Podvodník

(festivalový název)
  • Velká Británie The Imposter

Dokument se soustředí na mladého Francouze, který přesvědčí truchlící rodinu z Texasu, že je jejich šestnáctiletý syn, který zmizel před 3 lety. (cezero)

Maq

Tak já nevím... Podle mě byl scénář špatně napsaný, protože podfuk byl jasný od počátku. Kdybychom tomu mohli zpočátku věřit, pak pochybovat, a pak se nechat překvapit, mohlo by to být i napínavé. ()

Derek

wow, prestante citat komenty a zistovat co najviac o deji a zozente si "imposter"a (pravdepodobne jeden z top 3 filmov minuleho roka). rezia je vynikajuca, strih genialny a ten zaverecny twist... sem tam som prestaval dychat... ()

grogodil

Eastwoodova Výmena je šuvix. Tam si Angelina aspoň poznala vlastného syna, ale to čo vyviedol Bourdin, to nemá obdoby, to proste jednému hlava nebere. Neviem, čo je pozoruhodnejšie, či jeho vychcanosť, alebo nevšímavosť americkej rodiny (a že indícii tam bolo)....a ako bonus ešte šialenejší twist na záver, aj keď už trochu zaváňajúci špekuláciami.. Príbeh, ktorý proste nejde vypnúť, pretože všetci sa vyjadrujú ku všetkému pekne chronologicky a bez najmenších spojlerov, takže divák, ktorý pred zapnutím neprevetral google, nemá do posledných minút najmenšieho tucha ako tento Bourdinov výlet dopadol. ()

Dont

S ohledem na solidní hodnocení a zde uvedený obsah filmu jsem byl dost zklamán. Absolutně chybí napětí, protože pointa je prozrazena skoro hned na začátku. Pak už zbývá jen sledovat, jak to vlastně dopadne (celkem očekávaně…), překvapila mě snad jen stěží pochopitelná blbost některých členů rodiny. Nic moc, spíše slabší průměr. ()

viperDavid

Naprosto dokonaly pribeh sociopata a zlodeje identit. Tezko uveritelne, ze dokazal presvedcit tolik lidi, ale na druhou stranu to delal od detstvi, takze byl v tom kovanej a zatracene dobrej. Nicmene, rodina, ktera mu v tomto pribehu naletela, toho vyuzila, nebo ne ? 4* ()

Tosi

Hodně zvláštní dokument, u kterého jsem několikrát kroutil hlavou, a říkal jsem si, to jsou fakt všichni slepí?!! Ale popořadě. V roce 1994 se z rodiny Barclayů v San Antoniu v Texasu ztratil jejich 13letý modrooký, blonďatý syn Nicholas... o tři roky později jim španělská policie přes úřady sděluje, že se u nich našel někdo, kdo o sobě tvrdí, že je právě Nicholas Barcley. Tato postava je zároveň i vypravěčem celého dokumentu, tudíž na ní od začátku koukáte a vidíte, že je to mladý muž, snad kolem třicítky, tmavovlasý, s tmavým strništěm na tváři, hnědooký a s francouzským přízvukem... Jestli-že jsem čekal rychlý konec příběhu tím, že americká rodina na sto metrů pozná, že se nejedná o jejich pohřešovaného syna, mýlil jsem se. Všichni unisono tvrdili "ano,toto je náš Nicholas"! Dále se dokument začíná měnit v hru chameleónů...kdo vlastně více lže, Nicholas nebo všichni členové rodiny, která má zřejmě postranní úmysly a něco děsivého skrývá... Rozuzlení je tak nečekané, že tomuto celkem běžnému dokumentu přidává dosti procent navíc...takže nakonec slabší čtyři hvězdičky. ()

Gothar

Takmer dokonalý dokument a dôkaz, že najlepšie kriminálne príbehy píše aj tak sám život :) Je to úplný mindfuck a treba sa držať toho, čo napísali už viacerí, nič si o tom prípade nezisťujte, len si čím skôr pustite film a sledujte... 90 % ()

Avathar

What the actual fuck?! Najlepšie je do tohto dokumentu ísť bez akýchkoľvek informácií. Verte mi, budete len nemo čumieť. Ale nie je to len o obsahu, ale aj o majstrovskej réžii, ktorá rozumne dávkuje informácie, mätie vám hlavu, pohráva sa s vami, umne uzlí napätie, takže vaše emócie sú ako na hojdačke. Dávno ma žiadny dokument alebo vôbec film takto neprikoval k sedačke. Pecka. ()

neoBlast

Nečtěte nic, nepátrejte o pozadí příběhu, nechte se ovládat pouze silou poutavého vyprávění. Výrazně doporučuji vědět co nejméně o snímku The Imposter a prožít si brilantní nejistotu a hutnou atmosféru - dva výrazné pilíře, jež nejsou vůbec omezeny dokumentárními hranicemi. 90 % ()

noriaki

Rodinu dokážu pochopit, protože jejich úleva musela být neskutečná. Ovšem zbytek zúčastěných omámilo co? Jestli ten dokument o něčem vypodívá, tak o nekompetentnosti amerických úřadů a o vynalézavosti některých jednotlivců. ()

VanTom

Jelikož mě nijak zvlášť nezaujal samotný případ sebestředného podvodníčka, tak ani z celého hraného, pěkně filmově vypadajícího dokumentu nejsem příliš na větvi (spíš jsem usínal). Naopak jeho celovečerní délku považuji za poměrně nešťastnou, protože tím zabředá do nicotných podrobností a dramatizaci do velké míry rozmělňuje. Ze "zvratu" (nebo spíš možného směru vývoje) v závěru také nic nevyplyne. ()

ghatos

Filmově dramatický ztvárněná dějová linie (což je skvělé) ukazuje na sílu lži a manipulace. Já osobně myslím, že lže. 73%. ()

zolo23

Pozoruhodne zaujímavo vyrozprávaný príbeh. Stále mi ale nešlo do hlavy ako rodina za boha nevie spoznať svojho syna (brata), ktorý bol nezvestný "iba" 3 roky a nejaké drobné... Pritom nešlo o typického američana. Na vyššie hodnotenie to však nestačí pretože hodinu po dopozeraní mi The Imposter nejako vyšumel z hlavy. ()

Spike23

Dokument o americké demenci, doslova. Snad ani není možné, jak dlouho trvalo, než aspoň jeden člověk začal pochybovat o tom, že by to asi nemusel být Nicholas, když vypadá "podezřele" jinak. Nechápu, co ty lidi měli v hlavě, když se jim ztratil syn běloch a za skoro tři a půl roku k nim naběhne mix Araba s kdo ví čím, který má ještě nabarvené vlasy, že už to víc nápadné snad být ani nemůže a nikdo si nevšimne vůbec ničeho a aby toho nebylo málo, v závěru první člověk, kdo se zdál aspoň trochu normální a říkal si, že je na tom něco špatně, uvěří snad ještě větší lži. Ani nevím, jestli tu rodinu mám litovat, nebo se smát nad jejich nekonečnou debilitou, každopádně pochybuji, že ještě někdy v životě budou někomu věřit :-D. ()

Michelle75

Vypadalo to slibně,ale tak nějak jsem od toho očekávala víc a v hlavě mi to udělalo v hlavě guláš. Že by se člověk po třech letech tolik změnil, co ten jazyk? Rodina ho prostě přijala zpátky i s jinou barvou očí? Proč? Co za tím bylo. Těžko říct jak se člověk v podobné situaci zachová,jak by se to vyvíjelo dál,nakonec i samotný Fréderik Bourdin měl ye své nové rodiny prapodivný pocit. Zajímavý dokument s koncem v který jsem nedoufala. ()

klukluka

Zklamání. :-( Ten příběh byl vlastně hrozně slabej. Nějaká sociálně slabá, nevzdělaná (nikdy jsem nebyla za hranicemi tohoto státu), primitivní rodina přijme za svého prohnaného podvodníka (v minulosti vystupoval pod desítkami falešných identit, určitě v tom tedy byl velice zběhlý a profesionální). Životnost této hry se stejně počítá jen na jednotky měsíců. A že si americká sociální pracovnice splete 23letého chlapa s 16letým klukem? V USA žije mraky blbů, to přece všichni víme už dávno. I tady paní říkala, že se její pohled na věc v určitou chvíli totálně (!) změnil, a sice o 90 stupňů. Pro totální obrat se ale užívá obrat o stupňů 180. To už by ta stará páka mohla vědět... Nařčení, že ho přijali, protože vlastního kluka zabili, je sprostá, ničím nepodložená spekulace. Původně jsem dal hvězdičky 2, jednu tomu teď ještě odmáznu. Ta jedna bude za snahu. Ale znovu říkám: tohle bylo slaboulinký! ()

Hanys_

Dokumentární pecka. Jen ten konec mě lehce zklamal (vážně jsem myslel, že to bude tak, jak si asi všichni budete myslet). Je to tak trošku jiný level dokumentárních filmů. 8.5/10 ()