Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hrdina nesmí zůstat sám. Plukovník americké námořní pěchoty Terry Childers řídí záchrannou akci, při které má dostat amerického velvyslance v Jemenu a jeho rodinu do bezpečí před muslimskými demonstranty. Když se demontrace vymkne kontrole, nařídí Childers ostrou střelbu ze střechy ambasády. Výsledkem je masakr, při němž zahyne osmdesát tři civilistů včetně žen, dětí a starců. Plukovník je doma obviněn z třiaosmdesátinásobné vraždy. Čeho se však ve skutečnosti dopustil? Opravdu podlehl neovladatelné zuřivosti? Anebo konal v sebeobraně? Jediným pomocníkem obviněného vojáka je jeho dávný přítel, čerstvě vysloužilý plukovník Hayes Hodges, který vděčí Childersovi za záchranu života ve vietnamské válce a který strávil většinu své služby jako vojenský právník... Americké soudní drama režiséra Williama Friedkina (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) pojednává s obvyklou mírou amerického patriotismu o zodpovědnosti velícího důstojníka v krizových situacích. Vzniklo podle námětu bývalého důstojníka americké námořní pěchoty a ministra vojenských námořních sil Jamese Webba. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (123)

Skip 

všechny recenze uživatele

Pro mě mírně nadprůměrné soudní drama spojené s prvky válečného filmu. Bohužel to kazí ten americký kýčovitý patriotismus, který oni prostě musí narvat kam jen můžou. Tommy Lee Jones a Samuel L. Jackson odvedli dobrou práci a jejich herecké výkony jsou standardní. Vybrat do role žalobce Guye Pearce byl hnusný kalkul, protože tento herec nepůsobí zrovna sympatickým dojmem, takže musí být hned jasné, ke komu se má divák přiklonit, byť by to mělo být jen podvědomě, což v tomto filmu moc nehrozí. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Úvodní část s jatkama v Jemenu je opravdu krvavá. Druhá část ze soudní síně sice krvavá už neni, ale taky ujde. Sice nějaký ty klišé známý z jinejch soudních dramat se tam najdou, ale 2 hodiny utekly jako voda. K tomu navíc Tommy Lee Jones a Samuel L. Jackson v hlavních rolích. Celkově to je rozhodně nadprůměrnej film. Friedkin je podle mě nedoceněnej režisér. ()

Reklama

Derek 

všechny recenze uživatele

ďalšie súdne drama v ktorých sa američania zrejme vyžívajú. človek by pri takom hereckom obsadení čakal určite trochu viac. najväčšiu vinu nemajú na záverečnom rozpačitom dojme z filmu herci, ale skôr scénar, ktorý je miestami prekvapivo trápny a nudný. inak ide od slušné remeslo, avšak skorej by som povedal že to vyzerá ako film z produkcie hallmarku a nie nejaká hollywoodska veľkoprodukcia. ()

Legas 

všechny recenze uživatele

Krvavá volba je americký film – hodně americký. Japonci (Češi, kdokoliv jiný) by ho natočit nemohli. Chyběl by v něm ten americký pohled na věc, který je zcela nezaměnitelný. Proto tentokrát toleruji tu obrovskou nálepku „Made in USA“. Prvních válečných 30 minut má svižné tempo a William Friedkin předvádí, že by mohl klidně zmáknout Black Hawk Down místo Ridleyho Scotta. Potom ovšem nastane v rámci děje nutný přelom do příliš poklidného vyšetřování. Napraví to až závěrečná půlhodinka, kde Friedkin nastolí řádné soudní drama, jehož nejvypjatější moment je skutečně brilantně natočen a hlavně svižně sestříhán. Musím přiznat, že ač se mi zdají americká soudní dramata téměř identická, tahle pře byla nejen zajímavá, ale i dokonce chvílemi napínavá. Zasloužili se o to také herecké výkony hlavních představitelů Samuela L. Jacksona a Tommy Lee Jonese, které ovšem suverénně převálcoval vedlejší Guy Pearce. Takže ačkoliv jsem milovník dramatických válečných akcí a první 30 minut jsem si výtečně užil, tak zbylá stopáž filmu nebyla vůbec k zahození. Myslím, že 4* si Krvavá volba s přimhouřením oka zaslouží. ()

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Koukám na tenhle film už poněkolikáté.Vždy se objeví cosi zajímavého.Vespod je standardní konflikt mezi etikou a formální mocí.Zde vojenskou.Ochrana ambasády je jistě nutná a potřebná věc a standardní součást bezpečnostního protokolu snad každé země. Nestandardní je ale útočník.Dav namixovaný z teroristů a civilistů všech věkových kategorií. Velitel jednotky byl konfrontován se situací,kterou vyřešit bez improvizace nebylo možné.Po nějaké chvíli ostřelování z davu a zabití několika vlastních vojáků dává velitel rozkaz k útoku a dav je z podstatné části postřílen včetně civilistů.Není samozřejmě možné použít v takové situaci praktiky odstřelovačů.Mezi tím je evakuován velvyslanec i s rodinou.Celá akce je posouzena jako hromadná vražda a velitel čelí obvinění.Dobře je zde podán průběh procesu,jeho příprava a zákulisní intriky.Stát se snaží setřást vinu za každou cenu.Nicméně i stát má také,naštěstí,jen soudní cestu,kterou toho lze dosáhnout.Tohle je jedna z výhod demokracie.A tady je také slabé místo.Manipulace s důkazy,zákulisní diplomacie,argumentace a standardní postup,konečně finále v americkém stylu,kdy spravedlnost vítězí.Slušný film. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Na bojové a iné akčné scény bolo najatých približne osemsto reálnych námorníkov. (Arsenal83)
  • Okrem Maroka sa natáčalo v Nokesville, Virginia, Warrenton, Virginia (scény vojenskej základne), Hunting Island, Južná Karolína (scény vo Vietname) a Mount Washington, Virginia (scény generála Hodgesa). S produkciou filmu pomáhalo Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických a US Marine Corp. Film sa nakrúcal od 12. marca do 24. júna 1999. (Arsenal83)
  • Akcent hercov, ktorí stvárňujú obyvateľov Jemenu, má charakteristický marocký nádych. (Arsenal83)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno