,,...AŽ JEDNOU SE DO HRADU ZATOULAL BLÁZEN A NAŠEL KRÁLE O SAMOTĚ. PROTOŽE TO BYL BLÁZEN, BYL HLOUPÝ A NEVIDĚL V NĚM KRÁLE. VIDĚL JEN OPUŠTĚNÉHO MUŽE, KTERÝ SE SOUŽÍ“....... /// Absurdní vejlet mezi bezdomovce s pátračkou po smyslu života. Imaginární svět a dvojsmyslnost věcí, přelud života... (říkám si ,,vydrž vole, Terry Gilliam!“). PROVĚTREJ PÉRO, AŤ SE MRSKÁ VE VĚTRU! Neskutečná herecká kreativita R.Williamse a vyprávění o tom, jak nejednoduše smejt pocit viny, zbavit se můr minulosti a strachu z budoucnosti. O cestě za splněním úkolu, na jejímž konci je Svatý grál. Nebo ne? A já pochopil, proč jsem se tomuhle filmu tak dlouho vyhejbal! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, jak musí vypadat sraní, aby hraničilo s mystikou. 2.) Hledám Svatej grál. 3.) Thx za titule ,,drSova“ a ,,superpimp“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(4.12.2011)

Další Gilliamův film, kterým opět ještě víc upevnil svou pozici mého nejoblíbenějšího řežiséra. Nádherný příběh, který ke konci sice trochu vázne, ale vše vyvažuje skvělé vizuální zpracování. To je, ale u Gilliama úžasné vždy, takže se zde akorát opakuji. Robin Williams opět dokazuje, že dokáže hrát a to výborně a ne jenom rozmělňovat svůj talent v filmech jako Flubber, atd. Jeff Bridges je zde možná ještě lepší než jako Dude Lebovski. Další skvělý film mistra. Jen tak dál pane Gilliame.(3.9.2002)

Skrytá perla, která oplývá Gilliamovskou hravostí a pečlivostí. Milý příběh o přátelství, lásce a naději okořeněný stihomamem i lidským utrpením. Williams je typově přesně obsazený a Jeff Bridges tu s chutí ztvárňuje roli pohodového borce, který spadl do haldy hnoje, ztratil smysl života a snaží se z toho všeho vyhrabat. Rovnováha mezi pohádkovým světem fantazie a realitou je tu znovu velice tenká. Gilliam v nejlepší formě.(23.5.2012)

Terry Gilliam na vrcholu. Není třeba dodávat více. Jeden z těch filmů, kdy je vám špatně od žaludku, když se podívate, že někdo dokáže takové ztělesněné dokonalosti napálit méně jak plnou dávku. Jasně, proti gustu ani kapustu, ale každý se občas naštve a chce všem dokázat, že TOHLE je nutné vidět a TOHLE je tak krásné. Takovou srdcovou záležitostí, kterou budete bránit do posledního tažení já vidím v Rybářovi. Že je Robin Williams neuvěřitelně nedoceněný je do nebe volající zločin a všichni to tak nějak podvědomě tušíme. Všechna čest Hopkinsovi, ale tady si Oskara zasloužil on a já mu ho jednou donesu jako grál. Stejně jako toho za Společnost mrtvých básníků....nebo ho možná jen půjdu profacokvat za ty role, které si vybírá teď. Snad se brzy probere. Před Králem rybářem je potřeba se jen uklonit a ustoupit stranou. Jeden z těch nejkrásnějších.(9.4.2012)

Fisher King není o rybolovu, to opravdu ne. Je o příběhu člověka, co ztratil vše a nový přítel má vše zvrátit. Ovšem nedělá to nový přítel jen kvůli tomu, aby ulevil sám sobě? Opět jedna z nezapomenutelných rolí Robina Williamse, tentokrát vyšinutého bezdomovce a já opět lituji toho, že jsem se k filmu nedostal dříve, mnohem dříve. On a boží culík Jeffa Bridgese rozhodně stojí za shlédnutí i v dnešní době. Něco tak geniálně zpracovaného a výborně sebekriticky pojatého se už jen tak nevidí...90%(29.8.2014)

• - Terry Gilliam sa so svätým Grálom nestretáva prvý krát, totižto už spolurežíroval snímku Monty Python a Svätý Grál (1975), kde sa ho hrdinovia taktiež usilujú získať. (MontyBrogan)

• - Natáčení probíhalo v Los Angeles a New Yorku. Natáčelo se od 21. května do 16. září 1990. (Tygrys)

• - Bílé tričko s obrazem baseballového hráčem, které na sobě měla postava Jeffa Bridgese, herec už dříve obléknul ve filmu Strach (1989) a později také ve snímku Big Lebowski (1998). (Bounded)