Havíři Kubovi a jeho ženě Markýtce přinesla vrána dvanácté dítě. Havířina nenese a proto jde Kuba poprosit bohatého sládka Pandrholu o trochu jídla pro hladové děti, ale ten ho odmítne. Kuba hledá kmotra pro své dítě. Odmítne Pánaboha i čerta, protože je považuje za nespravedlivé vůči chudým lidem a vybere Smrťáka. S jeho pomocí se Kuba stane zázračným doktorem. Od bohatých si nechá platit a chudé léčí zdarma. Když onemocní Pandrhola, Kuba ho nechce léčit. Vymyslí si nesmyslné úkoly a když je sládek splní, vyléčí ho i přes Smrťákův zákaz. Sládek nechá Smrťáka zavřít do sudu a lidé, ani zvířata nemohou zemřít… (Filmexport)

icedalaman

Vynikající pohádka, už od dětství jedna z mých nejoblíbenějších. Krásný obraz toho kam se dá dostat s trochou štěstí a zdravým rozumem ()

Dzarule

Úžasná česká pohádka se zajímavými nápady. PS:kdo by nechtěl aby mu před barákem na stromě rostly jitrnice a za barákem v potůčku místo vody tekly mraky PÍÍÍVA :-)) ()

IsaacNewton

Tuto pohádku jsem znala jen z audio kazety, kterou mám ještě dodnes doma, takže jsem si kromě hlasů, zvuků, hudby a Dařbujána a Pandrholy, kteří byli vyfocení na obalu, představovala vše sama. Byla jsem sice docela překvapená, ale jen chvilku, protože dost věcí se shodovalo. U této pohádky se člověk jednu chvíli směje, druhou se na chvíli zamyslí, ale hlavní kouzlo je v porovnání chudáků a boháčů. Holt jedinej Smrt je opravdu spravedlivej, ten nerozlišuje chudáky od boháčů. ()

Olczyk

Klobouk dolů před výkony Rudolfa Hrušinského a Václava Lohninského, kteří byli představiteli postav Pandrholy a Smrťáka. ()

Vesecký

Klasická česká pohádka, která patří k pokladům naší kinematografie. Kolikrát jsem ji viděl v dětství. Září z ní neobyčejná lidskost a pohoda, nechybí v ní to, co v moderních pohádkách, totiž boj dobra se zlem v lidské podobě (dnes by byl asi Pandrhola představován jako úspěšný podnikatel a Dařbuján představitel líné lůzy), skvělé herectví Jiřího Sováka, Rudolfa Hrušínského, Stanislava Neumanna či Václava Lohniského. Co víc k tomu říct? Netřeba - jen že si to pět hvězdiček zaslouží bez sebemenší pochyby. ()

Hepy13

Z této pohádky jsem si dlouhou dobu jako malej pamatoval jen strom s jitrnicema a pivo v potoce. V Dařbujánovi by našel konkurenci i takovej Dr. House. ()

petikacka

Tohle by měla být povinná pohádka pro všechny, bez rozdílu věku...Ani Bůh nebo Ďábel, jedině Smrt je ke všem spravedlivá... Za mě 95% ()

Honza dAve

Sice lidově-demokratická pohádka, která v sobě nezapře dobu, kdy byla natočena, nicméně je nakonec zábavná a milá s fajn hereckými výkony a když ji nějaká televize o Vánocích uvede, není proč se nekoukat. Potok plný piva .... :-) . ()

filmator

Už klasický pohádkový příběh s vynikajícími hereckými výkony, kterému ale z mého pohledu škodí ovanutí dobovou ideologií. Když musí Pandrhola po veškeré šikaně přeci jen zemřít, tak je to poněkud kruté. Hodnotit tento film v roce 1959, asi bych mu dal o hvězdičku víc :-) ()

eric.blade

Ten Dařbuján měl dětí jako cikáni a podle toho se i choval: chtěl užírat hodnému Pandrholovi a okrádat ho. A skončilo to jako normálně v životě - cikán se směje a hodný dobrotivý Pandrhola... však víte jak chudák skončil. ()

Zeek

V jaké jiné pohádce teče pivo v řece a rostou jitrnice na stromech? Podařená pohádka s dobrým obsazením... ()

Vilg

Tohle dílo u mě soukromě patří do zlatého pohádkové fondu. Nadto jde snad o jedinou pohádku, kde si zahrál Jiří Sovák a to v tandemu s Rudolfem Hrušínským. Nostalgie kreslených kulis a laskavého příběhu dokáže přehlušit i zjevný socialistický podtext, jehož jsem povšiml až v pozdějším věku... Ale zážitek to zkazit nedokáže. ()

Jeremiah

Co mě tahle pohádka připomíná? Panstvo chrochtající u přetékajících stolů a venku vděční lidé, kteří pevně doufají, že na ně nějaká ta kůrčička chleba z té žranice zůstane. Rozdíl je pouze v tom, že lid již nedrží pohromadě, že houfy dětí jsou požehnáním pouze pro "celebrity" a naše romské "soudruhy". Průměrní lidé by totiž dětem nebyli schopni dát ani to, co za předchozího režimu. Ještě že je to jen pohádka, co??? ()

TomasKotlant

Lidovější pohádka, bez králů a podobných vymožeností, ale funkční. Výborní herci, filozofický přesah obsahu a krásné prostředí. *** Ve zkratce: Když jitrnice rostou na stromech a pivo v potoku teče. ()