Grizzly zabiják

Grizly

• Austrálie

Akční / Horor / Thriller

USA / Kanada, 2015, 86 min

„VÍŠ, TEN MEDVĚD, TO NENÍ JEN ÚZEMÍM, NEBO HLADEM... JE NAŠTVANÝ…“ /// Medvědi většinou nevědí, ale tenhle méďa ví. Jakmile mu do vokrsku strčí rypák člověk, nezná bratra! Hezký… medvídek není žádná vypelichaná atrapa, ujde i vobsazení (člověčí) a pak ta Aljaška… Příběh není jen vo zvířátkách, ale něco řekne i vo lidech, kteří si tam v lese hrajou na honěnou a baví. Jo, baví! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se na muchlovačku s medvědem. 2.) Jsem radši, když po medvědovi v lese zbydou místo tranzistoráků a foťáků střeva. 3.) Thx za titule ,,Sheffield358“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(6.5.2015)

Ultimate Bear Terror?!? Nie tak celkom... Dalo sa v to (naivne) dúfať, i keď v rámci (reálnych) očakávaní to dopadlo aj tak dobre. Pekne natočené, profesionálne spracované, obsadené krásnym živým medvedíkom (filmovo zabehnutý Bart the Bear) a plejádou známych hercov, čo je všetko dokopy až podozrivo kvalitné; na to, že sa v podstate jedná „iba“ o dobrodružný animal horor béčkového rangu. Aj keď o nejakom drsnom či brutálnom horore tu samozrejme nemôže byť ani reč a človek sa musí uspokojiť s trochou napätia, atmosféry, niekoľkými kvapkami krvi a šikovnými medvedími výpadmi. Finále by som síce uvítal nočné, realistickejšie a hlavne bez toho zbytočného CGI (film sa s ním dovtedy pekne krotil), ktoré to v určitom momente až degradovalo. Ale aj tak u mňa prevažuje spokojnosť a v porovnaní s napr. pár rokov starým, slabým pokusom "Bear" či preceňovaným animal kúskom "Burning Bright" (kde bolo v každej scéne viditeľné, že predátor a herci sa naraz nestretli) mi to prišlo určite lepšie.(11.2.2015)

Po veľmi dlhej dobe "eco" horor ako hrom so všetkým čo k tomu patrí. Prekrásne prostredie Aljašky, príjemní herci, pekné herečky a veľkotonážny naštvaný medveď. A čo je hlavné, atmosféra, ktorú sa vo filme podarilo navodiť, bola hutná a ťaživá, až taká, že som vôbec tým ľudkom vo filme ich situáciu nezávidel. Na vychutnanie snímku sa je len treba odprostiť od logiky a neuvažovať napr. nad tým, ako je možné, že sa tak obrovský medveď zrazu niekde nečakane a tichučko objavil, alebo že jeho IQ je vyššie ako IQ blonďavých spoluobčanov. Takéto "iracionality" skrátka k tomuto hororovému subžánru jednoducho patria, tu nemôžu doslovne platiť všetky zákony matky prírody, to by potom nemohol vzniknúť žiaden eco horor. 80/100(24.2.2015)

Hackl překvapil. Po Saw jsem nečekal nějak moc přeci jenom natočil nejhorší Saw. Tohle bylo ale příjemné překvapení a to ze 2 důvodů. První je že film vyšel prakticky bez povšimnutí takže nebylo moc co čekat. A taky potěšilo že to nebylo vyloženě zbytečně brutální. Krve bylo sice dost ale nebylo to nic přehnaného. Navíc dobrých Grizzly hororů není zrovna moc. Herecké obsazení překvapilo a i když příběh je něuvěřitelné klišé tak hrdiny jsem si celkem oblíbil. Efekty tu prakticky žádné kromě konce nejsou a masky gore efektů jsou vydařené hlavně Thorton dostal pěkně za uči(*wink wink*).Zábavný film na zabití odpoledne. Odpůrci nature amoku si odtrhnou jednu hvězdu, naštěstí pro ně film není vyloženě jen o grizzlym.(29.3.2015)

Hneď po Backcountry som dostal chuť na ďalší grizzly príbeh. Tento je o poznanie ľahší, ale hviezdne obsadený. Vzhľadom na obsadenie by som čakal o niečo reálnejšie prevedenie, ale poteší hlavne fakt, že rozzúrený grizzly je tu častejšie, než je v podobných filmoch zvykom. V úvodných scénach je strih dosť neprehľadný, ale v závere sa to zlepší a grizzlyho tu máme v plnej paráde. Najtrápnejšie na tom je, že títo "super poľovníci", ktorí strieľajú letiace vtáky nedokážu trafiť toto hovädo na 20 metrov...Moja 7 ročná dcéra, ktorá sa náhodou trochu mihla pred tv si to ihneď všimla a pýta sa ma: "Tati, a prečo stále strieľajú do konárov a vetvičiek?" No, to by som i ja rád vedel, ale najskôr preto, že po úspešnom zásahu by film nemohol mať 90 minút. To, čo dokázala hlavná postava v závere s nožom nedokázal ani Winettou... Tam kde zlyhá 20-30 výstrelov, tam zaberie jedine dobre nabrúsená dýka...Mám rád tento typ dobrodružných filmov, ale chcelo to reálnejšie uchopiť. Treba to brať s veľkou rezervou a potom si film užijete. 60%.(5.7.2015)

• - Pôvodný názov projektu Red Machine je odkazom na environmentalistu a dokumentaristu Timothyho Treadwella, známeho pod prezývkou Grizzly Man, ktorý veľkú časť svojho života prežil medzi medveďmi. O svojich zážitkoch rozprával aj v show Davida Lettermana. Tam sa zmienil aj o medveďovi, pred ktorým mal skutočný strach a rešpekt a dal mu meno "The Big Red Machine". V roku 2003 sa vydal Treadwell spoločne so svojou priateľkou do národného parku Katmai, kde ho zabil s najväčšou pravdepodobnosťou práve tento grizly. (beso74)

• - Vo filme si mal zahrať aj Paul Walker. (Marceloo)

• - Postava menom Kaley (Michaela McManus), dostala svoje meno podľa scenáristovej kamarátky Kaley Cuoco-Sweeting, známej zo seriálu The Big Bang Theory (od r. 2007). (beso74)