Anatomie použití moci. Poslední demokratický kabinet odstupuje a nechává volnou ruku Gottwaldovi a jeho zabijákům. Únor roku 1948, velká chvíle premiéra Klementa Gottwalda. Dvanáct demokratických ministrů jeho vlády podává demisi s vidinou, že Gottwald padne a prezident Beneš jmenuje prozatímní úřednickou vládu, která zemi dovede k předčasným volbám, v nichž už by komunisté rozhodně nevyhráli. Během několika rozhodujících dnů se ale tento taktický manévr ukazuje jako politická hloupost a hrubé podcenění protivníka. Demokratickým politikům, včetně Beneše, pozdě dochází, že Gottwald se do Moskvy skutečně jezdil učit, „jak jim zakroutit krkem", jak prohlásil v prosinci 1929 v prvorepublikovém parlamentu. Naivita stárnoucích demokratických politiků, postupující nemoc a deprese prezidenta Beneše proti cynismu, sebevědomí a bohorovnosti Gottwalda a jeho soudruhů v nerovném souboji s osudovým koncem... (Česká televize)

Winster

Hlavně mi tu nevykládejte nic o sokolech...dělaj dřepy někde v tělocvičně, skauti jsou na táboře a legonáří na hřbitově a hurá komunisti k moci. Gottwald to podepsal: ,,Vyhráli jsme soudruzi"! ()

Bobik71

Přesně jak už tady bylo řečeno, první co mne napadlo na začátku tohoto dílu, je hrozivá paralela s dnešním stavem v politice. Jinak seriál výborný, docela se drží faktů a v tom je jeho síla. ()

NikoKovac

První z vrcholů, dalo by se říct. Chladnokrevnost Klementa Gottwalda je až mrazivá. Suverénně nejlepší herecký výkon celé série zde odstartoval Jiří Vyorálek v roli prezidenta vraha. S jakým zápalem k tomu přistoupil, to je neuvěřitelné. Celý díl je pojat velice dobře. Zatímco demokrati vyčkávají a kalkulují, co udělá Beneš, komunisti se slezou u Gottwalda, žerou párky a jednají. Velmi věrohodné. Avšak tato událost našich dějin byla snad tím nejhorším, co nás mohlo potkat. Začátkem vlády bolševiků. Začátkem krádeží, vražd, strachu, pronásledování. Že tohle dopustil, to Benešovi nikdy neprominu. Jasně, Západ zradil před válkou, tak šel na Východ. Ale věřit komunistům? Sakra pes, jak jen mohl? V tomto díle se mi už líbí zahraný Beneš, protože Finger se mi na tuhle roli od začátku moc nehodil, Jan Novotný je věrohodnější. Unavený stařec, pomalá, rozvážná mluva a na konci zjistí, že vlastně to celé prohrál. Líbí se mi i Jaromír Dulava v roli Zápotockého. Komunisté jsou zde vykreslení jako chladnokrevní ožralí burani, což je ne nepodobné skutečnosti. Pokud mi zde něco chybí, pak otázka Jana Masaryka, ale chápu, že se to nedalo vměstnat všechno do jednoho dílu s danou stopáží, podobně jako v případě prvního dílu. ()

PowPow

Dnes je to 70. let. Komunisté to svinstvo otevřeně oslavují. Je to doba, která měla na podobu našeho státu asi největší vliv, díl je pořád svým způsobem aktuální, což mu dodává na síle a kontroverznosti. Pro mě prakticky neznámý Jiří Vyorálek svoji roli Gottwalda podal fantasticky, a super byla i například vložka s jeho ženou Martou, párky a sprostými vtípky, která udělala z historických postav debatujících o revoluci partu obyčejných, trochu křupanských chlápků. I Jan Novotný zahrál Beneše tak, že z něj není černobílá postava, ale starý, slábnoucí člověk, který nezvládl situaci. Demokratičtí politici nejsou hrdiny bojujícími proti teroru, ale spíš skupinou bezradných lidí, kteří byli v téhle strategické hře za mazaným Gottwaldem neustále o tah pozadu. Škoda, že to skončilo takhle. Oživovat si ty události a přitom vědět, že ti hajzlíci to vyhrají, to bolí. ()