Čarovný les

• Nový Zéland

• Austrálie

Muzikál / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Pohádka

USA, 2014, 125 min

Trailer i obsazení vypadaly velmi slibně, velmi jsem se na tento film tedy těšil. S původním stejnojmenným broadwayským muzikálem obeznámen nejsem, jeho filmovou adaptaci jsem tedy sledoval zcela nezasažen tendencí obojí porovnávat. Ačkoli jsem film zhlédl na novinářské projekci, na ČSFD už si tou dobou žil dávno svým životem, kdy ho zde všichni kritizovali o stošest. Ačkoli bývám obvykle k podobnému kolektivnímu hejtování lhostejný, zde se nemohu ubránit dojmu, že ty lidi mají prostě pravdu - a ČAROVNÝ LES je prostě hrozný. Minimálně já osobně jsem ho shledal téměř nekoukatelným a měl jsem co dělat, abych vydržel do konce. Pěvecké i herecké výkony všech protagonistů sice osobně shledávám jako velmi zdařilé, ale žádná z filmových melodií mi nijak neutkvěla v paměti, a postrádal jsem tam nějaký výraznější pěvecký výstup nebo melodii, kterou by si člověk oblíbil - a tak bohužel ani nemám chuť si pustit soundtrack. Když jsem si po projekci pročítal materiály od distributora, přišlo mi vyloženě líto toho, kolik za tímhle filmem stálo práce, a kolik schopných lidí se na něm podílo - za zmínku stojí minimálně nádherné kostýmy Colleen Atwood nebo herecký objev 12 leté Lilly Crawford (Červená Karkulka), která je zcela fantastická a její schopnosti skutečně přesahují její věk - protože Rob Marshall podle všeho nechal vzniknout filmu, který se podle předběžných hodnocení asi vážně moc nepovedl. Ne že by ve scénáři nebyla spousta chytrých momentů - samotná myšlenka zaměřit se na to, co se odehrává ve známých pohádkách poté, co zazvoní konec, se mi hodně líbí - ale výsledná podoba filmu mě bohužel neoslovila ani jako muzikál, ani jako moderní variace několika pohádek. Souhlasím i s recenzí Franty Fuky, který napsal, že spousta věcí ve filmu působí náhodně a nesouvisle, a film neposkytuje vodítko, co se má brát vážně a co je zamýšleno jako humor. To je špatně a takový film na mě působí nepříjemně a zmateně. Škoda, autor vynikajícího CHICAGA měl jistě na víc. Mimochodem Johnny Depp v malé roli vlka je naprosto dokonalý.(9.3.2015)

• harfuska

SPOJLER. Spíš ► A.B.S.U.R.D.N.Ý .. L.E.S, aneb, Jak pekaři oloupili pohádkové bytosti cestou do lesa ◄ přeji si… přeji si… přeji si… tak FAJN! Něco si přej.. ale nebude to zadarmo! Přeji si.. aby nám karkulka nekradla zboží.. aby nám nezdechla kráva.. aby nás nefackala máma.. aby na řece nezpíval Modern Talking.. aby nesvítil modrý měsíc.. aby… „Hele!… KRÁVA! Chyť ji!“ „Ne, radši si zazpívejme…“ ♫♪♫ Tak jsme si zazpívali a teď nacpeme „dobrůtky“ do kravičky, aby čarodějce narostli prsa a pekařce bříško.. Najednou se zbořil les. Kdo je na vině? Mrtvá kráva? Pošahané vlasy? Vyhozené fazole? Krásná popelka? Císařův pekař? Zlatá harfa? Malý sirotek? Ošklivá obryně? … Čarodějka skončí v černé díře, protože zas jí někdo uloupil fazolky! ►Tak děti, kdo touží po smíšené rodince – šup do lesa. Ale nezapomeňte, nebude to zadara! (Chamtivost bude potrestána) ◄ ** za kouzelnou Meryl a odvážnou Emily(18.2.2015)

Námět by měl parádní potenciál, ne že ne. Povedla se hlavně ta vize čarovného lesa jako obdoby Las Vegas, kde zůstane vše, co se tam stane. O to větší škoda, že Into the Woods tak nemilosrdně zabíjí forma "muzikálu bez písniček". Zatímco jinde by každá hlavní postava dostala vlastní hit s chytlavým refrénem, tady se musí spokojit leda tak s vlastním aranžmá (pokud se zrovna jmenuje Popelka), které má patrně veškeré repliky automaticky dělat okřídlenými. Jak tohle vůbec někomu může přijít jako prima nápad, to mi je fakt záhadou. Achjo.(27.5.2015)

• Big Bear

Pořádný muzikál musí mít 4 M. A tím myslím muzikál a ne to co u nás socialistické serebrity sepisují jako zhudebnělá ,,libreta'' a v čemž recyklují své socialistické kámoše , kteří by si jinde už neškrtli... Muzikál musí mít poutavý příběh, samozřejmě chytlavé melodie - které vám utkví v hlavě i při sledování závěrečných titulků, promyšlenou choreografii a sympatické herce. Čarovný les, nemá ani jedno. Ba co víc, je to ještě horší. Herci jsou nesympatičtí (fakt se divím Johnymu co tu dělal - ať se radši drží Burtonovy košile). NeJvětší šok jsem měl z čarodějnice Meryl. Nejen, že tak tato má dříve velmi oblíbená a ke všemu ještě velmi talentovaná herečka tak už i pomalu začíná vypadat i bez líčení, ale k mé hrůze si buď ona, nebo někdo jiný myslí, že dobře zpívá... Její zpěv mně poprvé sejmul v jiném muzikálu, kdy jsem zaúpěl Mámamíja ! pořád to ale šlo proti jejímu protějšku zpívajícímu Bondovi Brosnanovi... Tady jí někdo opět obsadil jako zpěvačku a jsem si jist, že lvi tam v Africe na hrobě Redforda se rozprchli jako když střelí.... Písně navíc jsou hrozné, melodie nachytlavé, nezapamatovatelné a to komplet, snad až na závěrečnou píseň. Celkově vůbec nechápu to dnešní prznění pohádek, kdy digitální efekty nejednomu režisérovi sice daly křídla, ale vzaly soudnost. Nechci být konzerva, ale pohádkový muzikál je třeba Divotvorný hrnec. Takhle ne. Dávám jednu jedinou hvězdu za tu dnes už málo obvyklou snahu natočit muzikál. *(4.3.2015)

• PauloZ

Že to bude až tak šílený, myšleno opravdu šílený, mix pohádek, to jsem vážně nečekal. Z toho vyplívá, že je to dějově velice zkratkovité, ale není problém se orientovat, protože všechny příběhy známe z dětství a to samotné zkloubení do hlavní dějové linky za daným cílem buď zkousnete, nebo ne. Osobně mě to nijak neurazilo. Podobný experiment si vyzkoušel už i Svěrák ve třech bratrech. Důležité je, jak se s tím tvůrci poperou a jak to prodají. No a v Čarovném lese, byť je narvaný hereckými tahouny, všechno je hezké a efektní a Marshall si dokáže hrát s dějem, to celkově vizní utahaně a uzpívaně. Přitom ani jedna písnička neodrovná a není k zapamatování a druhá polovina filmu je snad až trošku zvrhlá. 2,5*.(22.4.2015)