Prokletí žlutozeleného škorpióna

• USA The Curse of the Jade Scorpion (více)

Film najslávnejšieho filmového neurotika Woodyho Allena sa podobne ako viacero snímok jeho posledného obdobia vyznačuje fantastickým námetom spracovaným formou bláznivej komédie. Autorova psychoanalytická spoveď ustupuje do úzadia v prospech príbehu. V tejto snímke si Allen zahral poistného detektíva, ktorému kontruje Helen Hunt ako ambiciózna členka nového vedenia poisťovne. Obaja sa stanú obeťou kúzelníka Zoltána, ktorý ich počas svojho predstavenia zhypnotizuje a i po jeho skončení naďalej využíva na krádež šperkov. Komické situácie vznikajú nielen v dialógoch Allena a Hunt, ktorí sú v hypnóze do seba zamilovaní, ale aj z faktu, že Allen vyšetruje prípad, ktorého je sám páchateľom. (oficiální text distributora)

Dudek

Woody Allen nám Prokletím žlutozeleného škorpióna ukazuje, že se nebojí vstoupit ani do divokých vod situační komedie. Samotná zápletka filmu se od ostatních Allenů velice liší. I když snímek není tentokrát zaplněn dialogy – čehož si velice cením, protože jsem mohl u filmu přemýšlet co se to vlastně děje – tak jak bychom čekali, jsou to právě ony, co mu dodávají jeho komedičnost (kromě zde již zmíněných třeba: „Pokud zemřu, řekněte balzamovačům, ať mi zanechají úsměv...“). Kromě skvělého scénáře opět spatříme dobré herce, zvláště samotný režisér však překvapí. Woody Allen totiž opustil svou tradiční koktavost, za což si zaslouží velikou pochvalu, protože tento herecký styl mi vyhovoval daleko více. Další, ne ale tolik razantní změnou, prošel hudební doprovod. Místo starých známých retro tónů k nám z bedýnek vystupuje o kousek modernější změna. A možná je to právě jeho netradičnost, co mě tolik zaujalo, vlastně Prokletí žlutozeleného škorpióna byl první Allen, který mě opravdu chytil a nedovolil mi ani jednu maličkou myšlenku na přepnutí televizního kanálu. ()

Gilmour93

Roztěkaný slídil z pojišťovny a odbornice na efektivitu z tamtéž pod nefritovým vlivem Charlese Emersona Winchestera III. (a nakonec i lásky).. Chytrý námět, noirová pomrkávání, pichlavé škádlení mezi ústřední dvojicí (Helen Hunt je skvělá), nicméně na poměrně krátkou stopáž i docela dost přešlapování na místě. Ač na tom byla založena většina hašteření, Allen se do role typologicky vůbec nehodil. Byl stejně uvěřitelný, jako by se v trenýrkách postavil do ringu Apollu Creedovi.. ()

Lynn

Jeden z těch nejlepších filmů, co Woody v posledních letech natočil. A tady ho dokonce malinko zastínila úúúžasná Helen Hunt. ()

sportovec

Půvabná díla filmových návratů mohou být také něčím víc než jen oparem romantizující nostalgie. Skutečným tvůrcům nabízejí prostor pro nové pohledy, neozkoušené zorné úhly a tím pro řadu prvků, které v daném kontextu oprávněně působí až objevným dojmem. V případě ŠKORPIÓNA, komediálně pojatého návratu k někdejší tvrdé škole amerického kriminálního filmu, se oživujícím průsečíkem stává proslulý lidský i herecký fenomen Woodyho Allena. Komika, která těží ze skrytého potenciálu jinak naprosto vážných scén žánru, je podporována i perfektní výpravou, za kterou by se nemusela stydět ani třicátá a čtyřicátá léta, do jejichž zlomu je film situován. Neméně zdařile je zvládnuto jiné velké téma doby - sufražetství, které se tehdy postupně proměňovalo a klubalo do moderního feminismu (pojetí úlohy Huntové v mnohém evokuje podobně pohádkově pojaté PO ČEM ŽENY TOUŽÍ). Rehabilitace nesvalnatého, navenek zcela neatraktivního, tak trochu pořád chlapeckého mužství je dalším Allenovým přínosem, který pronikavě spoluzvyšuje diváckou přitažlivost ŠKORPIÓNA. Hbitý, rychle plynoucí děj dále zušlechťují brilantní rozhovory doslova přeplněné gejzíry neotřelých slovních gagů. Allen i ŠKORPIÓN potvrzují - pokolikáté už ? - starou dobrou pravdu: že nezáleží na zvolené formě či žánru filmu, ale na tom, zda tvůrce, který ví, co chce, je také s to svou představu realizovat. Allen do této nanejvýš výběrové společnosti vždycky patřil. A patří. ()

genetique

Napriek Woodyho prehláseniu, že sa jedná o jeho najhorší film, som si ho veľmi užil a dovolím si s ním nesúhlasiť. Od posledného jeho snímku uplynul nejaký ten rok a musím povedať, že tento rukopis mi veľmi chýbal. Po mnohých komédiách dnešných dní si takýmito snímkami divák spomenie na pravé čaro vypointovaných scén s dokonalým načasovaním humoru. Tak príjemne naladenú komédiu so záhadným scenárom som naozaj nečakal a práve o to viac som prekvapený a spokojný. Je škoda, že Woody je v novom tisícročí nahradzovaný vo svojich filmoch v hlavných úlohách inými hercami, aj keď je pravda, že do jeho romantických línií už predsa len nepasuje tak ako kedysi. Napriek tomu si to užíva, inteligentnými hláškami vyplnil každú konverzáciu, režisérsky to zvláda bravúrne, svižne a s prehľadom. To všetko dopĺňa podmanivá hudba a skvelý výber hercov. 85%. ()

Madison

Ďalšia bohatá nádielka allenovského bizarného humoru, ktorý nezastrie konkurencia široko ďaleko. Námet s hypnózou vyzdvihnutý Allenom na piedestál originality, následné ostro-vtipné zamotanie situácie, poisťovací detektív s plešinou, nevinnými očami prerážajúcimi cez okuliare a s večným prívalom argumentov presahujúcimi rámec prijateľnosti. Skvelá Helen Hunt, skvelý Woody Allen, skvelý scenár alebo....... "Ako to dopadne, keď sa cynický pohoďák zamiluje do neurotickej kravy." ()

NinadeL

Mínus titulky podle ČT, které dělají z diváků blbce. Tak schválně, kdo v příběhu o Frankensteinovi byl monstrum a kdo doktor? Aha? ()

Lavran

Už nebezpečně dlouhou dobu jsem si tolik neužil nějaký film po scénáristické stránce. Všechno to, co miluji na Woodyho povídkách je v tomto dílku nemrtelně mumifikováno do propracovaného sledu vtipů zabijáků. Teď jen zbývá, abych si vzpomněl, co jsem chtěl napsat původně... ()

viperblade

Dalo by se říct, že je pro mě The Curse of the Jade Scorpion něco podobného, jako Woodyho starší snímek Sleeper. Dialogy mě rozesmály jen některé, ale když je vidím napsané, tak mě baví všechny. A proč tedy dávám tomuto filmu plný počet, když jsem Spáči udělil jen tři hvězdy? První rozdíl je v castingu, který zde je opravdu parádní a všichni herci hrají tak nějak civilně, ale druhý a pro mě zřejmě nejpodstatnější rozdíl je ten, že u tohoto filmu jsem opravdu čekal s napětím, jak příběh bude pokračovat, co se stane, kdy se na vše přijde, jak se na to přijde… Zkrátka Woody (či spíše jeho castingová ředitelka) dal(a) dohromady jedno z nejlepších obsazení, které kdy jakýkoli Allenův snímek měl (speciálně musím pochválit Helen a "femma fatale" Charlize), Woody vsadil na žánr noir a sázka mu vyšla. A ten konec… Pro Allena docela netypické. Zkrátka a dobře - po docela dlouhé době můj další plný počet pro tohoto neurotika, který miluje New York. ()

castor

Romantická retro komedie s jedním vyzáblým a lehce oslizlým pojišťovákem a jednou výkonnou slečnou pro reorganizaci. Nemůžou se vystát, jenže Allen scénárista tomu chtěl, aby jejich další kroky spojil v hypnotické seanci jistý iluzionista se zlodějskými úmysly. Jednoduchý, leč velmi do sebe zapadající příběh solidně funguje, herci jsou výborní, scény gradující, humor po srsti i bránici hladící. Woody Allen už byl určitě v lepší formě, nabídl nosnější příběh i ne tak zdlouhavý rozjezd, přesto pořád slušné!! ()

Trellíno

Po vynikajících Darebáčcích malilinké zklamání. Tím neříkám, že se mi film nelíbil. Ano obsahuje plno svížných vtipných scének a dialogů. Herci se snaží seč můžou. Jenomže zhruba v půlce filmu dochází dech a i humor jakoby se někam vytratil. Bavil jsem se, ale čekal jsem trochu víc. ()

D.Moore

Tolik (a tak moc) vtipných urážek v jednom filmu... To je skoro k neuvěření. Stejně jako Woody Allen v roli živoucího magnetu na ženy (především tedy na sekretářky a servírky). Prokletí žlutozeleného škorpióna patří k těm snímkům, které mě baví od začátku do konce, a i když v jednom kuse smíchy neřvu, směju nebo usmívám se permanentně. Může za to i překrásná Helen Hunt, výborná hudba a David Ogden Stiers v roli proradného hypnotizéra. Pět nezhypnotizovaných hvězd. ()

gogo76

No jasné...Woody Allen. Mám rád tohto malého , škaredého hajzlíka. Nepotrebuje milióny na film a nemusí sa prosiť filmovým hviezdam. Sami sa mu ponúknu, pretože je to macher. Aj tento film je kvalitne herecky obsadený a ako obvykle Allen tasí svoje tradične osvedčené zbrane - fantastické dialógy, príbeh a humor. Ja som sa bavil. Nebolo by zle, keby manželka reagovala na heslo Madagaskar. 80%. ()

Ony

První Woodyho film nového století je výborná, trošku šílenější komedie založená na nesmyslné síle dvou slov: "Konstantinopol" a "Madagaskar". Takže špetka fantazie a už tu máme příběh a prostor pro mistra Allena, jako vždy obletovaného ženami o desítky let mladšími. Není to tentokrát žádná analýza mezilidských vztahů, hledání smyslu života nebo tajemství smrti. Nechybí ale výborná hudba a standardně kvalitní hlášky jedna za druhou. A aby to nevypadalo, že tu nenajdeme vůbec nic hlubokého: "Rozhodujete se špatně. Hlavou, ne srdcem. Tady jsou šedé buňky, tohle je krev. Krev obíhá, vyzná se. Buňky jen dřepí a myslí." A to není všechno! ()

FlyBoy

Konstantinopol, Madagaskar a Bogart aka Allen v šmrncovnej detektívke s príchuťou retra a vychytanej scenáristickej hypnózy. Čučal som a bavil sa... ()

kinej

I zde Allen dokazuje, že je mistrem inteligentních a vtipných dialogů. Jediným záporem tohoto filmu je předchozí tvorba Woodyho Allena. Jde o to, že i když se jedná o velice vydařenou komedii s vtipnou zápletkou, nemůže se film měřit s jeho předchozími majstrštyky. Srovnávat s konkrétním filmem asi nelze, Allen je vždy jiný. Také myslím, že si mohl Allen více pohrát s rozuzlením, které proběhlo tak nějak samovolně a nepravděpodobně. ()

Fiftis

Woody Allen zvolil jednoduchý a pritom hriešne nevyužitý námet, ktorý ani veľmi nekomplikoval ale skôr priamočiaro rozvinul. Pridal pár nezabudnuteľných postavičiek, mileneckú zápletku a ďalšia príjemná komédia bola na svete. Potenciál námetu využil do poslednej kvapky. Nechýbajú typické, precízne Allanovské dialógy, plné originality a úsmevných „hlášok", dokonale vykreslené charaktery postáv, trefne vybraná hudba a presný objektív kamery. O filmoch Woodyho Allena netreba veľa písať, tie treba jednoducho vidieť. Prekliatie žltozeleného škorpióna patrí ku klasickým Allenovským komédiám, ktoré pobavia, neurazia a rozhodne stoja za zhliadnutie. ()

ajuska

Film, který prostě baví. Zápletka vystavěná na hypnóze a větě "Nechtěl bych chytat sám sebe.", kterou za začátku pronese Allenova postava je netradiční, ale velmi dobře zpracovaná, svižná a opět doplněna trefnými hláškami. ()