Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

J.CTORN

Upřímně i když jsou tu někdy místa dlouhá a nudná, upřímně si myslím že se děj nikdy zbytečně nezastavuje, naopak si víc můžete oblíbit postavy. I když tempo je někdy pomalé a napětí je pouze cítit někdy, tak film splňuje to co má, ukázat to jak to bylo, ukázat lidi kteří si památek vážili více než vlastního života a vůbec o části končení války. Jsou tady samozřejmě nějaké věci které bych vytkl, např. absolutně zesměšňující soundtrack apod. Ale naopak jsou tu skvělé argumenty např. při výslechu nebo některé vyprávěcí scény. Film je podán dost humáně a proto si říkám, že kvůli tomu to lidem vadí. Ani to zabíjení nebylo na oko vidět. Za mě dobrej nadprůměr který splňuje svůj účel. 7,5/10 ()

Evelyn91

Dobrá parta, období 2. světové války a hrdinští američtí vojáci, kteří jsou pro záchranu památek ochotni riskovat život.....kombinace války a záchrana historických děl mě zaujala..... ()

JWK

Naprosto nepřehledná, chaotická a nelogická akce... Ten film nemá struktůru a já osobně se na to díval jako na jednu velkou na kousky rozsekanou bláznivou jízdu v troskách evropy . Lítají tam jako splašení, dostanou se kamkoliv, náhle se zjevuje fronta, potom zase mizí, člověk vůbec netuší kde jsou a tím nemyslím cedule Brussel. Prostě super klucí tak teď si vezměte jeepa a jeďte hledat umění... hrrr na ně... Občas se tam zjevý Klůny aby řekl něco rádoby hlubokomyslného a tobogán pokračuje dál. Herci a sem tam vtipný moment film zachraňují... velká slabota, tento film ačkoliv neuvěřitelně hvězdně obsazený si už asi většina lidí nikdy podruhé nepustí a brzy jej zapomene... ještě mě "pobavila" hláška jakože výzva ke kopulaci "That is Paris" ... bože... ()

ThorOdinson

Tesil som sa na tento film, pretoze George zvycajne nesklame - osadentsvo filmu bolo jedinecne a jednotlive zabery fungovaly na branicu,ale ako celok neviem, neviem ...ako by im dosla nafta na pobrezi Normandie. Bolo to mile, ale v ziadnom pripade vynimocne. ()

LordKavous

Nebudu zastírat zklamání. Hvězdné obsazení, ale ten příběh mi tam jaksi scházel. Někdy holt přepis knižního zpracování do filmu nefunguje a tohle je přesně ten případ. Děj filmu osciloval mezi dokumentem o umění, válečným dramatem, odfláknutou milostnou zápletkou plus sem tam nějaká ta vtipná scéna na odlehčení. Pro mě to bylo překombinované a nefungovalo to. 2 hvězdy za snahu a příště se polepši Georgi. ()

czkrikri

Osobně se mi film poměrně líbil, je pravdou, že spousta dialogů jaksi začpívala hodně těžkým patosem, ale na druhou stranu jsem ani moc nic jiného nečekal. Celkem jsem uvítal, že Damon nehraje moc významnou roli a naopak mě dost naštvalo, že Clooney nechával bojovat a pracovat své podřízené a sám byl pouze vždy u sklizně. Jinak je to ale opravdu hezky emotivní, jsou zde odkazy na nádherná díla a hlavně je to příběh ze světové války, který tady ještě nebyl. Vůbec v něm nejde o samotné Německo, o USA, o Rusko, ale o to, jak trpí během takových krizí lidská identita, lidská kultura. Být Picassem, asi by mě ta doba opravdu dost štvala :( ()

Road.Man

Na film som šiel hlavne kvôli obsadeniu, čo meno to pojem. Ako tu viacerí píšu, Monuments Men si nie sú istí žánrom, takmer každá scéna sa odlišuje od druhej. No a ten koniec mohol George trocha priškrtiť, silou mocou sa snažiť rozplakať divákov nemusel, a scéna v americkou vlajkou bola prehnanáá. + Cate a Bill hrali super ()

Raduzka

kdybych to neviděla v kině a kdyby to nebylo tak velkolepě obsazeno, tak bych to ohodnotila jen dvěma hvězdičkami. Velké plátno a dobří herci mě přiměli jednu hvězdičku přidat. Zajímavý námět, ale zpracovaný tak nějak povrchně, navrch zalitý litry patosu. Obvykle se mi balancování mezi komedií a tragédií libí, tady se z toho stala ale už trochu parodie. Na druhou stranu pár opravdu vtipných, neotřelých momentů. Když chcete relax po práci, tak proč ne. ()

ppfox

Tak jsem akorát přijel z kina a...film byl poměrně zajímavý, téma okolo WWII obecně mám rád ale...nemůžu se zbavit pocitu, že jsem byl ochuzen o velkou část děje - tohle prostě při nejlepší vůli nešlo nacpat ani do 180-200 min, natož do slabých 2 hodin - škoda...jaký krásný "seriál" pro TV s řekněme 8-10 epizodami po 60 min.by z toho býval mohl být, ale...abych jen nekritizoval, tak líp to asi v těch 2 hodinách zpracovat nešlo no...herci se snaží a nečekaně (vzhledem k celkovému obsazení) se mi nejvíc líbila Cate Blanchett - zajímavě zahraná role...dávám takových malinko slabších 70% ale za zkouknutí to rozhodně stojí, nicméně by to asi stačilo na PC/TV...jo a nutno dodat - dost dobrá hudba ()

len.tilka

Příjemný film. Toť vše, protože to, že v jednu chvíli se tam smějete, jak Damon stojí na mině, v druhý máte brečet jak je jeden z hlavních protagonistů zastřelen, ve třetí opět smát scéně u zubaře a ve čtvrtý opět brečet nad další ztrátou....Georgi, řeknu ti, že sem to nestíhala. Chápu, žes chtěl udělat film o válce, protože to je téma který si většinou nikdo nedovolí zkritizovat, ale nemáš nervy ani zkušenosti na to, dělat tu krvelačnej drasťák, tak si udělal skupinku Paňáků, kteří zachraňují obrázky. Nápad je to miliónovej, ale ač to trvalo asi 2 hodiny, myslím, bylo to rychlý... Moc lidí, konečně se začne něco rozvíjet a my sme zas převláčeni jinam. A to, jak Amíci se staví zas do role největších ochránců a zachránců, podle mého názoru nemá smysl komentovat. ()

Isognomostom

Šla jsem na pěkný film - viděla jsem pěkný film - spokojeně hodnotím pěkný film. Protože znám některá ze zmiňovaných uměleckých děl a obdivuju mistrovství starých umělců, se zatajeným dechem jsem si představovala, jaké to asi bylo, vědět, že může být tak ohromné množství skvostů nenávratně zničeno. Jak bylo těm reálným Památkářům, když brali do rukou vzácné obrazy a s největší možnou péčí je vraceli na místa, kam patřily - do galerií, kostelů atd. A o kolik chudší by byla naše kultura, kdyby se jim to tehdy nepodařilo. No a jako bonus to celé hráli sympatičí herci. P.S. V upoutávkách před promítáním Památkářů se Russel Crowe chystal na potopu světa - podle traileru bude film Noe takový brak, že vedle něj zaslouží Památkáři aspoň mini-Oscara. Howgh. ()

hanzikk

Bylo mi divné, že v celém kině jsem s kamarádkou sám. No už asi vím proč. Nějak mne toto dílo neuchytilo, taky se mi zdálo, že ten příběh skáče jak gumídek zleva doprava. Dvě smutné scény, které se mi celkem zalíbily, takže jedna hvězda navíc. Jinak průměrný večer na Nově. Herci se nijak nemuseli moc předvádět, protože ani nebylo proč, scénář se zdál býti trochu oholen. A nevím proč, ale Cate se mi zdála taková divná. Netuším jestli to bylo rolí nebo jí ale byla mi dost nesympatická. Spíš bych to tipl na ten scénář. ()

lumnik

Od Clooneyho velké zklamání, že se mě ani nechce vypisovat veškeré výtky k filmu. Nedovedu si představit, jaká byla příprava scénáře. Doufejme, že příště naváže na jeho předchozí počiny a vrátí sobě onu kvalitu, na kterou jsme byly v jeho filmech zvyklí! ()

liBOREC564

Námět dobrý, obsazení dobré, kamera dobrá.. Zbytečné dějové odbočky, zbytečná kombinace dramatu, komedie a nevhodná hudba (v dramatických momentech občas hraje hudba evokující spíš grotesku, a příchod dramatického momentu se dá krásně odhadnout s minutovým předstihem). Prostě na začátku měl někdo rozhodnout o tom, jestli to bude komedie, drama, rekonstrukce a podle toho to natočit. Nikdo to zjevně neudělal a tak z toho vypadlo odřených 45%. ()

Saigon

Som sklamaný. Zatiaľ najslabšia Clooneyovka. Dej veľmi nudný, nezaujímavý. Od takého hereckého obsadenia som čakal oveľa oveľa viac. V príbehu som necítil žiadne napätie, aj hudba bola nevýrazná. Asi 30 minút do konca som to vypol. ()

PORTER44

Dobrodružná komedie z válečného období,trochu odlehčený pohled na válku.Parta vysloužilých vojáků se vydá na dobrodružnou cestu během války aby zachránily ukradené památky než je Němci zničí.Chvílemi drama ,hlavně když zastřelí prvního z party,ale většina filmu je průměrná dobrodružná komedie. ()

The_Exile

Scénář Clooney, režie Clooney, hlavní star Clooney. Na můj vkus je tu trochu přeClooneyováno. Pan Clooney se tu snažil natočit příběh hrdinů, kteří neriskovali své života pro vlast, ale pro umění. No moc se mu to nepovedlo, výsledkem je film plný nepřesvědčivých promluv jako: Když ztratíme svou historii, ztratíme sami sebe, které mu nikdo nevěří. Celé to působí strašně vyumělkovaně, jediný Murray hrál, jak se dalo čekat, skvěle. Jenom kvůli němu dám tři hvězdičky. ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)