• Maďarsko

• Austrálie

Hanussen: Hitler's Astrologer

Drama / Historický

Maďarsko / Západní Německo / Rakousko, 1988, 112 min

Poslední díl režisérovy trilogie se zabývá velmi podobným tématem jako Mefisto, tím však nechci říct, že by se Szabó opakoval, dokázal rozpracovat stěžejní myšlenku do 3 příbuzných, ale zároveň odlišných filmů. Naopak, moje očekávání Hanussena jako nejslabšího ze série se nevyplnilo, a tenhle film dost pokukuje po výše zmíněném držiteli Oscara. Kvality, na nichž stavěl Mefisto, jsou zde téměř shodné, snímek nabízí opět perfektního Brandauera, který je víceméně sám schopný utáhnout celý film, velmi zajímavý příběh, přesné vykreslení doby, méně výraznou, přesto stále slušnou hudbu, snesitelnou dávku nadpřirozena v podobě jasnovidectví a s tím souvisící téma k zamyšlení (o zneužívání této schopnosti), trochu mystifikace (odkaz na režisérku Riefenstahl a její fotky použité jako pózy pro Vůdce) a nevyhnutelný konec. Nebýt existence mnou v tomto komentáři neustále omílaného prvního dílu, neváhal bych a dal hned jasných 5*, takhle to není tak jednoznačné, pokud však budu film hodnotit jako individualitu, ne součást trilogie, slabší, ale plný počet ještě dám.(17.3.2013)

LFŠ 2008 ... Wow! Film předtím jsem prospal a obával jsem se, že dopadnu stejně i v tomto případě. 2 a půl hodiny trvající 20 let starý film? Šmarjá, řekl jsem si...pak začal film a já jen čekal kdy začnu usínat...a ono to pořád nepřicházelo, protože mě každá minuta filmu neuvěřitelně bavila a po jeho skončení jsem byl doslova NADŠEN. Bravurně zvládnutá práce ve všech směrech!(2.8.2008)

Hanussen je dalším skvostem meďarského režíséra Szabóa. Oproti americkým historickým filmům se zde nejede ve velkoleposti, ale autenticita je zajišťěna citem pro detail. Jednotlivé dialogy neslouží pouze jako manitnely v nichž se pohybuje a rozvíjí příběh, ale popisují dobu se téměř stejným efektem jako sociologické studie. Samotný Hanussenův osud je pak dosti děsivý. Nemůžu se neptat, proč zůstal, když musel vědět? Depresivní závěr...(15.1.2008)

Nádherné drama o zákrutech života, které si nelze vymyslet, lze je jen opsat ze skutečnosti a sem tam nějaký volánek nebo jen steh přidat či ubrat.(27.10.2013)

Originální, zajímavé, sugestivní... Ten přechod Hanussena z "miláčka" na nepohodlného je skvělý, aneb velké dary požadují velké oběti. Film plný světla a fatálního chladu... bohužel taky nudy.(6.2.2008)

• - Postava Hanussena byla inspirována česko-rakouským židem Hermannem Steinschneiderem který předstíral šlechtický dánský původ. (Haniczka)

• - Českou stopu ve snímku zanechal herec Jiří Adamíra, který ztvárnil předního demokratického politika Výmarské republiky Rattingera. (Olík)