Film známých italských režisérů Maria Monicelliho, Ettoreho Scoly a Dina Risiho obsahuje jedenáct humorných, kritických někdy až trochu krutých črt, nahlížejících do současné italské společnosti a pranýřujících nešvary moderní doby. Zavádí diváky do nejrůznějších situací a jeho hlavním tématem jsou vzájemné lidské vztahy, tentokrát nahlížené z neobvyklého zorného úhlu. Pod povdchem zdánlivě bezúhonného a nezištného jednání protagonistů se náhle objevuje zrada, pokrytectví, sobectví a lhostejnost. Ostří satiry s příměsí černého humoru mnohdy přechází do polohy hořké tragikomedie. Kratičké příběhy - často spíše anekdoty, natočené s hlubokou znalostí lidí a současného světa. (oficiální text distributora)

NinonL

Skvělý černý humor. Někdy více legrace, někdy vážnější povídka, příjemně poskládané. Nejvíce se mi líbilo asi Jak jeho eminence přivedla ovečky na pravou víru, tj. úplně jinam, než původně chtěly. Také Autostop a Letuška s okouzlující Ornellou Muti byly bezva. ()

radektejkal

Jej, po čtyřiceti letech, dneska jako tehdy, satira břitká jak má být, pokud vůbec musí být. Nejspíš ale musí! Jak jinak říct to, co zde byo řečeno! Dnes, na rozdíl od tehdy, jsem si to všechno spoluprožil, většinou v hlavní roli. - Tak třeba v povídce Pronto socoro (První pomoc) jsem chodil od zubaře k zubaři a všude mi řekli, že mají plno, nové pacienty neevidují, ať to zkusím u...). - I nuovi mostri nejsou strašidly, tahle by nikoho nevylekala, jsou to jen poděsové, stvůry až zrůdy, byť některé docela sympatické, ale takové to také je; viz Váchalův "Přírodopis strašidel", kde mez-mezi fantasmaty a realitou také není příliš zřetelná. Pozn.: I nuovi mostri je sequel filmu I mostri z roku 1963, režírovaného Dinem Risi, s 20 edpizodami, zde by jich mělo být 14. ()

d-fens

ocenenia : Oscar 1979 - Nominácia na najlepší zahraničný film ◘◘◘◘ pre mňa najzaujímavejšia bola poviedka o synovi vezúcom matku do hospicu...ale tá jediná vlastne vybočovala z veľmi humornej línie, ktorá bola neraz dotiahnutá až ad absurdum (Hospoda, Mamičkin maznáčik :))) ()

kagemush

Skrytý skvost italského filmu. Vtipné příběhy,mrazivé pointy. Něco mi říká,že si v italské restauraci polévku už zase nedám. ()

Hennes

Povídkový film je skvělou satirou lidské společnosti. Všichni tři režiséři nám ukazují, že stačí pár minut, aby nám sdělili to podstatné a není zapotřebí dvouhodinový film na podobná témata. Jedná se o krátké úsměvné povídky, jejichž podtext je ale místy velice krutý ( maminka odvezená do starobince, člověk, který umírá po odmítnutí první pomoci několika nemocnic, teroristický útok na letadlo atd. ). Většina příběhů nám ukazuje sobecký přístup lidí ( důležitější než zavražděný člověk je ovčí sýr, důležitější než zdraví manželky jsou její pěvecké koncerty, které "vynáší" ...). Potěšilo mě herecké obsazení Ornella Muti, Alberto Sordi, Ugo Tognazzi. ()

Martin741

vyborna talianska komedia, a krasny dokaz toho, ze s humorom opatrne - preto tu dnes humor nebude, nic ma nenapadlo - pod smiesnymi scenkami sa da tusit mrazive pozadie, to vnimavy divak objavi rychlo : 89 % ()

tomtomtoma

Příjemně zábavný soubor 12 povídek s někdy až morbidní pointou. A kde kralují tři herci: Ugo Tognazzi, Alberto Sordi a Vittorio Gassman. MARIO MONICELLI je autorem pouhých dvou povídek, ale zato obou výborných. PRVNÍ POMOC, ve které vynikající Sordi velmi elegantním a světáckým způsobem hledá z donucení pomoc pro bližního svého, ale co nadělá, když do jedné nemocnice vás jeptiška nepustí, protože se věnuje orgiím. V další vám dvě gorily řeknou, že berou jen holandské turisty a do další vás pustí, jen když jste válečný veterán. AUTOSTOP má tragické vyústění, když se stopařka (Ornella Muti) snaží drsným vtipem vyhnout dotěrnosti řidiče Paola (dobrý Eros Pagni). ETTORE SCOLA má pět kvalitních povídek. HOSTINA je škodolibá ke svým hostům se skvělým duem Tognazzi - Gassman. SLAVÍK Z VAL PADANY ukazuje skvělého Tognazziho, který si plní své sny prostřednictvím své ženy (Orietta Berti) a to velmi nekompromisně. POCTA ZEMŘELÉMU mění díky Sordimu tragédii ve veselí. VZORNÝ OBČAN ukazuje typické nevšímavé chování ke druhým. JAKO KRÁLOVNA se rozhodně necítí matka Sordiho, který se jí zbavuje odvezením do domova důchodců. DINO RISI je autorem zbylých pěti povídek. TANTUM ERGO ukazuje, že lidé se nechtějí podílet na řešení svých životů, jak se o to snaží Luigi Diberti, ale raději si nechají vládnout, zvláště když se to tak dobře poslouchá diky skvělému Gassmanovi. MAMINKA A MAMINČIN MAZÁNEK je hravá díky působivému Tognazzimu. BEZE SLOV si dělá morbidní legraci z milostných filmů, když terorista (Yorgo Voyagis) doběhne pohlednou letušku (Ornella Muti). A dvě slabé: POZDRAV OD PŘÁTEL a PORNOHVĚZDA. ()

gabin(a)

To se musí vidět! Neuvěřitelné koncerty mých oblíbených hereckých hvězd. Nejraději mám epizodu o Gian Mariovi Cataladelmonte nebo jak se to píše, který nedobrovolně a přece neodolatelně poskytuje první (nebo spíš poslední) pomoc a svůj bílý rolls mění na sanitku. Taky dojemnou povídku o Jeníčkovi a mamičce no a do třetice řádění kuchařů ve snobské restauraci. Jak to Italové umí, smějete se, a přitom Vás mrazí..... ()

zette

Vyborne satiricke povidky plne cerneho humoru. Presne takove italske filmy miluji. Vyborne natocene, kazda epizoda umi necim zaujmout. Ornella Muti jako letuska zcela bezchybna. ()

MJMilan

Drazí kolegové, četl jsem Vaše komentáře a ač to většinou nedělám proto, abych vyjádřil svůj názor, udělám vyjímku. Rád bych odpověděl na vaše názory kromě uživatele Corto - NE, NE, NE ... nemyslím si, že bych byl tak nechápavý a ani si nemyslím, že bych neměl rád Italský humor, je spoustu Italských filmů u kterých jsem se skvěle pobavil, ale tenhle snímek mezi ně bohužel nepatřil. S humorem Nová strašidla neměli vůbec nic společného. Možná bych film přejmenoval na Novodobé strašáky. Modlil jsem se, aby byl už konec a stále čekal na zábavu alespoň v jedné povídce. Humoru jsem se dočkal pouze v úseku o restauraci, kde se melou dva zaměstnanci za který dávám jednu hvězdu, jinak to stálo za starou belu. ()

Scratt

Nová strašidla jsou seskládaná z několika povídek, ve kterých tvůrci velmi zdařile karikují různé lidské povahy a vlastnosti. Některé povídky jsou úsměvné, při jiných lehce zamrazí. Ani víc než třicet let na krku jim však neubralo nic na aktuálnosti. Například téma povrchnosti a nezájmu při vožení raněného je zobrazeno znamenitě. Vůbec nejvíce se mi však líbila povídka o Jeníčkovi a jeho mamince sběratelce :-) 85% ()

Decker

Velmi prijemne leporelo naprosto nesourodych pribehu, ktere vsak maji jednoho jmenovatele a tim jsou skveli italsti herci, kteri filmu davaji ono kouzlo. Zvlaste povidka Jenicek a maminka je kouzelna :-) ()

shantim

Vynikající komediální směska, v níž si režiséři střílí z italské společnosti. Některé povídky jsou povedenější, některé méně. Zvláště silná mi přišla ta s biskupem, tedy první povídka. Gassman a Sordi zde jasně ukazují, že patří mezi italskou hereckou špičku. 85% hvězdiček ()

mcleod

Nemám moc rád italskou kinematografii, takže tento spíše nadprůměrný italský film hodnotím velmi rezervovaně. Jde o několik velmi krátkých povídek, které zobrazují nepříliš hezké lidské vlastnosti a nepříliš hezké životní situace v komediálním hávu. V každé povídce jsou tak jeden až dva dobré vtipy, konce povídek jsou jednak mrazivé, občas velmi vtipné, ale často taky ne zcela dobře vypointované. Herecky je to zvládnuté na úrovni, nejvíc se mi líbil Vittorio Gassman v první povídce Tantum Ergo a taky kouzelná Ornella Muti hned v několika povídkách. Co musím ocenit je fakt, že přestože jde o povídkový film, všechno je dáno dohromady tak dokonale, že výsledkem je opravdu kompaktní film. ()

ArdathBay

Takhle má přátelé vypadat skvělý povídkový film - humor (hostina), nečekaná pointa a mrazení (beze slov, autostop) a mnoho, mnoho dalších talošských ingrediencí chutného filmového pokrmu. Herci jsou skvělí a Ornella Muti je okouzlující. Levné knihy opět výborně. Škoda jen, že v originále nejsou všechny povídky. V dabingu oproti origu ještě dvě chybí. ()

klúčik

Klasický poviedkový taliansky film. Dnes sa niečo také už nedá natočiť!! Je úplne iná doba. Výborný U.Tognazzi. 85%. ()

F.W.Colqhoun

Řekni, mám víc rád já jeho, nebo on mě? (...) Jděte oba do prdele!!! Kritický pohled na Itálii 70. let. Mnoho se toho nezměnilo. Na ustupující vliv pokrytecké církve se bude ještě s vděčností vzpomínat, z terorismu a žen jde strach nepřetržitě. Satiričtí (anti-)hrdinové jsou průměrně nechutné svině, jak je známe i z našich časů a zeměpisných šířek (a ze sebe samých). Monicelliho, Risiho a Scolu spojuje neochota nechat si touto skutečností kazit komedie; i když míra tolerance je různá. Autorství jednotlivých povídek není v titulcích upřesněno a rukopis je zdánlivě čitelný. Scolu lze natipovat u dramatičtějších vstupů (Příkladný občan či záměrně odporný příběh umístění staré matky do domova důchodců - A jednejte s ní jako s královnou!!!), Monicelliho u zlých, amorálnich historek (skvělá První pomoc, v níž Alberto Sordi jako by vypadl z oka Peteru Sellersovi). Risiho odhalí temná romantika a účast Ornelly Muti (Beze slov). Jinde se autoři ocitají trochu mimo komfortní zónu, aniž by podali slabší výkon: Groteskovou Hostinu bych tipoval spíš na Monicelliho, přičemž na sesli seděl Scola; Scolova makabrózní povídka Pocta zemřelému předjímá přesně scény z Monicelliho Mých přátel II, natočených o pět let později; Risiho pikantní Pornohvězda by též mohla být Monicelliho (a ani v ní nehraje Ornella Muti - lze se snadno domýšlet proč). Česká Wikipedie uvádí 14 povídek, zatímco tuzemská DVD z edice LK obsahuje povídek pouze 12. Jestli mě poznámky nezklamou, chybí Podezřelý a Únos drahé bytosti (obojí Scola). Škoda jich, určitě byly nejlepší. Kde je moje paruka? (...) Před chvílí byla v dršťkách. ()

Disease

Kdo čekal řachandu ala Fantozzi, musí být logicky zklamán. Ja k tomu přistupoval jako k filmu pro pamětníky, který se mi kdysi líbil a i po letech jsem byl nadšený. Ještě jako bonus dvě povídky, které tenkrát v televizi nebyly. Škoda, že Levné knihy ještě další dvě někam zašantročily... ()

evil_ryu

Ako to už býva, niektoré poviedky excelentné a niektoré zase slabšie. Ak by som mal vyzdvihnúť jednu tak určite o vzťahu Ornelli Muti ako letušky s neznámym chlapcom. ()

HH

Skvělý film. Dokonale vypointované krátké příběhy. Mě osobně nejvíc "dostal" transport zraněného z jedné nemocnice do druhé, aby nakonec skončil na původním místě, pak povídka o komikově pohřbu a samozřejmě onen poněkud více italský dialog v kuchyni :-) A skvělá je i povídka, v níž kardinál v podání V. Gassmana obrátí komunistickou schůzi v malou pobožnost... ()