Michel Gondry

Karlovarský festival otevře oscarový Michel Gondry

05.06.2013

V rámci slavnostního zahájení 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede významný francouzský režisér Michel Gondry osobně svůj nejnovější snímek Pěna dní. V hlavních rolích… (více)