Trauma

• Itálie Trauma (více)

Grafický umělec David Parson spatří Auru Petrescu na mostním sloupu. Domnívá se, že má v úmyslu skočit do vody v sebevražedném úmyslu. Statečně se pokusí jí v tom zabránit. Zjistí však, že chtěla zachránit rodinný šperk, který jí sklouzl z tenkého zápěstí. Všimne si, že dívka je poněkud zvláštní. Davidova zvědavost se zvýší v okamžiku kdy si všimne jejího skrývaného strachu z něčeho neznámého. (Vapet Production)

kaylin

Vyústění filmu je podáno celkem nezáživně, což je docela škoda. Příběh pak vyznívá strašně utahaně a není zde ani nijak zásadní překvapení, protože logika celého příběhu prostě kulhá. Hlavní postava muže, který všechno vyšetřuje, není příliš příjemná a svým pojetím a osobní mi spíše vadila. „Trauma“ má přesto některé prvky, kterými dovede zaujmout a díky kterým se nejedná o podprůměrný film. ()

Gorehound

Ja to maximálne hodnotenie dám. Maestrovi nejdú stereotypné charaktery, odkukané z amerických seriálov, chlapec ako z rodinného filmu, s rovnako podfarbenou hudbou, aj keď jeho čiste dejová linka je skvelá a zásadná. Naopak, čo mu ide, to sú skvelé kills z pohľadu vraha, čierne rukavice, kedy musí každé srdce giallo fanúšika zaplakať nostalgiou, robustná, štýlová kinematografia so spústou vychytávok a vcelku jednoduché, ale skvelo "porozhadzované" a naozaj atmosférické, hororové rozuzlenie(kto, čo a prečo) a pointa. Je dobré, že sa potom vrátil do rodného Talianska, ale Traumou, hlavne ak ju vidíte v špičkovej blu ray kvalite, si hanbu rozhodne neurobil. Aj napriek drobným výhradám. ()

raimi

V době svýho vzniku bylo Trauma hořkým zklamáním. Trpkým prozřením, že Argento už je bohužel za svým tvůrčím zenitem. Ale čas šel dál, Dario rozhodně nepověsil řemeslo na hřebík a točí si vesele dál. A i když je kvalita jeho filmů sestupná, tak pořád jsou to vály, na který se vyplatí podívat. Jen člověk musí vědět do čeho jde a nečekat další Profondo rosso. Já jsem se s tím už srovnal, a třeba u jeho Drákuly se královsky bavím. :-) Takže, po svým silným italským období se Argento na začátku devadesátek ochomýtal v Americe, aby tam společně s Romerem natočil Dvě ďábelské oči, a pak už sám za sebe Trauma. A ono to vůbec není špatný. Navíc teď, když film konečně dostal naprosto špičkovou blu-ray úpravu od hračičků z Vinegar Syndrome, ten biják prokoukl nevídaným způsobem, a je radost na něj koukat. Furt je tam cítit silnej autorskej tvůrce, hudbu dělá Pino Donagio, zábavným způsobem se tam mihne Brad Dourif a navíc tady taťka Dario svlíkne svou, v tý době, sedmnáctiletou dceru Asii. Hele, mně to ke štěstí stačí. ()

YURAyura

1/10 Kdeze stare dobre casy jsou? Toto je podobna $ragora jako Dariuv prispevek do Masters of Horrors... Nema to zkratka ani za mak stavy, prestoze krve je dost. Scenar je "deravy jako usta stare zeny", dekapitace bez napadu - vyjma vytahu. Asia opet dokazuje, ze nikdy hrat neumela a do filmu se dostala jenom kvuli kozam, z nichz musi byt otec na vetvi. Cely film je tak americky hloupy, az to neni pekne... ()

JohnMiller

Polohollywoodske giallo.. tak to vidím ja. Dario Argento ma opäť príjemne prekvapil. To že tu stagnuje svojrázna giallovská hudba presýtené hry s farbami neznamená že by išlo o nejaký šedý priemer. Je tu síce zopár scénok ktoré mi nesadli hlavne v prvej polhodine (dojímavé časti boli skôr smiešne) No potom to dostávalo stále väčšie a väčšie grády. Nádherná Asia Argento ma takisto zo začiatku nebavila no keď som sa naladil na jej... no na jej postavu tak som z nej nevedel spustiť oči. Scenár je na Argenta typický podľa môjho gusta. Vrah v čiernych rukaviciach zabíja obete výhradne keď prší. Má na to špeciálny nástroj s ktorým utína hlavy. Aj keď sa to nezdá a človek si po hodine myslí že je to na giallo slabý scenár a vraha dopredu tuší. Tu sa však zmýli !!! Argento opäť dostal a nečakaný koniec ma opäť núti Argentovy tlieskať"bravó". čo sa týka soundtracku v niektorých momentoch je zaujímavý avšak niekde znie ako soundtrack k filmu Sám Doma. čo tu však najviac zamrzí je stagnujúce gore. Hoci človek vidí krv a vie si živo predstaviť čo sa v tej vraždiacej scénke deje Argento múdro skrýva kameru. !!!! škoda !!!!! ()

BoredSeal

Trauma už do Argentovy zlaté éry nespadá, je to demence nejtvrdšího kalibru. Problém nejsou jen srandovní mluvící usekané hlavy a skoro v italském stylu přehrávající američtí herci s neuvěřitelnýma dialogama v čele s hroznou Asií Argento (jejíž podivné herectví sedlo snad jen Stendhalově syndromu). Na příběh a logiku se v Trauma kašle a nezachrání ho ani obvyklé giallo překvapení na závěr. Asi nezapomenu na tak těžkej filmovej přelud jako je Asia Argento coby rumunská hrdinka s problémem anorexie ukazující prsa pro svýho fotra režiséra nebo jeden herec s aurou kvalitního herce, který se nechá pasivně odtáhnout do výtahové šachty a čeká tam nehybně nesvázaný úzkostně hekající asi minutu než přijede výtah a urazí mu hlavu, která pak padá do šachty a useklá křičí "Éééééé!". Nedovedu si ani představit, co na tenhle film říká divák bez sympatií pro Argenta nebo guilty pleasure. ()

Martin741

Reziser Dario Argento /Suspiria/ natocil vskutku silny horor, ktory tak troichu suvisi s kriminalnou zapletkou. Dejova linia divaka strhne, takze sa nenudi, plus vysoko ocenujem ten fakt, ze nuda a nelogicnosti boli stlacene na minimum. Dalsi dovod, preco mam rad taliansku ikinematografiu. 76 % ()

cariada

Slušný atmosferický horor, aneb anorexie je svině. Celý fim jsem se bál ,aby to nepadlo jak jsem nechtěl, naštěstí se tak nestalo, tak že u mě lepší průměr. ()

TO

Po městě chodí psychopat, který vždycky za deště odděluje lidem hlavy od těl a to jakýmsi elektrickým strunovým řezačem. Kluk se zamiluje do dívky (A. Argento), která utekla z blázince. Její oba rodiče, kteří se živí vyvoláváním duchů, jsou právě tímto vrahem zavražděni. Dále sledujeme malého chlapce, který oknem pozoruje vrahovo obydlí. Závěr filmu je pak dobře a překvapivě vymyšlený. Napínavý horor s kriminální zápletkou a tajemnou atmosférou. Sledoval jsem se zatajeným dechem až do posledního okamžiku. ()

tenebrae86

Trauma se mi moc líbilo, ale strašně mě tam štvalo pár věcí. Hlavně teda ty mluvící hlavy, to mi přišlo velice, velice nerealistické. Chápu, že to byl asi záměr, ale na mě to vůbec nefungovalo. Škoda, film má totiž jedinečnou atmosféru, zajímavý příběh a scénu v zahradě, která fakt patří k tomu nejlepšímu, co jsem od Argenta viděl. ()

Teardown

Tomuhle chyběla jednoduše řečeno štáva. Takové ospalé, monotóní. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale po řemeslnické stránce prostě odfláknuté. Kdeže je ta vizuální krása předešlých Argentových děl? Kam se poděla ta kreativita, náboj a styl? Až na pár okamžiků, velmi slabé. ()

molcan2

Začína mi byť do smiechu z ľudí ktorý rozdeľujú filmy Daria Argenta na "dobré" a "zlé". Jeho filmy majú časté technické elementy: chytrá práca s kamerou, groteskné ale vedome nereálne násilie, podivná hudba, nezrozumiteľný dej, "impresionistické" názvy a biedne herecké výkony. žiaden z jeho filmov nie je dokonalý, dokonca aj pre fanúšikov tohto štýlu. Striedanie medzi filmami, potom prichádza posúvanie sa v žánri - "Profondo Rosso" je detektívny thriller, "Suspiria" okultný konšpiračný príbeh, atď. Argento proste prišiel a použil svoju vlastnú jedinečnú víziu gialla na akýkoľvek hororový štýl vtedajšej doby. je to skôr jedinečnosť než schopnosť produkovať perfektné filmy, ktoré majú isté miesto v histórii. ()

kkarx

Ne, není to tak špatné, jak se mi zdálo při první projekci, ba naopak pokud budeme brát horory 90. let, pak patří dokonce k tomu lepšímu... SPOILER: Argento opět staví pointu na jednom na prvním pohled skvělém nápadu a musím říct, že mě zase dostal... jenže tentokrát nedává smysl. Kam se podělo tělo? :=) ()

John80

Mladé dievča na úteku z kliniky, ktoré objaví mladý muž snažiaci sa jej pomôcť nájsť vraha a psychicky narušená matka kvôli strate jej dieťaťa pri pôrode, motív je jasný , 2* ()

G04T

Film se zaobírá tématem pomsta a láska ke svému dítěti. Ptá se diváka, zda se pomsta vyplatí a nebo ne, do jaké míry můžeme překročit hranice a jestli vůbec nějaké hranice překročit můžeme. Skvělý psychadelický horor, kterému chybělo pouze víc krve a dal bych 5 hvězd. Skvělý Argento, který vám nesmí uniknout, pokud máte rádi giallo. ()

clint123

Celkom dobré giallo, má síce aj slabé stránky, oproti iným Argentovým giallám, ale je celkom kvalitné. Mysteriózny dej, záhadné vraždy, tajomný vrah, záhadné - prekvapivé rozuzlenie, napínavý dej - tak ako film od Daria Argenta , môže byť. Hudba nie je zlá, ujde, nie je síce ako od Goblinu, ale dá sa. Celkovo dobrý film! ()

morbido

18-ročná Asia je tu k zežraní.To je najvačí plus filmu :D Giallo sice neni muj šálek kávy ale usledovat sa to dá.Pro fans žánru a Daria Argenta sice asi nic prevratné ale pro mna fajn odreagovaní na dluhý zimný večer.Jo a už sem rekel že Asia je tu k zežraní? ()