Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

widla

Příjemný film na bouřkový večer. Přidávám hvězdu za vedlejší roli pro Gentský oltář (kdo mě zná, ví :). Ano, dalo by se vytknout přílišná rychlost děje, nebo to, jak Američané vycházejí jako zachránci všech a všeho, ale v daný propršený večer tenhle film sedl jako to dítě na Madonnu :) ()

Lukoboss

S touhle plejádou herců by se dalo přeci jenom zahrát mnohem větší divadlo, než se G. Clooneymu a spol. podařilo. Je to škoda, protože potenciál tam rozhodně je. Problém ale nastává hlavně ve způsobu uchopení celýho díla, protože se to neustále pohybuje na pomezí komediálních scének a vážných situací, to ale nepůsobí dobře, resp. působí to rozhádaně. Jako by tvůrci nevěděli, co vlastně chtějí natočit. Druhou výtkou z mé strany je, že je to relativně zdlouhavý, nic moc zásadního se tam neděje, nepřichází zásadní zlom, nic takovýho. ()

sedm.1

Tak tomuhle já říkám pravá, nefalšovaná, filmová nuda. Pro zainteresované, tedy kustody, archiváře, milovníky umění, badatele, válečné znalce, válečné veterány (no, těch už asi z druhé světové ale moc nebude) a prostě všechny podobně žijící a smýšlející jedince, jsou Památkáři jistě zajímavou exkurzí, plnou intenzivních a emocionálních zážitků, vhánějících do očí potoky slz nad statečností a obětavostí určitých lidí pro záchranu tisíců uměleckých, nenahraditelných děl. Ok, těmto divákům tvůrci dopřáli nejspíš skutečně skvostnou podívanou, kterou si bezezbytku jistě užijí. Zároveň mám ale bohužel i neochvějnou obavu, že pro zbytek obecenstva, mezi které se v tomto případě řádím i já, jsou Památkáři právě tou zmiňovanou nudou, která krom množství zalíbených pohledů hlavních hrdinů na umělecké skvosty nepřináší vůbec nic jiného. Nějakou akci jsem tedy neočekával již dopředu, což bylo do puntíku splněno, ale že se tu dočkám jen dvouhodinového nezáživného přemísťování několik obtloustlých staříků z jednoho místa na druhé, mlející při tom pořád ty samé žvásty dokola, a to ještě navíc bez jakéhokoliv jejich projevu zájmu, to mě tedy rozhodně zklamalo. Památkáři navíc nedisponují kupodivu ani žádnou atmosférou, vizuální stránka filmu mě též prakticky vůbec neoslovila, veškeré postavy v podání opravdu zvučných jmen jsou pak naprosto nezáživné figurky, na čemž se ovšem ve velké míře podíleli i samotní aktéři, kteří zde prachsprostě odevzdali minimum svého hereckého umu, nějaká dramatizace zápletky, či alespoň jednotlivých scén tu také nefunguje a závěr pak vyzní úplně stejně, jako zbytek filmu, tedy bez života a nasazení. Památkáři se zkrátka nepovedli, nezaujatý divák se u toho musí jednoznačně užrat nudou a já v tom neviděl nic jiného, než prostě neodvratitelný zmar. ()

DavidS.

Film o válce a umění, který není ani dramatický ani poetický...Nudné a žánrově neukotovené defilé hereckých star, které netuší, co hrát...Jediná scéna v Anglickém pacientovi, kdy Juliette Binoche ohromeně sleduje nástěnou malbu v kostele za svitu světlice, dává Památkářům punc zbytečnosti i promarněné šance...Nejhorší Clooneyho tvůrčí počin... ()

joora1

Takový filmový paskvil. Byla to tedy komedie nebo vážné téma? Moc jsem to z toho nepochopil a přijde mi, že to nevěděli ani tvůrci. Nakonec mi přišlo, že příběh byl posunut spíš do nadsázky, ale upřímně vtipné mi to nepřišlo za celou dobu vůbec. Pár dobrých scén ve filmu bylo, ale pořád mi přišlo, že se nic moc neděje až do samotného konce filmu. Děj byl tak nějak látán horkou jehlou, žádný z hrdinů mi ani k srdci nepřirostl a že bylo z čeho vybírat. ()

honzii

Občas mi připadalo, že George Clooney tento film natočil, aby si v něm hodně zapřednášel a že ten zbytek s tím vlastně ani tolik nesouvisí. Strukturou podivný film, který měl možná více těžit ze své party a méně z nahlas vyřčených témat v podání profesora Clooneyho. Film, který vás spíše zklame, než mile překvapí. ()

666Carnage

Tak jsme se k tomu konečně dostal a neni to vůbec špatný. Je to zajímavý nápad a téma,o kterém se moc nemluví a zfilmovaný takhle nebyl, spíše jen dobytí německa atd. A je dobře, že Clooney má zájem o umění a je zde vidět kolik ho mohlo za války být zničeno. Spousta známých a dobrých herců z filmu dělá pěkný film. Je tu i sem tam sranda ale spíš je tu drama 2. světové války. Film asi neosloví kde koho ale za vidění to určitě stojí. 70% ()

Loki_Six

"You can wipe out an entire generation, you can burn their homes to the ground and somehow they'll still find their way back. But if you destroy their history, you destroy their achievements and it's as if they never existed. That's what Hitler wants and that's exactly what we are fighting for." ()

divak84

konečně "válečný" příběh i pro kulturně založené lidi. orgie co se týče hrdinských záchran světoznámých děl tu jsou, ovšem bohužel film nenabízí zábavný zažitek ani z 50% času. finále je ovšem velmi ok, sympatické obsazení taky filmu rozhodně pomáhá, proto se nedá říct že by šlo o zklamání protože tento filmek je opravdu specifický. nebavil jsem se tolik, ale nekritizuji. ()

Litvicek

Uplynula hodina filmu ale přišlo mi to jako 3 hodiny, z toho ještě jedna hodina zbývá. Co k tomu dodat... No, hodnocení. Celková myšlenka filmu se mi velice líbí, má to hlavu a patu ale některé scény prostě nefungují, teda aspon já jsem to tak v určité pasáži cítil. Souhlasím s většinou hodnocení, že hlavní postavy nedostávají tolik prostoru na plátně, aby je podrobněji divák poznal a tak informace jsou trochu strohé a budí to trochu negativní dojem. Herecké obsazení skvělé, zahrané to je taky výborně ale prostě to nenaplnuje svůj potenciál. Líbí se mi celkový vzhled, pozadí a styl natáčení, že to opravdu vypadá dobově, to beru jako velké plus. 3 hvězdy to má zcela zaslouženě, víc bych asi nepřeháněl, upřímně řečeno jsem čekal kdy se to rozjede a i když se člověk přímo nenudí, přesto není zcela pohlcen zábavou. Čekal jsem víc, je to škoda ale ztráta času to úplná není. ()

Tessie

Ttakový malinko jiný pohled na válku, kde tentokrát nešlo o kácení hlav ani o obyčejné zabíjení zloduchů. Přesto se podařilo film udržet napínavý a dvě hodiny utekly jak nic. Na druhou stranu to není pecka, kterou bych si pustila opakovaně, ale rozhodně stála za pozornost. ()

Hanys_

Nuda. Ani válečný film ani žádná pořádná komedie (která by s tím obsazením mohla být parádní). I Clooney umí občas šlápnout vedle. 4/10 ()

joshula

Výborný nápad se nepodařil realizovat. Náznak černé komedie se musí držet historických faktů a tak Clooney bruslí mezi mantinely. ()

ZdenoLo

Nuda, neskutočná nuda. Pár "šplechov" a známe tváre no a to je asi tak všetko. Ale aspoň že to uspalo mojho syna, to bola asi jediná vec prečo som neľutoval že som si tento film večer pustil. ()

Fary

Pěkný, ale na celovečerák trochu moc nuda. Ale myšlenku to má zajímavou a přiměje vás to zamyslet se nad tím, že tohle vůbec někdo dělal. ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)