Jak vyřešit alarmující míru kriminality? Legalizací všech zločinů. Na jednu jedinou noc v roce se Amerika blízké budoucnosti proměňuje v nejnebezpečnější místo na Zemi. Když se vás někdo rozhodne zabít, nikdo vám nepomůže, protože všechny složky záchranného systému jsou během Očisty mimo provoz. Funguje to náramně, i díky tomu život v téhle zemi v ostatní dny připomíná ráj. Jen se ho nemusíte dožít. Krvavý thriller s hororovými prvky natočili tvůrci série Paranormal Activity, kteří vás budou děsit tak, jak je jim vlastní. Úspěšní a bohatí Sandinovi se na Očistu připravují v bohorovném klidu. James (Ethan Hawke) prodává bezpečnostní systémy, díky nimž svůj dům proměnil v nedobytnou tvrz. Jeho manželka (Lena Headey) a děti, teenageři Charlie a Zoey, proto mohou nerušeně pozorovat prostřednictvím bezpečnostních kamer svět tam venku a výjimečná dramata, která tahle specifická noc přinese. Všechno změní jeden cizinec, který se znenadání objeví u jejich dveří a úpěnlivě prosí o záchranu. Pustit ho dovnitř, nebo nepustit? Rozhodnutí, které učiní, obrátí jejich život naruby. Z nezúčastněných pozorovatelů se stanou hlavními postavami v mimořádně krvavém dramatu, které nemusí ani jeden z nich přežít. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. (oficiální text distributora)

lennyd

Jak zatočit s kriminalitou? Skupina vědců přijde s nápadem, který kupodivu funguje. Na jeden den v roce povolit jakékoliv nepravosti a zločiny, aby se "lidi vybouřili" a po zbytek roku byli poslušní a hodní. Takže na jeden den v roce se polovina populace vydává ven, aby se správně "očistila", a ta druhá se snaží ukrýt, aby tuto jedinou noc přežili. Jedněmi z nich je i rodina Sandinových, která se ve svém nedobytném domě ukrývá, rok co rok sledujíce celou vlnu násilí jen na bezpečnostních kamerách. Ale letos to bude jiné - když jejich mladší syn pustí do domu cizince, po kterém pase banda nebezpečných zabijáků ... Obrovským plusem tohoto filmu je originalita, byť by se z tématu dalo vytěžit mnohem více - film si jej bere jen jako úvod do situace, a pak už se jedna jen o tradiční vyvražďovačku v rámci jednoho velkého domu, která už bohužel žádné velké překvapení nenabízí - neboť se chová přesně dle scénáře, kdy ti co mají přežít přežijí, a ti co ne ... tak holt ne. Dokonce i to největší překvapení je lehce odhadnutelné už od počátku filmu, jen tak čekáte, kdy k němu dojde. Stejně jako většina z ostatních jsem původně chtěl dát 2*, ale za originální nápad si přece jen film zaslouží lehké nadsazení... ()

Pavlínka9

Pro mě naprostá bomba. Film si celou dobu nesl až neskutečně těžkou atmosféru, kterou jsem dlouho u žádného filmu nezažila a napětí se tu dalo krájet. Celou dobu jsem nedokázala odtrhnout oči od děje a musím říct, že ať by to dopadlo jakkoliv, byla bych spokojena. Boj "dobra" se "zlem", možnost jednou ročně spáchat zločiny, za které nemůžu být potrestána a hlavně - to si jako nikdo neuvědomil, že má seřvat toho kluka, který toho černocha pustil do domu???!!! Vystává tu hlavně důležitá otázka - co dělat ve chvíli, kdy tento den očisty nastane. Jak by se kdo zachoval?Celé je to o nenávisti, zlobě, závisti a pan Sandini ukázal co je ochoten udělat pro záchranu své rodiny. Obrat o 360C v závěrečných minutách mě překvapil a ukázka toho, že sáhnutí po zbrani na stole se nevyplácí, pokud vedle Vás sedí nasraná matka dvou dětí...:) ()

hanagi

Jak jsem byla z kontroverzního námětu natěšená, tak jsem z realizace sklamaná. Postavy se nesmyslně potácí z místa na místo, bez plánu, bez logiky. Atmosféra žádná, herci se ani nenamáhají předstírat, že hrají. A konec, ten jaksi vyšuměl... ()

uiu

Film má odvážnou a dobře našlápnutou myšlenku, ale utápí se v demenci hlavní zápletky - oduševnělý synek pustí do domu bezdomovce, kterého chce partička mladých zabít, takže pokud jim bezdomovce nevydají, pozabíjí všechny. Dále tu máme obrovský dům se spoustou místností, že ani rodina, která dům zná do poslední cihly, nedokáže zběhlého homelesáka najít. Navíc zde máme utopickou budoucnost, kde se každý rok pořádá něco na způsob Hunger Games, akorát v ulicích města, a od začátku nám představují hrdiny, kteří jsou na tuto skutečnost již zvyklý a podporují ji, jsou rozhodnuti bezdomovce zabít, ale jak synáček utrousí pár slziček, tatík se rozhodne bezdomovce chránit, i když asi půl hodiny předtím chtěl zabít jeho dceru - wtf? ()

ywo666

Zaujímavý thriller s prvkami akcie a hororu. Námet je super, a celkom dlho sme polemizovali na témou filmu. Purge strieda výborné ale aj slabé pasáže. Takže dobrý dojem sa miestami kazí. Herecky je to ale dobre obsadené. Jedine veľká škoda -toho jebnutého decka. A občas extrémne hlúpych postáv. Stále solídna zábava 70-75%. ()

drake31

Od momentu čo som zbadal synátora mi bolo jasné, že tento home invasion nebude podľa mojich predstáv. Ide o to že od podobného žánrového zaradenia čakáte nejakú poriadnu atmosféru, nejaký druh vypätia ktorý by vás dostal do určitej zóny kedy naprosto nevnímate chovanie postáv. Nepríde vám na um že toto bolo blbosť čo si urobil, alebo well played teraz si ich dostal, necháte nech tá úroveň napätia naprosto ovláda celú vašu myseľ. The Purge však nedokáže dosiahnuť absolútneho vrcholu a motá sa tak nejako pod ním až nakoniec klesá, klesá a klesá. Keby to však dosiahlo toho vytúženého maxima,v spojení s námetom to mohol byť veľmi príjemný zážitok. Samozrejme nestalo sa tak. Už od úvodných minút je jasné, kto to poserie, aké budú padať rozhodnutia v daných situáciach, a aj to kto sa zúčastní útoku na našu milú rodinku. Nechcem dehonestovať film samotný, fanúšikov si to nájde, ale mňa to nijako a ničím nezaujalo ... ok, ok, ok musím uznať že celá ta vec s "Očistou" bol pekný nápad. 1* ()

hroubek

Očista má zajímavou zápletku o tom žádná. Trailery toho naštestí taky moc nevyzradily, takže naše fantasie mohla pracovat na plné obrátky. A tady přichazí první a nejzásadnější problém a to jak roztáhnou zápletku po celou délku stopáže. Co si budeme povídat zápletka, že je někdo někde zavřeny / uvězněný a kolem sebe má psychopaty tu byla už několikrát, jedinou proměnou je tady fakt, že všechno dělají obyčejní lidé, protože to mají dovoleno nic jim za to nehrozí. První půlka díky tomu funguje velmi dobře a pomáhá budovat atmosféru a napětí. To druhá půlka je mnohem přímočarejší a krom hodně dobrého konce nenabídne nic jiného, než typickou vyvraždovačku. Což mě zklamalo, jelikož jsem díky trailerům čekal, že ve filmu zažiju hru na kočku a na myš a místo toho přišlo několik výstřelů a pár ran sekyrou. Režisér James DeMonaco odvedl slušnou práci a několikrát se mu hodně dobře povedlo navodit pocit klaustrofobie. Dialogy jsou hutné, ale logika postav dostává tvrdé K.O. Postavy se chovají jakoby si neuvědomovali v jaké se nacházejí situaci a někdy se chovají jakoby jím nefungovalo to, co mají v hlavě zvláště postavy syna dcery hlavního hrdiny. Ethan Hawke a Lena Headey se snaží a táhnou film ve slabších momentech nahoru, přesto jsem měl pocit, že mě tam něco chybí. Očista není špatný film, ale taky není nic výjímečného má slušnou zápletku a hodně dobrou atmosféru, ale logika to sráží. Škoda. ()

Pump

Prvních 20 minut filmu jsem chtěl odejít. Nelogičnosti a strašlivé herecké výkony v kombinaci při které jsem začal uvažovat, že si půjdu povídat zpátky na bar v Cinestaru s krásnou barmankou a přijdu akorát na závěr. Představte si, že jste bezpečnostní expert, máte peníze skoro na cokoli a když jde do tuhého tak je nejlepší vaše schovka pod postelí???? Kurva uřízněte někdo tomu kriplovi co si říká režisér obě ruce, než zase zprzní nějakou zajímavou látku. Dvě hvězdy za posledních 20 minut filmu. Jinak vata. Nepochopím jak takovou sračku může někdo pustit do kin. Skoro si přeji, aby skončila multikina a začalo se zase promítat jednou za dva tři dny. Možná by to pro nás diváky bylo přínosné.... ()

Tereza666

Jasně, a já se 14.února vztekám, že je debilní Valentýn - stupidní svátek zamilovaných, trapaaas. Mohlo by se zdát. že mám pár komplexů. Jasně, že ne. Tss. A to by nebyli amííci, aby se nevytáhli a neudělali den kdy si každej může jen tak z hecu zabít pár lidí. Pohodička, zajedí to hambáčem a dietní "kolou". Budoucnost vypadá velmi slibně. ()

Trustme

O jo joj! Nechal jsem se zlákat do vod napětí a strachu, kde trailer naznačoval vcelku dramatickou událost boje o přežití jakési americké rodinky kdesi v budoucnosti, kde Američanům už totálně jebne a dovolí všem policajtům a saniťákům mít půl dne volno a tak se může legálně vraždit. Čekal jsem jak tvůrce tohoto béčkového námětu uchopí celou tuhle zapeklitou záležitost. Už to, že tento paskvil šel do kin svědčí, že je něco shnilého v distribučních kancelářích. Největším úletem je, že film se tváří velmi sofistikovaně a naprosto vážně a že ona zápletka je pojata celostátně, uzákoněna a hlavně odehrávající se o pár let později než je současnost. Dát tam titulek "San Francisco roku 2122", tak to beru a koukám na morbidní sci-fi thriller. Věřím, že osnova námětu zláká hodně diváků, ale výsledkem je stupidní, nelogický blábol, který možná uvítá zakomplexovaný emo-kokot toužící potom zabít něco živého a těžšího přes 20kilo váhy. Po zhlédnutí jsem měl chuť zabít Jamese DeMonaca, ale mám lepší nápad, když miluje tolik očistu. Zavřu ho do malé místnosti, kde zhlédne průřez filmové tvorby našeho experta na očistné thrillery - Zděnka Trošky (se simultánním angl. dabingem Bohdana Tůmy). Myslím, že tato projímací očistná kůra bude mnohem legálnějším trestem ze kterého se ovšem už nikdy nevzpamatuje. God Bless America! ()

VanTom

Fikční nereálný nápad jedné noci v roce, kdy je vše dovoleno, mi sice přišel hodně za vlasy přitažený, nesměle však předložil myšlenku, z které až mrazí (tzn. legálně se zbavit menšin, nepřizpůsobivých, chudých, …, aby mohla společnost prosperovat). Film ho dokázal prodat v prvních znepokojivých zhruba 2/3, závěrečné přestřelkové zúčtování se "zvratem" na závěr už nezvládnul. ()

pravdovravny

Ľudia si myslia, že vrchol šialenstva predstavuje Joker z Batmana, ale to sú asi len ovečky čo nevideli tento psycho horor. S úctou k Hedgerovi, takto vyzerá skutočné ľudské šialenstvo a besnenie. ()

Kicune

Kvalitní adrenalinová jízda předvádějící výklad ideologie v brutálním kabátu. Tzv. očistu zde tvůrci minimalisticky předvádějí ze všech úhlů pohledů na příkladě jedné rodiny, kde děti stejně jako divák se snaží novému systému porozumět. Psychologie je ovšem zahnaná do kouta stejně jako hlavní hrdinové a ustupuje nádherné brutalitě, stísněnosti a myšlenkám „co bych dělala já na jejich místě?“. 75 %. ()

Aven

Opravdu skvělý námět, který film solidně táhne zhruba do poloviny stopáže. Pak se bohužel všichni začnou chovat jako retardi (až na děti, které se tak pro jistotu chovají už od začátku) a pracně budované napětí je pryč. Každopádně druhému dílu dám šanci. ()

romajz15

Nápad je vážně super, podle mě ještě lepší než Hunger Games. Děj je také udělaný dobře, první polovina je tiché psychodrama, ta druhá potom akční přestřelka. Co vytknu je uplný závěr, který byl přeci jenom trochu přehnaný. ()

zdenny

Námět neotřelý, proto perfektní. Trochu mne odrazovalo, že se vše bude odehrávat v jednom domě. Nakonec jsem byl provedením velice příjemně překvapen. Film nás chce přinutit přemýšlet o možnosti jednodenního páchání zločinů, které jsou všechny povoleny. Může rozdmýchávat různé morálně-sociální diskuse. Jenže faktem je, že pokud člověk chce něco špatného udělat, nebude čekat celý rok na jeden den. Udělá to kdykoliv. Podobně jako trest smrti nevymítí vrahy a násilníky. Film byl spíš o něčem jiném. Byl o společnosti, ve které si své vedoucí postavení udržuje sorta vládců - o to i právě díky projektu „očista“. Cpou lidem do hlav že se očistí, a lidé zase věří, že očistí nejen sebe, ale i celou společnost. Takováto společnost musí nutně fungovat na základech gigantického klamu a pokrytectví. Nemohu přece zabít svého šéfa (nebo kohokoliv jiného) jen proto, že spolu nevycházíme. Byť toho dne a toho večera je to beztrestné. Člověk má v sobě zakódován určitý morální apel, který takovéto chování prostě nedovolí. Nemohu si myslet, že zabitím pár lidí, které nemám rád, vyřeším problémy svého života a své osoby. Takto se člověk dostane do bludného kruhu, přičemž se to samé stane s celou společností. Ve všech náboženstvích je vražda hříchem a neodpustitelným zločinem. A nikdo, pod jakoukoli záminkou a argumentací, nemá právo postavit se božím zákonům. A o to jde. Boží zákony zde existují dva tisíce let. Ostatní, které jsou s nimi v rozporu, prostě nejsou dobré. A to bez debaty. PS: Ethan Hawke vypadá v tomto filmu na svůj věk celkem sešle. ()

fefee

Slabšie ako dvojka ale pozerať sa na to dalo aj napriek naivnosti a debilite (s prepáčením) malého parchanta ktorého konanie bolo také nenormálne ako asi samotný scénar . 2,5* ()

Wade

Zajímavý námět, který je bohužel nevyužitý. Nakonec sice není očista vůbec špatná, ale já jsem přesvědčen ,že to mohl být velký brutální nářez pokud by se film držel jen tématu očisty. Takhle se z filmu stal více méně "jen" home invasion což je velká škoda. Tři hvězdy za film a jednu navrch za to co nebylo využito tedy příběh Očisty. 65% ()

Danny F.

Mnohokrát viděn stejný styl. Barák - pár psychopatů - pár vražd. Mělo to šmrnc, ale podobných filmů už je hodně. 60% ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (více)