Spirit - divoký hřebec

• Česko Mustang (více)

Statný mustang, vůdce stáda divokých koní, jednou podlehl zvědavosti a skončil v lidském zajetí. Chytili ho vojáci a jejich velitel se marně pokoušel divokého koně zkrotit. Celé dny ho trápil hladem a žízní, přesto jeho vůli nezlomil. V nestřežené chvíli se mustangovi a dalšímu vězni, mladému indiánovi, podaří utéct. Způsobí také zřícení lokomotivy, aby se nemohla dostat na pastviny divokých koní. Před rozlícenými staviteli železnice mustanga zachrání indián, který se stane prvním a jediným člověkem, kterého neshodil ze svého hřbetu. Na odvážné a napínavé cestě za svobodou společně prožijí nezapomenutelná dobrodružství. Potká i lásku svého života, klisnu Rain. (TV Nova)

Fingon

Tak trochu artový animák, ve kterém netrojčí ani nemluví zvířata (kůň - hlavní protagonista - se projevuje pouze jako vypravěč) a písničky jsou pouze nediegetické (a obstarává je Bryan Adams)... pro mně daleko větší zážitek než Trio z Belleville, Persepolis či Valčík s Bašírem. Ty pastelové barvy jsou jako balzám na deprese... ()

swamp

Hezká a docela i vtipná pohádka o hřebci, který se společně s indiánským chlapcem musí mnohokrát dostat z velkých nebezpečí. ()

Slarque

Tenhle příběh mi vůbec nesedl. Řídký vnitřní komentář hlavního hrdiny (v originále Matt Damon) se snažil zastoupit dialogy, písně mi přišly nijaké (snad v původním podání Bryana Adamse zněly trochu líp) a samotný děj moc klišovitý. Klasická animace doplňovaná občasnými trojrozměrnými efekty byla sice povedená, ale nudu nezahnala. ()

eLeR

Táto rozprávka, niekoľko rokov dozadu, u nás išla nonstop. Deti nevedeli anglicky, nevedeli čítať titulky a aj tak to neustále pozerali s otvorenými ústami. ()

marhoul

Písně v podání Fredyho Bittnera mně osobně nesedly ani textem, ani provedením, ačkoli rockové skladby můžu. Bryan Adams je totálně jinde, čili mě podivný český počin v naší verzi vyrušoval. Se starší animací nemám problém vůbec, naopak mě baví, ale pohádka mě bavila jen v některých pasážích. Námět je fajn, poselství dobré, přesto mě to jako celek neoslovilo. Ani děti. ()

Ilicka

Po stránce výpravy chudší anti-western o bojích jednoho sympatického koníka s osidlováním divokého západu. Hudba Hanse Zimmera je pro film snad až příliš epická a působí nepatřičně. ()

Agatha

Velmi slušný animovaný snímek, který zaujme nejen malého diváka. Hlavní jeho předností je velmi povedená animace, která je zachycena i do nejmenších detailů. A silný citový příběh mezi hřebcem a indiánským chlapcem udržuje diváka v napětí až do samého konce. I hudba výborně dokresluje prostředí divoké krajiny a u vypjatých scén také působí jako dobře zvolená. U těchto druhů filmů, ve kterých se i zpívá, je velmi obtížné vytvořit alespoň slušnou českou verzi. I v tomto případě bylo původní znění nepřekonáno. ()

Dale

Asi by bolo trochu "mimo misu" označiť za najväčšiu slabinu animovaného filmu nereálnosť, no v tomto prípade, keď je evidentné, že nejde o žiadnu rozprávku s rozprávajúcimi zvieratami, ale tvorcovia sa nám snažia naservírovať reálny príbeh, to má opodstatnenie. Námet je hrozne jednoduchý a naivitu scenára prehliadne aj 8-ročné decko, no ke´d úplne vypnete, tak sa to dá v pohode prežiť, hlavne vďaka hudobnému doprovodu. 50% s odretými ušami. ()

Terva

CITÁT - Mustang je duchem západu....... Krásně kreslené a podbarvené povedenou hudbou. Děti se nenudily a já měl osmdesát minut klidu a mohl jsem si odpočinout. ()

corpsy

V roku 2002, čiže už za súmraku klasickej animácie, vznikol snímok, ktorý sa môže pochváliť. Jednak namakanou vizuálnou stránkou, ktorá predsa len ( a pre mňa, ako zástancu old school všetkého možného týkajúceho sa tvorby filmu dupľom ) oživí priestor na plátne lepšie, ako CGI, jednak príbehom, ktorý sa proste preniesol ešte ďalej, než bol kedy napísaný a jednak strhujúcou hudbou Hansa Zimmera, uvedomujúceho si, na akých inštrumentalizáciách fičal na počiatku 90. rokov. DreamWorks Studios mali talent, diváci to však nie stále ocenili. ()

sidzej

Tu niet o com. Prekrasna animacia, kamera, hudba, pribeh. Netusil som kolko emocii sa da vykresat bez slov. Navyse v akcnych scenach ma film neskutocnu stavu. 90% ()

Turiec

Pre animovaný film sú dôležité dobrý príbeh, pekná hudba a nádherná animácia. Všetky tieto atribúty spĺňa napínavý dobrodružný príbeh žrebca Spirita. Na filme je vidieť, že animátori si dali prácu a naštudovali a vynikajúco vystihli chovanie, pohyb a mimiku koní. O dokonalosti animácie svedčí aj to, že v snímke je len minimum dialógov a stručný monológ. Spirita preto nie je problém pozerať aj v pôvodnom anglickom znení bez dabingu, či titulkov. ()

Ridick

rozpravka o neskrotnom mustangovi ma velmi nezaujala, ale chapem to, ved uz davno nemam 10 rokov. animacia bola aj tak dost slaba, no napriek tomu myslim, ze dost velkym plusom bolo obmedzenie dialogov na erdzanie, pretoze ako to uz byva v hollywoode zvykom, v takychto rozpravkach je najvacsou slabinou prave scenar. ()

Macejko

Animák, ktorý sa odhodlal narušiť zažité konvencie a nespoľahnúť sa na prvoplánové hovoriace zvieratá. Kdeže, nespútaný Spirit svoj príbeh divákovi vyrozpráva výhradne vnútorným hlasom rozprávača, veľavravným erdžaním a bravúrnym soundtrackom Hansa Zimmera (až sa ponúka zmena názvu na "Stallion of the Zimmeron"). Jeden z tých filmov, ktoré ma utvrdzujú v názore, že opustenie klasickej ručnej 2D animácie patrí k najosudnejším omylom, akých sa moderná kinematografia kedy dopustila. Keď totiž odišli pastelky, odišla tiež aj takáto žánrová čistota a emocionálna rýdzosť. A to je večná škoda. ()

Tereza_T

Tvrdohlavý kůň mustang si mě získal svým šibalským pohledem už jakou malou holčičku a moje slabost pro něj trvá až dodnes. Mustang je kůň divoký, nezkrotitelný a jak to v pohádkách bývá tak i odvážný a se srdcem na pravém místě. Mustang nemluví, přesto se dokáže svým pohybem a pohledem vyjádřit líp než věčně tlachající lidé. Mustang chce objevovat, chce běhat rychleji než vítr, chce být silný a hlavně, chce být navždy svobodný. Příběh Mustanga je jednoduchý, s málo slovy, jednoduchou animací a zároveň s hezkou zprávou a milou náladou. Celé téhle idylice dodává šmrnc hudba a řeknu vám, že tahle písnička je nejvíc motivační song pod sluncem, kam se hrabe Till I Collapse, promiň Emčo. ()

Alementina

S ohledem na to, že jsem den předtím videla Příběh žraloka, tak tohle mi přišlo hezčí, je to klasictejsi, deti byly v opravdovém napětí, měly o koníky strach. Vtipné situace jsou přirozenější, neni treba vtipů pro dospele za každou cenu. Celkově méně zbytečný slov, vystačí si to s jednoduchým příběhem. Jen mě mrzí, že jsem to viděla s dabingem, ty české písně mi nesedí ()

ABLABLABLA

Už dlouho jsem neviděla tak krásnou animovanou pohádku. Natrefila jsem na ni čirou náhodou a byla jsem za tu náhodu vděčná. Krásná příroda, krásné zvířata, příběh poutavý, vtipný, místy smutný. Tato pohádka tedy rozhodně není určena jen dětem, protože já sama jsem se u toho filmu smála jak blbá (a chudák spolubydlící se učila), a tuším, že i slzička byla uroněna. A naprosto skvělé je i to, že přesto že se tu tak málo mluví (oceňuji, že koně zde nemluví lidskou řečí, poněvadž jsou to přece koně), tak film je úplný. Krása. ()

Diamant

NAČRTNUTIE OBSAHU: Animovaný western z pohľadu mustanga, ktorý stratil svoju slobodu, ale chce ju späť... KOMENTÁR: Mám slobodu Božieho dieťaťa, alebo som zviazaný všelikým a všeličím? Film má zaujímavý a napínavý dej, krásnu hudbu a dokonalú animáciu. Bol nominovaný na Oscara, za hudbou je Hans Zimmer a za piesňami Bryan Adams. ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 12 rokov. ()