Muka neviňátek

• Česko Nemučte kachňátka (neoficiální název) (více)

Na sicilském venkově řádí šílený vrah, který spáchal sérii šokujících vražd dětí. Podezřelých je mnoho. Mezi potenciálními pachateli jsou cikán, prostitutka a kněz, ale děsivý případ je obzvláště matoucí. Když je ve vesničce na jihu Itálie brutálně zavražděno několik chlapců, pověrčiví místní na to reagují s ukvapeností a násilím. Všechny ztracené existence se okamžitě stanou podezřelými, včetně velkoměstské prostitutky Patrizie, místního blázna Guiseppeho a vyznavačky voodoo Maciary. Případ přijíždí vyšetřit policista jménem Martelli. Ten se však spíše zajímá o mladého kněze Dona Alberta, který cenzuruje místní materiály určené ke čtení ve snaze vymýtit veškerou korupci. Doopravdy nevinný není v tomhle městě nikdo. (Cinemax)

YURAyura

6/10 Pekne giallo, kde namisto krasnych bab umiraji deti, coz je samo o sobe positivni, ale k dokonalosti tomu jeste nejaky ten kilometrik chybi... Mozna trosku prekombinovane, ale zato docela svizne odsypajici. Kdopak to ty bezbranna kacatka asi kynozi a proc? Podezrelych je hafo, policije je prekvapive aktivni a prirodni scenerie kolem dokola pekna (prestoze by fasisticti greenpiss aktiviste mohli namitat, ze dalnice do teto prirody zkratka nepatri, ale to je jina pisnicka). Kazdopadne krve si divak moc neuzije, coz mne nevadilo, brz zbytek to vynahrazuje. Rozhodne se jedna o lepsi Fulciho kus. ()

pepua

Pro mne překvapivě jedno z nejlepších giall, které jsem doposud viděl, (mám jich za sebou poměrně dost) a zrovna od Fulciho? To jsem opravdu nečekal. Gore efekty jsou použité jen minimálně, takže nenarušují napínavý děj, herci naprosto v pořádku, bavil jsem se celou dobu. ()

JohnMiller

Najlepší film aký kedy Lucio Fulci natočil. S touto snímkou predviedol že nebol iba režisér ktorý točil jeden brak za druhým. Jeho ranná tvorba mala umelecký presah. Príbeh sa mi síce moc nepozdával ale čo musím určite vyzdvihnúť bola práca s kamerou. To je niečo tak neuveriteľné, že by som mu dal zato dokonca Oscara ! Dnešné Blockbustery by sa mohli s tohoto filmu, čo sa týka kamery, inšpirovať shakeovaním. Tu keď sa pri akcí hýbe kamera tak to absolútne neprekáža a 100% sa to tam hodí. Takisto práca zo zoomom,ééj už viem kde sa Tarantino inšpiroval. Parádna bola herečka Barbara Bouchet niečo tak pekné som už dávno nevidel. ()

Trevor

Pomerne dlho som mal tento film medzi nahrávkami a odkladal ho, trochu ma odrádzala jeho dĺžka ktorá bola nakoniec predsa len trochu naškodu. Mnoho scén je na svoju dobu skvelých, dokonca kontroverznych (zvádzanie 12 ročneho chlapca dospelou ženou) avšak možno súhlasiť s prirovnavanim povedzme k filmom Sergia Leoneho. Svojho času možno možno horor, tentokrát skôr krimi-triler, ktorý nie je vôbec zlý, ale na druhej strane musí mať divák o čosi vrúcnejší vzťah k takémuto štýlu filmov, rovnako ako povedzme ku gotickym talianskym hororom, aby ho hodnotil vyšším hodnotením. Úvod či lynčovanie Šamanky ozaj dobré, ale príliš veľa slabších miest a do oči bijúci páchateľ... ()

Hennes

Giallo, ve kterém jsou oběti děti, je už námětem kruté. Lucio Fulci se zde v klidu pustil do katolíků a jeho krok byl určitě na sedmdesátá léta dost odvážný. Přiznám, že jsem vraha už tak nějak tušil od začátku, ale více než vraha jsem ho tipoval na spoluúčast. Celý průběh snímku je napínavý a zajímavý a podezřelí se samozřejmě mění a přibývají. Krásná Florinda Bolkan, zahrála potrhlou čarodějnici opravdu skvěle, zejména scéna, kdy byla ubita, je výtečná. Barbara Bouchet si zase kromě malého chlapce, určitě pohrála i s mnoha diváky, díky své scéně při opalování. Vše doplnila dobře napasovaná hudba Ortolaniho a tak vlastně nemám filmu co vytknout. Jeden ze skvostů gialla. ()

Caminzind

Předvídatelnost. To je to, co mi zaručeně otráví celý film. U horrorů, thrillerů a konkrétně gialla je to už takový nešvar, že vždycky doufám, že se tam neobjeví nějaký profesor, kněz nebo podobná postava, která je tou poslední, kterou by někdo podezíral. Místy až dětinsky naivní podsouvání falešných pachatelů, na které prostě dospělý příčetný člověk nemůže nikdy naletět. Tady bylo vymalováno do 25 minut, co je i docela obvyklá doba, kdy prokouknu tvůrce a odhalím vraha. ()

Martin741

Reziser Lucio Fulci je znamy hlavne ako lacny brakmaker s kopou uchylarny a casto az sadisticky podrobne zobrazenych scen. Tuto to vsak ChvalaNaramSinovi nehrozi. Tempo je pomale, starsidelna atmosfera skor nefunguje ako funguje a keby tu nebolo krasnej Florindy Bolkan/Anonimo Veneziano, Gli Intoccabili/ a Barbary Bouchet, dal bych maximalne 2 spunty. Esteze tie dve krasne herecky to potiahli na sivy, sedivy, nevyrazny priemer : 55 % ()

honajz2

Tak jsem doufal, že když od Fulciho zase vyberu něco nebrakového, s minimem gore scén, že budu zase nadšený jako u Zvuků temna, ale jaksi se tak nestalo. Začátek to má naprosto skvělý, neskutečně atmosférický a taky celkem úchylný, ale pak z toho je celkem průměrná giallo detektivka, která sice má solidní filmařskou stránku, hezké prostředí sicilského venkova a pár zajímavých scén, ale díky přehnané délce a slabé zápletce prostě nemá šanci pořádně zaujmout a ani nějak víc zaujmout. Takže to pro mě postrádalo i silnější atmosféru a neměl jsem z toho takový zážitek, v jaký jsem doufal. Rozhodně to není špatné, jen tam je dost toho, co určitě šlo zlepšit. 3* ()

Silverluv

Další z bizarních "klenotů" Lucia Fulciho. Tentokrát se snad nejedná ani o horror, jako spíš o jakýsi tajemný kriminální thriller z italského venkova. Avšak hodně amatérský, zbytečně překombinovaný scénář a Fulciho oblíbené krvavé scény, tentokrát naprosto nevhodně zvolené a působící spíše jako pěst na oko, sráží tohleto B-čko do podprůměru. ()

zette

Tento film se ke mne dostal uplnou nahodou a musim rict, ze me celkem prijemne prekvapil. At uz atmosferou, hudbou, scenerii a nekterymi hereckymi vykony, kde hlavne musim ocenit krasu Barbary Bouchet! Ja vraha neodhalil a zaverecne sceny jsou opravdu vyborne natocene. Filmu ale prece jen dost chybelo k tomu, abych jej ohodnotil jeste lepe.78%. ()

forsythia

Asi je to mateřský instinkt a jistá citlivost na některá témata, co umocnilo mou fascinaci tímhle filmem. A ten závěr, ten stojí za to. Veškerá divákova frustrace z lidské omezenosti posbíraná po hrstech během celého filmu se v závěrečné scéně vybije. Je to jako v pohádce, padouch nezůstane nepotrestán a to je mi vlastně mimo mnohé jiné na giallu sympatické. Tak by to prostě mělo být. ()

majo25

Fulciho mám zafixovaného ako brakového režiséra talianskych hororov z 80. rokov, a aj keď tu sa nájde pár trápností (spomeniem napr. pád kňaza a smiešne odieranie jeho tváre o skalu či smiešne jazvy po bičovaní reťazou), celkovo ide asi o jedno z jeho najlepších filmov. Možno aj preto, že ide o jeho skoršie dielo. Nachádza sa tu mysterióznosť, temná zápletka a "očakávane" prekvapivý záver. Na druhej strane, je príbeh prekombinovaný, práca i dialógy karabinierov nudné podané a ani technické spracovanie nepatrí medzi povedzme to dobrý štandart. A tak obsah vyhráva nad formou. ()

Cedr

Chytlavý a poměrně atmosferický úvod střídá poněkud dýchavičná střední část, během které je samozřejmě už jasné kdo za vším stojí, pátrání ústřední dvojice ale má svůj šarm a pozornost jakž takž udrží. Závěrečná konfrontace je béčkovitě kouzelná. 7/10 za snahu a nedotažený potenciál ()

gjjm

Jak vypadá venkovské drama v giallo stylu? Dobře. Přes žánr a Fulciho specifický styl, v němž surrealismus přerůstá hranice psychózy, to nemá vůbec daleko k Felliniho poetice. Líbilo se mi takové střípkovité, fragmentální vylíčení prostředí italské vesnice, a to v na Fulciho nevídané technické i herecké kvalitě. První film, ve kterém jsem bez nápovědy rozeznal režisérský štěk, a Fulci se tu ukázal i jako výborný herec (stejně jako většina ostatních představitelů). V italské vesnici se ztrácí děti (většinou to navíc nějak souvisí s nahými dámami, resp. jejich šmírováním, aby byl naplněn důležitý požadavek žánru, totiž ukázat divákami několik bradavek). Místní šmírák a magor se časem přizná a vykopávají se kostřičky, ovšem tato zápletka je zapojena do docela kvalitního baladického příběhu - možná to bylo tím vesnickým prostředím a jeho podáním, ale trochu mi to připomnělo Je třeba zabít Sekala. Za všechno ovšem může někdo úplně jiný a, no, musím říct, že tento vývoj příběhu a konec jsem doopravdy nečekal, ale když se nad tím zamyslíte, je jen velice mírně přehnaný. Film má dobře napsané i zahrané postavy (mne nejvíc zaujal ... no samozřejmě don Alberto, Francesco, kterému jsem odpustil i jeden táhlý pohled do kamery, a pak otec zavražděného kluka v podání režiséra samého) a několik vynikajících záběrů (epileptický záchvat, kresbičky rozsekané ženy ve školním sešitě, prakticky všechny scény nalézání těl, zádušní mše, scény s klasickým fetišistickým motivem hraček, který najdete i u Argenta aj.) - ty ovšem netáhnou film, jen ho doplňují. Hudba byla, jak je u Fulciho filmů obvyklé, v některých částech mistrovská a v jiných zcela nehodící se, další výhradou může být málo nápaditá, ale docela dostačující kamera. Jinak je to ovšem vynikající film (zejména kvůli až na několik neobratných dialogů vynikajícímu a promyšlenému scénáři, který by obstál i v nehorrorovém žánru, a který velmi zajímavým a nápaditým způsobem přiměřeně využívá divadelní techniky), který mohou ocenit i ti, kterým se Fulciho díla či giallo obecně nelíbí. Není to tak ujeté, jak bývá zvykem, a některé kvality snímku jsou nesporné. Jen té krve by mohlo být trochu víc, až na jedno velmi pěkné ubití řetězem a jednu tvář krásně roztříštěnou o skálu, tu uvidíte vlastně jen důsledky všech vražd, totiž mrtvolky. A to, musíte uznat, není ono. Mimochodem, opravdu by mne zajímalo vyjádření katolické církve (k níž se pan režisér přes obsah svých filmů docela horlivě hlásil) k tomuto filmu ;) Těžko říct, jestli je možné následující slova použít horrorověji: Sláva Otci i Synu i Duchu svatému, jako byla na počátku i nyní i vždycky, až na věky věkův, amen. ()

danoo

Vizuálne príťažlivé, znepokojujúce a treba povedať, že občas tiež nudné. Dobové giallo S. Martina či D. Argenta strhne oveľa viac aj bez fetišistického krviprelievania. ()

JohnSmith

Příjemná záhadná krimi. Upřímně jsem netušil až do samého konce, kdo je vrahem a to je velké plus tohoto snímku. ()

Šakalík

Jeden z prvních opravdových filmů Lucia Fulciho, který vzhledem ke svému „politicky nekorektnímu“ obsahu vzbudil ve své době značně rozporuplné reakce. V katolické Itálii byl film o vraždách malých chlapců – pozor SPOILER – které má na svědomí vyšinutý kněz, prostě nepřípustný. Samotný film dle mého názoru zase tak excelentní není, ale rozumím tomu, že odvaha, kterou Fulci v tomto snímku prokázal, mu otevřela dveře do světa filmu. Snímek vypráví příběh z nejmenovaného italského maloměsta, které opakovaně děsí vraždy malých chlapců. Do podezření upadá postupně hned několik lidí, přičemž zfanatizovaní obyvatelé města mají o vině okamžitě jasno. Fulci už zde malinko experimentoval se surovým zobrazením násilí, byť ani zdaleka ne tolik jako ve své pozdější tvorbě. Přesto třeba scéna, ve které je Maciara ubita na hřbitově, musela ve své době divákům solidně pocuchat nervy. :-) Přesto mi tento film ničím tak mimořádný nepřijde, i když před čtyřiceti lety bych asi mluvil jinak. ()