Život Adèle

• Francie La Vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2 (více)

Film se silným tématem o milostném vztahu mezi dvěma mladými ženami natočil tunisko-francouzský režisér Abdellatif Kechiche a hlavní role ztvárnily mladé herečky Adele Exarchopoulosová a Léa Seydouxová. (oficiální text distributora)

hroubek

Hutné tříhodinové vztahové drama. Není to jednoduchý film na sledování, a ta délka je trochu moc. To, ale nic nemění na tom, že je to výborně zahrané, skvěle zrežírované, silné a dost upřímné. Režisér Abdellatif Kechiche nikam nespěchá a na celé ploše filmu nechá vyniknout romantickou love story o dvou ženách. To, co dělá z filmu výjimečnou podívanou je to, že to celé působí přirozeně a upřímně. Vývoj postav, jejich vztahu a hlavně jejich milovaní. Film má velmi naturalisticky zobrazené sexuální scény, které jen tak z hlavy nedostanete a ke všemu mají ve filmu své opodstatnění. Celý film stojí a padá na hereckému výkonu dvojice Adèle Exarchopoulos a Léa Seydoux, které jdou až na dřeň a svým fyzickým výkonem film táhnou i v slabších momentech. Život Adèle je zajímavý a velmi poutavý film o jednom lesbickém vztahu. ()

Hennesy

Väčšinou som prvý v rade kto hejtuje a bojkotuje tieto coming out teenage bullshit filmy. Štandarne som čakal, že Adele bude trojhodinová idiotská LGBT trapenka, ktorej dám pri dobrej nálade slabé 2 *. Ale tu ma starý turek vlákal do pasce. Toto totižto nie je coming out bullshit. Precízne natočené, intímne a veľmi veľmi autentické (a teraz nemám na mysli otvorené scény). Mladá Adele je výborná, ani na sekundu nezlezie z plátna a vďaka perfektnej kamere s ňou prežívame úplne všetko. Práve kamera ne polovica úspechu. Vytvára dynamiku aj v obyčajných záberoch, je stále nalepená na Adelinej tvári a tak vidíme každú emóciu, každý zub..každý sopel. Jedno čo mi dojem kazilo bol (ako v každom inom filme) odporný ksicht Lei Sedoux, ktorá vyzerá ako mačka, čo ju zrazili na diaľnici. Každopádne som nečakal, že sa mi film bude tak dobre pozerať. Pre mňa síce ten typ, ktorý si už dvakrát nepozriem, ale to nič nemení na tom, že veľmi dobre natočený. ()

kornflakeska

Na tento film jsem se neuvěřitelně těšila už od jeho uvedení na festivalu v Cannes. Následně jsem si pořídila komiksovou předlohu Bleu est une couleur chaude a naprosto jsem se do ní zamilovala. (Nestává se mi často, že bych knihu/komiks četla pětkrát po sobě). Má očekávání tak ovšem vzrostla. Kdo četl komiks, varuji - film je opravdu VOLNĚ inspirován předlohou, což mě malililinko zklamalo (narace v předloze je o dost dynamičtější a více dramatická). Tudíž jsem ráda, že podtitulek filmu je Chapitre 1 et 2, ta třetí tam chybí. Nehledě na to však musím prohlásit, že Vie d´Adele je nejrealističtější film, který jsem kdy viděla. Při sledování jsem měla pocit, že opravdu prožívám něčí osobní příběh. Ani jediná scéna nebyla přetažená za vlasy či ukázána sentimentálně. Film je naprostým vizuálním skvostem a zkrátit jej o půl hodiny by znamenalo ho úplně zničit. Léa Seydoux je okouzlující jako vždy a Adele Exarchopoulos na mě udělala skvělý dojem. Už se nemůžu dočkat DVD verze. ()

Pedross800

Život Adele, mladičké dívky pomalu si uvědomující své city, orientaci je tak neuvěřitelně uhrančivý až jsem z toho paf. Stejně tak z výkonu hlavní představitelky, protože kamera je na Adele přilepena prakticky nepřetržitě. Tohle je film kde detail hraje tak významnou roli v jako žádném jiném. Díky výjimečné kameře je vše nasnímáno v nejintimnějším detailu. Není zde nic přikrášleno, vidíme Adele spát s otevřenou pusou, neustále jí něco teče z nosu, pláče, směje se, dívá do blba, přemýšlí, smutní, prožívá orgasmy, raduje, neustále bojuje s mastnými vlasy a já nevím co. A díky tomu, že je to vše naservírováno bez odstupu mě to opravdu vtáhlo a já život Adele prožíval jako by byl opravdový, realistický. Věřil jsem jí její počáteční tápání, strach z nově objevované orientace, zamilovávání se následované vášnivou láskou a další a další fáze. Všechno, každičká z těch 170 minut pro mě měla svůj význam v procítění se do Adele. Tenhle film šel hodně, hodně hluboko a mě se dostal pod kůži. A za to děkuji Adele. ()

Bernhardiner

"Ty jo, vony byly ale blbý" Takhle zněl názor na hlavní postavy filmu jedné ze skupiny tří dívek, které mě minuly diskutujíce o filmovém zážitku cestou z mé alma mater, kde se film promítal, na tramvajovou zastávku. Podle toho, co jsem od nich ještě zaslechl, sdílejí názor, že tvůrci filmu nikdy neměly sex. No... vzhledem k tomu, že nemám v životě to štěstí být lesbou a ani jsem dosud neměl to potěšení vidět lesbický sex na vlastní oči, tak to můžu těžko posuzovat. Nicméně musím říct, že to, co jsem viděl, se dost podobá pornu, byť proti němu nic nemám. Ale být nenasytným konzumentem lesbického porna bych byl zklamán, protože erotické scény zde zabírají odhadem pouhých 20 minut. A teď co ten zbytek... nečetl jsem knihu, nicméně příběh samotný mi nepřišel až tak zvláštní, protože to se děje dnes a denně - lidé se scházejí, rozcházejí, milují... Asi aby tomu dodal režisér nějakou hloubku, začal se soustředit na podrobnosti - takže pozorujeme například pohyby úst při jídle. Nijak mě to neuchvátilo. Takovéto záběry jsou vhodné do nějakých stěžejních či dramatických scén, ale tady to rozhodně není ten případ. Obě hlavní představitelky hrají přesně, Emma mně byla ve filmu mnohem méně sympatická než Adele, ale to jen můj dojem, který určitě nebudou sdílet všichni. Horší je to už s větami, které musejí pronášet. Doporučoval bych scénáristům, aby se třeba na ulici zaposlouchali do běžnýho hovorů mezi lidmi. Bylo by to pak mnohem lepší. Dialogy totiž v některých místech drhnou a v některých místech dokonce vyvolaly smích publika, ač to nebylo určitě takto zamýšleno. Tenhle snímek se sice vyplatí vidět, ale nepřináší zas tak moc nového. Leda tak odvážnější erotické scény, ale nechápu proč z toho někdo dělá humbuk. Filmy s hektolitry krve jsou mnohem horší. Díky mnoha zbytečným záběrům je tohle dílko roztáhnuto na 3 hodiny, což někdo nemusí tak úplně snést. Snímek je dílem hodně talentovaného režiséra a nadaných hereček, nicméně na Zlatou palmu bych to osobně úplně neviděl. Doufejme, že všechny hlavní zúčastněné ještě v něčem zajímavém uvidíme. 70% ()

Almásy

v podstate ani neviem čo mám napísať, ten film pomenúva o vzťahoch, a hlavne homosexuálnych vzťahoch absolútne všetko. pre mna taký trojhodinový dokument (aj o mojom) živote. ()

Specs

Hlášky: Valentin: - "Co to bylo?" Adèle: - "Proč jsi všem řekl, že jsme byli v gay baru? Proč jsi to sakra udělal?" Valentin: - "Není to konec světa." Adèle: - "Ale je! Myslí si, že jsem lesba, lížu kundičky a čumím jí na prdel." & Emma: - "Baví tě filozofie?" Adèle: (směje se) - "Miluju ji. Je nesmírně obohacující. Velmi hluboká. Velmi intenzivní. Orgasmus předchází podstatu bytí..." Emma: - "Tak to bys měla mít skvělé známky." Adèle: - "Dej mi známku." Emma: - "Dvojka." Adèle: - "Dvojka? Jen dvojka?" Emma: (směje se) - "Ještě se musíš trochu učit." Adèle: - "Dám do toho úplně všechno." & Adèle: - "Chybíš mi. Chybí mi naše vzájemné dotyky. Že už se nevídáme, nedýcháme společný vzduch. Chci tě. Pořád. Nikoho jiného." ()

standsiller

Jedna je klasické dievča ktorému tá klasika až tak nereže a postupne zisťuje, že to čo jej nedá spávať je nutkanie k akejkoľvek zmene. Už ju nebaví jesť s rodinou špagety a tváriť sa že ju ktokoľvek s falusom dokáže uspokojiť. A tak ani nie že hľadá, ale skôr natrafí na modrovlasé dievča študujúce ( na podiv ) umenie. Za poslednú dobu by som povedal že filmy s niekým kto má čo do činenia s umením alebo literatúrou sú povinnou jazdou všetkého čo z jamy naťahuje ruky za úspechom. Tu sa to celé začne skĺzať do skoro gýčovitého porna, kde skupinka "umelcov" na záhrade zbytočne tára a dievčatá sa vzájomne skúmajú. Nielen fyzicky, ale aj psychologicky.Adele sa chce adaptovať do prostredia ale vždy ju v ňom niečo prekvapí najviac sa však prekvapuje sama zo seba a sama sebou. Čakal som lepší film keď má na konte vyslúžené ocenenia. ()

giovanni3

K tomuto filmu jsem se dostal přez tématické spříznění s filmem Fucking Åmål (česky - Láska je láska) a tak jsem v jeho průběhu neunikl nějakému tomu srovnávání. Obecně bych řekl, že oba filmy popisují to samé, ale v jinak dlouhém čase (životním i ve stopáži) a řeší jiné věci různě hluboko. Porovnání tedy není zrovna jednoduché, ale v každém filmu si člověk najde "to své", tu svoji část co se mu vryje do paměti. Co se mi vrylo zde? Příběh je rozpracován tak plynule a čistě, že 3 hodiny rychle utečou, drží se stále svoji dějovou linku bez zbytečných odboček či zvratů. Důraz je zde kladen na lásku, rovnoprávnost, ale také na sex a tanec. Zrovna sexu tu jsou tak 3 pikantní scény o kterých bych řekl, že jsou minimálně z "ranku" erotických filmů a tvářili se dost realisticky k tomu nespočet odhalených těl v průběhu filmu... no to jsem odbočil, nebo odbočil věřím tomu, že právě tyto scény jsou schopné u kdekoho zvýšit hodnocení, což dle mě není dobře. Tento film je dostatečně silný i bez postelových scén a vysoká hodnocení si zaslouží sám za sebe. Herecké výkony jsou uvěřitelné a hlavně "Adèle Exarchopoulos" se zhostila role Adele naprosto skvěle a jistě nejenom já jsem ji věřil vše co řekla... Na stranu druhou na 5z5 to nebylo proč? U filmu o lesbičkách člověk prostě očekává nějaký ten problém v práci, rodině, škole atd.. zde byl řekněme jeden kdy měla jedna její kamarádka hysterický záchvat jinak nic = film navozuje realitu, že homosexuální páry si v klidu žijí svým životem a nemají žádný problém "na víc", což pravda není. Alespoň tam bylo řečeno, že Adele nechtěla, aby to o ní někdo věděl, aby neměla potíže a nebyly o ní pomluvy. No dávám dobré 4z5. ()

coscarelli

Dokonalost sama o sebe, nenudny, putavy ,realisticky ,uveritelny, smutny a silny. A ze kludne by mohol mat aj o dvojnasobok stopaze viac, nevadilo by to. Spravodlivo zdvojnasobnujem hodnotenie na desat Hviezd. ********** P.S.: Jedna 9 minutova scena v trojhodinovej stopazi z dramy porno isto neurobi.. ()

Tom:)

Tenhle film si zaslouží čtyři. Ale já dám jen tři. Proč? Důvodů je několik. Předně by šel prostříhat na 120min příjemný artový film. Nebo na 20min slušné porno "nasty lesbians". Tak jako tak je to silný zážitek. Ne nutně úplně příjemný, ale silný. Musím se přiznat, že i když nejsem žádný puritán, tak mě pornoscény ve filmu rušily. "At first I though it was hot, then it got ridiculous." Když se objeví první erotická scéna, tak si říkáte, že je to odvážně natočené a se zaujetím sledujete. Ale když se už pět minut neděje nic, než jen hardcore akce, tak si říkáte "Tak se sakra už udělej, ať ten film pokračuje". Ta zbylá část se mi líbila dost a dal bych jí hned čtyři. Hlavně kamera. Místy to bylo trochu zdlouhavé, ale to je u artových filmů zvykem. A nevadilo by to, nebýt toho, že mě pornoscény co půl hodinu vytrhávaly ze soustředění. ()

janik.sk

Emočný masaker! Či Adéle smúti, nadžgáva sa, tancuje, štrajkuje, prežíva orgazmy, trpí alebo soplí, všetko je tak prirodzené akoby neexistoval svet okolo nej. A tá modrá! ()

DavidS.

Artové Bravo plné sexuálně explicitních scén a pohledů z oka do oka, ale já žádám i od generačního otevřeného filmu více...Život Adele si nicmémě řada diváků nedovolí neadorovat, aby nebyli nařčeni z barbarství...A tři hodiny jsou nestoudnost...Sestříhat se to dalo buď na lesbické porno, nebo devadesátiminutovou ukecanou romanci...Ale ta by nikoho nešokovala... ()

nameadel

Adèle je TAK krásně natočená. To je Záběr vedle Záběru. I přes ty 3 hodiny to neuvěřitelně utíká a film hezky plyne skrze diváka, kterému po skončení sice život nezmění, ale zanechá moc fajn pocit. Ale ne, že by se zase jednalo o nějakou optimistickou nalejvárnu, to opravdu ne. Co mě se týká, neustále jsem se vnitřně dohadovala, jestli teda Emma s Adèle jsou, nebo nejsou hezké. Žel bohu, stále nevím. ()

cachina

Filmů s homosexuální tématikou mnoho nevzniká a ještě méně se jich vymaní z festivalových hranic a dostane se do podvědomí běžného diváka a do širší distibuce. Snímku Život Adele se to podařilo. A to především díky vítezství v Cannes a možná také díky pověsti dílu s výraznými explicitními sexuálními scénami, která film předcházela. Nejedná se sice (jak může evokovat název) o typické životopisné drama. V dlouhé tříhodinové stopáži příběh nepopisuje celý život hlavní hrdinky, nýbřž postihuje dva mezníky v jejím životě. Příběh se dá rozdělit na dvě části. V první se setkáváme s Adele jako s dospívající dívkou, která řeší svou sexuální orientaci a jsme svědky začátku jejího milostného vztahu s jinou dívkou. Ve druhé polovině a o pár let později sledujeme krizi v jejím životě. Film sází na intenzitu, emoce a především v první části na sexuální napětí. Snaží se diváka v táhnout prostřednictvím filmového stylu, kterému dominují detaily obličejů obou ústředních postav a minimální využívání celků. Dále se tvůrci snaží přilákat obecenstvo dlouhými několika minutovými sexuálními scénami. Ale úplně se vyhýbají konfrontaci hlavní hrdinky s okolím, či rodičemi po přiznání její orientace. Život Adele tedy vyniká především vizuálně a emocionálně s důrazem na autenticitu. ()

Chmur

Film má spousty věcí, které mi vadily. Především je šíleně dlouhý, obsahuje střihy v čase, které se mi nelíbily, konec byl napůl zklamáním atd. Zároveň má ale také jednu výraznou devízu. Tou je naprosto neuvěřitelná Adèle Exarchopoulos. Už ani nepamatuji, že by mě nějaký herecký výkon takto zaujal. Jen díky ní se dalo těch 180 minut vydržet! ()

M.Niccals

to jsou všichni Franouzi takoví nudaři, nebo takhle "nenucený a přirozený" rozhovor mezi dvěma Francouzi opravdu probíhá? nebo byla chyba v titulcích? improvizace je super, ale musí být dobrá a někam vést. jakmile si nevytvořím vztah ani k jedné postavě, nedej bože mi tam začnou postavy lézt na nervy, je s filmem konec. tři hodiny mohly uběhnout rychleji. někteří filmaři umí nataženou stopáž naplnit opravdu až po okraj smysluplnými (neakčními) záběry. někteří ne. tady vidíme Adele jak spí s otevřenou hubou, tady je, jak jí s otevřenou a umaštěnou hubou, tady Adele jde po ulici s otevřenou hubou, tady Adele brečí s otevřenou hubou a teče jí do ní jak víno tak i obsah jejího nosu... holt gurmáni no. ()

Zagros

Život Adèle je tří hodinové romantické drama o jedné zmatené dospívající holce, která nemá jasno ve svých vztazích. Celou dobu jsem se sám sebe ptal, co mě na filmu tak přitahovalo, že jsem se svým zájmem vydržel až do konce? Vždyť šlo o vcelku běžný příběh dospívajících… Ne, nebyly to sexuální scény, které jsou překvapivě otevřené a někdo je může nazvat až pornem. Ze samotného filmu zabírají jen pár minut. Byla to hlavně kamera, která dokázala zabírat velmi přitažlivě detaily a taky hlavní představitelky. Především Adèle Exarchopoulos (Adèle) podala mimořádný výkon. Mít celou dobu  kameru v obličeji v takovém detailu a naprosto přesvědčivě zahrát všechny emoce, klobouk dolů! Jeden z nejlepších hereckých výkonů mladé holky v podobném filmu, co jsem viděl a to nemluvím náročných postelových scénách. Léa Seydoux jí pak zdatně sekundovala. Jejich společné rozhovory, přesvědčivě zahrané nálady, vzájemnou přitažlivost a vášeň jsem sledoval až jakoby omámený. Poklonu si zaslouží i režisér Abdellatif Kechiche. Ten dokázal namíchat velmi atmosférické vztahové drama, u kterého jsem zapomněl na čas a nechal se unášet jeho vytvořeným filmovým světem. Všem rozhodně doporučuji, jde o mimořádný filmový zážitek, i když to nemusí být úplně pro každého. ()

Earl10

Život Adѐle se dá shrnout jako počin s nepravidelně se opakujícími třemi hlavními prvky - prázdná vata, explicitní sex a velmi intenzivní verbální výměny, a řadou doplňujících vedlejších. Pokud vyškrtneme zmíněnou vatu, zkrátí se stopáž o třetinu, i po ponechání stopáže je ovšem zbývající materiál natolik intenzivní, že většina lidí lehce zapomene právě na onu třetinu. Dalším nedostatkem se stává časová roztěkanost, kdy jsou k vidění minimálně dva násilné skoky kupředu, které ve tříhodinové stopáži narušují plynulost. Rozdělení na kapitoly není nutným důvodem, proč tomu tak je. Navíc ve verzi uváděné v kinech toto dělení není jednoznačně zdůrazněno. Zároveň je však problematický vztah Adѐle k ostatním postavám, kdy většina z nich je do filmu nutně implikována, ale jsou charakterově prázdné, s čímž souvisí absence zobrazení, byť zpočátku lehce naznačeného, střetu s okolím. Samozřejmě k několika výměnám, především však mezi hlavní dvojicí, dojde, jenže celkově ponurý příběh nabízí více možností k vyhrocenosti. Co je jednoznačně největší předností snímku, to je bez pochyby herecký koncert ústřední postavy, která doslova nesleze z plátna. Těch několik hádek či slovních ataků je správně nabito emocemi a především prezentovány naprosto přirozeně. Největším diváckým lákadlem, ale zároveň prvkem, který hravě odvádí pozornost od nedostatků, jsou sexuální scény, které jsou však zcela ospravedlněné mentalitou hlavní postavy. V jádru se nejedná vůbec o zbytečný či samoúčelný projekt, ale výrazně by mu pomohlo prostříhání alespoň o tři čtvrtě hodiny, kladení důrazu na vztahy s okolními postavami a větší časová kompaktnost. [viděl v kině] [65%] ()

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

31.10.2022

Queer filmový festival Mezipatra nabízí pokaždé to nejlepší z queer světové kinematografie. Desítky filmů a doprovodných akcí na týden ovládnou Prahu a Brno. Letošní už 23. ročník si klade za cíl… (více)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Známe první novou bondgirl?

Známe první novou bondgirl?

10.10.2014

Zatímco agent 007 mění tvář jen jednou za čas, jeho dámská společnost je pokaždé čerstvá. A stejné to bude i ve čtyřiadvacáté bondovce, kterou začne Sam Mendes (Skyfall) točit už letos v prosinci.… (více)