Jak vyřešit alarmující míru kriminality? Legalizací všech zločinů. Na jednu jedinou noc v roce se Amerika blízké budoucnosti proměňuje v nejnebezpečnější místo na Zemi. Když se vás někdo rozhodne zabít, nikdo vám nepomůže, protože všechny složky záchranného systému jsou během Očisty mimo provoz. Funguje to náramně, i díky tomu život v téhle zemi v ostatní dny připomíná ráj. Jen se ho nemusíte dožít. Krvavý thriller s hororovými prvky natočili tvůrci série Paranormal Activity, kteří vás budou děsit tak, jak je jim vlastní. Úspěšní a bohatí Sandinovi se na Očistu připravují v bohorovném klidu. James (Ethan Hawke) prodává bezpečnostní systémy, díky nimž svůj dům proměnil v nedobytnou tvrz. Jeho manželka (Lena Headey) a děti, teenageři Charlie a Zoey, proto mohou nerušeně pozorovat prostřednictvím bezpečnostních kamer svět tam venku a výjimečná dramata, která tahle specifická noc přinese. Všechno změní jeden cizinec, který se znenadání objeví u jejich dveří a úpěnlivě prosí o záchranu. Pustit ho dovnitř, nebo nepustit? Rozhodnutí, které učiní, obrátí jejich život naruby. Z nezúčastněných pozorovatelů se stanou hlavními postavami v mimořádně krvavém dramatu, které nemusí ani jeden z nich přežít. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. (oficiální text distributora)

lykan9

Díky tomu, že jsem nejdříve viděl druhý díl, tak jsem věděl, že v případě jedničky se bude jednat teprve o rozjezd, možná budoucího kultu a že téma Očisty nebude v prvním díle zcela využit. V případě úvodního filmu bych totiž rád souhlasil se Sabrewulfem, který napsal, že omezit skvělé téma Očisty na jednu rodinu v jejich domě, je opravdu málo. Protože však vím, že se dvojka přesouvá do ulic, tak k jedničce přistupuji střízlivěji a považuji jí za velmi dobrý rozjezd. Herecké obsazení je slušné a napětí je také dobře dávkované. Prostě slušný horor, na který navazuje lepší pokračování. ()

aqle

Ono to není špatné, jenže je to přehlídka nelogického chování každého z postav. Působí to pak trošku hloupě. A zabezpečovací systém domu si opravdu představuji trošku jinak. Navíc to, jak vždycky v poslední vteřině jedna postava zachrání postavu druhou, mě vyloženě štvalo. Jinak je to OK. ()

Master19

Na první pohled vypadá nápad s očistnou nocí jako super věc a výborný námět na film. To co se v tomto "veledíle" ovšem děje nemá se smysluplným chováním lidí nic společného. To je typické pro horory, takže nelze upřít docela povedenou atmosféru, ale jakmile se soudný člověk jen trochu zamyslí nestačí kroutit hlavou. Nevím jestli je to mentalitou američanů že mají podle tohoto filmu všichni nutkavou potřebu jednou ročně někoho odbouchnout, nebo aspoň rozsekat sekerou, ale stejně mám pocit že by se daly podniknout i lepší věci než pobíhat po ulici a nahánět bezdomovce a invalidy. Podle mě (když už) tak by lidé spíše vyrazili poklábosit se svými šéfy, politiky, osobami pro ně nevhodné orientace a rasy nebo něco podobného. I tak bych to viděl na jiné trestné činy u kterých by se hodila beztrestnost... ()

JohnSmith

Zajímavá myšlenka, zpracování bylo už horší. Ale aspoň v druhé polovině se něco dělo. Ne že bych nečekal návštěvu sousedů. ()

Lukyn007

Nápad se mi určitě líbil. Co mě ale nejvíce na tomto filmu vadilo, byla postava syna, kterej se fakt chová jako největší blbec. S chutí bych ho tu noc, kdy je Očista, odbouchnul. Jinak atmosféra snímku byla skvělá a dokonce jsem se 2x lekl, což je u mě, jako u otrlého diváka fakt hodně. 60% ()

klima777

The Purge nechce být reálným ani realistickým filmem, a přece (či snad právě proto) se mu daří rezonovat v duších Američanů (srovnáte-li mikro-rozpočet a výdělky, dojdete k podivuhodným číslům). Nejsem Američan, netoužím se očišťovat, ani zachraňovat rodinu, a tak mohu pouze říci: Solidní řemeslo s náběhem k sebeironickému šklebu (2,5 hvězdy a nějaký ten proužek nádavkem). ()

ghatos

Myšlenka provokativní, což o to. Jako teoretický koncept k zamyšlení o společnosti a jejich morálních hodnotách je to zajímavé. Samotný film však ukazuje pouze perverzní stránku společnosti rochnící si v násilí (střelení jsou úplně všichni). To nestačí...škoda. 42%. ()

Roseinka

Ach jo, já se na to tak těšila. Pro mě by se to dalo vystihnout slovy, které použil můj přítel při jedné scéně: "I v Komandu to byla trapná schovka a našli jí." Nelogičnost některých scén byla fakt šílená a směšná. "Závěr" byl zcela předvídatelný již od začátku a krátkost filmu tomu dodávala další shnilou třešničku na dortu.... Jinak jako - Zůstane lepší společnost, kdy budou očištěny ti slabí. Takže jako zůstane společnost vrahů a psychopatů a požehnaná America bude na vrcholu společnosti? Jako tady mi fakt rozum stál. Říkám si, jestli to nebyl schválně fuck off. No, dvě hvězdy dávám za některé napínavé scény a černochovi. Jinak zklamání. ()

Stasz

Film na který jsem se neskutečně těšil. Propracovaný, dobře sestříhaný trailer, kladné hodnocení mých kamarádů. Mé očekávání bylo, že si zajdu na napínavý povedený horor. AVŠAK !!.. byl jsem velice velice zklamán.. Většina "lekavých" scén se dala předem očekávat + Happy ending a to já prostě u hororů nemám rád. Takže bych to ohodnotil 3* po shlédnutí v kině, ale za tak nevyužitý potenciál filmu musím dát jen 2*. ()

Guzo

Jako vždy musím ocenit hlavně originalitu příběhu, ale provedení také není špatné. Bohužel ale nějak nefunguje propojení postav s divákem, protože mi bylo celou dobu jedno, kdo (a jak) umře a tudíž jsem postrádal to správné napětí. Ono většina postav byla napsána celkově nějak špatně, chybělo mi třeba rozuzlení linie s dceřiným přítelem.. 6/10 ()

Marrdaa

Confusing, už moc často se stává, že někdo vezme super námět za uplně opačnej konec. Potenciál byl totálně nevyužitej a teď už vlastně nemám ani chuť jít na pokráčko do kina, protože si myslim, že právě dalším dílem se tvůrci budou snažit dohnat, to co vynechali (a že je toho fůra), jenže už nebude fungovat moment překvapení, že se děje něco neotřelýho. ()

Ravi

Po velmi slušném začátku jsem se těšil na pořádný thriller a nebýt děje od vylomení dveří dál, možná bych se i dočkal. Ale nedočkal jsem se. Myšlenka legalizace zločinů na jeden den není nezajímavá, ale byl bych raději, kdyby se příběh omezil na hutnou atmosféru. Místo toho prachsprostá vyvražďovačka, která si sice nebrala servítky, ale zato byla v druhé půli pořádně tupá. Být film v duchu cca první poloviny, určitě bych byl spokojený. 55% = 3/5 ()

drackula

V prvom rade je nutné akceptovať myšlienku "očisty", bez ohľadu na to, že aj po kratšom uvažovaní nedáva úplne zmysel. Taktiež je potrebné vypnúť mozog, lebo toľko scenáristických skratiek a faulov sa na tak malom priestore naozaj často nevidí. Po splnení horeuvedených podmienok má film potenciál zabaviť. Ide o jemný nadpriemer, najmä vďaka myšlienke "očisty" a zaujímavým hereckým menám ako Ethan Hawke a Lena Headey.  60% Amazon Prime ()

zolo23

Oceňujem najmä originálny námet, ktorý ma v celku zaujal a pobavil. Ono je to celé čudné a že by už v roku 2022 odsúhlasili takýto zákon v USA? S "amíkmi" to nemáte nikdy isté... Film je však čistá odychovka , avšak s nedobre obsadeným Hawkom. Predsa len vidieť ho 2 x po sebe hrať v horore (Sinister) je aj na mňa priveľa. Ešte k tomu s nápadne podobným účesom aký mal v priemernom Daybreakers. 2/3 filmu pohoda, bavil som sa, rodina uzavretá v dome, vonku banda primitívov, v dome náhodný návštevník, všetko ako malo byť..napätie sa dalo krájať. Lenže posledná tretina chcela byť až veľmi prekvapivá a neviem či to bol dobrý nápad (susedia) takto vygradovať záver...."Černoch" v dome pramálo využitý a z jeho role sa dalo vyťažiť omnoho viac. Spokojný ale som. ()

navorski

Možná kdyby to bylo víc francouzské než americké, tak by se ten potenciál námětu mohl proměnit v nějakou trvalejší hodnotu... Ubrat Mechanický pomeranč, přidat Funny Games, napětí a trochu překvapivosti. ()

ZinedineCR7

Neskutočne nevyužitý potenciál. Decká úplne divné. Dcéra naštvaná na fotra, že si dovolil zastreliť jej šašovského priateľa, ktorý naňho mieril pištoľou. Syn tiež jak poloretard. Samozrejme pravidelne hororové scény nesmú chýbať. Takže sa pripravte na pravidlo hororu, že keď pôjdeme každý sám, tak sme silnejší ako keď sme spolu alebo idem do chladničky a keď zatváram dvere, tak niekto tam bude stať. Strašne kŕčovitý vodca záporákov a všetky postavy okrem Ethana mi prídu veľmi amaterske. Možno preto mala väčšina na ksichte masky radšej. Dve hviezda hlavne za Ethana. Viac sa nedá dať. ()

MiaMoonlight

Na jednu stranu skvělé, na druhou jsem očekávala ještě něco víc. Ale tři hvězdy by byly málo. Snímek je důkazem o tom, že děti se musí pořádně VYCHOVÁVAT, aby z nich nebyli přitroublí anarchisté co si pouští do baráku kde koho! ()

Wbcko

HORSESHIT! Bože, už dlouho jsem se u filmu takhle netrápil. Ani mě tolik nerozčiloval samotný scénář. Krom toho, že by lidi měli asi větší touhu beztrestně krást a rabovat než zabíjet nevinné lidi a děti (nemluvě o tom, že by byla sakra smůla mít pošahaný maniaky, co vám chtějí postřílet rodinu, jak za sousedy, tak za přítele vaší dcery), mi to nepřišlo úplně hloupé. Vlastně by se s trochou snahy, invence a umu, dal z nápadu vytřiskat slušný film. Co mi vadilo byla ta šílená teatrálnost, iracionální chování všech postav, všechny ty masky, šílené přehrávání a celkově herectví jak z ochotnického divadla v Horní dolní. Žádná atmosféra, napětí, nic. Prostě hrůza děs a bída. 20% a ta jedna hvězda jen protože, vím, že vždycky může být hůř. Vždycky tu bude nějaký pan troška se svými Kameňáky, Babovřesky a podobnými zvratkami. ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (více)