Jak vyřešit alarmující míru kriminality? Legalizací všech zločinů. Na jednu jedinou noc v roce se Amerika blízké budoucnosti proměňuje v nejnebezpečnější místo na Zemi. Když se vás někdo rozhodne zabít, nikdo vám nepomůže, protože všechny složky záchranného systému jsou během Očisty mimo provoz. Funguje to náramně, i díky tomu život v téhle zemi v ostatní dny připomíná ráj. Jen se ho nemusíte dožít. Krvavý thriller s hororovými prvky natočili tvůrci série Paranormal Activity, kteří vás budou děsit tak, jak je jim vlastní. Úspěšní a bohatí Sandinovi se na Očistu připravují v bohorovném klidu. James (Ethan Hawke) prodává bezpečnostní systémy, díky nimž svůj dům proměnil v nedobytnou tvrz. Jeho manželka (Lena Headey) a děti, teenageři Charlie a Zoey, proto mohou nerušeně pozorovat prostřednictvím bezpečnostních kamer svět tam venku a výjimečná dramata, která tahle specifická noc přinese. Všechno změní jeden cizinec, který se znenadání objeví u jejich dveří a úpěnlivě prosí o záchranu. Pustit ho dovnitř, nebo nepustit? Rozhodnutí, které učiní, obrátí jejich život naruby. Z nezúčastněných pozorovatelů se stanou hlavními postavami v mimořádně krvavém dramatu, které nemusí ani jeden z nich přežít. Tahle noc bude zatraceně dlouhá. (oficiální text distributora)

KajusaK

Po dlouhé době jeden super film u kterého jsem se do děje zažrala a nesledovala čas, kdy bude konec. Rozhodně se musím podívat na pokračování. Úžasné herecké výkony od neznámých herců, pár dějových zvratů ale konec bohužel předvídatelný (hvězda dolů, jinak bomba!). Skvělé napětí, párkrát jsem se i lekla :D). Pořád eště přemýšlím jak měli Sandinovi velký dům, protože vevnitř to vypadalo na skvělý palác ale z venku mi to tak moc nepřišlo :D). ()

animaxis

Jen námět filmu mi přišel z obsahu velice zajímavý, ale v žádném případě jsem se nedokázal rozhodnout, jestli je i dobrý. Musel jsem tedy nechat čistě na filmu to, aby mě přesvědčil, že s touto myšlenkou si umí pohrát, nebo je to prostě kravina. No a výsledek? Prvních několik minut filmu bylo ještě takových poklidných. Film vypadal zajímavě a dokoce bych řekl, že byl i hezky natočený. Jakmile ale došlo na vypnutí proudu, atmosféra filmu pěkně zhustla a divák v napětí sleduje osudy všech v domě. I když bych ve filmu chyby našel, tak z něj mám celkově docela spokojený dojem. Očista mi tu přišla velmi napínavá, ale o to mi ani tolik nešlo. Byl jsem hlavně zvědavý, jak se k Očistě staví civilizovaný svět zvenčí. No a nakonec jsem byl právě z toho tak spokojen. Jak v myšlence filmu tak v jeho zpracování je hodně drsná satira, která je v tomto filmu prostě vypuštěná ze řetězu. Je tu hezky ukázáno, že lidé se mohou tvářit mile jak chtějí, ale jakmile dojde na jejich příležitost, začnou se chovat jako brutální zvířata (někteří, tedy spíš většina). Jinak mě ale i osud rodiny Sandinových zajímal a až na některé zbytečné, očekávané a docela trapné "lekačky", momenty, klišé atd. mi děj kolem nich přišel místy dost napínavý. Jejich konec mi nakonec taky připadal dobrý. Uvažoval jsem, že filmu dám spíše tři hvězdičky, protože zase až tak skvělý film Očista není a jak říkám, je v ní spoustu klišé, ale nakonec dávám čtyři hvězdičky. Přece jen mohlo zfilmování námětu dopadnout o dost hůř, tak jsem rád alespon za tohle. ()

campix

V thrillero/hororovém žánru se jedná o poměrně zajímavý námět, který ovšem ztrácí hodně na provedení. Start, původní myšlenka a první hodina se nesou v rozhodně zajímavém duchu. Každoroční očista, morální dilema a nakonec maskovaní útočníci na prahu vašeho domu. Bohužel chování jednotlivých postav (především dětí) je často velmi nelogické a slibný start hodně kazí a finále už jenom potvrdilo výsledný dojem. ()

majo0007

Tak z tohto sa dalo vytrieskať viac, pripomenulo mi to Assault on Precinct 13. Bezpečnostný systém, ktorý Hawke predával na dračku, by som teda od neho nekúpil ani za cent. Jeho jediná funkčnosť totiž spočívala v halde kamier a samozrejme - čím väčšie monitory, tým je systém "nadupanejší". Jeho 2 neskutočne dementné decká by som v tú noc bez výčitiek svedomia poslal na čerstvý vzduch. Neverím tomu, že ak by sa u tohoto filmu konala testovacie projekcia, by takéto na hlavu padnuté charaktery prešli. ()

eisha3

Nepřímou úměrou k tomu, jak se mi námět zdá dobrý a mající velký potenciál (chápu, že někomu to může přijít jako totální ptákovina - jeden den v roce beztrestně zavraždit koho jen chci), tak je konečný výsledek špatný. Víc k tomu asi netřeba dodávat. ()

Sabrewulf

Hlava mi absolutně nebere, jaký má smysl, použít takhle originální námět na komorní vyvražďovačku v jednom baráku. Pokud se na několik hodin po celé Americe legalizuje zločin, tak si to říká..... kdepak říká, přímo to do nebe volá o pořádnou brutální a syrovou jízdu, kdy se hrdina/hrdinové musí během inkriminované chvíle z nějakého důvodu dostat z bodu A do bodu B, takže např. přes celé město. Potenciál jako bejk. Kašlat na to, že by se ve skutečnosti Očista nikdy neschválila, mohl z toho být nářez. Není..... Aha tvůrci série Paranormal aktivity - tak tady je zakopaný pes. Ale dobře, zkusme se přes to přenést, přece jen - že to promrhá potenciál prozrazuje už trailer, takže se na to podívejme z jiné stránky. I když jsou děti hloupé, nikdy ne tak, aby pustili neznámého člověka během Očisty do domu, protože strach by jim to nedovolil. Přinejmenším by se, do háje, alespoň zeptaly rodičů. Jinak tu máme takové pochoutky jako (SPOILERY): Schovám se před zabijáky, ale budu si při tom svítit baterkou, aby mě našli. Budu chtít zabít otce mé dívky, nejspíš mě má dívka za to stále bude moc milovat. Zachráním černocha tím, že ho nakonec nevydám zabijákům, ale přesto ho nechám stále přivázaného k židli, však se jim ubráníme sami. Bezpečnostní systém, který je stejně bezpečný, jako dřevěný plot. Sousedi mě chtěli zabít, ale já je nechám žít, však zítra k nim můžu zajít na kousek koláče a každý další den si nejspíš budeme vyměňovat pozdravy a úsměvy až do přístí Očisty atd. atd. Jedna hvězdička za Lenu, které to tu moc slušelo. P.S: Nekonečně dlouhá a utahaná scéna, kdy všichni hledají černocha s baterkami a synátor si hraje s pojízdnou kamerou, je wtf a neustálé zachraňování na poslední chvíli považuji vyloženě za důkaz tvůrčí impotence. ()

Pilgrimka

Jakožto velká fanynka Game of Thrones, bylo pro mě trochu zvláštní sledovat Headey v roli milující matky a manželky. Ani ta paruka nepomohla. Ale film mi to samozřejmě nezkazilo. Téma je originální, uvažovala jsem, jaké by to bylo, kdyby takový den existoval. Mohlo to být o dost lepší. Možná by i pomohlo, kdyby byl film delší. Přišlo mi jakoby byly některé scény zbytečně zkrácené, málo promyšlené. Akorát to pak celé působilo tak trochu chaoticky. Mělo to dobré momenty, kdy postavy čelili svoji morálce, byly tam dobré napínavé i temné scény, Rhys Wakefield byl v roli úchyláckého studenta úžasný, ale......prostě to bylo takové kouskovité. Jsem zklamaná. BUDU SE SOUDIT!! ()

panMartin

Dobrý nápad s naprosto nevyužitým potenciálem. Nevím, proč píšete,že to je horor, protože mi to tak nepřišlo. Ale thriller to byl slušný s hodně zvraty. Určitě bych uvítal dvojku s daleko větším rozsahem. I přesto by se atmosféra dala krájet. Co mě ale nejvíce na tomto filmu vadilo, byla postava syna, kterej se fakt chová jako největší blbec, a ještě mi vadilo naprosto nevyužitý potenciál hlavního padoucha s ďábelským úsměvem. Umím si představit, že podobná realita se jednou na této zemi nastolí... ()

Nivenx

Námět nic moc a film působí tak, že se nedá brát moc vážně. Očista funguje v atmosféře, v hereckém obsazení a dokonce i z námětu se jim podařilo vytvořit něco, co je překvapivé, ale film je málo uvěřitelný a nedá se brát moc vážně. Jako oddychovka plní svůj úkol, ale jako vážný film vůbec. Bojím se, že druhý díl už nebude mít co pořádného nabídnout.55% ()

URBAN

Tak tomuto se říká nevyužitý potenciál. Celý ten nápad je víc než originální a jak se to dokázalo pokazit. Neříkám že je to vyloženě špatné,ale ten nevyužitý potenciál z toho bije do očí. ( 29.7.14/MAC ) ()

Deyw

Silny 3*.. Kdyz sem to videl prvne super napad, super herci, super magori..ten napad, ze bohaty prezijou a chudy dostanou po pici je skvelej...tak aby ne zejo, kdyz se bohac zamkne do zamku a nikdo k nemu nemuze..a co ma chudak negr u popelnic delat, bojovat o zivot ! :D skvely...ty zvraty..priznam se, ze me bavila serie vic s Frankem, od 2dilu, kterej je asi pro me nejuspokojivejsi, ale kvalitne asi tenhle prvni. doporucuju! :) ()

Mr.Ripley

Poměrně inteligentní a neotřelý nápad zůstal pohřben v tuně klišé, předvídatelnosti a bolestivé abscenci psychologie, která v tomto případě měla být oným hlavním pilířem. Leč se tak nestalo a divák dostává na umaštěném tácku, nemastné neslané menu s nedopalky. Nebýt Leny Headey (Cersei z GoT), tak bych vážně usnul. ___ Chcete-li vidět film v němž lidí vraždí ze závisti, zabijácké scény jsou bez krve a postrádají kapku invence či čekat na tolik avizovaný masakr 80% z celkové stopáže? V tom případě je toto dílo přímo pro vás! Enjoy. ____ Mistru verbalovi se povedlo nevídané a dovedl své nenávistné komentáře na naprosto nový level. Spojovat nekonvenční, avantgardní umělecké dílo Funny Games s tímto by mělo být trestáno odnětím tří bodů! ()

Estrellita

Dobře, je to trochu za vlasy přitažené - ale ve finále celistvý a dopracovaný film. Za otravné považuju jenom některé momenty, kdy stačilo, aby záchrana přišla o půl vteřiny později, a užuž by byl někdo z hlavních hrdinů po smrti. Tyhlety typické americké "napínáky" ze srdce nenávidím. Jinak mi to ale přišlo dost zajímavé, hlavní záporák byl správný magor (celou dobu jsem už jenom čekala, kdy si začne zpívat "I'm singing in the rain...") a konec rozhodně nezklamal. Já jsem spokojená. 80% ()

Aargh

Nejhloupější děti v historii filmu. A rodiče. A záporáci. Takovou hromadu nelogičností v jednom filmu jsem už nějaký ten pátek neviděl. Nicméně úchylně over-the-top herecká kreace pana Wakefielda byla luxusní. ()

Triple H

Nápad samotný je zaujímavý, ale len ako nástrel, ktorý potrebuje patrične rozvinúť, čo film bohužiaľ neurobí. Zo samotnej idey očisty totiž vyvstáva kopec logických nezrovnalostí a otázok, ktoré sa divákovi nikto absolútne neobťažuje vysvetliť. Popis fungovania očisty je tak bohužiaľ ponechaný vo veľmi povrchnej a skratkovitej rovine, čo činí celú vec dosť pritiahnutú za vlasy. Skutočne si neviem predstaviť, že sa po jednu noc celá Amerika medzi sebou vyvražďuje s pompéznosťou štátneho sviatku a ďalší deň sa všetci poslušne vrátia ku svojim pracovným stolom a ranným kávičkám. Zvyšok filmu divákovi tiež nič neuľahčuje, pretože postavy sa chovajú ako úplní idioti, ktorí nadto menia svoje charaktery bez akejkoľvek logiky a spravidla len preto, že scenárista ich holt určitým smerom chce/potrebuje tlačiť. Hawke je jednu chvíľu fotrík maximálne chrániaci svoju rodinu, ale o jedno zatlačenie na ranu bezdomovca neskôr sa z neho obratom stáva Rambo so svedomím, ktorý dá vlastnej manželke do ruky zbraň a pošle ju samú (!!) strážiť druhú časť domu proti bande ozbrojených psychopatov. No kde to sme? Napätie minimálne, film nemá žiadnu poriadnu dynamiku a tempo. Premárnená príležitosť. ()

SniperG1

Nevím co se vám na tom nelíbilo? Ano mohlo tam být více akce! Ano bylo tam pár nelogických scén! Ale ta výborná a napínavá atmosféra mě nenechala ani chvilku v klidu. Chvílema sem si tam připadal jako v Silent Hillu. :) Celkově dobrý a originální nápad. Vůbec by nebylo špatné zavést tenhle den " očisty " , ale bez jakékoliv imunity...:) 85% ()

Ogen

Film nad mé očekávání velice dobrý, bavil jsem se od poloviny filmu až do konce... velice doporučuji těm kteří strpí trocha toho násilí a psychopata klepajícího za domovními dveřmi :) ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (více)