Zlo

• angličtina Evil

Ak ste v ZLOm čase, na ZLOm mieste, stačí ZLOmok sekundy a dostane vás…  Videá o paranormálnych javoch sa partii chalanov vymknú spod kontroly, keď prijmú ponuku neznámeho muža, nakrúcať v jeho dome. Udalosti naberú rýchly spád a dom začína odkrývať stále hrôzostrašnejšie tajomstvá. Všetko, čo sa v dome deje im najprv pripadá ako zlý vtip, ale veľmi rýchlo pochopia, že zlo existuje a je stále bližšie a silnejšie. Pohltení reportážou a vlastným strachom začínajú svoj boj o život... (oficiální text distributora)

SarumanKo

Perla slovenského hororu? Určite áno. A nielen preto, že žiadna konkurencia prakticky neexistuje. Zlo je film, ktorý obstojí aj v porovnaní so zahraničnými nízkorozpočtovými horormi. Konečne, vravím si, konečne sa slovenskí filmári začínajú prebúdzať z dlhého spánku a dokazujú, že kvalita v našej kinematografii môže byť, stačí mať odvahu sa do toho pustiť. Peter Bebjak už v Meste tieňov dokázal, že je talentovaný a inak tomu nie je ani v prípade Zla. Film je komponovaný v dobrej tradícii "found footage" hororov a okrem nervydrásajúcej atmosféry starého domu občas vydesí aj podarenou ľakačkou. Príbeh síce nepobral mnoho originality, ale scenár vo svojej jednoduchosti funguje účelne. Predovšetkým dialógy a ich prevedenie, ktorých som sa najviac obával, príjemne prekvapili. Každý jeden zo štvorice hercov podáva sympatický civilný výkon a najmä s trojicou "filmárov" sa zrejme každý súčasný mladý divák ľahko stotožní. Že si logika občas poriadne odskočí, už neberiem ako nedostatok, ale žánrovú povinnosť, bez ktorej by žiadny horor nebol hororom. Viac takýchto filmov! (7/10) ()

Lulu13

Keď nevieme vymyslieť nič nové, vykradnime aspoň všetko staré. Asi týmto heslom sa riadili autori, pretože tá podobnosť s Blair witch, Grave Encounters, Paranormal activity, Rec či dokonca klasikou ako Exorcista je do očí bijúca. Každá "strašidelná" scéna mi okamžite niečo pripomenula, akurát to spracovanie bolo ešte o triedu (dve, tri...) horšie. Tiež by som veľmi rada pridala dáku hviezdu za slovenskú produkciu, ale no tak ľudia, trochu objektivity... ()

Makky

V prvom rade som veľmi rád, že nie som znechutený, čoho som sa obával. ZLO má veľmi veľa chýb a nedostatkov, prameniacich nielen z nízkeho rozpočtu. Napriek tomu treba vyzdvihnúť tvorcov, že z nedostatku prostriedkov dokázali vytvoriť niečo podobné. Najväčší atribút je určite skvelá atmosféra, dve ľakačky boli ozaj vynikajúce. ZLO si požičiavalo z kadečoho (REC, Paranormal Activity...), no nekopírovalo a snažilo sa ísť svojou cestou. Rozhodne nie som sklamaný. ()

harfuska odpad!

Typický slovník mladých slovenských chalanov, ktorý mi tak neskutočne pil krv, sa tiahol celú dobu filmu. Do toho roztrasená kamera, ktorá snímala hlavne tmu a zrýchlený dych, a jeden desný chlapík, žijúci v dome, v ktorom zúri „zlo“. Celý film mi pripadal ako nepodarený vtip a nielenže som sa nebála, ale hlavne som vždy vedela, čo bude nasledovať. Už dlho som nevidela tak hlúpy blud a bola stráta času sledovať ho, aj keď trval len niečo cez hodinku. Ale ak sa aj napriek tomu rozhodnete pozrieť si to, tak si pripravte kýbel svätenej vody, aby ste sa mali čím obliať, keď začnete upadať do kómy. ()

stration

Tak toto se chalanom parádně povedlo. Bez nějakých zbytečných kudrlinek a snahu o zbytečnou originalitu vytvořili velice svěží dílko, které by se klidně dalo promítat kdekoliv na světě. Ono je to totiž pořád na jedno brdo, ale když se tvůrci nesnaží o kdejaké umění a naservírují poctivou lekačku, je to vždycky lepší. A tady se to nadmíru povedlo. Všichni zúčastnění herci jsou sympaťáci a člověk by jim dokonce držel palce. Nejpodstatnější část filmu, která se odehrává v jednom baráku je fakt strašidelná a celkem mě udivilo, že v těch nanejvejš pár místnostech dovedou rozehrát takové ZLO bez toho, aby se pořád opakovali a herci pouze běhali z místa na místo a pak se nechali sežrat. Pár neduhů se najde, ale ty jsou nakonec taky roztomilé (hlavně chování postav všeho druhu). Já jsem fakt spokojený a vřele doporučuju film pustit večer a při chatrném osvětlení. Slováci bodují! ()

Hamaradža

Pomerne vydarený Slovenský projekt snaživo vykrádajúci staršie found footagovky, ale milo, stroho (chalani vedia že nemajú na viac ako 75min čo je veľké plus) na nič sa nehrajúc a hlavne - Funguje to! ()

AlistairMir

Jedna noc, dva FF horory. Japonsko vs Slovensko...kdopak asi tak může vyhrát??? SLOVÁCI !!! U všech svatejch fakt SLOVÁCI !!! Noroi se mi silně líbil a díky dobré náladě, jsem byl připraven Slovákům kdyžtak k hodnocení i jednu hvězdu přihodit za snahu ,kdyby to alespoň celkem ušlo, aby dopadli lépe než ,pro mě otřesné, Paranormal Activity 3 ze začátku hororového maratonu. Jenže Slováci mi během filmu dali jasně najevo, ať si nějakou shovívavou hvězdu navíc strčím rovnou do řiti a k mému absolutnímu šoku, mi ukázali, že jestli se chci bát a toužím po mrazení zad, tak mám držet hubu a koukat na jejich FF horor ZLO. No tak držím hubu, tleskám a píšu si červený písmem do deníčku, že naši bratia skvělej horor natočit umí !!! ()

JohnMiller

Found footage horry nepatria k môjmu obľúbenému subžánru horroru. A ešte keď ide o haunted house ako v paranormal Activity, tak takému sa vyhýbam širokým krokom. No a to, že ide o o film Slovenský už ani nehovorím. A práve preto som sa veľmi príjemne prekvapil. Low budget cítiť ale na svoje podmienky ide o podarený projekt, jednoduchý ale nápaditý, vo svojom žánri. Páčili sa mi vyslovene také tie Slovenské prvky ako bežná reč obyčajných ľudí, miesta a celkovo uveriteľný postoj voči materiálu. Efekty boli použité na správne a boli slušné, takže za mňa hej. ()

TheDon

Zlovakia sa predviedla v tom lepšom svetle. Pre fanúšika eFeF povinnosťou, lebo je to viac něž pozeratělné. Super chalani ! Slabšia štvorka je na miestě. 70% P.s.: přečo liezli do tej starej barabizně, mali sa radšej odtialto odjebať do piče :) ()

Martin741

Prvy SK horor a hned pruser ....... Prilis Okate to vykrada Paranormal Activity a spanielsky REC. NO co, zas dalsi pokakany snimok s tunajsich luhov a hajov. Peter Bebjak je evidentne reziserska lama. PS Uz ked sme v tunajsich koncinach, ako horor doporucujem Vavrovo Kladivo na Carodejnice, to je kvalitne hororove filmove zradlo, a nie tato ubohost. 5 % ()

zbyshek

Začátek vypadal celkem jako další snaha našich sousedů vykouzlit nějaký konkurence schopný snímek. Neočekával jsem nějaký velký boom. Partička borců se věnuje paranormálním jevů a hle, ozve se jim divný chlápek a zve je k sobě domů, jaké klišé. Říkal jsem si, a je to tady, originalita na bodě nula a to je teprve začátek. Nudně jsem sledoval další průběh filmu a vídal další předvídatelné šance, jak polekat diváka. Ale co z toho pak ty jedny mršky slovenský urobili? Najednou ty tři "ghostbusteři" s panem Bartošem a jeho zombie-démonskou ženuškou rozjeli takové peklo, že se třesu ještě teď! Neuvěřitelně k pokakání strhující závěr, ze kterého by si měli vzít příklad i tvůrci slavnějšího dvojčete Paranormal activity! Nedoporučuji na tento snímek koukat sám, hrozí nebezpečí zhnědnutí vašeho prádla a ubouchání se hlavou o zeď! 80%!!! ()

kaposlav

Slovensko točí len pár filmov ročne a nie moc konkurencie schopné. Točí sa veľa TV seriálov a politických hovadín a preto oceňujem tento hororový pokus. Nespomínam si, že by som videl slovenský horor a preto aspoň 2*. ()

honajz2

No, moc mě to nezaujalo. Půl hodinu je to klasická nuda a pak se zase začne něco dít, i když tady mě to tolik nezajímalo. Pak ke konci už to teda zajímavější bylo, ale samotný konec je naprosto stupidní. Slabé 3* a to nadhodnocuji jenom kvůli tomu, že slovenských hororů je snad ještě míň než českých... ()

Havaj8

Je to vlastně obdoba Grave Encounters po slovensku. Kvalita obrazu, tudíž i filmu je dost na úrovni, třeba právě oproti Attonitas. Ale už vím co mě irituje na těch CZ&SK filmech (hororech), kulisy, respektive prostředí v kterým se to nakrúcá. Chápu, že se to snaží bejt autentický, ale já z toho prostě cejtim ten amatérskej nádech. A ač se kluci snažili, atmosféru to pořádně nemělo. Sice scéna ve sklepě překvapila mile, ale pak už to byla zase bezmoc. Blikání kamer, trocha krve a posedlosti, prostě takovej mix dnešního hororu. Je to, řekl bych, na úrovni průměrnejch hororů, ale nebudu dávat hvězdu navíc, že je to od našich sousedů. Pobavil jsem se ale u čtení komentářů na youtube. To zase jo :) ()

bourec

Naprostá,zasloužená pochvala.Nebylo to ani trapný,ani to zbytečně netlačilo na pilu,prostě se tenhle slovenskej kousek opravdu povedl.80%. ()

cariada

Další amaterský pokus našich sousedů o horor, velká škoda, té kamery, která se neustále třese. Když přetrpíte první polovinu, tak se to slušně rozjede a atmosféra rázem pěkně hustne. Musí se ocenit hlavně snaha, když už nic jinýho. ()

dubinak

Po zhlédnutí Trhliny jsem si od Bebjaka chtěla doplnit nějaké resty a koukám, že kluk má talent už od přírody. Nenáročné, děsuplné found footage, které v sobě dokonce skrývá několik fakt nepříjemných scén a dobrých efektů. Doufám, že zrovna tenhle chlapík bude s točením hororů pokračovat i nadále. ()

A.Fish

Nějak nechápu proč má tento snímek relativně vysoké hodnocení. Asi protože je ze Slovenska. Ale jinak na tom není vůbec nic. Lekačka jedna jediná a nefunkční. Scénář jako ve všech podobných filmech stupidní a dokonce i při 75 minutách nudný, a konec je opravdu slabý. ()

Nivenx

Forma found footage je v tomhle století velice populární a už to dorazilo i na slovensko. Ode mě jim rozhodně patří uznání a dík, jelikož Češi zatím nejsou schopní natočit nějaký pořádný horor. Je vidět že autoři mají asi dost nakoukáno, protože ví co dělají a natočili to velice svižně a dokáží i nahnat hrůzu. Film má velice slušnou atmosféru a dokáže i překvapit. Bohužel nějak autorům ušlo, že točí a nelogicky se vrací pro kameru a stále natáčí i když neví proč. Pokud ale takovou chybu dokážete akceptovat, tak si vychutnáte docela povedený horor. 55% ()

SeanLSD

Boh vie, že slovenská kinematografia už hororov, na ktoré sa človek bojí pozrieť, stvorila habadej. Nie je ani tak prekvapivé, že prvý slovenský naozajstný žánrový Horor nie je napokon toľko proklamovaný slasher FABRIKA SMRTI, ale found footage odohrávajúci sa na jednom mieste, v jednej starej barabizni. Predsa len je to najlacnejšie (že to vyzerá hnusne je plus), najľahšie realizovateľné a tým zdaním reality pritom najúčinnejšie (aspoň na mňa určite) - keď sa to teda neposerie. A tu prichádza na scénu ten prekvapivý fakt, že práve to sa nestalo! V rámci svojho veľmi rýchle otrepaného podžánru je ZLO (aký to príznačne úderný názov) realizované efektne e efektívne (teda realisticky a profesionálno strašidelne) - a prirodzená podoba slovenčiny plná vulgarizmov tomu len pridáva. A že mi ten škaredý barák v Bernolákove naženie toľko hrôzy ako také REC, by som považoval za nemožné ešte hádam v polovici toho krátkeho filmu. No skrátka - zachoval som sa ľahkovážne, keď som si myslel, že sa na tom budem smiať, ešte aj keď si to pustím sám v noci v prázdnom starom dome v lese, ale ZLO mi zle pocuchalo nervy... a pár dní to vydržalo. V rámci žánru 8/10, na slovenské pomery 9/10. ()