Nepopsatelně úžasný lidský příběh ex-pythonovského režiséra Terry Gilliama. Jeff Bridges a Robin Williams se překonávají a Amanda Plummer je kouzelným způsobem nešikovná. Nejlepší Gilliamův film a v 90. letech určitě jedno z nejlepších děl, které bylo u nás k vidění. Vizuální stránka filmu je bezchybná a scény s ohnivým rytířem jsou působivé. Bravo, Mistře.(6.8.2002)

Excelentní herecké trio a inteligentní scénář s pár obyčejnými i originálními prvky je hlavní devizou tohoto lidského a ve svém nadhledu optimistického snímku nejen o lásce. Jakkoliv je postava Bridgese sympatická a postava Williamse zvláštní a zajímavá, bez fantazie Terryho Gilliama a lehce nadpozemského pojetí by Král rybář mohl být rychle zapomenut, přeci jen tak oslňující zase není. Je však velice příjemný, milý, trošku bláznivý a nakonec snad i u toho srdíčka zahřeje. 7/10(21.7.2009)

Je to absurdní, ale stylizací tolik ujetý film je jedním z nejlidštějších filmů, které jsem měl možnost vidět. Při sledování Krále rybáře musí prostě každému poskočit radostí ta naše filantropní část uvnitř každého z nás. Na to abych dal pět hvězd je Gilliamovo podání až moc ujeté, na druhou stranu, kdyby nebylo, příběh by pak patrně působil trapně a kýčovitě. Tak či tak, lidi mějte se rádi a pomáhejte si. Fakt. 8/10(28.3.2013)

Setkají se dva bezútěšní looserové: 1) Cynický Jack se cítí odpovědný za smrt několika lidí zabitých fanouškem svého rozhlasového pořadu. 2) Perry, který sice sám není mrtvý, přesto patří mezi oběti.(Onen rozhlasový fanoušek zabil jeho ženu). Perry neúnosnost situace vyřešil tak, že se zbláznil. Minulost se dnes Perrymu zjevuje v podobě rudého rytíře, který představuje stále se vracející připomínku násilí a krutosti. - Perry a Jack se nemohou vyhnout osudovému setkaní, které je má oba zachránit. A kdo je vlastně král rybář? Ve středověkém eposu se dozvíme, že je to trpící král, jehož může zachránit pouze bloud (= blázen) s čistou duší. Perry, někdejší profesor literatury, vidí v Jackovi zachránce, který dokáže získat svatý Grál (= univerzální zařízení přinášející štěstí a zaplašující smrt). Třebaže Perry neustále žádá Jacka o pomoc, je to vlastně Jack, který potřebuje být prostřednictvím Perryho zachráněn. Spouští se systém vzájemných záchran skrze příběh o králi a Grálu. - V předčasném závěru Jack získá pro Perryho dívku Lýdii (z ní právě jen Perryho láska dokáže udělat cosi zvláštního). Domnívá se, že tím získal čisté svědomí (zaplatil pokutu a může jít), je však exemplárně poučen. Napřed musí být doléčen, exemplárně napraven. Jack musí ukrást Grál. Musí to udělat právě proto, že to odmítá. Odmítá porušit společenskou normu. Odmítá chovat se iracionálně. Odmítá octnout se mimo normální společnost. Musí to však vykonat, aby zachránil Perryho a skrze jeho záchranu i sebe sama. Vyléčil své sobectví a napravil se. - Prostředky jimiž dokáže Gilliam vzbudit pocit mystična jsou prosté, účinné a proto geniální. Mezi brilantně odvedenou režisérskou práci patří samozřejmě taneční scéna v nádražní hale, ale jsou tu i další. Proměna otrhaných žebráků v bludné rytíře, Perryho sledování Lydie nebo krádež Grálu jsou ukázkou toho, jak najít zázračno uprostřed New Yorku. „I like New York in June. How about you?“(11.4.2004)

Neda se rict, ze bych z tohohle filmu byl naprosto hotovej, to me vic dostali jiny Gilliamovo kousky, ale i tak se jedna o vyjimecnej pocin. Pribeh je originalni variace na celkem provareny tema, tady navic s naprosto perfektnim scenarem. Navic to je trochu ladeny do fantasy, takze tu je zajimava stylizace, paradni ohnivej rytir a hlavne typicka Terryho uchylacka kamera. Plus tu je super hudba a diky tomuhle vsemu dohromady ty dve hodinky utecou fakt svizne. A to jsem se jeste nezminil o naprosto dokonalejch hercich. Williams a Bridges podavaj jedny z nejlepsich vykonu, az clovek nevi, kdo z nich hraje lip a na koho se zamerit, protoze se skvele doplnujou a nijak se navzajem nerusi. No a za zminku jeste stoji nesikovna Amanda Plummer, ktera me obcas fakt pobavila. Jako celek je film fakt excelentni smes romantiky, drama, fantasy a komedie, ale jak uz jsem psal, mam radsi jiny Terryho filmy.(9.7.2008)

• - Bílé tričko s obrazem baseballového hráčem, které na sobě měla postava Jeffa Bridgese, herec už dříve obléknul ve filmu Strach (1989) a později také ve snímku Big Lebowski (1998). (Bounded)

• - Natáčení probíhalo v Los Angeles a New Yorku. Natáčelo se od 21. května do 16. září 1990. (Tygrys)

• - O roli v tomto filmu se ucházel také Bruce Willis. (Tygrys)