Grizzly zabiják

• Austrálie

Akční / Horor / Thriller

USA / Kanada, 2015, 86 min

• cashflower

Prekrásna, dychberúca príroda na Aliaške a tu by som mohol končiť so superlatívmi. Atmosféra a "napätie" sú celkom fajn, film nenudil - aj keď síce skôr pobavil, ako zaujal. O prirodzenom správaní sa postáv (ich mimiky, reakcií etc etc), scén sa nedá moc hovoriť, dialógy tiež nestáli za veľa - ťažko potom takémuto snímku "uveriť"... od "bleskového" príchodu sanitky, sa potom človek nevyvaruje ani ďalším logickým chybám (a že ich nebolo málo...), "pol tonový Méďa Béďa si baletí po vlastnej záhradke a so zvedavým ňufákom sa úspešne zoznamuje s novými pamlskami". Prvé 2/3 boli ako tak pozerateľné, ale ten záver, ten záver... radšej ani nebudem komentovať (treba si ho "vychutnať")... 35%(14.2.2015)

Tady musím trošku přimhouřit oko. Film má totiž dobrý styl vyprávění i atmošku. Příběh je samozřejmě přespříliš klišoidní. Opět les, opět rodina a samozřejmě "největší medvěd, kterého kdy viděli". Jakmile je na scéně medvěd (a musím říct, že si od něj neoddychnete), tak tep stoupá a je super, že není cgi. Herecky je to docela hezky áčkové. Thomas Jane (Punisher), Billy Bob Thornton (Soudce) a James Marsden (Westworld). Uprostřed lesů tedy číhá predátor, který nemá slitování a hlavně má mocnou tlapu. Fakt je, že finále je tak strašně hloupé a počítačové, že to celý film potápí. Zatímco na začátku s dřevorubci, by člověk mohl odpustit ledacos. Tak finále u řeky je céčkové až to bolí. Nějak se nemohu přenést přes to, že ač se méďa snaží jak se snaží, tak způsobuje pouze škrábance na těle hrdinů. Ale kolem a kolem, zas tak hloupé to nebylo. (50 %)(11.6.2019)

Po veľmi dlhej dobe "eco" horor ako hrom so všetkým čo k tomu patrí. Prekrásne prostredie Aljašky, príjemní herci, pekné herečky a veľkotonážny naštvaný medveď. A čo je hlavné, atmosféra, ktorú sa vo filme podarilo navodiť, bola hutná a ťaživá, až taká, že som vôbec tým ľudkom vo filme ich situáciu nezávidel. Na vychutnanie snímku sa je len treba odprostiť od logiky a neuvažovať napr. nad tým, ako je možné, že sa tak obrovský medveď zrazu niekde nečakane a tichučko objavil, alebo že jeho IQ je vyššie ako IQ blonďavých spoluobčanov. Takéto "iracionality" skrátka k tomuto hororovému subžánru jednoducho patria, tu nemôžu doslovne platiť všetky zákony matky prírody, to by potom nemohol vzniknúť žiaden eco horor. 80/100(24.2.2015)

• Psychor

Medvěda Barta mám rád, ale učinkování v této taškařici si rozhodně mohl odpustit. Ani on sám jistě netušil, že se Aljaška může pochlubit jednoznačně nejpohotovější záchrannou službou na světě, která vyjíždí na místo činu dokonce ještě před samotným zraněním. A že přechod mezi temnou nocí a slunečným dnem zde trvá pouhých pár vteřin. Závažné nedostatky týkající se kontinuity prostředí či důsledků chování postav bohužel patřily k tomu hlavnímu, čím snímek Into the Grizzly Maze upoutal mou pozornost. Tím pádem jsem ani nestihl dostatečně ocenit lehkost, se kterou se tento půltunový pořízek vždy zcela neslyšně připlížil až za záda nicnetušících nešťastníků či s jakou samozřejmostí po vzoru Nea tento obří kolos uhýbal letícím kulkám. O to více mě pak překvapil samotný závěr snímku. Proskok digitálním ohněm evidentně připravil Barta o všechny schopnosti a jeho smrtonosné tlapy, prostřednictvím kterých ještě před malou chvílí potopil velký člun, se znenadání změnily na obyčejné kočičí drápky, které hlavní postavě v souboji na život a na smrt pouze lehce potrhaly vestu. Snaha o napínavý medvědí survival se absolutně minula účinkem. Into the Grizzly Maze má ve výsledku mnohem blíže ke komedii a já tak ze své pozice hororového experta uděluji snímku jednu milosrdnou hvězdu za Bartův výtečný herecký výkon.(28.9.2016)

Tak hodně známých herců se mihlo v tomto kousku a asi je to nejlepší horor, kde je zabiják lesní zvíře. Scény a střih s Grizzlym je perfektní a vizuál je více než slušný. Zvlášť závěrečná akční sekvence je opravdu povedená. Možná příliš dialogů ve scénáři, takže napětí a akční rádius není takový, jak jsem očekával......6/10(28.10.2016)

• - O projekt prejavil záujem aj Adrien Brody, ktorý ho chcel produkovať a zahrať si aj jednu z hlavných úloh. Dokonca sa stretol aj s Gerardom Butlerom, aby ho získal do úlohy brata. Neskôr o projekt stratil záujem. (beso74)

• - Postava menom Kaley (Michaela McManus), dostala svoje meno podľa scenáristovej kamarátky Kaley Cuoco-Sweeting, známej zo seriálu The Big Bang Theory (od r. 2007). (beso74)

• - Pôvodný názov projektu Red Machine je odkazom na environmentalistu a dokumentaristu Timothyho Treadwella, známeho pod prezývkou Grizzly Man, ktorý veľkú časť svojho života prežil medzi medveďmi. O svojich zážitkoch rozprával aj v show Davida Lettermana. Tam sa zmienil aj o medveďovi, pred ktorým mal skutočný strach a rešpekt a dal mu meno "The Big Red Machine". V roku 2003 sa vydal Treadwell spoločne so svojou priateľkou do národného parku Katmai, kde ho zabil s najväčšou pravdepodobnosťou práve tento grizly. (beso74)