Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Mustaffa

Strašný mišmaš, který nudil. Tradiční pohádka, která ve scenáři obsahovala slova pubertální mládeže mi vážně trhala uši! Díky laciným trikům a opravdu nepovedené kameře, která nedokázala navodit ani špetku pohádkové nebo vánoční atmosféry se tento výtvor "legendou" mezi českými pohádkami nestane. ()

Don Kryspin

Klasickou pohádku, které by slušela tak patnáctiminutová stopáž, bylo potřeba natáhnout na hodinu a půl. Takže se tam přidalo pár hezkých záběrů a cca 60 minut zbytečné nudy... Maruška celkem pěkná, špetka hezké přírody, asi jeden nebo dva vtípky a celkem velké zklamání v podobě Měsíčků. Vždycky jsem si Měsíčky v té pohádce představoval tak nějak více majestátně, vznešeně, velkolepě - a ne jako takovouhle bandu legračních senilních dědků. Jakoby se v Čechách snad ani nic nedalo natočit tak, aby to působilo vznešeně a majestátně - vždycky z toho vyjde upocená lehce trapná řachanda. (Ono ostatně, kde brát v upachtěných Čechách vzory pro vznešené hrdiny, že?) ... Pohádku jsem sice vydržel dokoukat až do konce, ale jediný dojem, který jsem si z ní odnesl, je otravná uječená Žilková. Plus intenzivní pocit deja-vu kvůli do očí bijící podobnosti mnoha scén s Mrazíkem. ()

quasar

Jsem rád za podobné pohádky, které točí pan Janák. Představte si jak by to bylo špatné, kdyby na všech programech - tedy dnes vlastně kanálech (ano, jak příhodné) dávali kvalitní pohádky? Souběžně třeba tuším 25.12. běžela pohádka Jak se budí princezny a Čert ví proč. Jednu z nich mohu vidět ixkrát, druhou jsem viděl a víc už nemusím. Volba je tedy snadná. Stejně je to s Maruškou a jejími měsíčky - tedy pardon, z tou pohádkou o dvanácti manekýnech na Stonehenge. Až budou příště dávat tuto Janákovštinu, já s naprosto klidným svědomím mohu sledovat něco úplně jiného, úplně jinde, nebo mohu jít ven, nebo si pustíme pod stromečkem staré desky a nebude to mít chybu! ()

Gig

I když někdo píše, že je to kombinacece Popelky a Mrazíka, tak mi se pohádka líbila. Však taková je i původní pohádka, ne? Měsíčci vs Mrazík, macecha vs macecha v Popelce. A že si vypůjčili pár vtípků? No a? :) Hudba mohla být lepší. ()

Hingis

Kombinace Tří oříšků pro Popelku, Mrazíka a pohádky Krakonoš a lyžníci, a přesto se mi docela líbila. Typické schéma prince vystřídal bohatý bratr vracející se ze světa a macecha se zlou sestrou neposílaly Marušku pro jahody jen tak, ale měly pro to pádný důvod. U scén s Žilkovou a sestrou Květou jsem se bavila. V posledních pár dnech třetí pohádka, co jsem viděla (po Čertově nevěstě a Lásce rohaté) a tahle z nich byla určitě nejlepší :-) ()

Nonna

Celkem neurážející mix Tří oříšků pro Popelku,Mrazíka a Jakubiskovy Perinbaby - trochu vzpurně emancipované tmavovlasé děvče s hnědými kukadly,macechou, přihlouplou a zlou sestrou si vybere trochu nafoukaný princ? Ivan? Jakubko?.......ale dá se to pominout, vznikla celkem pěkná kouzelná pohádka a hvězdu navíc jsem dala za triky při čarování vtipné partičky Měsíčků. Co mi vyloženě vadilo, byl herecký projev a vývoj postavy macechy - Veroniky Žilkové. Přišlo mi to, jako když necháte cizí děti, aby si hrály v uzavřeném prostoru. První hodinu se seznamují a na konci druhé zbourají barák. Jak se ta celkem rozumná matka rozmazlené dcery, jak se jeví v počátku při rozbalování dárků (ještě s díky poklepe Marušce na rameno, že přenechala svůj dárek sestře), promění v druhé půlce filmu v histericky vřeštící, hubou kroutící čarodějnici, tomu jsem prostě nevěřila. Na herečce je vidět, že nedokázala vytvořit vyhraněnou postavu macechy (a tady měl možná režisér kopírovat víc než kde jinde, protože německá direktivní Popelčina matka i ruská přihlouple škodolibá Nastěnčina, či ledově nebezpečná Soňa Valentová v Perinbabě strčí Žilkovou do kapsy - působí tu směšně neumětelsky.) Naopak mě velice zaujala postava Marušky, která, až na trapnou janákovskou hlášku "Nosku, ty jsi trubka", která jí evidentně nešla přes rty, je přesvědčivá a navíc krásná. Ještě dvě poznámky osmileté dcery,vášnivé fanynky filmových pohádek: "To by mě zajímalo,proč jsou všechny ty holky tak nesmyslně oblečené a učesané. Tak by přece žádná za klukem nevyrazila." a "Ten tlustej (Postránecký) měl hrát teplýho června a ten hubenej (Táborský) studenýho ledna." - nemůžu než souhlasit. ()

srolyma

Nebýt infantilních jůhelácky žvatlavých měsíčků a seriálového herce Vojtka, který se svým jediným hereckým výrazem a čtyřmi křížky na hřbetu v roli švarného jinocha taky zrovna nezářil, tak to mohla být skvělá vánoční pohádka. V podstatě je to popelkovský příběh. Odstrkovaná šmudla, zlá macecha, zpovykovaná nevlastní sestra a bohatý mládenec, který nakonec prozře a najde růži mezi trním. V rámci české televizní pohádkové tvorby posledních let lehce nadprůměrné. ()

tsatsiki

Pro mě příjemná vánoční pohádka. Sice kvalitě Šťastného smolaře se to nevyrovná ani zdaleka, ale bylo to dobré. Nejvíc mě bavili asi měsíčkové, uřvaná Květa a Žílková mě kazily dojem z pohádky.Plus mají, že to byl myslím předposlední film Radka Brzobohatého.60% ()

aiv

krásná příroda, hezká ukázka rožnovského skanzenu, ale v hlavní roli Roman Vojtek, to tvůrci přehnali. 40 letý muž si hraje na jinocha, který oblbuje mladou holku. copak nemáme maldé herce, kteří by mohli hrát jinochy??? dávám 2* za přírodu a hudbu. jinak mě to nechytilo. ()

swinevenca

Koho by napadlo, že to v přímým vánočním souboji natře Janák Strachoj, asi to bude jeden ze zázraků, který k těm pohádkám patřej. Občas by tam neškodilo míň teatrálnosti, ale to bylo asi pro ty nejmenší a já už z toho hold vyrost. Jenže jinak Žilková excelentní, exteriéry střízlivý a krásný zároveň a hlavně měsíčkovský debaty a charaktery - takovej pohádkovej fór abych poslední dobou hledal světa kraj. ()

v3s

Dostalo se mi cti být 5000. hodnotitelem této pohádky a tak jsem si řekl, že jí trochu pomůžu od ty špíny, co na ní většina místních hodnotitelů hází. Neříkám, že jsem si z ní sednul na zadek, ale byla milá, hezky udělaná se skvělými herci. Co ještě chcete? Nic vám není dost dobrý? I když si to vezme to nejlepší z pohádek, co máte rádi, tak jí to vyčtete? Jdete se bodnut nebo natočte sami něco lepšího, když jste tak chytří. Proč by hned musela hned musela vstupovat do síně slávy? Poslední dobou, díky tomu, že mám sám malé dítě, sleduju hodně pohádek a musím říct, že bylo vytvořeno spoustu daleko horších věcí a jen opravdu málo lepších. Zkuste si taky uvědomit, že ty dvacet let staré pohádky vám jsou blízké, protože jste tenkrát byli malí, svět jste vnímali jinak a když na ně koukáte, tak si na to vzpomenete. Když kouknete na novou pohádku, tak tohle kouzlo nikdy mít nebude, protože vy jste jiní, ale nutně nemusíte být starý škarohlídi, kteří plivou všude kolem sebe. Třeba pro některé děti bude tahle srdcovka, a co? Nekažte jim to. ()

Vasyl

Notypyčo. Vánoční inferno začalo pěkně zostra a hned se předvádí v plné palbě. Hvězda je čistě za Maňu, krásný hérečky furt máme. Jinak odpornost. Mrazík, trochu stříklej popelkou, měsíčkama a pánem prstenů. ()

Fíma

Jedna z těch lepších pohádek z poslední doby. Pravda bylo to trochu "mrazíkovské", ale podobná témata se v pohádkách opakují, vždy opakovala a opakovat budou. A ono možná lepší než nějaká originalita za každou cenu. Maruška tam byla (a moc pěkná), 12 měsíčků taky, i jahody přinesla, takže vlastně nic důležitého nechybělo. ()

lobo87

Jedna z lepších českých televíznych rozprávok. Je chvályhodné, že pred každými vianocami zaplavia české televízie nové adaptácie slávnych rozprávok. Táto verzia príbehu dvanástich mesiačikov bola veľmi príjemná, pri rozumnej stopáži a bez prehnanej modernizácie určite potešila... 65% ()

m.xFuck

Překvapivě zábavné, ale některé fóry byly zbytečné a nefunkční. Hysterické projevy fungovaly tak napůl, někde to vadilo někde ne. Celkový dojem byl pozitivní, tak lehce nadhodnotím. ()

jungewolf

Moc pěkný exteriéry, hezké jsou komediální role V.Žilkové a I.Korolové (plus herecký objev - M.Majkusová).Takže dávám 4 * a 68 % . Role jednoho z kouzelných měsíčků byla asi poslední filmovou/televizní rolí R. Brzobohatého . ()

natalanka

Překrásná pohádka. Děkuji za ni :-) Excelentní hudba.!!!!! :-) Veronika Žilková,Jan Komínek a Bětulilinka jsou úžasní. Roman Vojtek skvělý v tom jak přirozeně hraje a to už nemluvím o dvanácti měsíčcích. Pohádka, kterou jsem nikdy moc nemusela dostala tak úžasně teploučký kožíšek, do kterého se budu chtít každé Vánoce s chutí zachumlat a vychutnat si ji. Je vtipná , prostředí natáčení je malebné a opravdu se povedly i kostýmy a rozvinutí příběhu já se pokaždé neuvěřitelně bavím...:-) Palec nahoru zase jsem se dostala do dětského světa :-) Bože za tu hudbu a vůbec pohádku bych dala další hvězdu. Obojí zraje jako Barolo :_) ()