Mona-Lisa

Phenixovi jsem věřila každou buňku jeho romantika a Scarlett každý "bite" její osobnosti. Budoucnost se mí líbila ve vší její barevnosti (díky rukopisu Hoyte Van Hoytema) a uvěřitelném pokroku. Nepřiletěl ke mně ale dostatečný proud jisker z jejich nefyzického vztahu. Ale za těch pár pousmání, Joaqinovo posouvání brýlí a Amy Adams nehledám další důvod pro odebrání hvězd. ()

Viperine

Čekala jsem, že tenhle příběh bude za vlasy přitažená růžová knihovna, ale ve skutečnosti je až mrazivě blízký realitě - nejen té budoucí. Sociální (ala "intimní") deprivace, pohodlnost (lenost?), touha po dokonalosti a podvědomá potřeba pocitu sounáležitosti nás ve spojení se stále širšími možnostmi technologií vedou na cestu, které nejspíš není vyhnutí... ()

gonga

Hipsterie pro hipstery. Snad by to i bylo zajímavé, kdyby to nebylo tak strašně dlouhé a nudné rozpatlávání ničeho a hlavní "hrdina" nebyl vyměklý, zženštilý trubec neschopný si sehnat normální ženskou. ()

Mlle

Naplnění života životem se v tomto světe děje prostřednictvím životů druhých. Žijeme navzájem. Jíme životy druhých, dýcháme život druhých spolu se vzduchem a stejné podstaty je i naplnění jiných potřeb napříč veškerou žijící entitou. Plnění života životem je koloběh, o který tu jde, život je jeho resurekce a bytí sama sebe zároveň, jak ostatně dokládá mytologie až po Krista, po němž toto primární porozumění světu mizí. Pro mnohé je to dnes překvapením, jež vede ke kulturně hyperpolizovanému strachu ze smrti nebo vzniku nekontextuálních předsvědčení, jako je vegetariánství. Takto se existence skrz ostatní uskutečňuje i prostřednictvím veličin, které jsme si bůhví proč zvykli nazývat neživými, a realizuje se viditelně ve formě naplňování potřeb, nikoli pouze biologických, z nichž je ovšem poměrně významnou sex a potřeba druhého. Tento film je příběhem o sexu a partnerství s umělou inteligencí, které se tak svým zaměřením ze života i z jeho drobné položky s názvem "humanita" vyčleňují. Spolu s nimi i film, jenž tudíž zkrátka není dostatečně životný. Je výrazně antilidský, ale bohužel jsou takové i jeho výrazové prostředky. Byť se pomalu vymírající lidský druh sám snaží i mimo virtuální realitu o vyvolání negativního sebehodnocení, film a jeho hlavní postava, která tento negativní reálný svět opouští, aby našla útěchu v lepším, naplňuje diváka opět jen negativními pocity, či v lepším případě nepřesvědčivostí. Útěk do virtuální reality mimo to, co dělá život životem, není korunován úspěchem, a není řešením, to budiž vůdčí poselství díla. Základní východisko je depresivní, což vhodně dokresluje fatálně růžové cosi nad mrakodrapy (nebem se to zdráhám nazvat), v pozadí takřka všech scén. Lilarůžovošedá barva jakoby pokrývala všechny filozofické i dějové aspekty rozehraného příběhu, které splývají stejně neviditelně, jako prachové částečky v barvě smogu. Bohužel, kvůli těmto prvkům film místy i úporně nudí. Nakonec však právě touto antihumanitou, včetně realistického odkazu na hipsterskou hru na image prostřednictvím konkrétní výrazové škály, volá k "nápravě", ke skutečnému životu, a k jeho plné, životné účasti na něm, jež je jediná zdrojem lidského štěstí. Pro mě působilo ztvárnění až příliš odtažitě, jako bych sledovala jakýsi artový pokus začínající severské kapely o stvoření emotivního videa za použití jednoho tónu a dvou barev. Raději se vizuálně rozptyluji plnospektrálním vizuálním materiálem, který poskytuje přírodní Matka Zem, a které film záměrně výrazně osekal. Přesto vnímám vyznění díla jako užitečné poselství o lidské samotě, kterou člověk nevědomě, ale přitom dobrovolně vyhledává stále častěji, aby utíkal životu jako z Buddhovy dlaně. Osobně takové poselství považuji za zbytečné a zbytečně masochistické, ale vím, že pro většinu je lidí je tohle stokrát pořád málo. ()

Platom

Pohled do niterního světa osamělého muže, který se utápí někde mezi minulostí a přítomností. To celé je zakomponované do blízké budoucnosti, kde vývojáři uvedou na trh novinku v podobě operačního systému, schopného vlastního vývoje. Zajímavý nápad, vskutku! Ale na mě to nefungovalo... Mnoho věcí nebylo dotažených, domyšlených a celkově na mě tento snímek nepůsobil nějak zvlášť nadprůměrně. Ba naopak... Z ryzího herectví šlo v tomto případě ze strany Phoenixe vypotit daleko více. Totéž platí i pro vztah mezi ním a operačním systémem. Konec filmu působí odfláknutým dojmem a virtuální milostné scény jsou jen krapet úchylnou třešničkou na dortu. Propadák to rozhodně není, ale šlo se toho chopit daleko lépe! ()

Fifer

Opravdu vychytaná sci-fi romantika, která rozhodně nekončí scénou, kdy Phoenix běží s kytící růží na letiště, kde se mu v letištní halé odinstalovává poslední verze jeho operačního systému, do kterého se zamiloval. Některé scény jsou tak věrné, navíc se týkají budoucnosti, které se pravděpodobně dožijeme, takže si jen člověk říká: fíha, to bude pěkně pošahnej svět, ještěže budu starej. ()

andrejbed

Děsivě krásný / krásně děsivý... Jak moc nás dělí od života plného technologií, vztahů přes síť, vztahu s operačním systémem? Málo. ()

Tereeeza

"...but with you, my dear, I'm safe and we're a million miles away..." Jemně podaný příběh, který většinu času stojí na bedrech Joaquina...já jsem nadmíru spokojená, splnilo to mé očekávání. Vlastně možná i předčilo, nepatřím mezi fanynky Amy Adams, ale tady na mě působila velmi přirozeně. Spike Jonze si Oscara rozhodně zasloužil, představil světu originální film, který přiměje k zamyšlení. ()

Grizzly

Hipsterskej cyberpunk? CyberHipster?...kdyby to mělo prostředí klasickýho cyberpunku, bylo by mi to asi bližší, ale ta hipsterská stylizace přidává na melancholičnosti. Spike Jonze je dobrej. Námět je možná trošku ukradenej z knížek Scotta Carda, ale je bezbolestně přesunutej do "reálný budoucnosti" a romanticky rozvinutej. Ačkoli se mi nelíbila ta přehnaná přecitlivělost a ublíženost hlavního hrdiny, téma i atmosféra filmu se mi líbili moc. Konec je trošku křečovitej, ale sem rád, že to dopadlo tak jak dopadlo. Na film jsem se těšil dlouho a vyplatilo se. Kníry vládnou! ()

artas

Už len kvôli tomu hlasu by som sa do nej zamiloval. Veľmi zaujímavá téma, dobre spracovaná, po dlhšom čase film ktorý ma zaujal viac ako priemer. ()

barteca

Natočené je to brilantně a Joaquin Phoenix uhraje všechno. Ale OS, který se mnou koketuje.... není má volba, chápu, že sebestředná metrosexuální bytost preferuje pohodlí single samoty a může se v tom vyžívat i si to užívat. Bůh s nimi. ()

Jeremiah

V průběhu sledování filmu a ještě dosti dlouhou dobu po jeho ukončení se mé emoce pohybovaly téměř jak na obrovské horské dráze. Chvíli jsem letěl k výšinám, abych byl téměř následně vrhnut do hlubin smutku. Složitost lidské existence je zde ukázána v plné nahotě. Spike Jonze si zde s empatickým divákem pohrává jako kočka s myší. Jakoby chtěl ukázat, že lidský mozek je vlastně v porovnání s dokonalým intuitivním OS pouze nedokonalý bio-stroj mířící k brzkému sebezničení. Povedený scénář filmu s velmi dobře vybranými a hrajícími herci / Amy Adams je čím dál více " k sežrání" / Vás nepustí až do konce titulků ze sedadel. S ohledem na to, kterým filmům jsem dával 4* jsem zde musel dát 5 / i když slabších , a to především z důvodu mírně "nakřáplého" hlasu Scarlett Johansson / . ()

El-Barto

Dojemně napsaný a krásně nasnímaný film se sociálním přesahem a těma nejděsivějšíma kalhotama, co lidstvo kdy spatřilo. Joaquin je super, ale lepší je poslouchat sexy chraplák Scarlett. Rozhodně je to jeden z nejzajímavějších filmů roku a Oscar za původní scénář je podle mě ve správných rukou. ()

heihatchi

Pro mě až neuvěřitelný film. Naprosto vynikající téměř sólo hra JPho a hlasový projev Scarlettky mě nechaly ještě dlouho po skončení sedět odvařenýho u počítače. Režisér naprosto nádherně zachytil pocity na kameru a zároveň divákovi klade nespočet různých otázek ohledně lásky, života, umělé inteligence a vůbec bytí. To celé zabaleno do netypického vyobrazení budoucnosti. Před panem režisérem, JPím a Scarlett smekám, skvělá práce! ()

sebo9629

Vynikajúci a originálny film s brilantným Joaquinom Phoenixom. A predovšetkým scenár je skvelý a postavy, ktoré sú úplne uveriteľné a to sa týka aj OS v podaní Scarlett, to som bol prekvapený aká skvelá a uveriteľná bola vo svojej roli aj keď mala k dispozícii iba hlas, a tiež mám zopár nápadov, čo by som zrobil, keby som mal ja v mojom uchu Scarlettin hlas... Hodnotenie: 9.3/10 ()

edie sedgwic

Velmi nezvycajny pribeh lasky (?). Nie som fanusikom sci-fi filmov a virtualna realita vykreslena v tomto konkretnom ma tak trochu desi, pretoze mam pocit ze presne k tomu spejeme. Ked som sa vsak povzniesla nad svoje predsudky, dokazala som ocenit naozaj originalny a vyborne spracovany napad. S hlavnou myslienkou sa reziser neustale pohrava a ako keby skusal kam sa az da zajst. Celkom prijemne ma prekvapil sexualny vztah Samanthy a Theodora. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz