Jak vyřešit alarmující míru kriminality? Legalizací všech zločinů. Na jednu jedinou noc v roce se Amerika blízké budoucnosti proměňuje v nejnebezpečnější místo na Zemi. Když se vás někdo rozhodne zabít, nikdo vám nepomůže, protože všechny složky záchranného systému jsou během Očisty mimo provoz. Funguje to náramně, i díky tomu život v téhle zemi v ostatní dny připomíná ráj. Jen se ho nemusíte dožít. Krvavý thriller s hororovými prvky natočili tvůrci série Paranormal Activity, kteří vás budou děsit tak, jak je jim vlastní. Úspěšní a bohatí Sandinovi se na Očistu připravují v bohorovném klidu. James (Ethan Hawke) prodává bezpečnostní systémy, díky nimž svůj dům proměnil v nedobytnou tvrz. Jeho manželka (Lena Headey) a děti, teenageři Charlie a Zoey, proto mohou nerušeně pozorovat prostřednictvím bezpečnostních kamer svět tam venku a výjimečná dramata, která tahle specifická noc přinese. Všechno změní jeden cizinec, který se znenadání objeví u jejich dveří a úpěnlivě prosí o záchranu. Pustit ho dovnitř, nebo nepustit? Rozhodnutí, které učiní, obrátí jejich život naruby. Z nezúčastněných pozorovatelů se stanou hlavními postavami v mimořádně krvavém dramatu, které nemusí ani jeden z nich přežít. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. (oficiální text distributora)

Remivsremi

Zajímavý námět, ale scénáristy naprosto zabitý. S nikým si nedokážete vytvořit sebemenší vztah a lehce odhadnete naprosto každé důležitější rozhodnutí ve filmu. Do očí bíjící až běda, přesto dokáže v určitých chvílích snímek zaujmout, ale jen na velmi omezenou dobu. 50% ()

Saraph

Nápad se mi líbí, ale co udělali s tím příběhem, to už moc ne. Zaprvé: co se sakra děje všude po Spojených státech? Proč celý film koukáme na jeden barák? Myslel jsem, že tem film je o potenciálním zlepšování ekonomické a evoluční situace, ne o jedné rodině snažící se zachránit si vlastní krky. Zadruhé: tyhle thrillery lomeno horory mají vždycky strašnou potřebu obsahovat postavy, jež se rozhodují naprosto iracionálně. Vidím na ulici zkrvaveného černocha, co volá o pomoc? A jéje, ona určitě neprobíhá dvanáctihodinová očista a nikde jinde po státě se to neděje! Tak to ho přijmeme s otevřenými náručemi, samozřemě tím ani přinejmenším neohrozíme naši rodinu a popřeme celou pointu tady této estrády, co je tak prospěšná naší americké společnosti! ()

Motinski

Námet celkom nápaditý, no s absenciou logiky v hlavnej myšlienke. Čakal som aj viac napínavých scén a nie až tak komorné prevedenie. Dosť premrhaný potencial na to že sa zohnal obstojný kasting. ()

ecceHOMMO

Skvelý námet, ale na môj štýl až príliš na istotu prevedený. Nezaškodilo by viac guráže a určite to chcelo aj ukázať čo sa dialo na uliciach. V takomto prevedený to bolo diétne. No i napriek tomu to zaujalo. ***/**** ()

karlik4801

Já odpouštím kde jaké debilní chování postav, ať jde o horor, nebo třeba komedii. Ale v The Purge to prostě nejde. Větší kretény (až na Mary) jsem sakra dlouho neviděl. Postavy mají v hlavě totálně nasráno. Charlie je ten největší krypl, který se mohl narodit. Jinak se to prostě říct nedá. Na druhou stranu má The Purge zajímavý námět a na to že celý film stál 3 miliony dolarů, je využitý. Nebýt postavy takhle vypatlané, dal bych klidně čtyři. ()

Sokkk_y

Tak obrovský potenciál a takovýhle naprostý fail. Co na filmech opravdu bytostně nesnáším, tak jsou hloupé postavy (až na Forresta). A bohužel tenhle snímek byl vyplněný názornou plejádou osobností od idiotů přes debily až po kretény. Snad jen Lannistrovic matka mne sem tam potěšila svým perfektně nacvičeným výrazem alá panna marie sedmibolestná. Ale jinak naprostá tragédie s neskutečnými WTF momenty, kdy bych nejraději provedl očistu na hlavních postavách. Hrůza, lituji vyhozených 110,- Kč za lístek a fakt, že jsem svou návštěvou podpořil potencionální vznik The Purge 2.... Už nikdy více. ()

kinghome

Na začátek bych chtěl říct, že s očistou naprosto souhlasim a něco podobnýho bych zorganizoval i tady v ČR. Chtělo by to tady čas od času pročistit. Začíná se tu vyskytovat čím dál tím víc špíny. No a teď k filmu. Toho malýho hajzla bych vyhodil i s tim houmlesákem ven, kdyby mi tohle udělal. Chudák Ethan pak nevěděl co dělat a chtěl se zachovat stejně, jako by se zachoval každý, jenže pak mu najednou ruplo v bedně a celý to posral. Největší problém tohohle filmu je to, že sami autoři neví, co chtěli natočit. První hodina filmu se tváří jako psychologický thriller, kde se utváří osobnost Jamese, jenže pak jakoby si režisér šňupnul špatnej matroš a udělal z toho primitivní vyvražďovačku s pokusem o zvrat v posledních minutách. Ten zvrat byl tak debilní, že to celý film ještě zhoršilo. Příšerný zklamání. Tohle měl bejt horor roku, kterej se mohl podobat Funny Games USA, ale je to akorát šedej průměr a zkurvenej potenciál. Škoda. http://www.youtube.com/watch?v=WJaTyVR8YXM Konečný řešení!! ()

baruss

Nápad fakt geniálny, škoda že slúži len vedľajším účelom. Proste sa to zvrtne do priemerného thrilleru. ()

viperDavid

Jednou za rok se koná lovecká sezóna, aby se vymítili bezďáky z jinak naprosto dokonale fungující přetvářky příjemných sousedských vztahů. Něco jako, hele ten tvůj barák je tak nádhernej, vůbec ti ho nezávidím a rozhodně ti kvuli němu neodstřelím koule, teď když budu mít tu možnost. Ale neboj já mám doma supermoderní bezpečnostní systém který vydrží akorát tak bouchání pěstí. Prostě očista se vším všudy, ale naprosto excelentně natočená. Souhlasím s přírovnáním s funny games i když tady to gradovalo poněkud jinak ;) 4* ()

Qitek

Zivouci dukaz, ze dobry namet neznamena jeste zhola nic. Nic nez banda radoby (opravdu jen radoby) creepy cool mladych lidi, dobyvajici se s uber trapnym a radoby asi demonickym (nebo co, porad se tlemi jak imbecil) zaporackem do domu, kde se nasledne semele mela a co... A nic. Dalsi zbytecnost, ktera zaujala zacatkem a pak uz nic. ()

Avathar

„BOH ŽEHNAJ AMERIKE, ZNOVUZRODENÉMU NÁRODU.“ Pozor, spoilery. Ako mnohým iným, ani mne sa celkom nezdá, že by sa praktika typu Očisty mohla niekedy zaviesť do praxe a ešte sa hrdiť svojou úspešnosťou. Ale nie je to nezaujímavé, len mal tento nápad podľa mňa omnoho väčšie šance obstáť v poriadne čiernej a (zámerne) hyperbolickej satire. Áno, trochu tej kritiky spoločnosti sa podarilo prepašovať aj sem, napr. záver a titulky sprevádzané rádiovým spravodajstvom, to sú však len také jemné podrypnutia, ktoré v reáli nič neriešia a poukazujú na dávno známe. Ako celok ostáva OČISTA „len“ slušnou a rádoby vážnou žánrovou jednohubkou s pomerne odhadnuteľným dejom (už na začiatku, keď stepfordská panička nesie hlavnej hrdinke čerstvo upečené cookies som tušil, že ona a ostatní susedia ešte nepovedali posledné slovo) a priehľadným morálnym chvostíkom. Skrátka ekvivalent hororu na sobotný večer – chytľavý nápad, solídni herci, pohodlné napätie (záchrany na poslednú chvíľu included!) a minimálna potreba zapínať mozog (naozaj by synátor pustil uprostred Očisty cudzieho človeka do baráku a ohrozil zvyšok rodiny?; naozaj by sa dcérkin nápadník pokúsil jej otca zakillovať, lebo ho nechce prijať do rodiny?; a čo tie náhle skoky z „očista je cool, podporujeme ju,“ do „nie, to čo robíme nie je správne!“; plus ak je hlavný hrdina taký macher na zabezpečovacie systémy, neočakával by som, že sa útočníci dostanú do domu priam lusknutím prstov). Napriek tomu nie som nejako závratne sklamaný. Odsýpa to slušne, Hawke a Headeyová to držia a Rhys Wakefield je ukážkový psychopat. Takže v rámci možnosti spokojnosť, čakal som menej. ()

Sfinkter

Téměř filozofická a slibná první čtvrtina se změní v tupou "home invasion" srágoru bez špetky psychického tlaku, plnou odstřelů "na poslední chvíli" a nesnesitelného herectví syna rodiny. Závěr to tahá nahoru do ušmudlaných dvou hvězd. ()

Johnny.ARN

Neskutočne predvídateľné, ale tá myšlienka. Dvojka síce mala funkčnejší scenár a lepšiu výpravu, ale jednotka mala lepšiu, takú thrillerovskú atmosféru a aj celkom fajn obsadenie. Nuž čo, zišiel by sa taký deň. 3 z 5 ()

Dio_Padre

Nechtěl jsem psát komentáře k filmům, které jsem nehodnotil zrovna dobře, ale u Očisty si prostě nemůžu pomoct. Na druhou stranu to můžu odůvodnit. Ta jedna jediná hvězda ode mě je za ten originální nápad. Vše ostatní se snaží být rádoby akční, napínavý a v některých momentech dokonce děsivý? Fákt? Pardon, ale ne. Ale dost urážení, asi bych to nenatočil líp. Já bych se hlavně nikdy nepustil do zpracování takového scénáře! Od teď začnu být trochu konkrétní, takže pokud jste film ještě neviděli a zvažujete to, tak dále nepokračujte ve čtení - Kde začít.. Těch "Ou?" momentů bylo ve filmů mnohem víc. Hned na úvod uvedu malého syna, protože ten za všechno může. Nejmladší člen rodiny, ještě ani neví, jak vlastně přišel na svět a už nese tu zodpovědnost za životy celé rodiny tím, že zná bezpečností kód od zabezpečení domu? Já ve svých jednadvaceti letech neznám rodičovský zámek na nepřípustné televizní kanály!! A náš malý hrdina neváhá a pouští neznámého člověka dovnitř a ne, ani po (nedostatečném) pokáraní od táty si tu pitomost, co právě udělal neuvědomí a ještě mu pomůže se v domě ukrýt, ale to už se pro další průběh filmu nejspíš stát muselo. Další z momentů je situace, kdy se odvážný a zamilovaný přítel mladé dcery rozhodne promluvit s jejím otcem, aby dal průchod jejich společné lásce, ale místo toho se ho pokusí zastřelit, nicméně mine a tak ho otec v rámci sebeobrany zabíjí. Hmm, zajímavý zvrat. Tohle bych bral, kdyby dcerka hned potom neběžela truchlit nad smrtí člověka, který se zrovinka pokusil zabít jejího vlastního otce - Jejího vlastního otce!!! Jako poslední z mnoha "Ou?" momentů uvedu situaci, kdy se hlavní hrdina snaží neznámého člověka (,kterého mírumilovně pustil malý syn do baráku) zpacifikovat a připravit k předání spravedlnosti (= v tomto případě skupince prima, mladých lidí, aby se právoplatně očistily od svých hříchů). Opravdu byl takový problém ho prostě vzít za flígr a dotáhnout ho ke vchodovým dveřím? Co tvůrci sledovali tím, že ho přivážou k židli? Nejspíš potřebovali nahnat nějaké minuty, aby se dostali aspoň přes hodinu délky filmu. Těšil jsem se, až to skončí a do závěrečných titulků jsem se už jen bavil a kroutil hlavou nad dialogy a nesmyslnými zvraty v příběhu. Docela mě mrzí, že skoro vůbec nebyl využitý potenciál celkem zajímavého námětu. ()

Ryuuhei

Celkem slušná, napínavá hororo-thrillerovka, s ovšem dost průhlednou pointou. Ale i když se děj odehrával jen v jednom baráku a samotná akce trvala jen pár minut, film zkrátka bavil. 65% ()

elanius

(78/2013) / Tak ako The Purge ma už dlho nenasral žiadny thriller, pekne pomaly sa nám začína rozbiehať jeden z najprekvapujúcejších kúskov poslednej doby. A zrazu, zmena. Z dokonalej atmosféry, dokonalého príbehového zasadenia sa v priebehu pár minút stáva klasický, predvídateľný, priemerný thriller. Mimochodom Lena Headey dokonalá, tak ako prvý krát prekvapila v Dreddovi, vyšvihla Game of Thrones o stupeň, ťahala aj The Purge. Ethan trošku pozadu, ale hlavne zo začiatku pekný výkon. (6/10). ()

venison

Nemůžu jinak a musím zejména za originalitu dát 4*.. Příběh o tom, jak v blízké budoucnosti vymyslí amíci den, kdy si můžeš beztrestně vybít svou zlost na spoluobčanech a na potkání legálně vraždit, mě fakt vtáhl do děje :-) Navíc i ta souvislost, že do domu týpka prodávajécího bezpečnostní systém na ochranu domovů se rozhodne dobývat parta vysokoškoláků.. Musím uznat, že příběh je opravdu neotřele zpracovaný :-D Navíc Ethan Hawke a Lena Headey (Hra o trůny) tomu dodali tu pravou hereckou hloubku :-D Jako je to kravina, uznávám, žádné bububu v tom nehledejte, jen brutálnější thriller se sci-fi prvky, ale s chutí jsem to dokoukala :-D ()

Bobik9

Výborný a originální námět! Ze začátku to dokonce vypadalo, že se toho tvůrci zmocnili vskutku dobře, ale bohužel měl i tento thriller sestupnou tendenci. Nečekaně příjemným překvapením byl pro mě naprosto neznámý Rhys Wakefield, který byl tak nechutně slizký, že jste mu věřili každou ohavnost, co řekl nebo chtěl udělat. Ethan Hawke mě nikdy nebavil, takže ani ten to pro mě nezachránil. Nic, co bych si pamatoval do konce života, ale nebylo to špatné. Po velice slušném výdělku s minimálním rozpočtem, bych doufal ve druhý díl. ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (více)