Jsem fotogenický

Je suis photogénique

I'm Photogenic

Komedie

Itálie / Francie, 1980, 110 min

Nechapu, zatimco vsema vychvalovanej a nejlepe hodnocenej Pozzettovo film Nastrahy velkomesta me absolutne nebavil, u skoro neznamyho filmu s mizernym hodnocenim jsem se bavil perfektne. Jasne, stopaz je lehce prepiskla a ke konci uz filmu precejen dochazi dech, ale vetsinu casu to je vyborna komedie, kde se trosku hovadkovskej Pozzetto s tupym vyrazem snazici se stat hercem dostava od problemu k problemu, spousta postav krome toho, ze vetsina vypada jak blazni, ho jenom vyuziva a do toho sem tam i nejakej ten vostrejsi for. A i kdyz to ma skoro dve hodiny, tak to hodne prijemne utece a na chvily se dokonce objevi i Galabru. Proste ja se perfektne bavil a pro me zatim nejlepsi Pozzettovo film.(31.1.2010)

V přední světové kinematografii mohou zaujmout filmy, o nichž ze říci, že jim k zařazení do těch prvořadých či nejlepších přece jen cosi schází. U FOTOGENICKÉHO je však tato okolnost vyvažována mimořádně zdařilým ponorem do vnitřního světa špičkových italských filmových umělců (Mario Monicelli, živý a ne "pouze" hrající Vittorio Gasman) i nesmlouvavou konfrontací iluzí a skutečnosti, kvality chtěné a skutečné. Smích, který tato komedie vyvolává, nejde sice vždy zcela od srdce, ale také není hraný, násilný a afektovaný. I italský regionální film má zkrátka také cizímu, neitalskému divákovi co sdělit.(18.2.2011)

Komedie s Pozzettem jsou plné lidskosti, klasických charakterů normálních lidí prožívajících své sny a touhy ve světě plném nepochopení a arogance. Milý odpočinek s Mistrem "Pačetem".(13.1.2010)

Tento film je poněkud nesprávně házen do jednoho pytle s u nás populárním filmem NÁSTRAHY VELKOMĚSTA. Oba snímky vznikly ve čtyřletém odstupu. Mají stejného hlavního herce Renata Pozzetta. Ten hraje v obou dobrosrdečného, přihlouplého a naivního maloměšťáka. Výstřední, méně intelektuální humor, založený na přehánění a na tom, že někdo nechápe norální věci, nebo je chápe jinak, najdeme v obou filmech. Tím ale srovnávání končí. Film JSEM FOTOGENICKÝ režíruje Dino Risi, který se rozhodl pojmout snímek spíše jako trpkou tragikomedii. Podle komentářů mi to tu přijde, že spousta lidí to nemůže skousnout. Hlavní hrdina toužící po filmové kariéře, snažící se stát celebritou a dosáhnout uznání svého posměvačného okolí, je tragickou postavou od začátku do konce. Nemá šanci splnit si sen, který je spíš produkt jakési vnitřní nereálné vidiny. Vidiny nastavené jako životní cíl sloužící osobnímu odůvodnění, že jeho život směřuje k něčemu většímu. Chce si vyžehlit vlastní vnitřní zahořklost, která pramení z obecného nerespektu k jeho osobě. Hlavní sdělení chápu jako poukázání na nebezpečí kultu celebrit a varování před neuváženým nadhodnocováním televizní popularity nad vlastní životní hodnoty. Rizika s tím spojená jsou veliká. Zde prezentovaná zneužíváním člověka, který těmto vizím a snům podlehne. Svým námětem se film mnohem více podobá Scorseseho snímku KRÁL KOMEDIE. Okolnosti a chování hlavního hrdiny jsou samozřejmě jiné, ale obsahové sdělení si je velice podobné. Filmu musím vytknout kolikrát často špatné výrazové prostředky, spojené s trapností některých scén, které se dle mého názoru neladí k obsahovému sdělení, čímž vzniká takový kočkopes. Proto se film u mě nedostal na čtyři hvězdy. 60%(31.12.2010)

Hned po projekci bych byl asi s hodnocením mnohem přísnější, ale tady jsem nakonec uzrál k smířlivějšímu názoru. V komediální rovině jsem se sice nedočkal prakticky ničeho, zasmál jsem se dvakrát, podruhé úplně poslednímu vtípku. Valná většina předem připravených akcí, čti gagů, stála za opravdu velmi starou belu a trošku mi připomněla Trošku, možná i proto ten prvotní odpor. Na druhou stranu jsem neměl vysoká očekávání a de facto se celou dobu těšil jen na vystoupení božské Edwige a ta mě pochopitelně svou erotickou etudou nezklamala, u jejího "sexu" s Antoniem jsem se pak smál poprvé. Příběh trochu neschopného prosťáčka, tedy typická Pozzettova role, ale nakonec vezme vlastně za srdce. První výraznější úder jsem dostal při vzteklé a vlastně zoufalé snaze Antonia udržet si důstojnost, když je označen za blbce a celý ten příběh o zneužívaném dobrákovi, neschopnosti překročit vlastní stín, marnosti a předurčeném osudu dostává s posledním zatroubením parníku na moři hořkou tečku a za to nakonec čtyřmi klapkami klapnu. A taky za kozy Edwige, pochopitelně.(20.3.2021)

Skvělé, Pozzetto ve své nejlepší formě. Kdo má rád Nástrahy velkoměsta, určitě ho tento film naladí na stejnou notu.(4.2.2010)

• dopitak

Slabší kousek, u kterého nejvíc štve ošizený dabing (Pro KM records v DW agentuře vyrobila společnost 24snails v roce 2009), zvlášť když Miroslav Saic a Dalimil Klapka namluvili každý asi dvanáct postav. Maličko erotiky v podobě Edwige Fenech sice potěší, ale na lehtivou komedii to nestačí, a dialogy ani akce zase nestačí ani na tu komedii.(30.7.2011)

• anderson

Mnohí považujú - podľa mňa kultové - NÁSTRAHY VEĽKOMESTA za primitívnu komédiu. Tým všetkým by som vôbec neodporúčal pozerať túto snímku. Nie je to ani čistá komédia, ani tragikomédia, skôr bizarná a stopážou prepísknutá zlátanina plná nevtipných a nedotiahnutých gagov, plochých postáv, korunovaná asi zamýšľaným ironickým, ale vo výsledku podivným neoriginálnym záverom. Za jednu hviezdičku stoja iba výstavné kozy EDWIGE FENECHovej, ktorá si ich tu vyvenčí dosýtosti. (23.1.2010)(23.1.2010)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1980 - nesúťažný výber(2.2.2013)

Já jsem se vždy u italských komedií osmdesátých let pobavil a tohle není vyjímkou. Přiznávám, že jsem fanoušek Pozzetta a Villaggia, takže mě to nezklamalo. Časté srovnávání s "Nástrahy velkoměsta" jsem neřešil, je to prostě jiná komedie.(30.10.2010)

• Martin741

Vyrazne slabe, podpriemerne, len taky lacny povrchny vyplach o priemernom hercovi, ktory sniva o slave. Najlepsie filmy Dina Rissiho su Operace San Gennaro, Svatecni Vyjizdka : 30 %(21.11.2020)

Komedie o tom, jak se se přestárlý mladík a povaleč z malého města Antonio Barozzi (Renato Pozzetto) rozhodne udělat velkou filmovou kariéru v Římě a později v Hollywoodu. A tak si najme vypočítavého agenta Armanda Pedrettiho (Aldo Maccione) a učí se herectví u Carlo Simoniho (Julien Guiomar), který preferuje mužskou společnost. Nabídne se mu možnost točit se slavným Mariem Monicellim a bláhově uvěří filmovému producentovi (Michel Galabru), se kterým náhodou uvázl ve výtahu. To vše ho dostává do více či méně zábavných situací. A nemůže chybět jednostraná zamilovanost do vypočítavé herečky Cinzii Pancaldi (půvabná Edwige Fenech). Má to velmi slibná místa.(31.12.2010)

Film zajímavý spíše jen pro filmové nadšence. Pro ostatní jen hodně natažená nuda. Já si ale parodování Lovce jelenů a většinu narážek na slavné filmy sedmdesátých let docela užil.(20.3.2011)

italská tuctovka,která Nástrahám velkoměsta nesahá ani po kotníky...60%(26.4.2011)

• jenik71

Já se bavil minimálně, protože mi to prostě vtipné nepřišlo. Renato Pozzetto tady nemá téměř žádnou mimiku obličeje, jeho projev je po celou dobu takový ztrnulý. Svůj komediální kumšt ukázal až o 4 roky později v komedii Nástrahy velkoměsta. Až tady měl jeho kamenný výraz svůj smysl. Role udiveného venkovského balíka to totiž přímo vyžadovala.(21.6.2010)

• JohnSmith

Nevtipná komedie z filmového prostředí. Nuda.(30.3.2018)

Film o jednom naivním snu, přelétavosti hereček, roztržitosti režisérů a vyžírkovství filmových agentů. Záměrně neříkám komedie, spíš se jedná o takovou dost podivnou tragikomedii... Člověk se několikrát zasměje, ale ne tak často, jak by u tohoto žánru čekal. Pro mě ryzí průměr s několika světlejšími momenty.(23.2.2012)

• IvcaG

Hovadina všech hovadin(1.7.2011)

• closed.eye

Poměrně slabej film, jediný, co mě pobavilo, byla občas nějaká hláška a scéna u fotografa, když chtěl, aby se Toník různě tvářil :-). Nástrahy velkoměsta jsem zatím neviděla, ale už dle ukázek nabývám dojmu, že půjde o líp propracovanou komedii na zhruba stejným principu - buránek míří do města... Toto se vidět dá, ale počítám jednou postačí...(13.2.2011)

Dost nepochopený film. Holt, Dino Risi je jiná (vyšší) liga, než typičtí režiséři Pozzettových filmů. V rámci žánru za 3,5.(24.8.2018)

<< předchozí 1 2