Prokletí žlutozeleného škorpióna

• USA The Curse of the Jade Scorpion (více)

Film najslávnejšieho filmového neurotika Woodyho Allena sa podobne ako viacero snímok jeho posledného obdobia vyznačuje fantastickým námetom spracovaným formou bláznivej komédie. Autorova psychoanalytická spoveď ustupuje do úzadia v prospech príbehu. V tejto snímke si Allen zahral poistného detektíva, ktorému kontruje Helen Hunt ako ambiciózna členka nového vedenia poisťovne. Obaja sa stanú obeťou kúzelníka Zoltána, ktorý ich počas svojho predstavenia zhypnotizuje a i po jeho skončení naďalej využíva na krádež šperkov. Komické situácie vznikajú nielen v dialógoch Allena a Hunt, ktorí sú v hypnóze do seba zamilovaní, ale aj z faktu, že Allen vyšetruje prípad, ktorého je sám páchateľom. (oficiální text distributora)

dopitak

Až možná příliš triviální vyřešení "velkého případu", jako kdyby už Woodymu na konci psaní scénáře docházel čas. Štěkání s Helen Hunt na můj vkus nefunguje tak jak Woody zamýšlel, jakkoliv dialogy mezi nimi tvoří 80 % všech hlášek filmu. Je to vtipné, není to svěží ani rychlé jako mělo být, Woodyho neurotik je ale na svém místě a baví diváky. Další příklad, že Woodyho filmy s autorem před kamerou jsou lepší než ty bez něj. Přiznávám, Charlize Theron jsem nepoznal, byla příliš sexy. ()

Chrustyn

Woody a jeho hra na Film-Noir v komediálním podání. Scénář mi přišel na Woodyho docela obyčejný ale precizní dialogy naštěstí nechybí. Jen je to prostě jiný Woody, což je v některých případech dobře ale v jiných ne. ()

Arsenal83

Woody Allen nesklamal ani v tomto diele a hoci si tu tentokrát neodniesol žiadnu nomináciu na Oscara alebo Zlatý Glóbus, nezľavil zo svojich scenáristických kvalít ani o meter. Miestami sú to až mega výbuchy smiechu. Klasický Woody, ktorému možno chýbala len finálna pointa trochu prepracovanejšia, ale tie gagy a hlášky, tie stáli za to. ()

Šandík

Woodyho komedie jsou příjemné, jiskřivé, některé o něco lepší, některé o něco horší, ale vždycky je jasné, že to bude kvalitní zábava s nečekaným koncem. Přitom tenhle humor vůbec není tak samozřejmý, jak se divákům zdá. Měl bych však ještě jeden postřeh. Woodyho starší komedie jsem sledoval v době, kdy mi bylo čtrnáct, patnáct, šestnáct a... připadaly mi veliké. Jaksi se dotýkající "zásadních problémů lidstva". Dnes je mi o patnáct let víc a připadají mi (ty nové) malé a zábavné. Tak nevím, jestli se tolik změnil Woody nebo já. Každopádně bych se zase jenou měl podívat na "Manhattan", "Sex noci svatojánské" nebo "Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu..."... Měl, a hodně se na to těším ;o) Zajímavé komentáře: Matty, kleopatra, Tosim ()

lena60

Po druhém zhlédnutí bych asi pět hvězd nedala. Přesto z osobní nostalgie ponechávám původní hodnocení. Především díky Woodymu Allenovi. Ten je v roli hypnotizérem ovládaného detektiva pojišťovací agentury tak směšně legračně líbivý, že přivírám obě oči nad malými nedostatky filmu. Postupně upadající tempo filmu omílá však i tuto roztomilou legračnost do lehkého znudění. ()

heyda

Skvělý film, excelentně nadabovaný, ale především výborně odehraný a napsaný. Obzvlášť luxusní bylo to jiskření mezi Helen Hunt a Allenem. Všechny Woodyho filmy jsem ještě zdaleka neviděl, ale rozhodně jich chci vidět co nejvíc, pokud jsou alespoň z části tak dobré jako Prokletí nefritového škorpióna. 90% ()

Stanislaus

Ohňostroj smysluplných a neskutečně vtipných hlášek, který je smíchaný se skvělou hudbou a sympatickým hereckým obsazením, utvořil velice chutný a lahodný koktejl v nefritovém odstínu, který svou důmyslností a intelektem zcela opojí lidské smysly v mnoha směrech. Allenův smysl pro humor jsem zaregistroval poprvé v Sólokaprovi a zde jsem pomalu ani nestíhal registrovat všechny položky tak skvěle vystavěného scénáře. Zkrátka jsem se opravdu bavil, čemuž dopomohly zejména dialogy, Allen&Hunt, chytlavá melodie a samotný nápad. ()

poz3n

Další zdařilý a zábavný Woody Allen. Tentokráte méně filozoficko vztahových narážek (tím ale nechci říct, že by na ně Allen zanevřel) a více příběhu. Skvělá volba ženského hereckého ansáblu a i samotný Woody se mi zdál takový více filmový. Spokojenost. 8/10 ()

honajz

Šílený pokus o parodii žánru noir, která sice v konci dá nějaký smysl, ale mezitím nedodržuje pravidla (a obávám se, že nikoliv účelově) a vrší jednu blbost na druhou. Některé scény jsou velmi nudné. ()

SOLOM.

Velice úsměvný a zajímavý filmeček. Woody Allen předvedl kromě svého režisérského umu i slušnou dávku herectví a zdatně mu „sekundovala“ výborná Helen Hunt. Lehce ujetá kriminální zápletka, to už byla jen taková třešnička na dortu. Na rozdíl od jiných „kriminálních dramat“ zde se vsázelo především na vtipnost a to bylo dobře. Především pak postava samotného Allena vždy vykouzlila nějakou tu peprnou hlášku ve správný okamžik. A v neposlední řadě nesmím opomenout ani okouzlující Charlize Theron. Ta byla přímo k sežrání. Takže samozřejmě nemohu jinak, než dát nadprůměrné hodnocení. ()

mm13

Zábavné! Vo všetkých rovinách. Zábavné ako mysteriózna krimi, zábavné ako vzťahová komédia - možno chvíľami až paródia - zábavné v tom svojom retro šate. A tiež - zábavne obsadené. ()

Sawy

Je to pouze stylová hříčka,ovšem natolik zábavná a prošpikovaná typicky allenovskými proprietami,že to nakonec vůbec nevadí.Slabší příběh je jen zástěrka pro rozehrání skvěle napsaných dialogů,které si zvláště Helen Hunt s grácií vychutnává a člověk pak zapomene jak na nedotaženou zápletku s loupežemi tak na nevyužité vedlejší postavy.Protože tahle komediální pocta klasickým noirovkám má své neodbytné kouzlo. 80 % ()

Richie666

..."Obvykle si vybírám atraktivnější, sportovnější, svalnatější muže." - "Možná bych měl udělat pár kliků, než přijdete."... ()

codeas

Woody, woody. Kam ty na ty náměty chodíš? Z jeho posledních filmů jeden z nejlepších. K tomu hraje Woodyho oblíbený JAZZ, skvělá atmosféra. I vždycky špatný dabing, je tentokrát vyjímečný.. ()

Agatha

Komedie v allenovském stylu? Co víc si může divák přát. Každý je zvědavý co tento vynikající režisér a herec zase vymyslel. A výsled se mu jak vždy vydařil. Vynikající herecké výkony samotného Wodyho Allena a oslnivé Helen Hunt jsou největšími přednostmi filmu. Velkou zásluhu má také scénář, který dopřál umělcům hodně volnosti. Což se jak je vidět vyplatilo. Plno vtipných hlášek a situací jsou zárukou vynikající zábavy. Ještě, že se v ČT nerozhodli vyrobit dabing, kdo ví jak by to zas dopadlo... Jediné co mi tak trošičku vadilo byl dojem lacinosti, ale musím uznat, že dobrý film jde udělat i s omezeným finančním příjmem. Hlavní je chtít... ()

Terva

CITÁT - To se na mě bude vytahovat jen proto, že má vysokou a já jen autoškolu?........ Těšil jsem se na Helen Huntovou (Betty) a nezklamala - je boží. Slova "Prohlašuji vás za manžele" jsou klíčová a rozjíždějí krásnou komediálně detektivní zápletku. Hypnóza je totiž nebezpečný nástroj a pokud neuslyšíte klíčové slovo, váš život půjde dál svou cestou, ale... CITÁT - Přikazuje to nefritový (žlutozelený) škorpion........ Humor a ironie je naprosto úžasná, hudba klasická, herci dobří, scénář skoro dokonalý - tak to má rád. CITÁT - Chcete vidět to znaménko na mém stehně?....... Scéna okolo 46 minuty byla velmi povedená. Přikrytí kabátem je hodně romantická struna. Krásné gesto a je dost klíčové. CITÁT - Já nejsem zloděj! Jen podezřelej....... Je to paráda, jen nesmíte každý den začínat slovem Madagaskar - to by nebylo ono, že? ()

joehot

No paráda. Mix Caligariho, klasických pulpových detektivek, k tomu Woodyho osobitý humor a převelice sexy femme fatale Charlize. ()

Krissty

Můj první viděný film Woodyho Allena.. Ze začátku jsem si na jeho styl opravdu nemohla zvyknout a kroutila jsem hlavou nad tím, jaká je to šílenost, přičemž se mi hlavou honily otázky typu "Co na něm všichni vidí?".. Postupem času jsem si začala jakž takž zvykat a opravdu jsem se velmi dobře bavila.. Dialogy byly vtipná a smála jsem se častěji, než bych čekala :) Námět je originální a zajímavý.. Jen ten závěr mi připadal trochu zdlouhavý a moc se mi nelíbilo, jak to dopadlo.. Ani Woody Allen v hlavní roli mě nijak zvlášť nezaujal.. Jeho styl mi sice není příliš blízký, ale musím uznat, že tohle je moc dobrá komedie.. :) ()