• Maďarsko

• Austrálie

Hanussen: Hitler's Astrologer

Drama / Historický

Maďarsko / Západní Německo / Rakousko, 1988, 112 min

Vynikající výkon Klause Maria Brandauera ve válečném dramatu podle skutečných událostí.Nedá se říci, že by tahle postava byla u nás nějak více známa, spíše mezi příznivci válečných dějin a mystiky. Hanussen se zrodil coby umělecké jméno četaře z první světové války, u něhož se traumatem z boje a zranění zvýšily jeho schopnosti jasnozřivosti. Válka odezněla, leč přišla krize a Hitler se pomalu začal drát k moci. Dá se vyhnout fašismu? U člověka jeho schopností ještě dříve , než pořádně začal. Ale nechcete v tom nechat ostatní, snad pochopí varování. Jenže si váš všimne i nastupující elita.....velmi mě potěšila role pana Adamíry, bravurně podaná, jako vždy. Jen ten německý dabing rval moje uši, protože ten jeho krásný hlas je nezapomenutelný. Zasloužené čtyři hvězdy.(24.4.2014)

Dramaturgom filmov vysielaných na kanáli ČT2 patrí vďaka, okrem iného aj preto, že uviedli na obrazovky neformálnu trilógiu Istvána Szabóa. Dnes som si pozrel Hanussena, čaká ma ešte Plukovník Redl. Hanussen má dosť styčných bodov s Mefistom a napriek tomu účinkuje na diváka slabšie. Dialógy neohúria, lebo sú podriadené deju a jasnovidec je predsa len umelec iného kalibru ako divadelník. Opätovne som si vychutnal zrelé herectvo Klausa Mariu Brandauera i realistické dobové reálie, ale opätovne, a v omnoho väčšej miere mi prekážalo také sústredenie sa na hlavnú postavu, že na dejinné pohyby ostalo príliš málo priestoru.(30.11.2012)

Je nutné se bohužel prokousat první polovinou, která je více méně informativní. Potom děj nabere spád. A mrazí z něho čím dál víc. Ani ne z Hanussenových nadpřirozených schopností jako z pravd, které o převzetí moci nacisty vyslovuje. Hanussenova vystoupení i jeho seance jsou pěkně udělané, vypadají velmi věrohodně. Klaus Maria Brandauer je skvělý mág. Nevšední zážitek.(25.1.2014)

Je zajímavé, že zatímco skutečný Hanussen byl nepochybně bezpáteřný konformista, který nejspíš aktivně pomáhal Hitlerovi, ten Istvánův vlastně nic takového není. Je jen člověkem, který využívá svůj talent a ačkoliv je jasnovidec, tragicky selhává v odhadnutí dopadu vlastních činů. Jistě jde také o prospěcháře, ale oproti Mefistovi nebo Redlovi se aktivně neúčastní a vlastně není jasné, jaké jeho ambice jsou. Opět na rozdíl od skutečného Hanussena, jehož ambice v rámci nacistického státu byly jasné. Poslední díl volné trilogie je pro mě nejhůř dešifrovatelný, tudíž nejzajímavější.(1.5.2013)

Eric Jan Hanussen... Po zásahu guľkou do hlavy na fronte 1.svet. vojny má zrazu K. Schneider v hlave oveľa jasnejšie. Možno až príliš jasne. Podobne ako v Mefistovi, aj tu je príbeh osadení do doby, kedy Hitler prichádza k moci, aj keď úvod je venovaný 1.svet. vojne. V tomto sú si filmy dosť podobné. O divadelnom pódiu, nacistoch a hercovi K.M.Brandauer nehovoriac. Ten si opäť celý film ukradol pre seba. Kvalitatívne určite rovnako dobre ako Mefisto a teším sa na záver tejto voľnej Szabóvej trilógie-Plukovníka Redla. 80%.(16.12.2012)

• - Postava Hanussena byla inspirována česko-rakouským židem Hermannem Steinschneiderem který předstíral šlechtický dánský původ. (Haniczka)

• - Českou stopu ve snímku zanechal herec Jiří Adamíra, který ztvárnil předního demokratického politika Výmarské republiky Rattingera. (Olík)